لاستیک درزگیر پنجره دوجداره

لاستیک درزگیر پنجره

عایق بندی بالا در برابر حرارت و صوت و به دست آمدن آرامش و کاهش مصرف انرژی به دنبال آن، مهم ترین دلیلی است که افراد به دنبال پنجره های دوجداره می روند. یکی از مواردی که نقش مهمی در عایق بودن پنجره های دوجداره دارد به جز پروفیل و شیشه ها، درزگیرها و لاستیک های درزگیر پنجره دوجداره می باشند که حتما باید همراه با پنجره نصب شوند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

یکی از اصلی ترین مولفه های حفظ خاصیت عایق بندی درب و پنجره ها، لاستیک های درزگیر پنجره دوجداره می باشد که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

لاستیک درزگیر پنجره چیست؟

لاستیک درزگیر درب و پنجره از مهم ترین قطعات در زمینه عایق بندی است. بنابراین کیفیت آن کاملا در افزایش و تداوم عایق بندی درب و پنجره موثر است. در برندهای معتبر درب و پنجره دوجداره معمولا از دو نوع لاستیک TPE و EPDM ای پی دی ام برای نوار لاستیکی دور پنجره استفاده می شود.

انواع لاستیک درزگیر پنجره دوجداره

در ادامه به بررسی و معرفی انواع لاستیک درزگیر پنجره دوجداره می پردازیم.

لاستیک درزگیر پنجره EPDM

طول عمر مفید لاستیک های EPDM پانزده سال است.لاستیک EPDM یکی از بهترین انواع درزگیرهاست که در صنایع مختلفی هم استفاده می شود. اما لاستیک های EPDM غیر قابل بازیافت هستند. نوع دیگر از آن ها درزگیر های TPV و TPE هستند که بر پایه همان مواد EPDM ساخته شده اند، با این تفاوت که قابل بازیافت هستند و می توان آن ها را با پروفیل جوش داد. لاستیک های EPDM و EPDMPP عایق های بسیار خوبی بوده و مقاومت خوبی هم در برابر نور خورشید، حرارت و رطوبت دارند و تا سالها به خوبی عمل می کنند.

لاستیک درزگیر پنجرهلاستیک درزگیر پنجره TPE

این نوع لاستیک 10 سال عمر می‌ کند و در طیف‌های رنگی مختلف وجود دارد. یکی از ویژگی‌های قابل توجه آن داشتن قابلیت بازیافت است.

لاستیک درزگیر سیلیکونی

نوع دیگری از درزگیرها، لاستیک های سیلیکونی هستند. لاستیک سیلیکونی یا پلی سیلوکسان، پلیمر های قابل انعطاف هستند که از ترکیب پلیمر و مواد کانی-آلی به دست می آیند. این نوع عایق هم استفاده بسیار گسترده ای برای عایق بندی انواع فضاها و صنایع دارد، که یکی از آن ها نیز به عنوان عایق درزگیر برای پنجره دوجداره UPVC است. از مزایای لاستیک سیلیکون می توان به عایق بندی بالا در برابر هوا، حرارت و صدا، عایق در برار رطوبت و آب، مقاومت بالا در برابر برخی اسیدها، مقاومت در برابر روغن ها و هم چنین خاصیت نارسانایی الکتریسیته و در نتیجه ایمن بودن آن اشاره کرد. لاستیک سیلیکون مقاومت بالاتری در برابر حرارت نسبت به لاستیک EPDM دارد و عمر طولانی تر و مفید تری هم دارد.

لاستیک درزگیر پنجره PVC

این لاستیک درزگیر نسبت به دو نوع دیگر کمتر استفاده می شود و پیشنهاد می شود از انواع لاستیک های درزبندی دیگر استفاده شود. چراکه لاستیک PVC دوام و مقاومت و کیفیت چندان بالایی ندارد و خیلی زود خشک شده و ترک می خورد. عمر مفید لاستیک PVC نهایتا 1 تا 2 سال است. از مزایای آن می توان به تنوع رنگی، ارزان بودن و قابلیت بازیافت اشاره کرد، اما بازهم بهتر است به دنبال دیگر انواع لاستیک های درزگیر برای پنجره دوجداره باشید تا کارایی بیشتری داشته باشد. نکته ی دیگر این است که لاستیک های پی وی سی به سرعت در برابر آتش سوزی از بین می روند، واشتعال زا هم هستند.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

معیارهای انتخاب لاستیک درزگیر

  • طول عمر بالا: مسلم است که به کار بردن درزگیر با عمر کم نیاز به تغییر و تعویض زودهنگام را به همراه دارد.
  • مقاوم در برابر دما: این مورد ضمانت کننده این امر است که با تغییرات دما و سرد و گرم شدن های ناگهانی و زیاد لاستیک شکل خود را از دست نمی‌دهد و ترک برنمی‌دارد.
  • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش:  یک درزگیر خوب نباید تحت تاثیر اشعه UV قرار بگیرد.
  • توانایی آب بندی: نسبت به عبور آب مهر و موم محکم شده باشد.
  • قابلیت ارتجاعی و برگشت پذیری: بر اثر  فشرده شدن‌های مداوم در طول زمان خاصیت ارتجاع و برگشت پذیری خود را از دست ندهد.
  • مقاوم در برابر عوامل جغرافیایی: خاصیت چسبندگی نداشته باشد و گرد و غبار را به خود جذب نکند.

برخی پروفیل های پنجره دارای لاستیک درزگیر سر خود هستند که در این صورت باید به محل جوش لاستیک و سطح دقت شود که یکسان باشند. محل اتصالات پروفیل و لاستیک هم باید به خوبی روی هم منطبق باشند.

لاستیک درزگیر پنجرهمقایسه بین درزگیرها

از لحاظ کیفی بدترین نوع درزگیر، درزگیرهای PVC هست. این نوع از درزگیر در برابر سرمای شدید ترک برمیدارد. علاوه بر این بر اثر فشرده شدن در طول زمان شکل اصلی خود را از دست می دهند و به دلیل نداشتن خاصیت انعطاف پذیری و برگشت‌پذیری دیگر به عنوان عایق صوتی و حرارتی مناسب عمل نمی‌کنند. لاستیک درزگیر EPDM اگر به درستی نصب شده باشند سالها بدون مشکل در وضعیت خود ثابت باقی می‌مانند. مزیت این مهر و موم‌های نایلونی این است که، مانند لاستیک‌های قدیمی کوچک نمی‌شود و شکل و انعطاف پذیری را در طول عمر خود حفظ می‌کند.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

نکات مهم

  • آسان ترین راه تشخیص کیفیت لاستیک درزگیر آتش زدن آن است. اگر درزگیری در هنگام سوختن بوی نایلون سوخته داد از کیفیت پایینی برخوردار است.
  • درزگیرهای EPDM می‌تواند جایگزین واشر لاستیکی فرسوده یا آسیب دیده که معمولاً در بیشتر انواع پروفیل‌های پنجره UPVC و درهای موجود است قرار گیرد. واشر به صورت محکم به درون شیار در سیستم فشار می‌آورد و اگر به درستی در محل نصب شود، برای سال ها بعد از نصب بدون مشکل در وضعیت خود باقی می‌ماند.
  • در مورد پروفیل‌هایی که درزگیر سر خود دارند باید محل جوش خوردگی با کل لاستیک هم سطح باشد تا از لحاظ صوت و حرارت عایق باشد. همچنین باید لاستیک‌ها در محل اتصالات پروفیل درست روی هم قرار گیرد.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم