مواد تشکیل دهنده پروفیل UPVC

مواد تشکیل دهنده پروفیل UPVC

پروفیل های upvc با توجه به قابلیت هایی که دارند در حال حاضر پراستفاده ترین نوع پروفیل هستند. در این مقاله به بررسی مواد تشکیل دهنده پروفیل upvc می پردازیم.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

پروفیل های upvc نقش بسیار اساسی در ساختار پنجره های دوجداره ایفا می کنند و بخشی از عملکرد مناسب این پنجره ها مربوط به این پروفیل و ساختارش است.

UPVC چیست؟

UPVC ماده اصلی تشکیل دهنده پروفیل پنجره های دوجداره UPVC است. کلمه UPVC از کلمه (Unplasticised Poly Vinyl Chloride) ساخته شده است.

این کلمه به معنی پی وی سی سخت شده است. به عبارتی PVC است که حالت پلاستیکی و نرم بودن آن دیگر وجود ندارد و تغییر یافته است. UPVC برای طبیعت زیان آور نیست و به محیط زیست آسیب نمی زند. UPVC تمایلی به ترکیب شدن ندارد و از این حهت دوام بسیار بالایی دارد. کاربرد های UPVC در صنعت در و پنجره محدود نمی شود و در صنایع بسیاری از قبیل صنایع لوله سازی و دندان پزشکی نیز به کاربرده می شود.

مواد تشکیل دهنده پروفیل UPVC چیست؟اجزای تشکیل دهنده UPVC

در تولید و ساخت UPVC از مواد خاصی استفاده می شود. در ادامه با مواد و اجزای تشکیل دهنده UPVC آشنا می شویم.

تثبیت کننده ها

ثبات دهنده  باعث ایجاد مقاومت در برابر حرارت در پروسه تولید و همچنین مقاومت محصول نهایی در برابر حرارت محیط می شود. تثبیت کننده های حرارتی مقاومت پروفیل را در مقابل حرارت افزایش داده باعث جلوگیری از آسیب دیدن درب وپنجره ها در مجاورت هوای آزاد وحرارت حاصل از تابش خورشید می گردند. تثبیت کننده های رنگی از تعقییرات رنگ وخراب شدن پروفیل در مقابل اشعه ماورا بنفش یو وی جلوگیری می نمایند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

پر کننده ها

پرکننده یا همان فیلر نیز به منظور افزایش خواص مکانیکی و همچنین کاهش قیمت تمام شده محصول استفاده می شوند. کربنات کلسیم  یکی از متداول ترین پرکننده های استفاده شده در این صنعت است که دانه بندی و همچنین پوشش دار بودن آن باید رعایت شود. معادن کربنات کلسیم به وفور در ایران وجود دارد و شرکت های مختلف در استخراج و دانه بندی آن فعالیت می کنند. البته اندازه دانه بندی شرکت های ایرانی به دقت دانه بندی شرکت های خارجی نیست.
فیلرها مقاومت، الاستیسیته، چروکیدگی و سایر خواص محصول نهایی را تحت تاثیر قرار می دهند.

انواع مواد تشکیل دهنده پروفیل UPVCضربه گیرها

ضربه گیرها یا مقاومت دهنده ها باعث ایجاد خواص مکانیکی در محصول می شوند و مقاومت یو پی وی سی را در برابر ضربه و چکش خواری افزایش داده و باعث افزایش انعطاف پذیری آن می گردند.

کمک کننده ها

کمک فرایندها جهت آسان تر کردن در ذوب و شکل دهی مواد بکار می روند.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

رنگ های صنعتی

رنگ دانه ها بخشی از ترکیب محصول هستند که موجب تنوع در ظاهر محصول نهایی خواهند شد. رنگ دانه دی اکسید تیتانیوم موجب ایجاد مقاومت در برابر رنگ پریدگی در اثر اشعه UV خورشید می شود و نقش اساسی را در پروفیل های UPVC دارد. دی اکسید تیتانیوم علاوه بر باز تابش اشعه ماورای بنفش باعث تنظیم شفافیت رنگ پروفیل هم خواهد شد.
به ترموپلاست جدید بوجود آمده که ترکیب جدیدی از ماده اولیه PVC است. به علت خواص فیزیکی متفاوت اصطلاحا یک ماده غیر پلاستیک اطلاق می شود.
عدم وجود هر یک ازافزودنی ها و یا تغییر میزان بکار رفته در فرمولاسیون , می تواند خواص محصول نهایی تولید شده را بشدت تحت تاثیر قراردهد.
رزین (پودر) پی وی سی (پلی وینیل کلراید) که در این صنعت قابل استفاده می باشد، رزین نوع S و با گریدهای (K Value) بین 64 تا 68 قابل استفاده می باشد. هر چه شماره گرید بالاتر باشد، میزان مقاومت مولکولی محصول نهایی بالاتر بوده و برای استفاده بعنوان یک جز از مصالح ساختمانی بهتر است.

روان کننده ها

روان کننده ها برای کمک به جریان مواد در قالب حین عملیات ساخت و همین طور جهت ایجاد سطح صیقلی وشفاف در پروفیل تولید شده، مورد استفاده قرار می گیرد.

در پایان

مواد تشکیل دهنده پروفیل UPVC بسیار مهم هستند، در این مقاله با ویژگی های این مواد آشنا شدیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شود.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم