صنعت استراتژیک آلومینیوم

صنعت استراتژیک آلومینیوم

صنعت استراتژیک آلومینیوم

مدیرعامل شرکت سراج آلومینیوم آذربایجان، تولیدکننده پروفیل آلومینیومی گفت: درحالی‌که صنعت استراتژیک آلومینیوم روند رو به رشدی را طی می‌کند، متاسفانه با کاهش نیروی انسانی متخصص طی ماه‌های اخیر مواجه هستیم که ضرورت دارد تمهیدات لازم برای رفع این معضل اندیشیده شود.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن  کلیک کنید.

حسن منوری قهرمانی عنوان کرد: صنعت آلومینیوم روند رو به رشدی را طی سالیان اخیر داشته است. خوشبختانه صادرات انواع محصولات آلومینیومی افزایش یافته است و تولیدکنندگانی که با استفاده از ماشین‌آلات جدید و تکنولوژی روز دنیا اقدام به تولید محصول می‌کنند، توانسته‌اند گام‌های مثبتی را در این زمینه بردارند. اگر محصولات باکیفیت و استاندارد در داخل کشور تولید شود، می‌توانیم ارزآوری مناسبی در بخش صادرات نیز داشته باشیم.

وی افزود: خوشبختانه چالش خاصی را در سال 1400 تجربه نکردیم؛ اگرچه در روزهای پایانی تابستان سال گذشته با قطعی برق مواجه شدیم اما ازآنجایی‌که تمهیدات لازم در خصوص رفع این معضل را از قبل اندیشیده بودیم، بنابراین توانستیم شرایط بحرانی را مدیریت کنیم. در حال حاضر آمادگی‌های لازم برای روزهای پیش‌رو که ممکن است برق مجموعه قطع شود را داریم و امیدوار هستیم بتوانیم با شرایط مطلوب به تولید خود ادامه دهیم.

مدیرعامل شرکت سراج آلومینیوم آذربایجان در خصوص صادرات پروفیل آلومینیومی، بیان کرد: بخش عمده‌ای از محصولات شرکت به کشورهای همسایه مانند جمهوری آذربایجان، ترکیه، ارمنستان، عراق و افغانستان صادر می‌شود. در ابتدای سال جاری، دولت اقدام به وضع عوارض صادراتی بر محصولات معدنی و فلزی کرد که خوشبختانه با پیگیری و اعتراض تولیدکنندگان و فعالان صنعتی لغو شد. به نظر می‌رسد که وضع عوارض بر صادرات، یک اقدام غیرکارشناسانه از سوی دولت بود که ادامه آن می‌توانست منجر به کاهش شدید صادرات شود. دولت‌های مختلف در سایر کشورهای جهان، مشوق‌های فراوانی را برای تولیدکنندگان در نظر می‌گیرند تا علاوه بر صادرات محصول، زمینه لازم برای درآمدزایی و اشتغال‌زایی را فراهم کنند. در حال حاضر با لغو عوارض، صادرات رشد پیدا کرده است و ما توانستیم محصولات خود را از طریق یک شرکت ترکیه‌ای، به بعضی از کشورهای اروپایی صادر کنیم. در حدود 60 درصد محصولات تولیدی شرکت صادر می‌شود و نگاه ویژه‌ای به این حوزه داریم.

منوری قهرمانی در ارتباط با ظرفیت تولید، مطرح کرد: ظرفیت تولید شرکت ماهانه 150 تن است و انواع پروفیل آلومینیومی و یراق‌آلات مورداستفاده در مخابرات، نیروگاه‌ها و … تولید می‌شود. ضمن اینکه خط تولید بیلت آلومینیومی نیز طی یک ماه آینده راه‌اندازی خواهد شد و امیدوار هستیم بتوانیم با بهره‌برداری از این طرح، اشتغال‌زایی و درآمدزایی خوبی داشته باشیم.

منوری قهرمانی، کمبود نیروی انسانی متخصص را یکی از معضلات اصلی بخش تولید دانست و تصریح کرد: ازآنجایی‌که آلومینیوم یک صنعت استراتژیک است، باید نیروهای انسانی متخصص در بخش‌های مختلف تولید به کار گرفته شوند اما متاسفانه تعداد کارشناسان و متخصصان به‌شدت کاهش یافته و همین مسئله تولیدکنندگان محصولات آلومینیومی را با چالش مواجه کرده است. اگرچه آموزش‌های تخصصی لازم به‌منظور افزایش سطح دانش افراد شاغل در شرکت سراج آلومینیوم آذربایجان داده می‌شود اما افزایش هزینه‌های تولید، شرایط حفظ آن‌ها در مجموعه را دشوار کرده است. افزایش 56 درصدی حقوق و دستمزد کارگران در سال جاری هم‌زمان با رشد سایر هزینه‌ها مانند بیمه، مالیات، برق و … نمی‌تواند چاره‌ساز مشکلات باشد.

منوری قهرمانی چشم‌انداز صنعت آلومینیوم را مثبت ارزیابی کرد و گفت: صنعت آلومینیوم در داخل کشور در حال پیشرفت است و محصولات تولیدشده در این بخش قابلیت رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی را دارند. زمانی ما ناچار به واردات پروفیل آلومینیومی از کشور ترکیه بودیم اما در حال حاضر صادرکننده این محصول به کشورهای همسایه هستیم و توانسته‌ایم گام‌های مثبتی را در خودکفایی صنعت آلومینیوم برداریم. به نظر می‌رسد آینده روشنی در انتظار این صنعت استراتژیک است و امیدوار هستیم با همکاری دولت و بخش خصوصی بتوانیم شاهد توسعه روزافزون آن باشیم.

وی در پایان در خصوص طرح‌های توسعه‌ای این شرکت، یادآور شد: خط تولید بیلت آلومینیومی، خط آنادایزینگ پروفیل آلومینیومی و همچنین خط پرس اکستروژن طی ماه‌های آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. هم‌زمان با اجرای طرح‌های توسعه، به دنبال اشتغال‌زایی در منطقه هستیم و تمام توان خود را برای رشد تولید و صادرات پروفیل به کار خواهیم گرفت.

منبع: پنجره ایرانیان

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم