جان پناه شیشه ای چیست؟

جان پناه شیشه ای

جان پناه شیشه ای یک حفاظ نرده مانند می باشد که برای ایجاد امنیت و جلوگیری از خطر سقوط در لبه بالکن، بام و بسیاری از موارد دیگر نصب می‌ شود. این سازه در گذشته با انواع مصالح ساخته می‌ شد، اما امروزه برای داشتن ویو زیبا، آن را از شیشه می‌ سازند. اصلی‌ ترین مزیت نرده شیشه‌ ای، ایجاد امنیت بیشتر است.

برای خرید پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

امروزه این نوع جدید از سیستم‌ های محافظ شیشه‌ ای، جایگزین نرده‌ های سنتی و فلزی شده‌ اند. با پیشرفت در ساخت شیشه‌ های مقاوم تر و شفاف‌تر، استفاده از این متریال در اجرای نرده و حفاظ ساختمانی افزایش یافته است. از طرف دیگر چون اتصالات آن از فلزات ضد زنگ و ضد پوسیدگی استیل و آلومینیوم است، استحکام جان پناه شیشه‌ای، با گذشت زمان تغییر نمی‌کند و کیفیت خود را از دست نمی‌دهد.

نرده و بالکن شیشه ای امروزه در اکثر خانه های مدرن محبوبیت بیشتری دارد. این شیشه ها علاوه بر زیبایی و طراحی ساختمان، امنیت بسیاری برای ساکنین فراهم می کند، به شرطی که از سیستم مدرن هندریل استفاده شود. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا به بررسی ویژگی ها و مزایای جان پناه شیشه ای بپردازیم.

جان پناه شیشه ای چیست؟

امروزه با توجه به کوچک شدن فضاهای مسکونی و اداری و حتی تجاری برای ارتباط بصری با خارج از محیط داخلی نیازمند مکان هایی هستیم که آن ها را با نام نظرگاه، تراس و شیشه بالکن می شناسیم. این مکان ها با توجه به نوع ساخت و کاربری، دیواره هایی در ارتفاع استاندارد 80 تا 110 سانتی متر به بالا با توجه به فضا توسط متریال هایی مانند فلز، چوب، شیشه، آجر و یا بتن ساخته می شوند.

جان پناه شیشه ای یکی از نمونه های زیبا و پرکاربرد می باشد که علاوه بر اینکه نمای فضای داخلی و بیرونی را زیبا نشان می دهد، می تواند در حفظ جان افراد موثر واقع شود.

این نوع از جان پناه یکی از سیستم های مدرن محافظ شفاف تمام شیشه ای است، که با هدف افزایش ایمنی و زیبایی در بالکن ها و تراس ها نصب می شود. جان پناه شیشه ای به دلیل داشتن قابلیت تلفیق و هماهنگی با سبک های مختلف معماری و ساخت یک سازه شیشه ای شفاف و یکدست توجه بسیاری از مهندسین و ساختمان سازان را به خود جلب کرده است. جان پناه شیشه ای طرح های متنوعی دارد و به دلیل استفاده از یراق آلات و اتصالات مقاوم و ضد فرسایش آلومینیومی و استیل ایمنی بسیار بالایی دارد.

انواع جان پناه شیشه ای

جان پناه شیشه ایجان پناه ها با توجه به محل قرارگیری و سلیقه کارفرمایان می تواند به دو صورت فریم لس و یا فریم دار طراحی و تولید شود که در نوع فریم لس به علت عدم استفاده از الحاقات و تجهیزات شاهد زیبایی بصری بیشتری هستیم و در نوع فریم دار از بست و یراق آلات خاصی استفاده می شود. علاوه بر زیبایی ظاهری بنا می تواند به عنوان المان اصلی و شاخصه ای آن بنا نیز محسوب شود.

از طرف دیگر شیشه به کار رفته در جان پناه شیشه ای از دو نوع شیشه سکوریت و لمینت است که به افزایش امنیت در این محصول کمک بسیار زیادی کرده است. جان پناه شیشه ای بر اساس متراژ محل اجرای کار و ارتفاع مورد نیاز به سه سیستم شیشه ای تقسیم می شود که به ترتیب ایمنی و زیبایی عبارتند از:

 • جان پناه شیشه ای فیکس پوینت
 • جان پناه شیشه ای اکسپوز
 • جان پناه شیشه ای اسپیگات

شیشه های استفاده شده در ساخت جان پناه که از دو نوع شیشه ایمن سکوریت و شیشه ضد ضربه لمینت است که مقاومت بسیار خوبی در برابر تغییرات ناگهانی دمای اطراف دارد و از طرف دیگر در برابر فشار های وارده به ساختار بیرونی شیشه توان تحمل وزنی زیادی را دارند. در مجموع جان پناه شیشه ای در برابر فشار و ضربه ایمنی مناسبی دارد و می توان جایگزین نرده و حفاظ ها قدیمی شود.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

جان پناه شیشه ای با جنس شیشه های متفاوت

در ادامه به بررسی جان پناه شیشه ای با جنس شیشه های سکوریت و لمینت می پردازیم.

جان پناه با جنس شیشه سکوریت

در ساخت جان پناه شیشه ای حتما باید از شیشه‌ های مقاوم استفاده کرد که شیشه سکوریت یکی از بهترین شیشه‌های مورد استفاده در ساخت جان پناه شیشه ای است. به دلیل مقاومت بالا و ایمنی زیاد این نوع شیشه از آن در ساخت جان پناه شیشه‌ای استفاده می‌شود.

شیشه سکوریت از مقاوم سازی شیشه معمولی بدست می‌آید. فرایند مقاوم سازی شیشه، موجب افزایش مقاومت در برابر ضربات می‌شود، همچنین مقاومت مکانیکی و حرارتی شیشه سکوریت با انجام فرایندهای موردنظر افزایش پیدا می‌کند.

این عملیات و فرآیندها موجب می‌ شود که شیشه به هنگام ضربات و شکست به تکه‌ های ریز بی‌خطری تبدیل شود. شیشه سکوریت، با توجه به فرآیند مقاوم سازی باعث استفاده از آن در صنعت ساختمان سازی شده است.

جان پناه با شیشه لمینت

شیشه لمینت نیز در صنعت ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این شیشه نسبت به شیشه سکوریت از مقاومت بیشتری برخوردار است.

در هنگام ایجاد ضربه و شکسته شدن شیشه، یکپارچگی شیشه حفظ می‌شود و ساختار آن از هم گسیخته نمی‌شود. در هنگام ایجاد ضربه به روی آن تکه‌های شیشه به طلق پلیمری میانی می‌چسبد و خطر جانی در پی ندارد. ایمنی مهم‌ترین ویژگی شیشه لمینت است که موجب می‌شود در مکان‌هایی که شکست شیشه ممکن است خطرات جانی داشته باشد، به کار می‌ رود.

شیشه لمینت بر خلاف شیشه معمولی در هنگام شکستن خرد و تکه‌های آن به لایه pvb تعبیه شده در لایه میانی شیشه، می‌چسبد و یکپارچه می‌ ماند.

مزایای جان پناه شیشه ای

جان پناه یا نرده شیشه ای به عنصری از ساختمان گفته می شود که وظیفه حفظ جان افراد از پرتگاه را دارد. این جان پناه را می توان بر اساس ترکیب با فضای داخلی ساختمان به گونه های متفاوتی اجرا کرد. جان پناه می تواند با استفاده نرده استیل و یا آجر ساخته شود، اما با توجه پیشرفت در تکنولوژی تولید شیشه و همچنین افزایش مقاومت آن در کنار زیبایی بسیار مورد توجه می باشد.

هندریل شیشه ایاین دیواره های شیشه ای دارای مزایایی می باشند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • متناسب با هر طراحی ساختمان
 • طول عمر بالا
 • امنیت بالا
 • سادگی و زیبایی در عین کارایی
 • استفاده از مناظر طبیعی بدون ایجاد مزاحمت بصری
 • هزینه مقرون به صرفه نسبت به انواع موجود در بازار
 • قابلیت تلفیق با سایر متریال ها
 • مقاومت بالا در برابر ضربات احتمالی و وزش باد
 • قابل اجرا به صورت لمینت و نشکن برای حفظ امنیت

کاربرد جان‌ پناه شیشه‌ا‌ی

این نرده ها جهت اجرا دور راهروها‌، بالکن‌، روف گاردن، حصار اطراف استخر و آب نما، صف انتظار در مراکز تجاری و بانک ها و بسیاری از موارد دیگر استفاده می شود که دارای تنوع بسیاری در طرح و رنگ بوده و در برابر حرارت‌، نور آفتاب و رطوبت بالا بسیار مقاوم است. نصب جان پناه شیشه‌ا‌ی بسیار سریع و آسان بوده و نیاز به هیچ گونه تخریبی نمی باشد.

 • روی پله ها
 • ارتفاع های بلند
 • اجرای پارتیشن‌ های تمام شیشه‌ای
 • اجرای حصار اطراف استخر و آب‌نما
 • اجرای سیستم ترافیک کنترل و صف انتظار در مراکز تجاری و بانک‌ ها
 • لبه‌ی ایوان‌ها، لبه یک بام، تراس، بالکن
 • مجتمع‌ های اداری و تجاری،گردش گاه ها
برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

استانداردهای جان پناه شیشه ای

نرده های شیشه ای نیز همانند سایر عناصر ساختمانی دارای ضوابط و استاندارد هایی هستند که در مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان ایران به آن ها اشاره شده است.

استاندارد نصب نرده یا جان پناه طبق آنچه در بندهای این مبحث قرار دارد، باید در ارتفاع 110 سانتی متری برای سطوح شیب دار و حداقل 90 سانتی متری برای سطوح صاف اجرا شود. همچنین جهت استفاده از شیشه کارفرمایان با دقت داشته باشند که از نوع سکوریت و یا لمینت استفاده نمایند.

مقاومت جان پناه شیشه ای

متریال اساسی این سبک از جان پناه ها شیشه می باشد که به دو صورت سکوریت و یا لمینیت طراحی و تولید می شود این عناصر باید به نحوه ای طراحی، تولید و اجرا شوند که هیچگونه نقص و یا عیبی در آن ها وجود نداشته باشد و در برابر نیروهای مختلف باد های شدید و زلزله مقاومت لازم را داشته باشد در صورت عدم اجرای دقیق و یا تولید ناقص این شیشه ها قطعا معایبی پیش خواهد آمد که خسارات زیادی را به بار خواهد آورد.

روش های اجرای جان پناه شیشه ای

جان‌ پناه یا نرده شیشه‌ ای باید به گونه‌ ای نصب شود که در برابر نیروهای مختلف مانند زلزله و باد مقاومت کند. برای مقاومت بیشتر جان پناه شیشه ای دو مورد از اهمیت بالایی برخوردار است یکی کیفیت شیشه و دیگری نحوه نصب آن است. در صورت عدم کیفیت شیشه و ناقص بودن مراحل مقاوم‌سازی آن، شیشه جان‌پناه ایمنی لازم را نخواهد داشت.

نصب نرده شیشه جان پناه دشواری و پیچیدگی های خود را دارد. به همین دلیل در مدل های مختلفی به شرح ذیل نصب و اجرا می شود:

اجرای نرده شیشه ای اکسپوز

روش اکسپور یا روکار به گونه ای ست که یراق آلات شیشه قابل مشاهده است. برای نصب در ابتدا سازه ای از آلومینیوم را با اندازه گیری دقیق در محل مورد نظر نصب می شود. دلیل استفاده از آلومینیوم در این روش وزن کم با مقاومت بالاست.

اجرای نرده شیشه ای فیکس پوینت

پنل های این نوع نرده ها با توجه به قطر یراق به صورت نقطه ای یا همان فیکس پوینت سوراخ شده و از طریق یراق آلات مربوطه به یکدیگر متصل می شود. ایجاد سوراخ در این پنل ها و نصب آن نیاز به دقت فراوانن دارد درغیر اینصورت دچار شکستگی می شود. جنس دستگیره های این نرده ها از جنس استیل و آلومینیوم می باشد. شیشه های این نرده ها از جنس سکوریت یا لمینت با ضخامت 12 -20 میلیمتر می باشد.

اجرای نرده شیشه ای اسپیگات

پنل های این نوع نرده شیشه ای به صورت ثابت با استفاده از یراق آلات به شکل لوله ای و گرد با پروفیل های چهارگوش نصب می شود. جنس یراق آلات آهنی پوشیده با رنگ الکترواستاتیک است که دارای عرض 5 سانتیمتر و ارتفاع 25 سانتیمتر است.

این نوع نرده ها بیشتر در راه پله و بالکن در کمترین زمان نصب و اجرا می شود. جنس شیشه های به کار رفته در این نرده ها از سکوریت یا شیشه لمینت می باشد.

سخن پایانی

جان پناه و یا همان نرده های شیشه ای از انواع جذاب و پرطرفدار جان پناه برای نصب در ساختمان های مدرن هستند. در این مقاله با این عضو ساختمان آشنا شدیم. امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را برده باشید.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم