آغاز فازهای بعدی سالکو

تکمیل فاز اول، آغاز فازهای بعدی سالکو

معاون برنامه‌ریزی و توسعه مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب گفت: میزان تولید این مجتمع فراتر از 230 هزار تن در سال رفته است و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان دی ماه سال جاری، به ظرفیت اسمی فاز اول یعنی 300 هزار تن در سال دست خواهیم یافت.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین کلیک کنید.

پویا آزاد، اظهار داشت: معاونت برنامه‌ریزی و توسعه این شرکت، شامل سه بخش مدیریتی می‌شود که شامل مدیریت مهندسی، مدیریت برنامه‌ریزی و مدیریت کنترل کیفی و آزمایشگاه است.

به ظرفیت اسمی تعیین شده خواهیم رسید

معاون برنامه‌ریزی و توسعه مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در ارتباط با وضعیت فعالیت این شرکت مطرح کرد: فعالیت شرکت سالکو در سه فاز اصلی تعریف شده است که یکی از فازهای این پروژه در سال 1394 با ظرفیت تولید 300 هزار تن در سال موفق به گشایش LC مختص همین فاز شد. قرارداد این پروژه با شرکت NFC متعلق به کشور چین نهایی شد و به صورت Finance این کشور نیز به اجرا درآمد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه پروژه سالکو، ازجمله پروژه‌هایی است که در این مدت پیشرفت مطلوبی داشته و تقریبا طی دو سال به بهره‌برداری رسیده است. معمولا فرایند بهره‌برداری در شرکت‌های آلومینیومی به این شکل است با وارد مدار تولید کردن دیگ‌های احیا، افزایش ظرفیت پیدا می‌کند تا در نهایت به ظرفیت اسمی 300 هزار تن در سال برسند. هم‌اکنون بیش از دوسوم این ظرفیت در مجتمع آلومینیوم جنوب بالفعل شده است. به عبارت دیگر، میزان تولید این مجتمع فراتر از 230 هزار تن در سال رفته است و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان دی ماه سال جاری، به ظرفیت اسمی 300 هزار تن در سال دست خواهیم یافت که در واقع مربوط به فاز اول پروژه سالکو است.

آزاد خبر داد: فازهای دوم و سوم که برای افزایش ظرفیت از 300 هزار تن تا یک میلیون تن است، در حال حاضر هنوز برای شروع به کار، کلید نخورده و در مراحل انجام گفت‌وگوهای اولیه برای ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز قرار دارد.

تکمیل فاز اول، آغاز فازهای بعدی سالکووابستگی صنعت آلومینیوم به واردات

معاون برنامه‌ریزی و توسعه سالکو در خصوص اینکه برای واردات آلومینای مورد مصرف برای تولید آلومینیوم، چالشی برای سالکو وجود دارد یا خیر، عنوان کرد: به صورت کلی صنعت آلومینیوم کشور، صنعتی بر پایه واردات است یعنی باید مواد اولیه که شامل آلومینا و CPC است صرفا از طریق واردات تامین می‌شود. خوشبختانه با پیش‌بینی‌هایی که در مجتمع انجام شده، علی‌رغم مشکلات به وجود آمده در سایه تحریم که طی این دو سال اخیر با آن‌ها دست‌به‌گریبان بودیم، تاکنون برای واردات آلومینای مورد نیاز به مشکلی برخورد نکردیم و ذخیره استراتژیک قابل قبولی نیز در شرکت داریم که برای پیشگیری از رخدادهای غیر مترقبه آماده شده است. بخشی از واردات آلومینا به صورت تهاتر انجام می‌گیرد و بخشی از آن، با پرداخت وجه خریداری می‌شود.

برای اطلاع دقیق از قیمت پنجره هافمن، کافیست کلیک کنید.

فروش شمش آلومینیومی سالکو

آزاد در ارتباط با استراتژی در نظر گرفته شده برای فروش شمش آلومینیومی، میزان پوشش نیاز بازار داخلی و صادراتی و مبنای تصمیم‌گیری‌ها برای انجام این امور، گفت: بر اساس تعهداتی که بر عهده داریم، باید میزان مشخصی از شمش آلومینیومی را در بورس کالای ایران، عرضه کنیم. بخشی از صادرات نیز صرف تهاتر می‌شود که بستگی به عوامل مختلفی مانند قیمت مواد اولیه وارداتی و حجم مواد اولیه که در دوره زمانی خاص واردات می‌شود، دارد که میزان آن ثابت نیست. حداقل میزان عرضه‌ای که در بورس کالا انجام می‌دهیم نیز بر اساس میزان تولید و تعهدات برای کنترل بازار تعیین شده است.

وی افزود: به راحتی شمش‌های آلومینیومی با خلوص 99.85 درصد، 99.8 درصد را در بورس کالا عرضه می‌کنیم که به طور میانگین جمع عرضه محصولات نسبت به سایر رقبا، از میزان بالاترری برخوردار است.

تکنولوژی منحصر‌به‌فرد

معاون برنامه‌ریزی و توسعه مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه کیفیت شمش‌های تولید شده در این مجتمع در مقایسه با سایر تولیدکنندگان شمش آلومینیومی در کشور را چطور ارزیابی می‌کنید، تصریح کرد: با توجه به تکنولوژی 430 کیلوآمپری که در خطوط تولید سالکو به کار رفته است و مشابه آن را در خطوط تولید سایر شرکت‌های تولیدکننده شمش در کشور وجود ندارد و همچنین نو بودن تجهیزات خطوط تولید، تاکنون نسبت به سایر رقیبان، محصولات با کیفیت‌تری تولید کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: امکان تولید بیلت و اسلب آلومینیومی را نیز داریم و اخیرا اقدام به تولید بیلت آلیاژی کرده‌ایم زیرا واحد ریخته‌گری بیلت و اسلب آلومینیومی با یک تاخیر زمانی نسبت به واحد تولید شمش آلومینیومی راه‌‌اندازی شده است. از اسلب آلومینیومی معمولا برای تولید ورق آلومینیومی استفاده می‌شود.

نقش سالکو در «آلوم‌شهر»

آزاد در ارتباط با پروژه احداث «آلوم‌شهر»، یادآور شد: در طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی لامرد، پیش‌بینی شده بود در مجاورت کارخانه سالکو، مجتمعی از صنایع پایین‌دست ایجاد شود که البته به طور مستقیم به مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب ارتباط ندارد اما این شرکت می‌تواند با شرکت‌هایی که در مجاورت آن در منطقه انرژی‌بر لامرد قرار است سرمایه‌گذاری انجام بدهند و مستقر شوند، مشارکت داشته باشد و مواد اولیه مورد نیاز آن‌ها را به صورت مذاب تحویل دهد و تسهیلاتی نیز برای آن واحدها در نظر بگیرد.

منبع: باشگاه آلومینیوم

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم