مراحل تست پروفیل UPVC چیست؟

مراحل تست پروفیل UPVC چیست؟

هر محصولی که در صنعت های مختلف تولید می شود، طی مراحل تولید و پس از تولید و قبل از عرضه به بازار مصرف تحت آزمایش و تست های مختلف کنترل کیفی قرار گرفته و در صورتی که نتایج به دست آمده کمتر از میزان استانداردهای مشخص شده باشد از ارسال آن به انبار و واحدهای فروش جلوگیری به خواهد شد. در صنعت پنجره نیز همین گونه بوده و پروفیل های یو پی وی سی مورد تست و بررسی قرار می گیرند. در این مقاله مراحل تست پروفیل upvc را بیان خواهیم کرد.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین کلیک کنید.

تست هایی که بر روی پروفیل upvc انجام می شود به این قصد خواهد بود که بالاترین کیفیت و کارایی به بازار عرضه شود.

مراحل تست پروفیل UPVC

تست پروفیل upvc در بخش های مختلفی انجام می گیرد. و پارامتر های متنوعی از یک پروفیل بررسی و اندازه گیری می شود. در ادامه با این مراحل آشنا خواهیم شد.

تست جوش

بر اساس استاندارد هایی که وجود دارد هر کدام از بخش های پروفیل که جوش داده شده اند، باید تنها تحت نیروی خاصی به مرحله شکست رسیده و در صورتی که زودتر از میزان نیروی تعریف شده بشکند، محصول تولید شده کیفیت و کارایی لازم را ندارد.

میزان حداقلنیروش شکست را با توجه به شرایط ژئومتری پروفیل مورد محاسبه و بررسی قرار می دهند. طبق استاندارد شرایط جوش با توجه به زمان اتصال مشخص، زمان ذوب مشخص، پروفیل های جوش داده می شود و زیر دستگاه تست قرار خواهند گرفت و با حداقل نیروی شکستی که از محاسبات مکانیکی بست می آید مورد مقایسه قرار می گیرد.

درواقع برای هر پروفیل بسته به ژئومتری آن یک مقدار اینرسی و از آن حداقل نیروی شکست محاسبه می شود و برای هر پروفیل بسته به شکل آن متفات است. بعد از این مرحله جوش انجام می شود و زیر دستگاه جوش مقدار نیروی شکست پروفیل با مقدار محاسبه شده اولیه مقایسه می شود.

مراحل تست پروفیل UPVC چیست؟

تست کجی

یکی دیگر از مواردی باید اندازه گیری شود مقدار انحراف مدار طولی پروفیل است، دو نمونه ۱۰۰۰mm به شکل آینه ای روی يک سطح صاف کنار يکديگر قرار گرفته و به وسيله اندازه گيري دقيق، فاصله ايجاد شده در تمام محور طولی دو پروفيل، اندازه گيری می گردد. انحراف پروفیل ها نبايد از ۱ mm در کل طول يک متر تجاوز کند. به عبارتی فقط تا نیم میلی متر کجی یا انحراف در هر متر پروفیل می تواند مورد قبول واقع شود.

برای خرید پنجره آکپا،کلیک کنید.

تست ابعاد و هندسه پروفيل

میزان ضخامتی که سطح مقطع پروفیل ها دارند، ضخامت جداره هاي داخلی و خارجی و همین طور هندسه پروفيل، با استفاده از ابزارهاي با دقت بسیار بالا، اندازه گيری و با ابعاد استاندارد مقايسه خواهند شد.

مراحل تست پروفیل UPVCشکل ظاهری و شرايط توليد

در طول روند تولید انواع سطح مقطع پروفيل، تعداد نمونه هاي مشخصی جهت انجام آزمايش ها از توليد گرفته می شود. اين نمونه ها پس از بررسی شکل ظاهری در طول زمان ۱۲ تا ۲۴ ساعت در آزمايشگاه نگهداری گشته و سپس مورد تست های مختلف طبق استاندارد RAL GZ 716/1 قرار خواهد گرفت. سطوح خارجي پروفيل ها که در معرض ديد قرار دارند نیاز دارند که رنگ سفيد يکنواخت داشته و بدون هر گونه اجسام خارجی، حفره، ترک، حباب و ساير مشکلات اینچنینی باشند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن کلیک کنید.

رفتار پس از گرم شدن

در اين آزمايش، يک نمونه ۲۲ سانتيمتري به مدت نيم ساعت در دماي ۱۵۰ درجه سانتيگراد گرم شده، سپس در دماي محيط خنک مي شود . پس از انجام آزمايش، نمونه بايد فاقد هر گونه تغيير شکل ظاهري (اعم از چروک، ترک، …) باشد.

مقاومت در برابر ضربه ناشی از سقوط جرم در دماهای پايين

در اين آزمايش ابتدا ۱۰ نمونه ۳۰ سانتيمتري از پروفيل در دستگاه Freezer قرار داده و تا دماي ۱۵ – درجه سانتيگراد به مدت حداقل يکساعت نگهداري مي شوند، سپس توسط وزنه اي به جرم ۱ kg از ارتفاع ۱۵۰۰mm ، مورد تست ضربه قرار مي گيرند. طبق استاندارد RAL نبايد بيش از ۱۰ درصد از نمونه ها (بيش از يک پروفيل) شکسته شود.

تست جرم در واحد طول

نمونه ۲۵۰ mm با دقت ۱ mm اندازه گيري شده و جرم آن با دقت ۱ گرم سنجيده مي شود. جرم واحد محاسبه شده نبايد کمتر از ۹۵ درصد مقدار اسمي آن، طبق استانداردهاي ارائه شده باشد.

برگشت حرارت

سه مقطع پروفيل ۲۲۰ mm انتخاب و با دو خط به فاصله تقريبي ۲۰۰ mm در دو سمت سطح، به صورت عمود بر محور پروفيل نشانه گذاري مي شوند. اين نمونه ها پس از نشانه گذاري در کوره، با دماي ۱۰۰ درجه سانتي گراد به مدت يک ساعت قرار مي گيرد و پس از خنک شدن در دماي محيط، مجددا فاصله نشانه ها اندازه گيري مي شود. براي هر نمونه و هر جفت علامت، ضريب برگشت حرارت به درصد محاسبه مي شود. طبق استاندارد RAL برای پروفيل هاي فرعي (زهوار، اتصال ، کاور ، رابط و…) نبايد درصد اختلاف برگشت حرارت بيش از ۳ درصد و براي پروفيل هاي اصلي بيش از ۲ درصد باشد. ضمنا براي پروفيل هاي اصلي، اختلاف درصد برگشت حرارت، بين دو طرف سطح نيز نبايد بيشتر از ۰٫۴ درصد باشد.

در پایان

برای توجه به این موضوع که بتوان محصولی را با بالاترین کیفیت ممکن وارد بازار کرد لازم است که تست هایی بر روی آن ها انجام گیرد. در این مقاله به مراحل تست پروفیل UPVC پرداختیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید باشند.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم