اسکای لایت چیست؟

اسکای لایت چیست؟

سقف های اسکای لایت با استفاده از باز کردن بخشی از سقف و تبدیل آن به سقف شیشه ای و یا پلی کربنات به وجود می آیند. در این بخش به شکل طبیعی و با استفاده از نور خورشید روشنایی استفاده می شود. نکته مهم این است که از شیشه و پلی کربنات استفاده شود تا این امکان استفاده از نور طبیعی به وجود بیاید.

این سقف امکان ثابت و یا متحرک بودن را دارد. در سقف های متحرک، علاوه بر استفاده از نور طبیعی می توان از هوای بیرون نیز استفاده کرد و نقش تهویه یا مشابه آن را داشت. البته مشخص است که هزینه سقف اسکای لایت متحرک از اسکای لایت ثابت بیشتر است.

ساختار اسکای لایت شیشه ای

همه سقف های اسکای لایت بدون توجه به نوع آن ها از سه بخش تشکیل شده اند و در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • عضو های پشتیبان: فریم­ های پشتیبان طولی و عرضی که در اکثر مواقع از جنس آلومینیوم هستند در سقف قرار می گیرند تا بخش شیشه ای سقف در داخل آن نصب گردد.
 • بخش شیشه ای: بخش شیشه ای در سقف اسکای لایت، نقش عبور دهنده نور و ایجاد کننده زیبایی بی اندازه را برای کل ساختار دارد و بسته به نوعی که انتخاب می کنید می تواند ذخیره کننده انرژی باشد. یعنی از هدر رفت دما و انرژی جلوگیری شود، کنترل کننده دما باشد، ضد آلودگی صوتی باشد، یا اینکه برای حفظ ایمنی از جنس شیشه های نشکن باشد. در هر صورت هر شیشه ای که برای سقف اسکای لایت انتخاب شود اجازه ورود نور UV را نخواهد داد و تمیز کردن و نگهداری از آن نیز بسیار آسان خواهد بود.
 • بخش آب بندی: از این بخش برای جلوگیری از اتلاف و هدر رفت انرژی استفاده می­ شود، همچنین برای اینکه در مواقع بارش چیزی از بیرون به داخل نفوذ نکند.
جهت دریافت نمایندگی گروه صنعتی درساوین اینجا کلیک کنید.

انواع اسکای لایت

اسکای ‌لایت می تواند با توجه به خواسته های سازندگان شکل های متفاوتی داشته باشد. اسکای ‌لایت‌ها می‌توانند به نحوی طراحی و ساخته شوند که دارای عملکرد مکانیکی نیز بوده و در مواقع مورد نیاز باز یا بسته شوند. از جهت فرم هندسی اسکای لایت ها با توجه به سیستم های نگه دارنده خود می توانند در حالت های تخت، یک طرف شیب دار، دو طرف شیب دار، استوانه ای، هرمی و کروی وجود داشته باشند.

همین طور برای افزایش عملکرد مفید اسکای لایت می تواند در هر دو فرم هندسی منظم و آزاد از سیستم دو پوسته استفاده کرد.

اسکای لایت

متداول ترین شکل های اسکای لایت به شرح زیر هستند:

 • تک شیشه
 • گنبدی قطعه‌ای و شعاعی
 • پلی‌گون قطعه‌ای و شعاعی
 • خط الراسی با انتهای باز یا شیشه‌ای
 •  دو شیبه دارای خط الراس
 • ساختار پیرامونی
برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

کاربرد اسکای لایت

اسکای لایت طرحی مدرن برای ایجاد منظره ای زیبا و دیدنی از آسمان در تعداد زیادی از ساختمان های مدرن، استفاده می شود. این سقف ورود نور طبیعی را تا حد زیادی افزایش می دهد. در اکثر مواقع داشتن شرایطی برای ورود نور طبیعی می تواند علاوه بر جذابیت بصری محیط، باعث کاهش مصرف انرژی شود. نوآوری در طراحی، حفظ انرژی و خلاقیت های معماری باعث به وجود آمدن نمای اسکای لایت شده است.

سازه ای تشکیل شده از پانل آلومینیوم و شیشه که می تواند بر روی سقف نصب شود و جلوه ای منحصر به فرد به ساختمان و فضای داخلی آن بدهد. اسکای لایت با وجود ظرافتی که در طراحی دارد و استفاده از شیشه در آن در برابر زلزله و آسیب های دیگر مقاومت لازم را دارد.

برخی از پنجره های سقفی آلومینیومی تنها شرایط را برای ورود نور فراهم می سازند. می توان با انتخاب انواع سقف شیشه ای با قابلیت باز شدن به تهویه محیط نیز کمک رساند. سقف شیشه ای می تواند به شکل های محوری، کشویی و لولایی باشد که هرکدام متناسب با نوع عملکرد و نوع قرارگیری متفاوت خواهند بود.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

مزایای اسکای لایت

مزایای سقف اسکای لایت عبارت است از:

 • امکان استفاده از نور طبیعی برای روشن کردن فضای داخلی
 • مقاومت در برابر شرایط جوی و آب و هوایی
 • نقش عایق صدا را می تواند داشته باشد
 • در برخی خانه ها، صاحبان خانه از این نورگیرهای سقفی برای دسترسی به پشت بام هم استفاده می کنند البته در اولین قدم با این هدف آن را نصب نمی کنند.

اسکای لایت چیست؟

معایب سقف اسکای لایت

جدا از زیبایی فراوان سقف های شیشه ای معایبی هم برای این سقف ها وجود دارد. برخی از معایب این نوع سقف ها را در ادامه مرور می کنیم:

 • انتخاب بهترین مکان برای نصب کار ساده ای نیست و قطعا بدون در اختیار داشتن شرکتی حرفه ای ضربه سنگینی به هزینه های شما خواهد زد و هیچ مزیت مثبتی نخواهد داشت.
 • نصب اسکای لایت نیز چندان آسان نیست و نیاز به نصاب های حرفه ای دارد.
 • هزینه های تعمیر و نگهداری نصب اشتباه بسیار زیاد است.
 • در صورتی که به خوبی عایق بندی نشود و نصب خوبی صورت نگرفته باشد در فصل سرما سبب برون رفت گرما و در فصل گرما نیز باعث هدر رفت سرمای داخلی خواهد شد.
 • تمیز کردن و نگهداری از آن دشوار است.
برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی

اسکای لایت عنصری مدرن و زیبا در ساختمان های امروزه است که می تواند مناظر زیبا و متفاوتی را به وجود بیاورد، از طرفی نور وارد شده به ساختمان از طریق سقف شیشه ای از ویژگی های خاص این خلاقیت و ساختار زیبای ساختمانی است. در این مقاله به پرسش “اسکای لایت چیست؟” پاسخ دادیم، امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم