اهمیت پنجره دوجداره در ساختمان

اهمیت پنجره دوجداره

نوع و جنس پنجره ای که برای ساختمان انتخاب می کنیم به دقت و بررسی فراوانی نیاز دارد تا بهترین تاثیر و استفاده را داشته باشد. در حال حاضر و پیشرفت های فراوان در صنعت ساختمان تنوع زیادی برای انتخاب نوع پنجره و اجزای آن وجود دارد که امکانات فراوانی را در اختیار سازندگان قرار می دهد. می توان گفت پنجره دوجداره بیشترین استفاده را در ساختمان ها دارد و انتخاب اول هر سازنده ای می باشد. در این مقاله از اهمیت پنجره دوجداره صحبت می کنیم.

اهمیت پنجره دوجداره

پنجره دوجداره ویژگی‌ ها و مزایای فراوانی دارد. در حالیکه در وضعیت کنونی کاهش منابع انرژی از دغدغه های عمومی انسان ها است، این نوع از پنجره اهمیتی دوچندان یافته است. پنجره دوجداره، شامل دو شیشه با فاصله که  داخل آن پر از گاز است، می شود. علاوه بر آن پنجره دوجداره درزگیرهای محکم و مقاومی دارد که امکان عبور هوا و گرد و خاک از آن ها وجود ندارد.

ساخت این نوع پنجره به طوری است که در میزان ورود نور به محیط داخلی تاثیرگذار است. پنجره دوجداره در برابر نفوذ هوای بیرون به داخل ساختمان مقاوم است. در نتیجه، مطمئنا می‌توان گفت استفاده از پنجره و همین طور درب دو جداره پی وی سی در مصرف برق و کنترل انرژی تاثیرگذار خواهد بود. مسئله مهم دیگر، مسئله تهویه هوا توسط این پنجره‌ ها است. با وجود این که این پنجره‌ها هیچ گونه راهی برای عبور هوا ندارند، اما قابلیت بازشو بودن مکانیکی آن‌ ها و امکان نصب توری امکان تهویه مناسب را ایجاد می کند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

کاربرد پنجره دوجداره

امروزه نمی توان از نقش مهم و تاثیرگذار پنجره در آسایش ساکنین چشم پوشی کرد، چرا که پنجره دوجداره شرایطی را برای ساکنین به وجود می آورند که بسیاری از نیازهای آنان را برطرف می کند. شکل و ویژگی های بصری این نوع پنجره ها نیز در شکل ظاهری ساختمان موثر است.

در سال های اخیر با به وجود آمدن ابزارهای جدید برای طراحی منازل و محل کار بازار گسترده ای در این زمینه ایجاد شده است. نماهایی که بیشتر دارای پنجره دوجداره هستند،‌ در بهینه سازی مصرف انرژی بسیار تاثیرگذارند. با استفاده از شیشه های دوجداره در پوسته نما می توان از نور طبیعی استفاده نمود و هزینه های مصرف برق را به طور چشمگیری کاهش داد.

اهمیت پنجره دوجداره در ساختمان

مزایای کلی پنجره های دوجداره

 • شیشه های این پنجره عرق نمی‌کند.
 • امکان نصب توری، کرکره و محافظ جهت تهویه
 • وزن کم این نوع پنجره و مقاومت بالای آن در برابر زلزله
 • اشعه مضر خورشید توانایی عبور از شیشه این پنجره را ندارد.
 • امکان نصب آن در شرایط محیطی مختلف وجود دارد و گرما و سرما تأثیر مخربی روی این نوع پنجره نخواهد داشت.
 • شست و شو و نظافت  بسیار آسان پنجره های دوجداره
 • عایق بودن در برابر صدا و حرارت
 • علاوه بر کاهش مصرف برق، مصرف سوخت نیز هنگام سرما کاهش خواهد یافت.
 • کیفیت ساخت آن به طوری است که مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به دیگر انواع پنجره‌ دارد.
برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

فواید استفاده از پنجره دوجداره در ساختمان

به طور کلی مزیت های استفاده از پنجره دوجداره در ساختمان عبارتند از:

صرفه جویی در مصرف انرژی

استفاده از در و پنجره های دو جداره یا سه جداره فواید زیادی دارد. یکی از اصلی ترین آن ها این است که مانع مصرف بی رویه انرژی می شود، در حال حاضر اغلب مصرف کنندگان از این نوع پنجره ها به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می ‌کنند و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه می باشد، به همین دلیل افراد به منظور کاهش هزینه های انرژی این نوع وسایل ساختمانی را تهیه می‌کنند.

جلوگيری از تلفات حرارتی پنجره ها

يک پنجره با شيشه تک جداره تقريبا 10 برابر يک ديوار عايق كاری شده هم اندازه خود تلفات حرارتی دارد. چنين پنجره ای سه مشكل عمده ايجاد می كند:

 • بالا بودن تلفات حرارت، فراهم نشدن آسايش ساكنين، بخار گرفتن پنجره ها برای كاستن از مشكلات ناشی از پنجره ها، می توان از راه های مختلف يك لايه هوای ساكن بين محيط داخل و خارج ايجاد كرد. با انجام اين كار تلفات حرارتی پنجره به نصف كاهش می يابد. براي ايجاد اين لايه هوا راه های مختلفی وجود دارد.
 • دو جداره كردن شيشه هر پنجره ای باعث بالا رفتن كارآيی آن می شود، به ويژه پنجره هايی كه پرده ای روی آنها نصب نشده است. پنجره دوجداره، دارای دو شيشه می باشد كه بين آنها يک فضاي كاملا درزبندی شده قرار گرفته است. اين فاصله معمولا بين 6 تا 20 ميلی متر است. اگر اين فاصله هوايي 15 ميليمتر انتخاب شود، بهترين كارآيی بدست می آيد.
 • دوجداره كردن پنجره با وجود اتلاف حرارت را كاهش می دهد، جلوی ورود نور و گرمای خورشيد را نمی گيرد. بنابراين در فصول گرم سال براي كاهش ورود گرما به داخل ساختمان بايد جلوي تابش مستقيم خورشيد به پنجره را گرفت.

در كنار اين ها، دو جداره كردن پنجره ها باعث كم شدن ورود سر و صدا به داخل ساختمان می شود و نيز بخارگيری پنجره ها در فصول سرد سال كاهش می يابد.

براي دو جداره كردن پنجره يک جداره موجود مي توان يك لايه ديگر از شيشه يا اكريليک شفاف ديگر روی آن نصب كرد و فضای بين آنها را كاملا درزبندی كرد. در اين فضا بايد مقداری ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت اين فضا را كاملا بگيرد.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

اهمیت پنجره دوجداره در کاهش قبوض انرژی

از آنجایی که پنجره های دوجداره گرمای بیشتری را در خود نگه می دارند. به احتمال زیاد نیازی به گرمایش بیش از حد خانه با استفاده از گرمایش مرکزی یا بخاری های ذخیره سازی ندارید. با افزایش فعلی تغییرات اقلیمی و کمک به محیط زیست، داشتن پنجره های دو جداره به طور ناخواسته سازگار با محیط زیست است، زیرا قبوض انرژی شما پس از نصب پنجره های دوجداره به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

اهمیت پنجره دوجداره در امنیت

این نوع در و پنجره امنیت زیادی دارد و ماندگاری آن بیشتر می باشد به همین دلیل مورد استقبال افراد قرار گرفته است.

کمپانی های معتبر و متخصص این نوع وسایل را تولید می ‌کنند به همین علت در و پنجره های دوجداره با فرم زیبا و رنگ های گوناگون یا فایل های لمینت طبق علاقه مشتری متفاوت است.

اهمیت پنجره دوجدارهمیزان اهمیت پنجره دوجداره در دکوراسیون داخلی

امروزه کمتر کسی را می توان پیدا کرد که دکوراسیون داخلی و زیبایی آن برایش اهمیتی کمی داشته باشد و ساده از کنارش عبور کند. در طی سال‌های اخیر پنجره های دو جداره در انواع مختلفی به بازار عرضه شده است. برای مثال پنجره های upvc و آلومینیوم، نماهای فریم لس و… معرفی شده اند.

یکی از سوالات مهم این است که آیا این نوع پنجره ها می توانند در دکوراسیون داخلی تاثیرگذار باشند؟ در جواب این سوال باید بگویم بدون شک بله؛ وجود زیبایی در ساخت، رنگ بندی و ماندگاری بالای پنجره های دوجداره باعث شده است که بیش از 90 درصد بازار پنجره دو جداره به این نوع محصولات اختصاص داشته باشد و میزان تقاضای آن روز به روز بیشتر شود.

بنابراین می توان گفت یکی از عوامل مهم در دکوراسیون داخلی وجود درب و پنجره های دوجداره، upvc و آلومینیوم می باشد. چرا که علاوه بر دکوراسیون داخلی، نمای ساختمان را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

انواع پنجره دوجداره از لحاظ جنس

انواع پنجره از لحاظ جنس عبارتند از:

 پنجره دوجداره UPVC

این پنجره از پروفیل های UPVC ساخته می شود و به همین دلیل به پنجره های UPVC معروف هستند و جزء پنجره های پرکاربرد محسوب می شوند. این پنجره ها برای انواع آب و هوا مناسبند و در مدل های مختلفی تولید می شوند. البته این نکته مهم است که پنجره دوجداره با پروفیل UPVC در ابعاد مشخص و استانداردی قابل تولید است و تولید آن در ابعاد همه ی ابعاد امکان پذیر نمی باشد.

UPVC نوعی پلاستیک است که ترکیبی از پی وی سی با نوعی ماده روان کننده می باشد. این کار موجب می گردد که PVC از فرم شکننده و سخت خود درآید و قابلیت خم شدن و انعطاف به خود را داشته باشد. این متریال در برابر سرما و گرما و انواع آلودگی صوتی به شکل عایق قوی عمل می کند.

بنابراین پنجره های تولید شده از پروفیل های استاندارد UPVC، پنجره هایی کاملا نرمال و عایق خواهند بود البته در صورتیکه به شکل استاندارد و اصولی ساخته شوند. پنجره های دوجداره UPVC با توجه به ویژگی هایی که دارند، از پر مصرف ترین و محبوب ترین انواع پنجره دوجداره محسوب می شوند. در سال های اخیر اهمیت پنجره دو جداره بیش از پیش مشخص شده است.

ویژگی پنجره با پروفیل UPVC

 • وزن کم
 • به صرفه بودن از نظر اقتصادی
 • مناسب برای انواع کاربرد ها
 • تنوع در طرح و رنگ
 • مقاوم در برابر آتش
 • نقش عایق
 • نظافت و نگهداری آسان
 • زیبایی بصری
 • عمر طولانی مدت

 پنجره دوجداره آلومینیومی

برای ساخت این پنجره ها از پروفیل های آلومینیومی استفاده می شود و ویژگی های ساختاری این پروفیل ها مانع ارتباط هوای بیرون و داخل ساختمان می شوند. با توجه به اینکه آلومینیوم دارای رسانایی بالایی است، با وجود تیغه ای پلی آمیدی عایق در پروفیل، رسانایی فلز آلومینیوم از میان می رود و به همین دلیل این نوع از پنجره های دوجداره به پنجره دوجداره ترمال بریک معروف است. اگر قصد ساخت پنجره هایی در ابعاد بزرگ را دارید حتما باید از پنجره های دوجداره آلومینیومی استفاده نمایید.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

اهمیت پنجره دوجداره از نظر نوع شيشه

پنجره ها با توجه به نوع شيشه و تعداد لايه هاي شيشه به صورت زير تقسيم مي شوند.

 • پنجره تک جداره با شيشه شفاف ساده
 • پنجره تک جداره با شيشه دودی و يا برنزی
 • پنجره دوجداره با شيشه شفاف ساده
 • پنجره دوجداره با شيشه دودی و يا برنزی
 • پنجره های دوجداره با پوشش های خاص شيشه جاذب گرمای خورشيد
 • پنجره دوجداره با شيشه های با ضريب صدور پايين (Low-E)
 • پنجره های دو جداره با شيشه های تركيبی
 • پنجره های سه جداره با شيشه های تركيبی

یراق آلات و نقش آن ها در اهمیت پنجره دوجداره

جدا از اهمیت پنجره دوجداره، یراق آلات استفاده شده در نصب آن خود اهمیت فراوانی به صورت جداگانه دارند، اما در بسیاری از موارد پیش می آید که سازندگان با بی توجهی از یراق آلات با کیفیت پایین استفاده می کنند. اما این به خودی خود مشکل به حساب نمی‌آید.

کیفیت یراق‌آلات تا اندازه‌ی زیادی به نوع طراحی پنجره‌ها و اندازه آن‌ها نیز بستگی دارد. اگر خرید پنجره دوجداره از شرکتی مطمئن باشد که بتواند به بهترین شکل یراق‌آلات مورد نیاز را تولید کند، این امکان وجود دارد که با هزینه کم‌ از کیفیتی بالا بهره‌مند شد.

سخن پایانی

اهمیت پنجره دوجداره در ساختمان، امری مهم و قابل توجه است. این پنجره شرایطی مطلوب در جهت نیازها و آسایش ساکنین به وجود می آورد و همچنین به دلیل نقش عایق بودن خود مانع از هدر رفت انرژی هم می شود. در این مقاله از اهمیت پنجره دوجداره در ساختمان گفتیم. امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم