شیشه جام چیست؟

شیشه جام

به شیشه‌ های تولید شده در ابعاد و اندازه بزرگ‌ تر از اندازه استاندارد را شیشه جام می گویند. شیشه باید مطابق با استانداردهای ملی ساختمان نصب گردد تا بتواند ایمنی موجود در ساختمان تامین شود. در برخی موارد که نیاز به شیشه بزرگتر با ابعاد و اندازه های خاص می باشد، می توان از ابعاد بزرگتر شیشه که به شیشه جام ویژه معروف می باشد، استفاده کرد. در این مقاله به پرسش شیشه جام چیست پاسخ می دهیم.

در استفاده از این شیشه باید به این نکته توجه شود که تولید این شیشه به دلیل ابعاد ویژه آن دارای برخی مشکلات و سختی هایی است که این سختی در زمان حمل بار نیز قابل رویت است. به طوری که در زمان جابه جایی نیاز به خودرو مخصوص است تا دچار آسیب و شکستگی نگردد.

شیشه جام

شیشه‌ های خارج از ابعاد استاندارد را جام می‌ گویند. جام اصطلاحی است که برای تولید شیشه ها در ابعاد و اندازه های بزرگ تر از حالت نرمال به کار می رود. در حقیقت برای تولید انواع شیشه از اندازه های استاندارد و مشخصی استفاده می شود. این موضوع به دلیل افزایش ایمنی و همچنین استانداردهای از پیش تعیین شده انجام می شود.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

حال اگر برای ساخت پروژه هایی خاص نیاز به شیشه با ابعاد بزرگ تر از اندازه های نرمال باید، آن شیشه با نام شیشه جام شناخته می شود. معمولاً برای استفاده از این شیشه مشکلاتی بر سر راه تولید کنندگان و مصرف کنندگان وجود دارد.

مزایای استفاده از شیشه جام

این شیشه اگر با شیشه های خام و فلوت تهیه گردد، امکان شکستن آن در زمان حمل و جابه جایی بسیار زیاد می باشد، زیرا در زمان جابه جایی به دلیل بزرگ بودن ابعاد امکان برخورد و سنگینی در یک ناحیه بیشتر می گردد که در این حالت توان تحمل فشار شیشه خام چون پایین می باشد به راحتی دچار آسیب و شکستن می شود.

شیشه جامولی این شیشه تولید شده از شیشه سکوریت و یا لمینیت درای مقاومت و ایمنی بسیار بالاتری می باشد و امکان آسیب دیدن آن بسیار کمتر می باشد. از جمله مزیت استفاده از شیشه جام را می توان ایجاد زیبایی خاص و چشم نواز در نمای نصب شده ساختمان ها هم از داخل و هم بیرون ایجاد می شود اشاره کرد.

کاربرد شیشه جام

بسیاری از افراد برای تزئین ساختمان ها و برج های بزرگ شیشه ای یا نماسازی برج های مسکونی از شیشه دکوراتیو جام استفاده می کنند تا ضمن زیبایی فوق العاده ای که به فضا می دهد، ایمنی بالایی داشته باشد. این شیشه ها برای ساخت پارتیشن شیشه ای نیز بسیار مناسب هستند و بسیاری از سازمان ها و شرکت های بزرگ برای تفکیک فضاهای اداری نیز از شیشه سکوریت جام استفاده می کنند.

ابعاد استاندارد شیشه جام

ابعاد استاندار این شیشه که با شیشه سکوریت با ضخامت 10-4 میل تولی می شود باید 4100*2440 میلی متر باشد. تولید شیشه در ابعاد بسیار بزرگ تر امکان پذیر نمی باشد، زیرا در این صورت شیشه دچار تاب بسیاری خواهد بود و به دلیل ابعاد بزرگ آن نمی توان درزمان جابه جایی آن را کنترل کرد.

برای خرید پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

انواع شیشه جام

برای ساخت شیشه جام می توان از شیشه های مختلفی استفاده کرد. اما باید بدانید که بهترین نوع شیشه جام شیشه ای است که با استفاده از شیشه سکوریت و لمینت ساخته شده باشد. در ادامه با انواع شیشه جام آشنا خواهید شد.

انواع شیشه جامشیشه سکوریت

شیشه جام ویژه سکوریت دارای ایمنی بسیار بالایی است، به همین دلیل شیشه سکوریت برای آن انتخاب شده است. این شیشه به شکل سکوریت یکی از انواع مختلف شیشه سکوریت است که در ابعاد بزرگتر تولید و روانه بازار مصرفی می‌شود.

دلیل این مقاومت بالایی که شیشه سکوریت دارد، شوک دمایی است که در زمان تولید به شیشه وارد می‌ شود. بدین صورت که در زمان تولید، شیشه سکوریت را با دمای بسیار بالایی ذوب می‌کنند و بعد از هم سطح سازی و آماده شدن آن را در دمای بسیار سرد قرار می‌دهند تا با وارد شدن این شوک دمایی، مقاومت مکانیکی شیشه افزایش پیدا کند. به طوری که در برابر ضربه و فشار و تحمل وزن بسیار مقاوم است. دلیل اینکه این شیشه را از شیشه سکوریت تولید می‌کنند این می‌باشد که در این حالت مقاومت شیشه در برابر فشار و ضربه بالا می‌رود و امکان شکستن آن وجود ندارد و موجب می‌شود تا ایمنی شیشه تضمین گردد.

شیشه فلوت و خام

همان طور که گفته شدن شیشه های سکوریت بهترین جنس برای تولید این شیشه هستند. استفاده از شیشه فلوت و خام برای تولید این شیشه ها امنیت زیادی ندارد و حتی ممکن است شیشه در زمان انتقال آسیب ببیند و شکسته شود. معمولا تحمل فشار شیشه خام و فلوت نسبت به شیشه فلوت بسیار کمتر است و از همین رو به راحتی دچار آسیب می شود.

از همین رو بهتر است برای ساخت این شیشه تنها از شیشه سکوریت و لمینت استفاده شود. این شیشه ها استحکام و مقاومت بالایی دارند و به راحتی شکسته نمی شوند و برای نصب در بخش های بیرونی ساختمان نیز بسیار مناسب هستند.

تولید شیشه جام

این شیشه را می‌توان در دو حالت با کوره‌های عمودی و افقی تولید نمود. کوره‌های عمودی شیشه‌ها با سایز بزرگ، شیشه جام را به وسیله دو گیره مهار می‌گردند و شیشه را به صورت عمودی وارد کوره می‌کنند و سکوریت سازی شیشه جام انجام می‌شود.

نوع دیگر کوره‌های تولید این شیشه، کوره‌های افقی است، این نوع کوره‌ ها شیشه جام را به صورت افقی وارد کوره می‌کنند تا فرایند سکوریت سازی آن انجام شود. از بین این نوع کوره‌ ها، شیشه تولید شده در کوره عمودی دارای مقاومت بیشتری بوده و به راحتی دچار آسیب و شکستگی نمی‌شود و دلیل آن هم وارد شدن فشار و حرارت از تمام نقاط به خصوص به صورت عمودی به شیشه می‌باشد. شیشه جام تولید شده را با ابزار مخصوص و در نهایت دقت به محل پروژه انتقال می‌ دهند.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

کارخانه تولید شیشه های بزرگ در ایران

در کارخانه های تولید شیشه سازی ایران روزانه 550 هزار متر مربع شیشه جام برای کارهای ساختمانی تولید و عرضه می گردد. بعضی از این کارخانه ها روزانه 250 تن شیشه هایی با ضخامت 1 الی 8 میلی متر جهت مصارف مختلف تولید می کنند که بیشتر از طریق فرایند کشش افقی و در کوره های افقی تولید می شوند.
با وجود سختی در حمل و نصب شیشه جام و خطرات احتمالی که می تواند به همراه داشته باشد، استفاده از این شیشه های غول پیکر به دلیل زیبایی خاص خود همیشه مورد توجه طرفداران و معماران به ویژه در نماهای شیشه ای بوده و هست.

نصب شیشه جام

این شیشه را می توان برای محل های متفاوت و مختلفی استفاده نمود که تمامی این ها بسته به سلیقه افراد و سازندگان دارد. شیشه سکوریت این امکان را به وجود آورد که بدون ترس از تامین ایمنی و خطر ایجاد جراحت در حین شکستن از انواع شیشه با ابعاد مختلف به ویژه ابعاد شیشه جام بتوان از آن در محل های متفاوت استفاده نمود. از جمله محل نصب شیشه جام می توان به محل هایی اشاره کرد که نیاز است تا بدون ایجاد محدودیت و مانعی داخل بنا قابل رویت باشد.

شیشه جام اگر با شیشه های خام و فلوت تهیه شود امکان شکستن آن در زمان حمل و جابه جایی بسیار زیاد می باشد، زیرا در زمان جابه جایی به دلیل بزرگ بودن ابعاد امکان برخورد و سنگینی در یک ناحیه بیشتر می گردد که در این حالت توان تحمل فشار شیشه خام چون پایین می باشد به راحتی دچار آسیب و شکستن است.

ولی این شیشه تولید شده از شیشه سکوریت و یا لمینیت دارای مقاومت و ایمنی بسیار بالاتری است و امکان آسیب دیدن آن بسیار کمتر می باشد. از جمله مزیت استفاده از شیشه جام را می توان ایجاد زیبایی خاص و چشم نواز در نمای نصب شده ساختمان ها از داخل و بیرون را اشاره کرد.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم