پوشش جدید پنجره

پوشش جدید پنجره

پوشش جدید پنجره

محققان یک پوشش بسیار نازک ابداع کرده اند که روی شیشه پنجره قرار می گیرد و در تابستان نور مادون قرمز خورشید را منعکس و در زمستان آن را به شکل انرژی جذب می کند تا خانه را گرم کند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن کلیک کنید.

نمونه اولیه یک پنجره جدید ساخته شده که گرما را در زمستان جذب و در تابستان منعکس می کند. این روشی برای جایگزین کردن سیستم گرمایش مرکزی و تهویه هوا است.

محققان دانشگاه پیتسبورگ در آمریکا یک پوشش بسیار نازک هوشمند و شیشه ای ابداع کرده اند که احتمالاً می تواند روی پنجره خانه قرار گیرد.

این پوشش که از ترکیبات شیمیایی ساخته شده می تواند تنظیمات اتمی خود را طوری تغییر دهد که با توجه به فصل ها نور را از خورشید منعکس یا جذب کند. با کمک این فناوری در زمستان، انرژی گرمایشی اشعه مادون قرمز خورشید جذب و به عنوان گرما داخل اتاق منتشر می شود. اما در تابستان این انرژی منعکس می شود.

ناتان یانگ بلود استادیار مهندسی رایانه و الکترونیک در دانشگاه پیتسبورگ در این باره می گوید: مهم ترین نوآوری آن است که پنجره ها برحسب نیازهای فصلی تغییر می کنند.

این پوشش از یک دسته مواد ساخته شده و ضخامت آن کمتر از ۳۰۰ نانومتر است. یک لایه از آن از موادی ساخته شده که می توانند طول موج نامرئی نورخورشید را جذب و به عنوان گرما منتشر کنند.

همین مواد را می توان طوری تنظیم کرد تا همان طول موج نور را به منعکس کنند.

پژوهش مذکور در ژورنال ACS Photonics منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم