پنجره ارسی دوجداره

پنجره ارسی دوجداره

پنجره ارسی یک نوع از پنجره می باشد که امروزه در برخی از ساختمان ها دیده می شود. این نوع از پنجره نیز مانند سایر پنجره های دیگر دارای ویژگی های منحصر به فرد می باشد. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل در مورد پنجره ارسی دوجداره کنیم.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

پنجره دوجداره ارسی کاملا عایق و دقیقا مطابق با طرح ها و نقوش گره چینی در پنجره های سنتی که در معماری ایرانی اسلامی، به وفور دیده می شود. این محصول خاص و منحصر به فرد، قابل تولید با پنجره upvc طرح چوب و یا پنجره آلومینیوم ترمال بریک می باشد.  دکورهای گره چینی در بین فضای شیشه دوجداره قرار می گیرد و در برابر شرایط طبیعی کاملا مصون هستند. در داخل این گره چنینی ها هم شیشه های رنگی قابل اجرا می باشد و هم می توان از طلق های رنگی اسفاده شود.

پنجره ارسی چیست؟

ارسی به پنجره های چوبی مشبک گفته می‌شود و می‌توان در آن از شیشه های رنگی هم استفاده کرد. پنجره های ارسی از عناصر معماری ایرانی هستند که به صورت مشبک، گره چینی و یا اسلیمی با اتصالات قوی و محکم همانند یک پازل ساخته می شود.

ارسی اصالتا ایرانی است. برخی اعتقاد داشتند ارسی یا اروسی متعلق به معماری روسیه است، اما در معماری ایران تا قبل از آنکه معماری چشمگیری در روسیه اتفاق بیفتد، پنجره های ارسی وجود داشته اند. ارسی در معماری سنتی به صورت مشبک هندسی یا نقوش اسلیمی بر اساس قوانین تعریف شده طراحی و اجرا می شوند. ارسی ها از چوب و شیشه های رنگی با نقوش زیبا ساخته می شوند.

تاریخچه پنجره ارسی

قدیمی ترین آثار ارسی سازی در ایران مربوط به عصر صفویه است که در نقاط مختلف کشور و در بناهای مربوط به این عصر دیده شده است. ارسی سازی پس از تلفیق با هنر قواره بری که در عصر قاجار اتفاق می افتد، اوج و عظمتی دو چندان می یابد. متاسفانه این گونه هنرها با ورود آهن رو به نابودی گذاشته و گستردگی پیشین خود را از دست داده اند. هنر نازک کاری، هنری ریزه کاری و نقش و نگار است که این ‏هنر از گذشته دور تا به حال نقش ویژه ای در میان افراد داشته و انتظار می‌رود ‏که در آینده پررونق تر شود و روز به روز بر زیبای آن افزوده شود.

پنجره ارسیهنر ارسی سازی پیوندی بین ‏نازک کاری چوب، شیشه بری و نجاری و طراحی است. کار با چوب به طور عمده به شش رشته نجاری، نازک کاری، ‏نجاری نازک کاری، منبت کاری، معرق کاری و خاتم کاری تقسیم می‌شود که ‏هر کدام زیبای خاص خود را دارد. یکی از رشته‌ های کهن و زیبای کار با چوب، ‏نجاری نازک کاری یا اروسی سازی است. در هنر ارسی سازی هیچ میخ و ‏چسبی به کار نمی‌رود و تمام نقش و نگار‌های ارسی به وسیله اتصالات ظریف ‏چوب به هم وصل می‌شوند.

برای این کار ابتدا طرح اولیه با ‏اطلاعاتی از هندسه و مثلثات روی کاغذ تهیه می‌شود و سپس با دقت و ظرافت ‏فراوان چوب‌ها بریده می‌شود و شیشه‌ ها با مهارت خاصی کنار هم چیده می‌‏شود و تمام اتصالات با فنون زیبای نجاری به هم متصل می‌شوند. صنعت نجاری هنگامی‌ که با هنر ‏طراحی و ظرایف نازک کاری تلفیق شود حاصل آن پدیده ای زیبا و جذاب است ‏که اروسی یکی از این پدید‌ه‌ها است.

پنجره ارسی دوجداره UPVC

پنجره ارسی دوجداره upvc نسل جدید پنجره های سنتی ارسی است. این پنجره ها به جای اینکه از چوب هایی که قبلا برای ساخت پنجره استفاده می شد مانند گردو ساخته شوند، از یو پی وی سی بهره می گیرند. همانگونه که گفته شد اساس پنجره های ارسی شیشه های بود که در این پنجره ها مورد استفاده قرار می گرفته است که بیشتر از رنگ های زرد، آبی و قرمز تشکیل شده است.

در نوع جدید پنجره ارسی upvc نیز سعی شده است که اساس این پنجره ها که همان رنگ شیشه می باشد، حفظ شود. اگر چه پنجره های ارسی دوجداره امروزه مانند پنجره های ارسی گذشته در تمامی ساختمان ها دیده نمی شود و دارای ویژگی های سنتی قبلی نمی باشند، اما بسیار به این پنجره ها از نظر کارکرد نزدیک هستند.

همین حالا برای استعلام قیمت در و پنجره اقدام کنید.

ویژگی پنجره ارسی

تأمین نور فضای درونی

نور پایه و اساس زندگی ماست. نور درخشان خورشید منبع حیات و باعث تندرستی انسان می باشد. البته مصرف زیاد این نور مضراتی بر بدن و چشم دارد که در معماری اصیل و سنتی ایران کاملا به مضرات و سود آن دقت و توجه شده است. با طراحی ویژه پنجره های ارسی، در فصل زمستان و تابستان نور مناسب نسبت به محیط داخلی اتاق تابیده می شود، نه کم و نه زیاد. عبور نور از میان شیشه های رنگی پنجره و تابش آن بر روی زمین باعث می شود حتی فضاهایی از خانه که مبلمان ندارند نیز زنده و زیبنده به نظر بیاید و نمایی منحصر بفرد و بدیعی ایجاد کند.

در معرض دید قرار دادن فضای بیرونی

از دیگر کارکرد های این پنجره ها امکان بهره گیری از منظره های واقع در بیرون فضا های بسته و در اختیار قرار دادن آن به افراد داخل بنا است. زندگی در فضای بسته ای که فاقد دید و فضای مناسب باشد ناخوشایند بوده و زندگی به مدت طولانی در آن بسیار دشوار و مشکل آفرین خواهد بود. به همین سبب همواره در بناهای درون گرا که حیاط و منظره بیرونی نما را شکل می داده است، اصولا فضای باز منتهی به حیاط را با ساخت پنجره های ارسی آنچنان دلنشین طراحی میکردند که گویی تماشای بیرون از این پنجره ها لذت بیشتری دارد.

کاهش شدت نور آفتاب

نصب پنجره ارسی در خانه ها بسته به زمستان نشین و تابستان نشین اتاق ها فرق دارند. استفاده بیش از حد از شیشه های ساده و بی رنگ برای اُرسی اتاق های زمستان نشین و و نفوذ نور خورشید به قلب اتاق در زمستان ها، و استفاده از شیشه های رنگی و شکست و تقلیل کردن شکست نور آفتاب و گرمای آن به وسیله آلات بندی های چوبی و ایجاد سایه در فصل تابستان خاصیت ویژه ای به اتاق های اُرسی داده است که بتواند در ضلع های مختلف حیاط قرار بگیرد.

زیبایی پنجره های ارسی

­ سطح پنجره های ارسی را با استفاده از انواع نقش های گوناگون گره سازی و با شیشه های رنگین و ساده می آراستند و ترکیب های بدیعی پدید می آورند و بدین صورت هماهنگی بین این شبکه های هندسی و نورهای رنگی باعث ایجاد زیبایی دلپذیری می شود.

استفاده از روانشناسی رنگ ها در پنجره های ارسی

از نظر روان شناسی رنگ های مختلف شیشه ها در پنجره های ارسی و ایجاد نور های هم رنگشان بر روی انسان تاثیرات مختلفی می گذارد که هر رنگ کنار رنگ دیگر شدت این تاثیر را خنثی­ می کند و مقدار مناسب آن را تنظیم و تعدیل می کند.

مزایای پنجره ارسی

پنجره ارسیمزایای استفاده از پنجره ارسی عبارتند از:

  • حفظ معماری ایرانی اسلامی و سنت های کهن ایرانیان
  • کاملا عایق در برابر اتلاف انزژی و آلودگی های صوتی با توجه به دوجداره بودن آن
  • طول عمر بالا و مقاوم در برابر سرما و گرما و منطبق با انواع شرایط آب و هوایی
  • زیبایی فرواوان در هنگام تابش نور خورشید و اینجاد رقص نور های رنگی بر کف اطاق
  • شیشه های رنگی با رنگ های مختلف و گره کاری های اشکال هندسی و اسلیمی
  • هزینه تولید و کیفیت مناسب تر نسبت به پنجره چوبی طرح ارسی
برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

کاربرد پنجره ارسی دوجداره

ارسی ها در بین طبقات، پیشانی ساختمان ها و هر بخشی از ساختمان کاربرد دارند، از پنجره های ارسی بیشتر جهت نور رسانی و ایجاد جلوه های ویژه با شیشه های رنگی استفاده می شود. پنجره های ارسی می‌توانند مانند یک روزنه در سازه عملکرد داشته باشند.

انواع پنجره ارسی دوجداره

انواع نقش ها در پنجره ارسی عبارتند از:

نقش اسلیمی

این طرح ها از گیاهان موجود در طبیعت الهام گرفته اند که در نقشه های فرش و نقاشی های مختلف به وفور دیده می شوند.

نقش گره چینی

این نقش ها به صورت نقوش هندسی می باشند که از طبیعت، کائنات و گیاهان الهام گرفته شده اند و در گوشه ها به صورت زاویه دار می باشند. نقش گره چینی یک نقش تنها در پنجره ها و کاشی ها نمی باشد این نقش ها روی سایر مصالح ساختمانی مخصوصا چوب ها نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

نقش جقه

این طرح نماد درخت سرو می باشد و مظهر آزادی و آزادگی، تواضع و خمیدگی ایرانیان می باشد. به روایتی دیگر نماد در زرتشت مظهرد اهورا مزدا و نشان خورشید و مظهر عظمت می باشد. نقش جقه تنها در پنجره ارسی کاربرد ندارد، بلکه در سایر صنایع دستی نیز از آن بهره گرفته می شود. گذشته این نقشه نیز بسیار طولانی می باشد. بسیاری از افراد پیشنه این طرح را به دوره هخامنشی می برند البته بسیاری از افراد نیز بر این اعتقاد هستند که پیشینه این طرح از کشور های دیگر نظیر هند وارد ایران شده است.

نقش چهار پر

این نقش الهام گرفته از برگ های شبدر می باشد که نماد خوشبختی و سعادت می باشد.

قیمت پنجره ارسی دوجداره چگونه محاسبه می شود؟

قیمت این نوع پنجره بستگی به ابعاد پنجره شما و یراق و همچنین شیشه مورد نظر دارد. برای راهنمایی در مورد خرید انواع دروپنجره می توانید با کارشناسان مجموعه درساوین تماس بگیرید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم