نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک چیست؟

نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک

پنجره آلومینیومی دوجداره ترمال بریک تحولی را در صنعت دروپنجره به وجود آورده است و با عایق سازی پروفیل های آلومینیوم بر مزایای درب و پنجره های آلومینیومی بیش از پیش افزوده اند. یکی از اجزای بسیار مهم این پروفیل ها تیغه عایقی است که به نام تیغه پلی آمید شناخته می شود و از مقطع طولی این پروفیل ها عبور می کند. کیفیت این تیغه در کیفیت کلی پنجره آلومینیومی ترمال بریک تاثیر بسیاری دارد. در این مقاله از سایت درساوین به بررسی نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک می پردازیم.

آلومینیوم علاوه بر تمام مزایایی که دارد، ضریب انتقال حرارتی بالایی دارد که این عامل باعث هدر رفتن انرژی در درب و پنجره های آلومینیوم می شود. آلومینیوم جزو فلزات رسانا می باشد و یکی از پارامترهای مورد ارزیابی در فلزات ضریب انتقال حرارت است که با لاندا نشان داده می شود و واحد آن وات بر متر مربع درجه کلوین می باشد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن کلیک کنید.

در درب و پنجره های آلومینیوم نرمال انتقال انرژی از فریم پنجره ها بسیار زیاد است. در نتیجه لازم است علاوه بر استفاده از شیشه های دوجداره، از فریم های دوجداره آلومینیوم استفاده شود.

برای دوجداره کردن درب و پنجره های آلومینیوم از تیغه های پلی آمید استفاده می شود، به این درب و پنجره ها به اصطاح پنجره آلومینیوم دوجداره ترمال بریک گفته می شود. در این سیستم جداره بیرونی پنجره به وسیله تیغه پلی آمید از جداره داخلی پنجره جدا می شود. این تیغه ها با استفاده از ماشین آلات مخصوص به هر یک از جداره های درونی و بیرونی دوخته شده و یک ساختار یکپارچه در پروفیل ایجاد می کنند.

ساختار پنجره آلومینیومی ترمال بریک با تیغه پلی آمید

پلی آمید عایقی است بین جدار بیرون و جدار داخل پنجره و در واقع ارتباط بین محیط خارج و محیط داخل را تیغه پلی آمید قطع می کند.
استفاده از تیغه های پلی آمید در پروفیل های آلومینیومی تولید پنجره دوجداره، باعث می گردد تا ضریب انتقال حرارت آلومینیوم از 203 به میزان زیر 4 کاهش پیدا کند. در واقع پلی آمید رسانایی را در آلیاژ آلومینیوم قطع می کند. مشخصات پروفیل و شکل و نحوه قرار گیری پلی آمید در تعیین این عدد بسیار مهم می باشد.

تیغه های پلی آمید با استفاده از ماشین های مخصوص به هر یک از جداره های پروفیل های بیرونی و درونی آلومینیوم دوخته می شود.
تیغه های پلی آمید اتلاف انرژی را در پنجره ترمال بریک آلومینیومی تا حد بسیاری کاهش می دهد.

نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک

پلی آمید دمای 250 تا 400 درجه سانتی گراد را تحمل می کند و محدودیتی در طی عملیات رنگ کوره ای جهت پروفیل ایجاد نمی کند، چون پروفیل آلومینیوم پس از دوخت پلی امید جهت رنگ کوره ای ارسال می گردد.

نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک

این تیغه ها یک گزینه بسیار مناسب برای دوجداره کردن پروفیل های آلومینیومی هستند. پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارت های بالا، در برابر مواد شیمیایی، آب و اشعه UV حفظ می کند و همچنین قابل بازیافت بوده و جز مواد دوستدار محیط زیست می باشد. تیغه های پلی آمید اتلاف انرژی از طریق بدنه پنجره آلومینیوم دوجداره را تا حد زیادی کاهش می دهد. تیغه های پلی آمید درجه حرارت ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند و محدودیتی از نظر دفرمه شدن طی اجرای عملیات رنگ های کوره ای را ندارد.

در پروفیل هایی که با تیغه پلی آمید ترمال بریک شده اند دو عامل حائز اهمیت فراوان است. این دو عامل عبارتند از:

دوخت صحیح پلی آمید

دوخت پلی آمید باید به صورت کاملاً صحیح و توسط ماشین آلات مخصوص صورت پذیرد، که در غیر اینصورت ممکن است در برخی از نقاط اتصال تیغه ها با پروفیل آلومینیوم کاملا قطع شده و از مقاومت مکانیکی پنجره ترمال بریک کاسته می شود.

برای تست و حصول اطمینان از دوخت صحیح تیغه پلی آمید از استاندارد EN14024 استفاده شود.

در صورتی که نحوه ی دوخت مناسب نباشد و یا از دستگاه های دیگر برای این کار استفاده شود، این امکان وجود دارد که در بعضی از نقاط، تیغه ها اتصال لازم با پروفیل آلومینیومی را نداشته و در نهایت مقاومت رسانایی پروفیل نهایی کاهش پیدا کند. در بهترین پروفیل ترمال بریک شاهد این امر هستیم که ضریب انتقال حرارت آلومینیوم از میزان 203 به زیر 4 کاهش پیدا می کند.

برای خرید پنجره UPVCکلیک کنید.

مقاومت مکانیکی بازشوها

یکی دیگر از مواردی که در پلی آمیدهای دوخت شده بسیار مهم است، مقاومت مکانیکی لنگه در برابر باز و بسته شدن می باشد که براساس استاندارد EN13126 سنجیده می شود.

مزایای تیغه پلی آمید

پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارت‌های بالا و در برابر مواد شیمیایی و آب و اشعه uv حفظ می‌کند. بالا بودن استحکام و طول عمر بالا از دیگر مزایای تیغه‌های پلی آمید می‌باشد. این تیغه مانع انتقال حرارت از یک سطح به سطح دیگر می‌شود. در واقع اطلاق عنوان ترمال بریک به این سیستم به دلیل ایجاد شکست حرارتی و ممانعت از انتقال حرارت می‌باشد.

نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریکخطرات استفاده از تیغه های PVC به جای پلی آمید

تیغه های PVC قیمت بسیار ارزان تری نسبت به تیغه پلی آمیـد دارند و از لحاظ ظاهری هم به این نوع تیغه شــباهت دارند. اما این سیســتم تیغه ها دو مشکل عمده دارند، اولا اینکه این تیغه ها بیش از ۱۸۰ درجه درجه سانتیگراد را نمی توانند تحمل کنند. این امر امکان انتقال این سیســتم را به کوره ها میسر نمی سازد، چراکه به احتمال زیاد در کوره آب خواهند شــد.

مشکل دوم این تیغه ها دفرمه شدن یا ترک برداشــتن این تیغه ها با نوسانات حرارتی اســت. با توجه به این که دمای بین داخل و خارج خانه دارای نوســان می باشــد، این تیغه ها به احتمال زیاد دفرمه یا ترک برخواهند داشت و احتمال از بین رفتن اتصال و جدا شدن مقاطع پروفیل از یکدیگر وجود دارد. با توجه به اینکه وزن بازشو و شیشه به ازای هر متر مربع بیش از 30 کیلو در هر متر مربع می باشد، بدیهی اســت در صورت افتادن بازشو، این حادثه کم خطر نخواهد بود.

چگونه می توان به ماهیت پلی آمیدی یا pvc بودن تیغه پی برد؟

کافی است تیغه را در معرض شعله مستقیم قرار دهید، ممکن است تیغه مشتعل شود و یا  دودی با بوی نایلون سوخته مننتشر کند، در این صورت تیغه مورد نظر از جنس pvc می باشد، در غیر این صورت به احتمال زیاد تیغه شما پلی آمید می باشد.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست،  کلیک کنید.

دمای خمش تحت بار

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از پروفیل پلی آمید برای تولیدکنندگان پروفیل آلومینیوم، قابلیت قرارگیری آنها در کوره های رنگ پودری است. از آنجائیکه پروفیل های ترمال بریک، پس از دوخت پلی آمید قابل رنگ آمیزی هستند، تولیدکنندگان می توانند پروفیل های آماده را به صورت خام در انبار خود نگهداری و در زمان دریافت سفارش رنگ، آنها را به رنگ دلخواه رنگ آمیزی و به مشتری تحویل دهند.

عدم امکان قرارگیری در کوره رنگ برای پروفیل های PVC، تولیدکننده را ملزم به دوخت نوار عایق بعد از مرحله ی رنگ آمیزی می کند که این خود مشکلات تازه ای ایجاد می کند. یکی از این مشکلات می تواند تغییر اندازه ی شیارهای مخصوص دوخت نوار عایق در پروفیل های آلومینیوم در مواجهه با گرمای کوره باشد. این تغییر اندازه، گرچه ممکن است به نظر ناچیز بیاید، اما در طول زمان و بخصوص در شرایط اختلاف دمای زیاد بین داخل و بیرون ساختمان و وزش باد شدید، این تفاوت می تواند از مزیت های اصلی پنجره دو جداره به شکل قابل توجهی بکاهد و به انتقال صدا، نفوذ آب، تکان پنجره و تغییر شکل آن بینجامد.

شرکت های تولیدکننده پروفیل PVC، حداکثر دمای مداوم مقاومت این ماده در برابر حرارت را بین 70 تا 80 درجه سانتی گراد اعلام کرده اند.

واکنش در برابر آتش سوزی

در واقعه های احتمالی آتش سوزی، پروفیل های PVC می سوزند و گازی بسیار سمی ای از آنها متساعد می شود که احتمال ایجاد خفگی دارند. اما دسته بندی پروفیل های پلی آمید در چنین سوانحی E  است.

در پایان

در این مقاله به نقش پلی آمید در پنجره ترمال بریک پرداختیم. امیدواریم از این مطالب استفاده لازم را برده باشید.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم