علت تغییر رنگ پروفیل UPVC چیست؟

علت تغییر رنگ پروفیل UPVC

یکی از عوامل موثر در ارزیابی فنی و شیمیایی کیفیت در و پنجره UPVC، واکنش پروفیل در برابر نور و تابش خورشید است. معمولا یکی از ایرادهای وارد بر در و پنجره های یوپی ‌وی ‌سی تغییر رنگ احتمالی پروفیل در برابر نور و تابش خورشید است. برای جلوگیری از این تغییر رنگ و تخریب پروفیل استفاده از رنگ دانه های مناسب و مواد آنتی UV ها بسیار ضروری است. در این مقاله به بررسی علت تغییر رنگ پروفیل UPVC می پردازیم. مهم ترین عامل، تیتانیوم دی ‌اکساید است که میزان مصرف و نوع مصرفی آن در تغییر یا پایداری رنگ پروفیل‌های UPVC نقش اساسی دارد. اطلاعات و مطالعات نهادهای بین المللی نشان می دهد که ایران از نظر تابش مستقیم نور خورشید و اثرگذاری آن بر کیفیت محصولات شیمیایی جزو کشورهای خطرناک و دارای شرایط سخت محسوب می ‌شود و احتمال تغییر رنگ پروفیل‌های UPVC در ایران بیشتر از کشورهای دیگر ارزیابی شده است.

تغییر رنگ پروفیل UPVC

شاید شما هم صحبت‌ های مختلفی در مورد زرد شدن و تغییر رنگ پروفیل upvc شنیده باشید. این یکی از باورهای غلط بین مردم است که فکر می‌ کنند تمام تولیداتی که از جنس pvc هستند در مقابل نور آفتاب به مرور زمان به رنگ زرد متمایل می‌ شوند. برخلاف تصور عموم که میزان تغییر رنگ در پروفیل های یو پی وی سی را وابسته به دمای محیطی مناطق مختلف می دانند، دمای هوا در حدود شرایط آب و هوایی قابل سکونت، تاثیری روی تغییر رنگ پروفیل ندارد، بلکه میزان و نحوه تابش نور خورشید تاثیرگذار می باشد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن  کلیک کنید.

بر این اساس شهرهایی مانند شیراز جزو مناطق از لحاظ تغییر رنگ پروفیل یو پی وی سی قرار می گیرند. حتی شهرهای مانند تبریز و ارومیه که در مناطق سردسیر می باشند به علت ارتفاع بالا از سطح دریا شرایط سختی برای استفاده از پروفیل یو پی وی سی دارند. با توجه به شرایط اقلیمی در نظر گرفته شده برای ایران در استاندارد ملی، تولید پروفیل یو پی وی سی نیازمند ایجاد شرایط تولید با مواد اولیه و فرمولاسیون مطابق با این شرایط محیطی می باشد. پروفیل های تولیدی در کشورهای اروپایی با توجه به محیط و شرایط تابشی نور خورشید در رده مناطق با اقلیم معتدل قرار می گیرند که برای استفاده در ایران مناسب نیست. با این توضیح که بازه تغییر رنگ پروفیل بین 6 ماه تا 3 سال خواهد بود. البته تغییر رنگ جزیی حدود 10 درصد پروفیل‌ های UPVC طبیعی است.

عوامل موثر در تغییر رنگ پروفیل UPVC

در ادامه عوامل موثر در تغییر رنگ پروفیل UPVC را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

علت تغییر رنگ پروفیل UPVC

سازگاری پروفیل upvc

مطابق با استاندارد جهانی کلیه تولیدات پتروشیمی و پلاستیکی مانند upvc باید مطابق با شرایط آب و هوایی همان کشور باشد. متاسفانه در ابتدای ورود سیستم‌ های دوجداره به ایران و مخصوصا پروفیل‌های upvc بدلیل عدم نظارت و کنترل تطبیق این پروفیل‌ها با شرایط جوی ایران بسیاری از برندهای چینی و کره‌ای و آلمانی و ترکیه‌ای وارد ایران شدند که متناسب با آب و هوای ایران و مخصوصا میزان اشعه فرابنفش موجود در کشور نبود.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین  کلیک کنید.

دی اکسید تیتانیوم

دی اکسید تیتانیوم به صورت طبیعی در سه فرم بلوری روتایل، آناتاز و برکیت وجود دارد که به صورت تجاری به دو روش کلراید و سولفات تولید می شوند. هيچ رنگدانه ای به سفيدكنندگی، پراكندگی نوری و پنهان گری تيتان نيست. تیتانیوم به عنوان جاذب نور فرا بنفش از تخريب ماده توسط تابش اشعه UV محافظت می نمايد. اما به دليل فعاليت فوتو شيميايی، توانايی آن براي جذب تابش و فعال گشتن شيميايی، تيتان می تواند تحت شرايط معين ماده پلاستيكی را تجزيه نمايد.

بنابراین از پوشش های سطحی برای جلوگیری از عمل کاتالیزوری تیتان استفاده میشود. فعاليت کاتالیزوری رنگدانه آناتاز به ميزان قابل توجهي بيشتر از روتايل است. متاسفانه برخی تولید کنندگان با استفاده از دی اکسید تیتانیوم در فرم آناتاز که هزینه کمتری دارد درصدد کاهش هزینه تولید می باشند که باعث افت کیفیت و کاهش مقاومت محصول در برابرتغییر رنگ می شود.
در نتيجه تيتان روتايل به علت فعالیت فوتوشیمیایی کمتر، همچنین ضریب شکست بالاتر انتخاب بهتری براي محصولات پلاستيكی مورد مصرف در محيط بيرون است. درصد مصرف استابیلایزر بسیار بیشتر از ماده pvc در پروفیل upvc می باشد. در اکسید تیتانیوم یا تیتان از جمله مهم‌ ترین موادی هستند که در استابیلایزرها و ذرات pvc استفاده می‌ شود. نقش این ماده به عنوان رنگدانه و همچنین حفاظت پروفیل در برابر اشعه uv خورشید می‌ باشد. تیتان یا دی اکسید تیتانیومی که در پروفیل upvc استفاده می‌شود باید مشخصات ویژه‌ای داشته باشد.
این ماده جایگزین دیگری هم دارد اما با اینکه از لحاظ عناصر یکسان هستند، مناسب استفاده در پروفیل upvc نیستند و از نظر استانداردهای RAL آلمان نیز مورد تایید نمی‌باشند. به غیر از انتخاب دی اکسید تیتانیوم با کیفیت بالا، انتخاب میزان مناسبی از غلظت دی اکسید تیتانیوم نیز در کیفیت و تغییر رنگ پنجره دوجداره تاثیر دارد. میزان غلظت این ماده بر اساس شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه مورد استفاده، مشخص می‌شود. در نتیجه بهتر است از پروفیل‌هایی استفاده کنید که مورد تایید RAL آلمان هستند و از استاندارد‌های کیفیت پروفیل برخوردار هستند.
برای خرید پنجره آکپا کلیک کنید.

پايدار كننده های UV

جذب پرتوهای UV باعث تخريب پليمرها می شود ميزان انرژی اين فوتون ها در حدی است كه بتوانند پيوندها را در پليمر بشكند. برای جلوگیری از این تخریب از پایدار کننده های مناسب استفاده می شود. پايداركننده ها از طريق چند مكانسيم مختلف مي توانند اين كار را انجام دهند. در مكانيسم اول پايداركننده پرتو را جذب كرده و با انرژي كمتر پس می دهد. پليمرهای حفاظت نشده ممكن است در معرض پرتو، تغيير رنگ داده و نيز جلاي خود را از دست بدهند، و يا حتی بعضی از خواص فيزيكی خود را مانند مقاومت ضربه ايی و استحكام كششی از دست بدهند.

آیا پنجره دوجداره زرد شده اصلاح می شود؟

علت تغییر رنگ پروفیل UPVCمتاسفانه در خیلی از پروفیل های موجود در بازار ایران ابتدا گارانتی بابت تغییر رنگ به مشتری داده می شود، اما پس از مدت کوتاهی آن تولید کننده پروفیل upvc تولید خود را ادامه نمی دهد و هیچ گارانتی وجود ندارد که بتوان پروفیل زرد شده را تعویض کند پس در زمان خرید حتما از معتبر بودن و سابقه تولیدکننده پروفیل یو پی وی سی مطمئن شوید. شرکت پنجره درساوین برای تولیدات خود از بهترین و معتبرترین پروفیل های داخل بازار استفاده می کنند.

چطور می توان پنجره زرد شده را اصلاح کرد؟

  • برای پاک کردن زردی به وجود آمده روی پنجره upvc استفاده از پاک کننده های مخصوص آن است که برای از بین بردن این مشکل ساخته شده است این محصولات را از جاهای معتبر خریداری نمایید تا بتواند تا حدی مشکل تغییر رنگ پروفیل را از بین ببرد.
  • اگر به سرعت پس از تغییر رنگ از دستمال های مرطوب که شوینده صابونی در آن وجود دارد استفاده شود می توان تا حدی این زردی روی پروفیل یو پی وی سی را از بین ببرد.
  • برای رفع این مشکل می توان از پاک کننده هایی که برای تمیز کردن و براق کردن استیل یا چینی ماننده سینک ظزفشویی و روشور دستشویی استفاده می شود کمک گرفت یکی از این محصولات مایع کرمی سیف می باشد که تاثیر بسیار زیادی در از بین بردن این زرد شدن پروفیل دارد.
  • خوب راه دیگر این است که کلا پنجره زرد شده را تعویض نمود و از پروفیل بهتری برای آن استفاده کرد. اما این کار هزینه زیادی دارد.

البته باید بدانید که هیچ کدام از این راه ها پنجره دوجداره upvc شما را هیچ وقت مانند اول سفید نمی کند، زیرا حتی بهترین پروفیل upvc هم جلوی نور خورشید کمی تغییر رنگ می دهد، اما بعضی آنقدر کیفیتشان پایین است که بسیار چهره بدی به نما و پنجره می دهد، اما بعضی این تغییر رنگ در آن خیلی قابل تشخیص نمی باشد.

اشتباهاتی برای از بین بردن زردی و تغییر رنگ پروفیل UPVC

  • یکی از کارهایی که این افراد انجام می دهند، استفاده از شوینده های مختلف مانند وایتکس و مایع های چند منظوره می باشد و یا از جوهر نمک برای پاک کردن استفاده می کنند، بهتر است بدانید که هیچ کدام از این موارد علاوه بر اینکه هیچ تاثیری روی زردی پروفیل نمی گذارد، بلکه می تواند رنگ خیلی بدتری روی پنجره دوجداره upvc بوجود آورد.
  • برخی به ذهنشان می رسد که شاید این زردی روی سطح اولیه پروفیل upvc باشد و با سنباده به جان پروفیل افتاده سعی می کنند سطی زرد شده را با سابیدن توسط سنباده از بین ببرند. متاسفانه این راه حل یک از بدترین راه هایی است که انجام می شود، سطح اولیه پروفیل به صورت صیقلی و شفاف طراحی شده است وقتی روی پروفیل یو پی وی سی را با سنباده در اصل داریم آن لایه صیقلی را از بین می بریم ای و به لایه کدر داخلی می رسیم. این لایه کدر در مقابل نور خورشید و آلودگی ها هیچ توانی ندارد تا جایی که باعث می شود رنگ پروفیل به قهوه ای هم تبدیل شود.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم