اسپانیولت پنجره دوجداره چیست؟

اسپانیولت پنجره دوجداره

اسپانیولت پنجره دوجداره در اصطلاح قفل دروپنجره نیز نامیده می شود و یکی از مهم ترین اجزای یراق آلات پنجره دوجداره است. کیفیت اسپانیولت پنجره دوجداره به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد. در این مقاله از سایت درساوین به بررسی اسپانیولت پنجره دوجداره خواهیم پرداخت.

این جز تاثیر بسزایی در کیفیت درب و پنجره دوجداره دارد. بی‌کیفیت بودن آلیاژ مورد استفاده در یراق اسپانیولت باعث افزایش فشار بیشتر بر روی دستگیره‌ های دروپنجره شده و آن را از کار می‌اندازد. اسپانیولت‌های موجود در بازار برندهای مختلفی دارند و تولید کشورهایی همچون ترکیه و آلمان می‌باشند.

یراق اسپانیولت چیست؟

اگر لنگه درب یا پنجره را باز کنید، ملاحظه خواهید کرد که سیستم قفل از بالا تا پایین لنگه را در بر گرفته است به این قسمت در اصطلاح فنی اسپانیولت گفته می شود که قفل، دستگیره، زاماک، توپی و هر بخشی که در باز و بست و سیستم حرکتی پنجره های دوجداره upvc دخیل است را شامل می شود.

اسپانیولت نوعی یراق است که در پنجره و درب upvc با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل، لنگه را به چهارچوب قفل می‌نماید و با درگیر شدن به کیپر لنگه درب یا پنجره به صورت محکم به چارچوب می‌چسبد. به همین دلیل در هنگام بسته بودن از ضریب عایق بسیار بیشتری برخوردار است.

در زمان تولید و در هنگام سوار کردن این بخش بر روی پروفیل باید زاماک و توپی متصل به اسپانیولت در فاصله معینی از هم قرار گیرند، تا خاصیت عایق بندی به طور کامل محقق شود و همچنین تنظیم یراق الات باعث عملکرد درست پنجره های upvc شود.

یراق اسپانیولتمکانیسم کار یراق اسپانیولت

یراق اسپانیولت دارای چند زبانه کوچک است که در امتداد طولی پروفیل در و پنجره دوجداره قرار دارد و می تواند لنگه را به چارچوب قفل کند. این یراق با کیپر لنگه درگیر شده و موجب می شود تا لنگه در و پنجره دوجداره محکم به چارچوب بچسبد. این موضوع توانسته است ضریب عایق بودن در و پنجره های دوجداره را افزایش دهد.

همین حالا برای استعلام قیمت پنجره دوجداره اقدام کنید.

اسپانیولت های موجود در بازار از چه برندی هستند؟

اسپانیولت از یراق آلات در و پنجره های دوجداره upvc محسوب می گردد. امروزه شاهد برندهای مختلفی از اسپانیولت در بازار هستیم که اکثرا ساخت کشورهای آلمان و یا ترکیه هستند.

تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره

اگر قفل و دستگیره به خوبی عمل نکند و احساس کنید که در هنگام بستن لنگه فاصله فاحشی وجود دارد و در اصل نمی توانید از بهینه سازی انرژی و عایق صوتی و حرارتی درب و پنجره دوجداره اطمینان حاصل کنید، بدون شک نمی توانید از تعویض اسپانیولت چشم پوشی کنید و باید با سرویس کار ماهر تماس حاصل کنید.

تعویض اسپانیولت در واقع یکی از کارهای تخصصی در حوزه تعمیر پنجره دوجداره به حساب می آید و کلیدی ترین بخش درب و پنجره upvc در بحث مکانیزم قفل است. در واقع تعویض اسپانیولت دارای نکات مهمی است که لازم دانستیم یک محتوای مجزا در این حوزه آماده کنیم تا هنگام رگلاژ و تعمیر پنجره های دوجداره هیچ گونه ابهامی در این زمینه نداشته باشید.

ابتدا باید بدانید چه عواملی باعث خرابی اسپانیولت می شود و چگونه می توان فهمید که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

نحوه تشخیص خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره 

جهت تشخیص خرابی باید دستگیره را به سمت بالا بچرخانید. اگر سیستم قفل درب یا پنجره دوجداره به خوبی عمل کرد و هیچ درزی در بین لنگه و فریم ایجاد نشد و در هنگام باز و بست و همچنین چرخاندن دستگیره برای بازکردن هیچ گونه گیری را متوجه نشدید در این صورت اسپانیولت سالم است. اگر در هنگام این کار مشکلی به وجود آمد، به متخصص پنجره مراجعه نموده که برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کند.

به علت قیمت بالای یراق آلات درجه یک حتما پیشنهاد می شود که در هنگام خرید منزل از وجود فریم آهنی در چهارچوب اطمینان حاصل کنید، زیرا مهم ترین عامل اکثر خرابی ها نداشتن فریم و عدم استحکام درب و پنجره دوجداره upvc است. اگر سیستم قفل و دستگیره از جنس خوبی باشند به این زودی ها شما را دچار مشکل نمی کنند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

دلایل خرابی اسپانیولت پنجره دوجداره

مونتاژ غیر اصولی یراق آلات بر روی درب و پنجره دوجداره که در بسیاری موارد در مدت زمان کوتاه موجب از کار افتادگی شده و هزینه تعویض را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین در صورت نصب نادرست درب و پنجره دوجداره و ضعف لولاها می‌تواند کل سیستم قفل را از بین ببرد و علاوه بر نیاز به تعویض اسپانیولت، لولاها را شکسته و رگلاژ را مختل می‌کند.

از نقطه نظر فنی این جنس و چگونگی استفاده از آن است که می تواند بر خرابی اسپانیولت موثر باشد، ولی منطقا عوامل دیگری هم موثر هستند. این عوامل عبارتند از:

  1. مونتاژ غیراصولی: مونتاژ غیراصولی یراق آلاتی که بر روی در و پنجره های دوجداره نصب می گردد، می تواند احتمال خرابی و از کار افتادگی آنها را افزایش دهد که در مدت کوتاهی مجبور به صرف هزینه اضافی برای تعویض خواهید بود.
  2. نصب نادرست : در صورتی که نصاب از تبحر لازم برخوردار نبوده و نصب را به شکل اصولی انجام ندهد، به دلیل ضعف لولاها امکان دارد تمام سیستم مربوط به قفل خراب گشته و از بین برود. در این حالت به جز اسپانیولت که نیاز به تعویض خواهد داشت، لولاها خواهد شکست و کلا پنجره از رگلاژ خارج خواهد شد.
  3. عدم رگلاژ پنجره: این موضوع می تواند در شیشه های پنجره رخ دهد که باعث تحمیل بار اضافی در زاماک خواهد شد. در این زمان نگهداری توپی می تواند مختل شده و ایجاد شکستگی نماید.

شکستن زبانه اسپانیولت

اسپانیولت پنجره دوجدارهشکست زبانه اسپانیولت، زمانی اتفاق می افتد که فشاری بیش از حد تحمل بر روی دستگیره وارد شود، و فنر اسپانیولت توانایی عملکرد صحیح ندارد. این اتفاق سبب می شود تا قفل به خوبی کار نکرده یا سبب قفل شدن دائمی درب شود، که نتیجه ی آن عدم کارایی یراق مورد نظر است. یکی از دلایلی که این اتفاق می افتد، کیفیت پایین اسپانیولت و آلیاژی است که در ساخت آن استفاده شده است.

از دیگر دلایل شکستن اسپانیولت، رگلاژ نکردن به موقع یا صحیح پنجره است. نصب غیر اصولی یراق بر روی لنگه نیز از دیگر دلایل بروز شکستگی این قطعه بوده که می تواند سبب ایجاد هزینه های بیشتر شود. دلایل شکستن اسپانیولت به طور کلی شامل موارد زیر است:

  • فشار بیش از حد بر دستگیره دروپنجره
  • عدم نصب صحیح یراق آلات و پنجره
  • رگلاژ نکردن یا رگلاژ غیرصحیح پنجره
  • کیفیت نامناسب اسپانیولت و ضعف آلیاژ سازنده آن
برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

نحوه نگهداری اسپانیولت پنجره

برای نگهداری لازم است از هر گونه فشار مضاعف بر روی آن پرهیز کنید و برای این موضوع در صورت خارج شدن از رگلاژ به سرعت اقدام کنید تا هزینه تعویض این بخش نیز اضافه نشود. به دلیل قیمت نسبتا بالای یراق آلات درجه یک حتما پیشنهاد می شود که در هنگام خرید منزل حتما از وجود فریم آهنی در چهارچوب اطمینان حاصل کنید، زیرا مهم ترین عامل بیشتر خرابی ها نداشتن فریم و عدم استحکام درب و پنجره دوجداره upvc است.

از وارد نمودن فشار اضافی بر روی اسپانیولت همواره پرهیز کنید و در صورتی که متوجه شدید پنجره از رگلاژ خارج شده است بهتر است سریعا برای تعمیر آن اقدام نمایید. بیشترین عاملی که می تواند در بروز خرابی موثر باشد، استحکام پایین و نداشتن فریم در پنجره های دوجداره است. با توجه به این مسئله لازم است به هنگام خرید حتما در مورد وجود فریم آهنی در چارچوب پنجره اطمینان حاصل نمایید.

آنچه در مهم ترین قطعه مربوط به اسپانیولت حائز اهمیت است، مکانیزم مرکزی آن است که عدم استفاده از آلیاژ مناسب در ساخت قطعات مربوط به آن موجب از کار افتادن چرخ دنده ها، شکست زبانه، فشار بیش از حد بر روی دستگیره و در نتیجه عدم عملکرد مناسب فنر اسپانیولت می شود. این امر منجر به قفل شدن دائمی درها هنگام بسته شدن و نهایتا عدم کارایی یراق می شود.

جمع بندی

در صورتی که سیستم انتخابی برای دستگیره و قفل در و پنجره های دوجداره upvc باکیفیت باشند، می توانند طول عمر مناسبی داشته باشند. لازم است برای باز و بسته نمودن قفل در و پنجره ها، آنها را بیش از اندازه نچرخانید و این کار را با خشونت انجام ندهید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

شیشه ساتینا

نمای کرتین وال

پنجره محوری

پنجره هوشمند

لاستیک درزگیر پنجره

انواع توری پنجره

توری پلیسه

پنجره فولکس واگنی

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم