پنجره سه جداره چیست؟

پنجره سه جداره

اگر در حال ساخت و ساز هستید و یا قصد تعویض درب و پنجره های قدیمی خود را دارید، باید به چند نکته مهم توجه کنید تا بتوانید انتخاب و خرید خوب و مناسبی داشته باشید. پنجره های دوجداره جز پرفروش ترین نوع در میان سیستم های یو پی وی سی است، اما پنجره سه جداره به گزینه ای محبوب در میان مردم مبدل شده است.

یک پنجره از 5 قسمت اصلی پروفیل، یراق آلات، نصب، شیشه و مونتاژ تشکیل شده است. این پنج عامل کیفیت و قیمت یک درب و پنجره را تشکیل می دهند. شیشه در پنجره نیز مقوله مهمی است که یکی از عوامل مهم در انتخاب نوع شیشه در پنجره های خود تعداد جداره آن می باشد. شیشه در پنجره در چهار نوع تک جداره، دو جداره، سه جداره و چهار جداره موجود می باشد.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی تمامی موارد مهم در شیشه سه جداره بپردازیم.

پنجره سه جداره چیست؟

در پنجره upvc می توان انواع شیشه های تک جداره، دوجداره، سه جداره و یا حتی شیشه چهار جداره را استفاده کرد. شیشه سه جداره از سه شیشه تک جداره به علاوه دو اسپیسر تشکیل شده است. در فضای خالی که به وسیله اسپیسر ایجاد می شود، گاز آرگون برابر با فشار هوای بیرون، تزریق می شود. شیشه سوم در پنجره سه جداره، عایق بندی را افزایش می دهد.

به طور کلی شیشه سه جداره شامل سه صفحه شیشه است که نسبت به شیشه دوجداره از یک جداره بیشتر تشکیل شده است. گروه صنعتی درساوین با استفاده از ماشین آلات صنعتی و تمام اتوماتیک تولید شیشه های چند جداره را انجام می دهد. فرایند دوجداره یا سه جداره کردن بسیار مهم و ظریف می باشد که هرچه با ماشین آلات انجام گیرد و دخالت دست انسانی کمتر باشد شیشه ای با کیفیت تر خواهید داشت.

در میان این جداره گاز بی اثر آرگون تزریق می شود. گاز آرگون سنگین تر از هوا است و باعث می شود که عایق سر و صدا و حرارت بهتری داشته باشید.

پنجره سه جداره

کاربرد پنجره سه جداره

توجه داشته باشید که اگر در مناطق پر رفت و آمد و پر سروصدا سکونت دارید و یا در کنار منزل شما مدرسه یا خیابان پر رفت و آمد است، کاربرد پنجره سه جداره بیشتر می باشد.

شیشه سوم که اضافه می شود می تواند کاربرد پنجره سه جداره شما را تا 50 درصد بهبود بخشد. اگر از سرو صدای مزاحم بیرون منزل و آلودگی صوتی رنج می برید، این انتخاب نیز برای شما بهترین انتخاب می باشد. از دیگر مزایای شیشه سه جداره نسبت به شیشه دوجداره عایق حرارتی قوی تر می باشد. این عایق بودن باعث شده در فصل زمستان نیاز به مصرف انرژی کمتری برای گرم کردن منزل خواهید داشت. همچنین در فصل تابستان نیاز به صرف سوخت های فسیلی کمتری برای سرد نگه داشتن ساختمان خود خواهید داشت. این بدان معناست که قبوض انرژی کمتری خواهید داشت و نوعی صرفه جویی در مصرف سوخت می باشد.

در هر ساختمانی که آلودگی صوتی زیادی داشته باشد مانند ساختمان ها در نزدیکی کارخانجات صنعتی، فرودگاه ها، ایستگاه قطار و ریل راه آهن و نزدیکی اتوبان ها می توان از پنجره سه جداره استفاده کرد.

در مورد ساختمان های صنعتی و فرودگاه ها و دیگر مراکز بسیار پر سر و صدا حتی از پنجره های چهار جداره هم استفاده می شود.

مزایای پنجره سه جداره

 •  با استفاده از شیشه سه جداره، هدر رفت انرژی تا حد قابل توجهی کاهش می یابد.
 •  به دلیل سه جداره بودن، امنیت آن در برابر عوامل خارجی بیشتر است.

معایب پنجره سه جداره

مانند دیگر متریال ساختمان، پنجره سه جداره نیز معایبی به همراه دارد که عبارتند از:

 •  وزن شیشه سه جداره، موجب مشکلاتی در پروفیل های ضعیف تر لنگه بازشو خواهد شد.
 •  عرض لنگه در بازشوی پنجره سه جداره دارای محدودیت است.
 • قیمت شیشه سه جداره، نسبت به شیشه دوجداره گرانتر است.
 • در صورتی که دیوارها از عایق بندی خوبی برخوردار نیستند، استفاده از شیشه سه جداره کارایی ندارد.
 • در صورتی که از لولاهای ضعیف در پنجره سه جداره استفاده شود، با گذشت زمان لنگه بازشو افت پیدا می کند.
 • وزن شیشه سه جداره موجب افزایش بار مرده و اضافی ساختمان خواهد شد.

انواع در و پنجره دوجداره و سه جداره

در و پنجره‌ های دوجداره و سه جداره انواع مختلفی دارند و فقط محدود به یو پی وی سی نیستند. بلکه انواع در و پنجره دوجداره و سه جداره آلومینیومی و چوبی نیز در بازار یافت می‌شود و پیش از این بسیار مورد استفاده نیز قرار می‌گرفتند. در حال حاضر پنجره‌های دوجداره Upvc سهم بازار بیشتری یافته و مورد استقبال قرار گرفته‌ اند.

شیشه سه جداره

پنجره سه جداره upvc

در پنجره های upvc به طور کلی شیشه ها روی پروفیل قاب نصب می شوند . این شیشه ها در پنجره 3 جداره در سه عدد هستند که به وسیله ی دو اسپیسر (جدا کننده) از یکدیگر جدا شده اند.

درست همانند پنجره دوجداره، در پنجره سه جداره هم بین شیشه ها یک گاز وجود دارد که نقش زیادی در عایق بندی پنجره دارد. این گاز عموما آرگون یا کریپتون می باشد.

این نوع پنجره تاثیر بسیار جدی در کاهش مصرف انرژی دارد و به واسطه‌ ی ساختار ویژه‌ خود مانع ورود گرد و غبار، آلودگی، سروصدا و سرما و گرما می‌ شود.

پنجره سه جداره با سیستم یو پی وی سی

upvc یا پلی وینیل کلرید یک ماده بسیار محبوب می باشد. این متریال توانسته در مدت زمان کوتاهی جای خود را در ساختمان ها باز کند. پروفیل یو پی وی سی نیز دارای مزایای بسیاری کمی باشد. این ماده علاوه بر صنعت ساختمان کاربرد های دیگری را دارا می باشد.

این ماده قابل بازیافت است و پس از طول عمر مفید خود به چرخه طبیعی باز میگردند. پنجره های با سیستم یو پی وی سی نیز یک گزینه بسیار محبوب و پر استفاده می باشد که نیاز به نگهداری، نظافت و تعمیر کمی می باشد. پروفیل یو پی وی سی به صورت ذاتی سفید رنگ می باشد، اما اگر با توجه به نمای ساختمان یا سلیقه خود نیاز به رنگ دیگری دارید می توانید پروفیل پنجره خود را لمینت کنید.

توجه داشته باشید که لمینت کردن پنجره یو پی وی سی باعث می شود که اندکی قیمت پنجره دوجداره شما افزایش پیدا کند.

پنجره سه جداره آلومینیومی

یکی دیگر از متریال هایی که بسیار در درب و پنجره کاربرد دارد آلومینیوم می باشد. پنجره های آلومینیومی بسیار سبک بوده و از ظرافت بالایی برخوردار هستند. زمانی که پنجره با سیستم یو پی وی سی را با پنجره با سیستم آلومینیوم مقایسه می کنید درمی یابید که عایق upvc نسبت به آلومینیوم بیشتر می باشد. این بدان معناست که عایق حرارتی و عایق صوتی پنجره یو پی وی سی به مراتب بالاتر است.

پنجره های آلومینیومی نیز به دو دسته کلی ترمال بریک و نرمال تقسیم می شوند. پنجره های ترمال بریک نیز همان پنجره نرمال هستند اما اندکی تفاوت خواهند داشت.

نکات مهم برای خرید در و پنجره سه جداره

پنجره سه جداره
 • در ابتدا باید فضای مورد نظر شما به خوبی و به صورت دقیق توسط کارشناسان اندازه گیری شود. اندازه‌گیری دقیق کمک می‌کند تا محصول به خوبی در دیوار قرار گیرد و فضایی اضافه باقی نمی‌ ماند.
 • مطمئن شوید که به چه پنجره ای احتیاج دارید. مشخص است پنجره سه جداره Upvc هزینه‌ی بیشتری دارد، بنابراین باید مطمئن شوید که به چنین پنجره‌ای احتیاج دارید. اگر دیوارها ضعیف هستند و تحمل وزن این نوع پنجره را ندارند و یا حتی با وجود پنجره دوجداره و سه جداره نیز فرقی در میزان سروصدای محیط نمی‌کند پس باید فکر اساسی‌تری کنید.
 • انتخاب نوع پنجره به فضایی که در اختیار دارید و محلی که می‌خواهید از در و پنجره استفاده کنید نیز مربوط است. اگر فضای آنچنانی در اطراف در و پنجره ندارید باید به فکر در و پنجره ریلی و کشویی باشید. اگر نگرانی بابت باز شدن پنجره های قدی دارید پنجره های چند تکه که فقط قسمت بالایی آن باز می‌شوند می‌توانند برای شما مناسب باشند. در این مورد نیز کارشناسان هافمن می‌توانند با بررسی محل مشاوره‌های لازم را به شما ارائه دهند و مدل‌های مختلفی که مناسب شما و فضای موردنظرتان هستند را ارائه کنند.
 • در هنگام خرید به جنس شیشه و ضخامت آن توجه کنید. شیشه نباید هیچ خط و خشی داشته باشد و باید کاملا صاف و صیقلی باشد. از طرفی دیگر پیش از استفاده در ساخت در و پنجره، شیشه‌ها باید مرحله شست و شو را گذرانده باشند تا در قسمت میانی در و پنجره لک یا کثیفی باقی نمانده باشد.
 • نوار درزبندی یکی دیگر از مواردی است که باید باکیفیت و مرغوب باشد. بخش قابل توجهی از کارایی در و پنجره دو جداره و سه جداره به این نوار بستگی دارد و باید انعطاف پذیری کافی را داشته باشد. انعطاف پذیری این محصول است که به تبدیل شدن در و پنجره به یک عایق کامل کمک ویژه‌ای می‌کند.
 • مطمئن شوید که در ساخت در و پنجره از یراق آلات مرغوب استفاده می‌شود، یراق آلات نامناسب می‌تواند کیفیت محصول نهایی را تحت تاثیر قرار دهد. شاید این تجهیزات ابعاد آنچنانی نداشته باشند اما تاثیرات بزرگ و قابل توجهی در کارایی محصول خواهند داشت.

نصب پنجره سه جداره

نصب یک پنجره سه‌ جداره می‌ تواند مشکل‌ تر از نصب یک پنجره دوجداره باشد، چرا که پنجره‌ های سه‌ جداره، پهن‌ تر و سنگین‌ تر هستند. سنگینی، کمتر از آن است که بتوان نام مشکل بر آن نهاد، زیرا سازندگان پنجره‌ های باکیفیت، سخت‌افزار عملکردی نصب می‌ کنند که عملکرد این نوع پنجره‌ ها را آسان می‌ سازد. اگرچه، پنجره‌ های شیب‌ دار در زمانی که برای تمیز کردن، کج می‌شوند، مشکلات جزئی را به وجود می‌ آورند، زیرا قاب پنجره بسیار سنگین‌ تر است.

با توجه به اینکه چارچوب‌ های پنجره سه‌ جداره، پهن‌ تر هستند، نصب آنها می‌ تواند کار سختی باشد و تنها باید توسط یک متخصص با تجربه انجام شود. بسته به عرض دیوارهای بیرونی، ممکن است تطبیق‌هایی با دیوار داخلی لازم باشد، چرا که ممکن است لازم باشد برای نصب، دیوار داخلی به گونه‌ ای ساخته شود که پیش‌ آمدگی پنجره را به درون خانه هدایت کند.

قیمت پنجره سه جداره

توجه داشته باشید که تفاوت قیمتی که بین شیشه دوجداره و سه جداره موجود است بر اساس تعداد جداره اضافه می باشد. حدود اختلاف قیمت بین دوجداره و سه جداره 20 الی 25 درصد می باشد. این به معنای آن است که با اضافه شدن یک جداره به سیستم دوجداره، حدود 20 الی 25 درصد بهای تمام شده پنجره برای شما بیشتر می شود.

مقالات زیر را از دست ندهید:

عوامل موثر بر قیمت در و پنجره

پنجره کشویی

انواع توری پنجره

توری پلیسه

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم