برش شیشه با واترجت چگونه است؟

برش شیشه با واترجت

فناوری برش شیشه با واترجت، مربوط به برش یا سوراخ کردن انواع شیشه ها در هر طرح و رنگ است. از منبت کاری رومیزی هنری گرفته تا اشکال دقیق شیشه های رنگی، آینه ها و زیور آلات شیشه ای. تقریبا هیچ برشی نیست که دستگاه واترجت قادر به انجام آن نباشد. این دستگاه هیچ لبه های ناصافی در هنگام برش به جا نمی گذارد و به اصلاحات ثانویه پس از برش احتیاجی نیست.

دستگاه واترجت با اتصال به پمپ آب فشار قوی و جریان آب پر سرعت نازل های مربوطه، شیشه را برش می دهند. در برش متریال سخت، لازم است که از ترکیب آب با مواد ساینده ای نظیر گارنت و اکسید آلومینیوم استفاده شود. با ما همراه شوید تا در ادامه بیشتر با این فناوری خصوصا برش شیشه با واترجت آشنا شوید.

همین حالا برای استعلام قیمت در و پنجره اقدام کنید.

در برش شیشه با واترجت منظور این است که دستگاه واترجت با اتصال به پمپ آب فشار قوی شیشه را توسط جریان آب پر سرعت برش می دهد. در برش شیشه های سخت جریان آب را با مواد ساینده ای نظیر گارنت و اکسید آلومینیوم برش می دهند.

تا انتهای این مقاله از سایت درساوین با ما همراه باشید تا با فناوری برش شیشه با واترجت آشنا شوید.

واترجت چیست ؟

واترجت به تکنولوژی برش کاری با استفاده از جریان پرفشار آب اطلاق می شود. اگر بخواهیم کمی تخصصی تر به آن نگاه کنیم و تعریفی فنی را ارائه دهیم، باید بگوییم واترجت فرایند برشی است که از آب با فشار و سرعت پاشش بالا همراه با مواد ساینده برای تسریع امر برش و یا تمیزکاری سطوح مقاطع استفاده می‌کند. این تکنولوژی با سرعت خیلی زیاد در حال گسترش و پیشرفت است که در بسیاری از بزنگاه‌های صنایع مختلف به کمک متخصصین برای تولید بهتر آمده است.

برش واترجت چگونه کار می کند؟

برش با واترجتبرش واترجت در اصل یک فرایند فرسایش سریع است. آب با فشار بسیار بالا از طریق سوراخ یاقوتی یا الماسی به داخل محفظه مخلوط کننده شلیک می شود که باعث ایجاد خلا می شود و شن و ماسه گارنت را وارد جریان آب می کند. این بدان معناست که واترجت یک ابزار برش بسیار قدرتمند و همه کاره است.

 • آب فوق فشار بالا سپس از طریق لوله های فولادی ضد زنگ تحت فشار به سر برش روی میز برش پروفیل تغذیه می شود.
 • در سر برش، جریان آب فشار قوی از طریق سوراخ یاقوتی، یاقوتی یا الماسی متمرکز می شود که آب را در یک سوزن خوب متمرکز می کند.
 • آب فوق فشار بالا سپس از طریق یک محفظه مخلوط کننده شلیک می شود که در آن ماسه گارنت ساینده به داخل جریان آب کشیده می شود.
 • مخلوط ساینده و آب سپس از سر برش از طریق یک لوله متمرکز با سرعت حداکثر 2 ماخ خارج می شود، بنابراین یک ابزار برش بسیار کارآمد و قدرتمند ایجاد می شود.

نحوه برش شیشه با واترجت

در ادامه شما را با نحوه انجام برش شیشه با واترجت آشنا می کنیم.

تجهیزات حفاظتی شخصی

در نحوه انجام برش شیشه با واترجت اولین قدم برای برش موفقیت آمیز قطعات ساخته شده از شیشه این است که مطمئن شوید محل کار خالی از خطرات احتمالی، لغزش یا سقوط است. هنگام کار با مواد شیشه ای احتمال آسیب به این حوادث به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

آماده سازی قبل از برش

در نحوه انجام برش شیشه با واترجت، پیشنهاد به کار گرفتن از 120 یا 150 ساینده را به شما می دهیم. این ساینده ظریف گمان ترک خوردگی، خرد شدن را کاهش می دهد و کیفیت کلی لبه را بهبود می بخشد. اطمینان حاصل کنید که سطح برش واترجت یکنواخت است. یک میز برش یکنواخت یا ناپایدار می تواند بر روی قطعه کار شیشه فشار وارد کند و اغلب منجر به برش های ناهموار و کیفیت پایین لبه می شود.

روش برش

هنگامی که قطعه کار به طور کامل پشتیبانی می شود و کاملاً روی میز برش قرار می گیرد، زمان شروع برش است. با استفاده از روش زیر، تمام نقاط شروع روی شیشه را سوراخ کنید:

 • هنگام سوراخ کردن قطعات کار شیشه، باید حرکتی انجام شود تا از ترک خوردن مواد جلوگیری شود. بسیار مهم است که ساینده و آب به طور همزمان روشن شوند و حرکت بلافاصله شروع شود.
 • پس از سوراخ کردن نقاط شروع، سرعت جریان ساینده را به حالت عادی برگردانید و فشار پمپ را به 60،000 psi برگردانید. کار کامل برش را ادامه دهید، اطمینان حاصل کنید که نقاط سوراخ از محل های از پیش سوراخ شده عبور می کنند.
 • سرعت برش روی شیشه را بررسی کنید. از آنجا که برش شیشه معمولاً برای جلوگیری از ترک خوردگی یا بریدگی نیاز به برش آهسته تری دارد، می توان چندین قطعه کار را همزمان با استفاده از روی هم قرار داد.
برای خرید پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

برداشتن قطعه کار

در پایان نحوه انجام برش شیشه با واترجت، قطعه کار را با دقت اسپری کرده و از روی میز جدا کنید. توجه داشته باشید که ساختار شیشه اکنون تغییر کرده است و ممکن است نیاز باشد که قطعه کار به گونه ای دیگر برخورد شود تا از آسیب جلوگیری شود.

کاربردهای واترجت

لازم به ذکر است که برش شیشه سکوریت با واترجت تنها کاربرد این فناوری نیست، بلکه این دستگاه در برش سایر متریال از جمله سرامیک، آلومینیوم، سنگ و آهن، پلاستیک و لاستیک، تیتانیوم و مس نیز کاربرد دارد و تقریبا هر ماده ای را می توان با دستگاه های واترجت برش داد. به همین دلیل، این فناوری در انواع کاربردها و صنایع مطرح می شود که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • معماری
 • نورپردازی
 • صنایع خودرو
 • انرژی
 • صنابع دریایی
 • پزشکی
 • هوافضا
 • صنایع چوب و کاغذ

مزایای برش شیشه سکوریت با واترجت

 • برش شیشه ها با واترجتمهم ترین مزیت برش شیشه با واترجت، توانایی برش بدون ایجاد اختلال در ساختار داخلی شیشه است. این کار باعث می شود شیشه به نحوی عالی و بی نقص بریده شود. در واقع جریان آب تحت فشار در یک دستگاه واترجت، یک امکان فوق العاده و قابل کنترل را فراهم می کند. قابلیت کنترل سرعت برش، باعث می شود شیشه یا سایر متریال نازک یا ضخیم، به نحوی نرم و ایده آل برش داده شوند.
 • ویژگی دیگر، دقت بالای برش است. در واقع واترجت قادر است بدون از بین بردن یا تغییر شکل سوراخ ها و شکاف ها و جزئیات، شیشه را برش دهد.
 • مزیت بارز برش شیشه با واتر جت، این است که این فناوری قادر به شکل دهی اشکال پیچیده است.
 • روند برش شیشه با واترجت سرد است و این امر خطر ذوب شدن، پارگی، سخت شدن یا تغییر شکل و دفرمه شدن را از بین می برد. عدم وجود گرما و گرد و غبار، محیط کاری امن و سازگار با محیط زیست را فراهم می کند.
 • پس از برش شیشه با واترجت، لبه هایی استثنایی ایجاد می شود که نیاز به اصلاحات اندکی دارند.
 • واترجت منجر، به انعطاف پذیری اپراتورها می شود و هیچ فرآیند دیگری نمی تواند تا این حد انعطاف پذیری ایجاد کند.
 • برش شیشه با واترجت، کارآمد و مقرون به صرفه است. و این بدان معنا است که شما قادر به انجام پروژه های بزرگ خواهید بود.

معایب برش شیشه با واترجت

 • درست است که واترجت می تواند بسیاری از مواد را برش دهد، اما در اکثر مواقع برش با این دستگاه، بیش از برش سنتی طول می کشد. و زمان برش بیشتر، به معنای خروجی کمتر است.
 • چنانچه نازل واترجت از کیفیت پایینی برخوردار باشد ممکن است برش شیشه با واترجت، باعث شکستگی و آسیب شیشه شود. در نتیجه زمان و بهره وری از دست می رود.
 • ضخامت بیشتر، به معنای دقت پایین تر است. در واقع هرچه ماده ضخیم تر باشد، دقت برش کاهش یافته و ممکن است برش مورب ایجاد شود.
برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

نکات ایمنی برای برش شیشه با واترجت

 • در فرآیند برش شیشه، اولین قدم برای موفقیت این است که اطمینان حاصل کنید منطقه کار از هرگونه خطر احتمالی لغزش و سقوط آزاد مبرا است. در غیر این صورت، ریسک خرد شدن شیشه و همچنین آسیب به اپراتور در اثر برخورد این خرده ها وجود خواهد داشت.
 • قبل از قرار دادن قطعه شیشه بر روی واترجت مطمئن شوید که کف زمین در اطراف دستگاه، خشک و عاری از هرگونه کابل، شلنگ یا مانعی است که ممکن است باعث پارگی یا از دست دادن تعادل اپراتور شود. محل کار را حتی المقدور خلوت نگه دارید و فضای کافی برای دور زدن در حول دستگاه در نظر بگیرید.
 • در صورت امکان، زمین اطراف دستگاه را جارو کنید تا ابزارهای کوچکی نظیر پیچ و مهره را جمع آوری نمایید. در واقع پاک سازی ناحیه کار از خطرات احتمالی، احتمال شکستن و آسیب شیشه را در هنگام برش شیشه با واترجت کاهش می دهد و از همه مهمتر، ایمنی اپراتور افزایش می یابد.
 • بررسی کنید که میزبرش واترجت، تراز باشد. یک میز برش ناهموار و ناپایدار، باعث ایجاد فشار روی قطعه شیشه می شود و اغلب منجر به برش های ناهموار و کیفیت پایین لبه ها خواهد شد.
 • توصیه می شود برای برش شیشه سکوریت، یک ماده حائل محکم مانند چوب یا سنگ بین میز برش و شیشه قرار داده شود. این متریال یک پایه یکنواخت برای کار برش شیشه با واترجت ایجاد می کنند و از آسیب رسیدن به میز برش جلوگیری می نمایند.
 • هنگام کار و برش شیشه با واترجت، حتما از دستکش و عینک و کفش های بسته استفاده کنید، زیرا به هر حال خطر پرش خرده ها و یا سقوط شیشه وجود دارد.
 • سرعت برش روی شیشه را بررسی کنید. ممکن است یک نیروی عمودی از طریق شیشه در اثر فرسایش ساینده ایجاد شود و باعث تنش کار و مشکل روی قطعه شود. در مورد کار روی ورقهای نازک شیشه، ممکن است لازم باشد که سرعت برش را کاهش دهید تا از فشار عمودی اضافی به ورق جلوگیری کنید.
 • هنگام سوراخ كردن قطعات و برش شیشه با واترجت، باید حركت وجود داشته باشد تا از ترك خوردن متریال جلوگیری شود. بسیار مهم است که ساینده و آب به طور همزمان خارج شوند و حرکت بلافاصله شروع شود. نوع حرکت می تواند یک حرکت دایره ای کوچک یا یک حرکت عقب و جلو باشد، اما حرکت باید همزمان با بیرون آمدن آب و ساینده از نازل باشد.
 • توصیه می کنیم سوراخکاری شیشه را قبل از برش شیشه با واتر جت انجام دهید تا احتمال خرد شدن شیشه کاهش یابد.
 • از تغییرات بزرگ دمای آب جلوگیری کنید، در غیر این صورت امکان شکستگی شیشه وجود دارد. اگر شیشه تازه بریده شده را از مخزن آب گرم بیرون می کشید، به هیچ وجه آن را زیر آب سرد نگیرید.

در نهایت باید خاطرنشان کنیم که برش شیشه با واترجت، به پیچیدگی خاصی نیاز ندارد. پیروی از این دستورالعمل ها، احتمال آسیب به قطعه کار را کاهش می دهد و محصولی رضایت بخش را برای مشتریان فراهم می کند.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم