قوانین و استاندارد های پنجره دوجداره

قوانین و استاندارد های پنجره دوجداره

طراحی پنجره دوجداره ویژه و خاص است، این پنجره از نظر ساختار با دیگر پنجره ها از جمله پنجره های قدیمی تفاوت دارد، به این دلیل که ساختار پنجره های دوجداره از دو یا سه قاب شیشه ای تشکیل شده است، که فضای ما بین این شیشه ها هوا با مقداری گاز است. در این مقاله با قوانین و استاندارد های پنجره دوجداره آشنا خواهیم شد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن  کلیک کنید.

پنجره های دوجداره، عایق مناسبی در برابر سر و صدا هستند. این پنجره ها همچنین جهت عایق بندی سرما و گرما در فصل زمستان و تابستان در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و از نفوذ آب و گرد و غبار به داخل ساختمان ممانعت می کنند.

روند و شکل نصب پنجره های دو جداره باید طبق اصول و استاندارد مشخصی انجام شود. در این مقاله، استاندارد ها و قوانین نصب پنجره های دو جداره را بیان خواهیم کرد، تا شما هم با این قوانین و استانداردها آشنایی پیدا کنید و به رعایت آن ها اهمیت بدهید.

استاندارد های پنجره دوجداره در ساختمان چیست؟

پنجره به عنوان یکی از عناصر ارتباطی ساختمان با فضای خارجی، تحت تاثیر عوامل بسیاری است که همین امر موجب می شود استاندارد های موجود در این مبحث اهمیتی دوچندان پیدا کنند. در حقیقت پنجره ها تحت تاثیر عوامل بسیاری هستند.

قوانین و استاندارد های پنجره دوجدارهعوامل بیرونی ساختمان عوامل مانند تعداد طبقات و همچنین باد، باران، تغییرات دمایی در طول فصول و روز، صوت، صداهای ناهنجار محیطی، فشار های خارجی و فیزیکی مانند سرقت، نورخورشید و زاویه تابش آن می باشد.

عوامل معماری مهم نیز عوامل موجود در مبحث ساختمان شامل تلورانس ساختمان و نشست ساختمان می باشند. عوامل داخلی ساختمان عواملی هستند که از داخل ساختمان بوده و بیشترین تاثیر خود را بر روی دیواره ها خواهند گذاشت. همچون رطوبت و دمای فضای داخلی.

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر پنجره دوجداره، انبساط تغییرات شکل، نیروهای وارده در هنگام باز و بسته شدن، نیروهای طبیعی مانند زلزله، فشارباد و طوفان و وزن لنگه باز شو است.

سازندگان به طور معمول به قوانین پنجره در ساختمان آشنایی دارند و نیاز های موجود را در نظر می گیرند.

استاندارد های پنجره دوجداره از سوی آتش نشانی

  • مکان نصب پنجره های دو جداره در ساختمان باید به گونه ای باشد، که امکان نظارت بر زندگی دیگر همسایگان وجود نداشته باشد و همسایگان احساس اطمینان و آرامش را داشته باشند.
  •  بر مبنای استاندارد های پنجره دوجداره، اگر بخواهید این پنجره ها را در قسمت خارجی ساختمان نصب کنید، باید همسایگان مجاوری در نزدیک ساختمان خود نداشته باشید و در صورت امکان باید همسایگان حداقل دو متر عقب نشینی کرده باشند. در صورت عدم عقب نشینی و همجواری با همسایگان، محل قرار گیری پنجره های دو جداره باید ارتفاعی به اندازه 1.75 متر داشته باشد و همچنین باید پنجره های دو جداره ای مورد استفاده قرار بگیرد، که غیر قابل باز شدن باشد، و امکان این نباشد که بر زندگی دیگر همسایگان نظارت نمود.
  •  بیشتر مجتمع های مسکونی طوری طراحی و ساخته شده اند، که امکان استفاده دو واحد مسکونی مستقل از یک حیاط خلوت و نورگیر وجود دارد. طبق قوانین و استاندارد باید، محل قرار گیری پنجره های دو جداره باید دو واحد رو به رو هم فاصله ای 4 متری و از کف تا بالا ارتفاع 1.75 متری داشته باشد. و در ضمن این پنجره ها قابلیت باز شدن و مشاهده همسایگان وجود نداشته باشد.
  •  در ساختمان هایی که در مجاورت پارک ها و گذرگاه ها ساخته شده اند، استفاده از نورگیر موردی ندارد. ولی برای آسایش و راحتی ساکنین ساختمان مناسب تر است، ارتفاع نورگیر به شکلی باشد، که افرادی که در مکان های عمومی در حال حرکتند، نتوانند نظارتی بر زندگی ساکنین ساختمان داشته باشند.

استاندارد های پنجره دوجدارهمحل نصب و اندازه های متناسب برای پنجره های دوجداره

  •  برای آسایش و راحتی و همچنین حفظ حریم شخصی همسایگان، بهتر است، محل نصب پنجره های دو جداره از سقف اتاق به پایین حدود 20 سانتیمتر فاصله داشته باشد، تا همسایگان مجاور اطمینان یابند که هیچ گونه نظارتی بر زندگی آنها صورت نمی گیرد.
  • برای نصب پنجره های دو جداره، و راحت باز و بسته شدن آنها نیاز به هیچ گونه کتیبه ای در بالا و پایین پنجره نیست.
  •  طبق این قوانین و برای اینکه باز و بسته شدن پنجره های دوجداره آسان باشد.باید فریم آهنی پنجره های دو جداره به شکلی نصب شود، که با هر باز و بسته کردن پنجره، فریم آهنی به سقف کاذب و همچنین جا پرده ای گیر نکند، تا با چند بار باز و بسته شدن پنجره، آسیبی به سقف کاذب نرسد.
  •  برای اینکه کتیبه ثابت پنجره های دوجداره در بیرون ظاهری زیبا به پنجره دوجداره بدهد. بهتر است، در صورتی که از نرده استفاده نمی کنید، فریم آهنی پنجره های دو جداره را تا ارتفاع 20 الی 30 سانتیمتر از کف نصب کنید، تا کتیبه در بیرون در عین جلوه دادن به پنجره دو جداره، شکل خود را حفظ کند.
  •  طبق اصول و استانداردهای شهرداری و آتش نشانی، در ساختمان ها و به خصوص آپارتمان ها ، در قسمت معابر شمال و جنوبی باید عرض پنجره های دو جداره 20 متر باشد و همچنین ارتفاع 0.85 متری از بالا داشته باشد.
  •  برای حفظ آرامش و راحتی خود و دیگران باید در معابر شرقی و غربی ساختمان نیز طبق اصول باید، پنجره های دو جداره با عرض 24 متر و ارتفاع 0.85 در ساختمان نصب شوند.

سخن آخر

استاندارد های پنجره دوجداره از جهات گوناگونی اهمیت دارد. در صورت رعایت این استاندارد ها و توجه به آن ها، می توان از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری نمود. در این مقاله با برخی از این قوائد و استاندارد ها آشنا شدیم. امیدواریم این مطالب مورد استفاده شما قرار بگیرد.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم