دوجداره كردن شيشه تک جداره

دوجداره كردن شيشه تک جداره

شیشه دوجداره، یک عایق مناسب برای جلوگیری از ورود سروصدا به داخل ساختمان است. در این مقاله امکان دوجداره كردن پنجره تک جداره را بررسی می کنیم.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

در حال حاضر همه تمایل دارند که از پنجره های دوجداره استفاده نمایند، چرا که ویژگی و مزایای فراوانی را با خود به همراه دارد. در این شرایط افرادی که در ساختمان های قدیمی سکونت دارند، به امکان دوجداره كردن پنجره های معمولی خود می اندیشند.

اجزای شیشه دوجداره

پنجره دوجداره تشکیل شده از دو شیشه تک جداره معمولی و یک اسپیسر در میان این دو شیشه است. اسپیسر جهت حفظ فاصله دو شیشه از هم مورد استفاده قرار می گیرد. این فاصله و هوایی که در میان آن قرار می‌گیرد، عامل عایق شدن پنجره دوجداره است.

فاصله مابین دو شیشه را معمولا با گاز آرگون که یک گاز خنثی به حساب می آید، پر می‌کنند. سپس مجموع شیشه‌ها و اسپیسر را در پروفیل‌های مختلف در و پنجره نصب می‌نمایند.

پنجره دوجداره، عایق مناسب صوتی و حرارتی است و از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند و استفاده از آن، حفظ آرامش و دوری از آلودگی صوتی محیط بیرون را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

بهترین حالت شیشه دوجداره، استفاده از دو شیشه به ضخامت 4 و 6 میلی‌متر در فاصله 8 میلیمتری از هم است. هر چه این فاصله بیشتر باشد، عایق گرمایی بهتری در اختیار دارید.

دوجداره كردن شيشه تک جداره

مزایای کلی استفاده از شیشه دوجداره

  • توجه به معماری پایدار و مفاهیم زیست محیطی
  • کنترل آلودگی صوتی
  • صرف هزینه کمتر برای قبوض منابع انرژی
  • کاهش ورود گرد و خاک به فضای داخلی
  • افزایش مقاومت و استحکام شیشه ها
برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

امکان دوجداره كردن شیشه معمولی پنجره آهنی

پروفیل پنجره‌های دوجداره معمولا از جنس UPVC است. این فریم‌ها در برابر عبور صوت و حرارت مقاومت بالایی داشته و وزن کمی دارند. در حالی که پنجره‌های قدیمی اغلب فلزی و آهنی هستند. پروفیل‌های آهنی بسیار سنگین هستند و خاصیت عایق صوتی و حرارتی نیز ندارند.

به همین دلایل اکثر افراد گمان می‌کنند که دوجداره کردن شیشه تک جداره، بی فایده و موجب اتلاف هزینه است. در ادامه تمام ایرادات ممکن در دوجداره کردن شیشه تک جداره بدون تعویض پروفیل آهنی قدیمی را بررسی خواهیم کرد.

انتقال صوت و دوجداره كردن پنجره فلزی

طبق قوانین انتقال صوت، فلزات انتقال دهنده‌های خوبی برای امواج صوتی هستند. همین طور فلزاتی که به صورت تو خالی تولید شده‌اند، مانند قوطی آهنی و یا فلزات سبک مانند آلومینیوم بهتر از بقیه فلزات در انتقال صوت عمل می کنند.

در نتیجه پنجره‌های آلومینیوم نیز انتقال دهنده صوت هستند.

تبادل حرارتی بالا توسط آهن و فلزات

فلزات به طور کامل انتقال دهنده گرما و سرما هستند.

کافیست بعد از تابش نور خورشید و یا در فصل سرما، دست خود را نزدیک پنجره نگه دارید و سرما یا گرمای موجود را کاملا حس کنید. حال اگر شیشه به صورت دوجداره باشد، مطمئنا سرما و گرمای شیشه مقداری کمتر خواهد شد اما با انتقال سرما و گرما به شیشه تک یا دوجداره از طریق چارچوب فلزی، این کاهش سرما و گرما ناچیز خواهد بود.

دوجداره كردن شيشه تک جداره

منافذ فلز و دوجداره كردن شیشه

در زمان تعویض شیشه تک جداره با وجداره در پنجره‌های معمولی نکته‌ای را مورد توجه داشته باشید. اینکه یکی از مهم ترین اصول عایق بندی چفت شدن کامل اجزای ثابت و متحرک در درب و پنجره‌هاست. منافذ و درزهای بازشوی پنجره‌ها، هر  چقدر هم که کوچک باشند، تاثیر قابل توجهی در انتقال صدا خواهند داشت. به عبارت دیگر، یک پنجره تک جداره با درزبندی کامل، عملکردی بهتری نسبت به یک پنجره دوجداره با درزبندی ضعیف در مقابل  انتقال صوت و حرارت خواهد داشت. پنجره های فلزی در چند قسمت دارای منافذ زیادی است.

محل اتصال شیشه به فلز 

به علت شکننده بودن شیشه، قاب آهنی یا آلومینیومی را با فاصله قرار می دهند که این فاصله را با چسب  و یا  لاستیک پر می‌کنند. به هر شکل، به دلیل اینکه آهن روی آهن پیچ یا جوش داده می شود، باز هم منافذی باقی خواهد ماند که از آنجا گرد و  غبار و یا سرو صدا عبور کند.

محل باز و بسته شدن درب یا پنجره آهنی

بازشوی پنجره آهنی به علت وزن و فشار زیاد فلزات، به شکلی تولید شده که با فریم اصلی فاصله داشته باشد.

این فاصله موجب عدم عایق بندی نسبت به هرچیزی خواهد شد. حتی اگر از لاستیک یا چسب‌های یک طرفه برای درزگیری این قسمت‌ها استفاده شود، به دلیل فشار زیای که لنگه بازشو هنگام بسته شدن به وجود می آورد، بعد از مدتی لاستیک یا چسب فشرده و خاصیت و کارایی خود را از دست خواهد داد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

مزایای دوجداره كردن پنجره معمولی

دوجداره كردن شیشه تک جداره، از هر لحاظی منطقی و به صرفه است.

مشکلاتی که ممکن است بر اثر فلزی بودن پروفیل‌های قدیمی رفع نشوند، هر کدام قابل حل هستند. در ادامه مزایای اصلی دوجداره کردن پنجره تک جداره را بررسی می کنیم:

  • نیازی به خارج کردن پروفیل قبلی پنجره و تخریب دیوار نیست.
  • ضایعات فرآیند کاهش خواهند یافت.
  • سرعت کار بسیار بالاتر است.
  • هزینه ای که برای تبدیل شیشه معمولی به دوجداره انجام می شود بسیار کمتر از هزینه تعویض کامل پنجره است.

سخن پایانی

دوجداره كردن پنجره های قدیمی، موضوعی است که با توجه به مجبوبیت و کیفیت بالایی پنجره دوجداره بسیار مورد توجه است. در این مقاله به بررسی امکان دوجداره كردن پنجره تک جداره پرداختیم. امیدواریم این مطالب مورد توجه شما قرار بگیرد.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم