بررسی پنجره آلومینیومی نرمال

پنجره آلومینیومی نرمال

آلومینیوم (Aluminum) عنصری شیمیایی است و پس از اکسیژن و سیلیکون فراوان ترین عنصر و فلز در پوسته زمین می باشد. فلز آلومینیوم بیشتر از سنگ بوکسیت به دست می آید و آلیاژ آلومینیوم به دلیل خواص منحصر به فردی مانند استحکام بالا، نسبت به وزن و جوش پذیری عالی و شکل پذیری مطلوب به صورت گسترده در انواع سازه ها صنایع هوایی و دریایی و خطوط انتقال برق و حمل نقل مورد استفاده قرار می گیرد.

پنجره های آلومینیومی نرمال نوعی از پنجره است که دقیقا از آلومینیوم های که قبلا برای پنجره های قدیمی استفاده می شود، استفاده می کند با این تفاوت که در جهت زیبایی و بهبود کارایی، یکسری از کارها روی پنجره قرار گرفته است و از نظر زیبایی بسیار بهتر از نمونه های قدیمی می باشد.

این پنجره ها تماما از جنس آلومینیوم هستند و برای نصب این پنجره ها همانند سایر پنجره های دیگر به یراق خاصی نیاز نمی باشد و شما می توانید از یراق آلاتی که در بازار موجود می باشد و برای سایر پنجره ها استفاده می شود، استفاده کنید. اما پیشنهاد می شود برای نصب پنجره دوجداره نرمال از یراق Epdm استفاده نمایید. این یراق یکی از بهترین یراق های موجود در بازار برای پنجره های آلومینیومی است.

انواع پنجره های آلومینیومی

پنجره های آلومینیومی در دو نوع پنجره ترمال بریک و پنجره آلومینیومی نرمال تولید می شوند. جهت خرید یک پنجره دوجداره آلومینیومی باید به نوع آن دقت نمایید چون با یکدیگر بسیار متفاوت می باشند. 

پنجره دوجداره آلومینیومی در دو نوع تولید می شوند:

 • پنجره آلومینیومی ترمال بریک: این نوع پنجره دوجداره کاملا عایق می باشد.
 • پنجره آلومینیومی نرمال: این نوع پنجره آلومینیومی عایق گرما و سرما نیست.

در این مقاله تصمیم داریم به ماهیت و مشخصات پنجره آلومینیومی نرمال بپردازیم و نکاتی درباره مسائل فنی آن را بیان کنیم.

پنجره آلومینیومی نرمال

نجره آلومینیومی نرمال

 پنجره یکی از مهم ترین جنبه های ساختمان ها است. از این پنجره ها استفاده می شود که نور طبیعی را برای خانه فراهم کنید و سبک خاص و منحصر به فرد را در نمای ساختمانی خود به وجود آورید. با درب و پنجره ها فضایی برای اتصال خانه به فضای بیرونی فراهم می شود. توجه داشته باشید که انتخاب قاب مناسب برای درب و پنجره های ساختمانتان بسیار ارزشمند است.

پنجره نرمال به پنجره آلومینیومی گفته می شود که در پروفیل اولیه آن از هیچگونه لایه و اتصالاتی جهت عایق کردن پروفیل های فریم و چهارچوب و میانی استفاده نشده است و کلیت پروفیل اصلی از آلومینیوم تشکیل شده است.

اگر اطلاعات کافی در زمینه پنجره آلومینیومی نرمال ندارید می توانید با مطالعه این مقاله به اطلاعات جامع و کافی در این زمینه برسید. همچنین می توانید با گروه صنعتی درساوین در ارتباط باشید و از مشاوره مشاورین آموزش دیده ما بهره مند شوید.

نوع قاب برای پنجره هایی که برای نصب در خانه یا محل کار انتخاب می شود، تا حد زیادی در زیبایی نمای ساختمان شما موثر می باشد. درب و پنجره های دوجداره آلومینیومی نرمال بسیار ظریف و باریک بوده و از زیبایی فراوانی برخوردار می باشد. پنجره های آلومینیومی نسبت به ظرافت و باریکی که دارند از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند.

اگر به دنبال یک نمای زیبا و مدرن هستید می توانید از پنجره آلومینیومی بهره بگیرید. در ادامه به بررسی دقیق مزایا و معایب این نوع از قاب پنجره های خواهیم پرداخت، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ویژگی های پنجره آلومینیومی نرمال

ویژگی های در و پنجره آلومینیومی نرمال عبارتند از:

 • ظرافت و زیبایی و استحکام
 • پودری الکترواستاتیک و طرح چوب، رنگ پذیری با طول عمر و تنوع زیاد شامل رنگ های آنادایز
 • استفاده کردن از واشرهای epdm که دارای عمر بالایی می باشند جهت جلوگیری از عبور گرد و غبار و آب
 • استفاده کردن از انواع یراق آلات که شامل: فولکس واگنی، لیفت اند اسلاید، کنگی، حالتی و لولایی
 • عدم رنگ پریدگی و ثبات رنگ و قابلیت نظافت مناسب
 • جهت جلوگیری از اتلاف انرژی لاستیک پلی آمید هستند.
 • عدم محدودیت داشتن در طرح ابعاد و اشکال نامنظم و منحنی
 • دارای ثبات رنگ و قابلیت نظافت مناسب و عدم رنگ پریدگی
 • دارای لاستیک پلی آمید جهت جلوگیری از اتلاف انرژی
 • عدم محدودیت در طرح ابعاد و اشکال نامنظم و منحنی
 • دارا بودن قابلیت نصب شیشه های تک جداره، دو و سه جداره
 • مورد تولید قرار گرفتن توسط گوشهای دایکاستی و پانچی
 • غیر اشتعال بودن

اجزای تشکیل دهنده پنجره نرمال

سیستم‌ های درب و پنجره آلومینیوم نرمال از چند قسمت اصلی تشکیل می‌ شود که عبارتند از:

 1. فریم یا چهارچوب
 2. پروفیل لنگه
 3. پروفیل سری
 4. پروفیل زهوار
 5. واشرهای epdm
 6. یراق آلات

یراق آلات

شاید بتوان گفت مهم ترین بخش یک پنجره آلومینیومی نرمال یراق آلات مصرفی در آن است. چنانچه در یک پنجره آلومینیومی از یراق آلات با استحکام بالا استفاده نشود، هر چقدر هم از پروفیل‌های آلومینیومی درجه ۱ استفاده شود، مفید فایده نخواهد بود. بنابراین بایستی در انتخاب یراق آلات و به تبع آن پروفیل و واشر مناسب برای تولید و مونتاژ یک پنجره مناسب دقت لازم و کافی را داشته باشیم.

یراق مناسب می بایست تحمل وزن شیشه و لنگه را در مدت زمان داشته باشد و عملیات فیتینگ یا آب بندی را به نحو احسن تکمیل نماید.

لاستیک های آب بندی پنجره نرمال

در این نوع درب و پنجره‌ ها عایق حرارتی یا همان پلی آمید وجود ندارد و به همین دلیل عایق کاملی برای جلوگیری از اتلاف انرژی نمی‌ باشد. در این سیستم‌ ها با استفاده از واشرهای epdm با طول عمر و کیفیت مناسب می‌ توان از عبور گرد و غبار و آب به داخل ساختمان جلوگیری شود. همچنین دارای استحکام، تنوع در رنگ، قابلیت رنگ پذیری و ثبات در رنگ می‌ باشد.

بیلت یا شمش پروفیل پنجره آلومینیومی نرمال

به جرأت می توان گفت اصلی ترین مسئله در پنجره آلومینیومی نرمال نوع شمش یا بیلت مصرفی آن است. در ساخت پنجره آلومینیومی نرمال استاندارد می بایست از شمش با گرید ۶۰۶۳ استفاده شود.
متأسفانه دیده می شود به علت اینکه پنجره آلومینیومی نرمال نسبت به نوع ترمال بریک آن ارزانتر است از بیلت یا شمش مصرفی غیراستاندارد یا ضایعاتی استفاده می شود.
اگر بیلت یا شمش مصرفی در پنجره آلومینیومی نرمال استاندارد نباشد، کیفیت نهایی محصول تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.
بیلت یا شمش غیراستاندارد باعث می شود مقاومت پنجره آلومینیومی نرمال کاهش یاید در نتیجه پنجره در مدت زمان نتوانسته فشارهای وارده از جمله وزن شیشه و فشارهای باد را تحمل کند در نتیجه عایق بندی و کاهش ضریب انرژی مطلوب از بین خواهد رفت.
همچنین کیفیت بیلت یا شمش نامطلوب می تواند بر روی کیفیت رنگ آمیزی یا پوشش های آنادایزی تأثیرگذار باشد.

مزایای پنجره آلومینیومی نرمال

پنجره آلومینیومی نرمال

در ادامه مقاله پنجره آلومینیومی نرمال به مزایای این نوع پنجره ها خواهیم پرداخت.

دوام و طول عمر

فریم های آلومینیومی بسیار سبک وزن و در عین حال مستحکم هستند که برای نصب پنجره ایده آل می باشد. طول عمر پنجره های آلومینیومی از دیگر متریال ها بالاتر می باشد. بروی پنجره های آلومینیومی یک روکش پودری کشیده می شود که باعث بالا رفتن مقاومت آنها خواهد شد.

مقاومت این پنجره ها در برابر خراشیدگی و ساییدگی بسیار بالا می باشد. همچنین باعث می شود طول عمر آنها بالاتر برود.

تعمیر و نگهداری اندک

آلومینیوم بسیار ماده بادوامی است که در برابر شرایط آب و هوایی و خوردگی سالیان سال دوام می آورد و هزینه تعمیر و نگهداری کلی درب و پنجره های را کاهش می دهد. این عنصر بسیار زیبا بوده و هنگام استفاده از ان در ساخت قاب پنجره باعث شده پنجره های چشم نوازی داشته باشید.

ظرافت، استحکام و زیبایی این پنجره ها و همچنین نیاز به تعمیر و نگهداری اندک آن باعث شده که این متریال در صنعت ساختمان بسیار محبوب و پر استفاده باشد. این نوع متریال نیز همانند پنجره های آهنی نیاز به رنگ آمیزی سالیانه ندارد. همچنین آلومینیوم همانند آهن دچار زنگ زدگی نخواهد شد.

ظاهر مدرن و زیبا

قاب های آلومینیومی مورد استفاده در گروه صنعتی درساوین باریک و براق می باشند. یکی از دلایل زیبایی این پنجره ها کم بودن فضای قاب و بزرگ تر بودن فضای شیشه ها می باشد. زیبایی و ظرافت پنجره های آلومینیومی نرمال نسبت به پنجره های یو پی وی سی کمی بیشتر است. به لطف پنجره های آلومینیومی فریم های نازکتر و منسجم تر خواهید داشت. وزن این متریال سبک می باشد ولی با توجه به این سبکی، استحکام بسیار بالا و خوبی دارا می باشد.

رنگ آمیزی

تنوع در رنگ در پنجره های الومینیومی نرمال بسیار بالا است. حدود سی رنگ آلومینیوم آنادایز موجود می باشد. ماندگاری رنگ های این نوع پروفیل ها به دلیل کروماته (زیرسازی رنگ) باعث جذب بیشتر رنگ در پروفیل و طول عمر بیشتر و پایداری بیشتر رنگ خواهد شد.

معایب پنجره آلومینیومی نرمال

 • یکی از بزرگترین معایب پنجره های نرمال رسانا بودن آنها می باشد. به طور کلی آلومینیوم عنصر رسانا است که به سادگی حرارت را از خود عبور می دهد. پنجره های یو پی وی سی نسبت به پنجره های نرمال از درصد عایق بهتری برخوردار است.
 • در و پنجره آلومینیومی در مقابله با رطوبت مقاوم می باشند، ولی تیغه ای که در آن ها نصب شده است با دوام نمی باشد.
  استفاده کردن از پنجره های آلومینیومی موجب می شود که حرارت دخلی به راحتی از بین برود و انرژی زیادی را اتلاف کند.
 • اضافه کردن این متریال تفاوت زیادی در قیمت ایجاد کرده و قیمت در را بالا می برد.
 • مشکلات ظاهری که در این متریال وجود دارد. با این که مزایای بسیار دارد، بسیاری از طراحان آن را به دلیل ظاهر نسبتا سرد و یا مصنوعی ترجیح نمی دهند.
 • در صورتی که در یک پنجره آلومینیومی از یراق آلاتی که دارای استحکام بالایی هستند، استفاده نشود، هر مقدار که از پروفیل های آلومینیومی درجه یک استفاده شود، مفید نخواهد شد. بنابراین می بایستی در انتخاب یراق آلات و پروفیل و واشر مناسب به منظور تولید و مونتاژ یک پنجره دقت لازم را داشت.

قیمت پنجره نرمال

اگر قصد خرید این نوع از پنجره ها را دارید، باید بدانید که این نوع از پنجره ها دارای رنج های قیمتی متفاوت می باشند، چرا که در بازار انواع مختلفی از این پروفیل های پنجره وجود دارد. در صورتی که قصد خرید پنجره نرمال را دارید می توانید با ما در تماس باشید تا همکاران ما اطلاعات کامل در مورد این پنجره ه ها را به همراه لیست قیمتشان در اختیار شما قرار دهند.

 

 

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم