وزارت صمت، واسطه‌گری را کاهش داد

وزارت صمت، واسطه‌گری را کاهش داد

وزارت صمت، واسطه‌گری را کاهش داد

مدیرعامل شرکت پرتو آلیاژ پارس گفت: از زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت عرضه و خرید مواد اولیه را به بورس کالای ایران انتقال داد و عرضه بعضی از محصولات در بازار آزاد را ممنوع کرد، بسیاری از چالش‌ها رفع شد و این اقدام ارزشمندی از سوی وزارت صمت بوده است.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن کلیک کنید.

علی‌اصغر زرنوشه فراهانی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین»، مطرح کرد: سال 1400، کاملا برخلاف شعارهای مسئولان در خصوص رفع چالش‌های موجود در مسیر تولید طی شد و دستاوردهای قابل توجهی به همراه نداشت.

وی افزود: شرکت پرتو آلیاژ پارس از سال 1389 در زمینه تولید شمش‌ آلومینیوم آلیاژی فعال بوده و بزرگ‌ترین چالش در این حوزه، افزایش قیمت آمیژان‌ها است. به طوری که قیمت آن در سال گذشته حدود چهار برابر رشد را تجربه کرد و برنامه‌ریزی‌های شرکت را با مشکل مواجه ساخت.

مدیرعامل شرکت پرتو آلیاژ پارس در همین راستا اظهار کرد: افزایش قیمت جهانی آلومینیوم، معضل مهم دیگری بود که باعث افت تولید و فروش عمده تولیدکنندگان فعال در صنعت آلومینیوم کشور شد. به گونه‌ای که قیمت این فلز رکوردشکنی تاریخی را پشت سر گذاشت و باعث شد نقدینگی و سودآوری تولیدکنندگان در پایان سال 1400 تحت تاثیر قرار بگیرد.

افزایش قیمت مواد اولیه، کاهش میزان تولید

این تولیدکننده شمش آلومینیوم آلیاژی بیان کرد: به دلیل گران شدن قیمت مواد اولیه، میزان تولید شرکت کاهش یافت. نوسان قیمت مواد اولیه همواره در این صنعت وجود داشته است اما در سال گذشته میزان نوسان بیشتر شد و قدرت تصمیم‌گیری برای خرید مواد اولیه، تولید و فروش را دشوار کرد. همچنین تاخیر در پرداخت هزینه خرید محصول توسط مشتریان، چالش مهم دیگری است که با آن روبه‌رو هستیم.

وی در ادامه تصریح کرد: آمار نشان‌ می‌دهد که به طور کلی، شرایط تولید نسبت به 10 سال گذشته، به شدت بدتر شده است و اگر سیاست‌های کارشناسی شده‌ای در جهت حمایت از تولید تبیین نشود، هر سال به معضلات موجود افزوده می‌شود. متاسفانه نمی‌توان چشم‌انداز مثبتی برای تولید در کشور متصور شد. وعده‌های مسئولان پیشین، تنها در حد شعار بود و تقریبا تنها امید تولیدکنندگان، اقدامات دولت جدید است که انتظار داریم در راستای تحقق شعار سال باشد.

وزارت صمتفراهانی در خصوص تکنولوژی تولید محصول در شرکت پرتو آلیاژ پارس، عنوان کرد: با استفاده از کوره‌های ذوب یک تن و 12 تن که پرمصرف‌ترین تجهیزات خط تولید ما هستند، آلومینیوم خام را تبدیل به آلومینیوم آلیاژی می‌کنیم و بنا به سفارش مشتری، محصول نهایی را تولید و تحویل آن‌ها می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت پرتو آلیاژ پارس اشاره به وضعیت بازار فروش محصولات این مجموعه، اذعان کرد: مشتری اصلی ما، گروه صنعتی ایران‌خودرو است که خوشبختانه مشکل خاصی با آن نداریم اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که چون از زمان تحویل شمش آلومینیوم آلیاژی به خوردوساز تا خرید بعدی آن‌ وقفه ایجاد می‌شود، نوسان قیمت به قدری خواهد شد که به ما اجازه نمی‌دهد تا به همان میزان محصولی که به فروش رسانده‌ایم، بتوانیم مواد اولیه مورد نیاز را خریداری و وارد خط تولید کنیم.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال، اگر یک تولیدکننده، آلومینیوم مورد نیاز خود را به قیمت 100 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم خریداری کرده باشد، بعد از مدتی باید همان میزان آلومینیوم را با قیمت 120 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم خریداری کند. در زمان افزایش قیمت ماده اولیه، تولیدکننده ناچار است میزان تناژ کمتری از آن را تامین کند که این امر، کاهش میزان تولید و موجودی انبار را به همراه دارد.

برای خرید پنجره آکپا کلیک کنید.

دام بزرگ تسهیلات بانکی

این تولیدکننده شمش آلومینیوم  آلیاژی در پاسخ به سوال خبرنگار «فلزات آنلاین» مبنی بر اینکه آیا از تسهیلات بانکی برای گسترش فعالیت خود استفاده کرده‌اید یا خیر، گفت: دریافت تسهیلات حمایتی توسط تولیدکننده، یک امر کاملا غیر حرفه‌ای است؛ طبق تجربیاتی که ما و بسیاری از تولیدکنندگان در عرصه تولید و تجارت کشور به دست آورده‌ایم، زمانی که یک تولیدکننده نمی‌تواند چالش‌هایی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند را برطرف سازد، چه الزامی به دریافت تسهیلات بانکی آن هم با گرو گذاشتن سند کارخانه و بازپرداخت اقساط آن با احتساب سود قابل توجه وجود دارد؟ نکته جالب اینکه بانک از سند کارخانه به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند و اگر تولیدکننده قادر به بازپرداخت اقساط وام در زمان مقرر نباشد، در نهایت کارخانه به نفع بانک مصادره خواهد شد!

فراهانی خاطرنشان کرد: این معضل از دیرباز در کشور ما وجود داشته است و بانک‌ها نسبت به تولیدکننده سود بیشتری از این فرایند کسب می‌کنند. چراکه حاشیه سود تولید بسیار اندک است و به اندازه‌ای نیست که حتی بتوان هزینه‌های جاری تولید را پوشش داد. واقعیت امر این است که هر تولیدکننده‌ای که به ناچار از تسهیلات بانکی استفاده می‌کند به نظرمی‌رسد آگاهی‌های لازم را از به دردسر بیشتری افتادن خود ندارد و قطعا در آینده با مشکلات فراوانی مواجه می‌شود.

مدیرعامل شرکت پرتو آلیاژ پارس در ارتباط با نحوه تامین مواد اولیه این مجموعه، بیان کرد: شمش‌ آلومینیومی مورد نیاز خود را از بورس کالای ایران و بعضی از شرکت‌های تامین‌کننده بزرگ کشور خریداری می‌کنیم و خوشبختانه چالش خاصی در این زمینه نداریم. علاوه بر استفاده از شمش آلومینیوم از ضایعات آلومینیوم نیز استفاده می‌کنیم که با خرید از بازار داخلی و واردات از بعضی کشورهای همسایه، ضایعات مورد نیاز خود را تامین می‌کنیم.

بورس کالای ایران، دست دلالان را از بازار کوتاه کرده است

این فعال صنعتی در خصوص خرید از بورس کالای ایران، اظهار داشت: خوشبختانه عملکرد بورس کالای ایران در فروش انواع مواد اولیه واضح و شفاف بوده است و آن دسته از افرادی که اعلام می‌کنند امکان خرید آسان از بورس کالا میسر نیست، تولیدکنندگان واقعی نیستند و به نام تولیدکننده و در مقام یک دلال فعالیت می‌کنند. چراکه تولیدکنندگان حقیقی کلیه مراحل اداری مورد نیاز جهت خرید از بورس کالا شامل ثبت‌نام و دریافت کد بورسی، ارائه صورت‌حساب‌های مالی، گردش مالی حساب بانکی شرکت، اسناد و مدارک معتبر و قانونی که تمامی آمار آن‌ها شفاف و دقیق است را می‌گذرانند و این در حالی است که به منظور خرید از بورس کالای ایران، باید احراز هویت و حقیقی بودن شخص و فعالیت درج شده در پروانه بهره‌برداری نیز ارائه شود.

وی در این خصوص تاکید کرد: به صورت کلی، میزان عرضه هفتگی‌ شمش و بیلت آلومینیومی در بورس کالای ایران با حجم‌های مطلوب انجام می‌شود و هر تولیدکننده‌ای که دارای کد بورسی فعال باشد، می‌تواند با توجه به میزان نقدینگی موجود مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری کند. تولیدکننده‌ای که در بورس کالای ایران ثبت‌نام می‌کند باید در زمان‌های مشخصی گزارش تولید خود را برای وزارت صمت در سایت بهین‌یاب ارسال کند و به این ترتیب، طبیعی است دلالان نتوانند گزارشات قانونی و رسمی تولید را در این سایت، بارگزاری و شمش و بیلت آلومینیومی را به صورت قانونی خریداری کنند. از زمانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت عرضه و خرید مواد اولیه را به بورس کالای ایران انتقال داد و عرضه بعضی از محصولات در بازار آزاد را ممنوع کرد، بسیاری از چالش‌ها رفع شد و این اقدام ارزشمندی از سوی وزارت صمت بوده است.

منبع: فلزات آنلاین

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم