شیشه لمینت چیست؟

شیشه لمینت

شیشه لمینت به چند لایه شیشه گفته می شود که این لایه ها حرارت دیده و به یکدیگر می چسبند. این شیشه دارای ایمنی بالایی است و در مقایسه با انواع شیشه‌ ها، مقاومت بسیار بالایی را دارا است. دلیل مقاومت این شیشه به این دلیل است که این شیشه از چندین لایه تشکیل شده است و بین هر لایه از طلق PVB استفاده شده است.

برای استعلام قیمت پنجره دوجداره همین حالا اقدام کنید.

این ویژگی شیشه لمینت باعث می شود نسبت به دیگر شیشه ها کمتر آسیب ببیند و دارای ایمنی بالایی باشد. این شیشه دارای ضخامت های متفاوتی است هر چه ضخامت شیشه بیشتر شود آسیب رساندن شیشه لمینت کمتر می شود.

تعداد لایه های شیشه لمینت 1 لایه است یا بیشتر از 2 لایه است. شیشه لمینت یا شیشه چند لایه، شیشه ای است که پس از خرد شدن نمی ریزد و متلاشی نمی شود. از هم نپاشیدن این شیشه باعث می شود در مکان هایی که امکان آسیب است بیشتر استفاده شود. برای مثال در نمای ساختمان های بزرگ، ادارات و یا پاساژها و اماکن تجاری به کار می رود. شیشه دوجداره لمینت از نفوذ زیاد صدا و همچنین اشعه های مضر UV جلوگیری می کند.

شیشه لمینت

شیشه لمینت از شیشه‌ های ایمنی است که در مقایسه با انواع شیشه‌ ها، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. این شیشه از دو یا چند لایه شیشه تشکیل‌ شده است که در بین هر لایه، طلق PVB قرار می گیرد. شیشه لمینت تفاوت و شباهت ‌هایی با سایر شیشه ‌ها دارد. در برابر ضربه مقاومت بالایی داشته و در صورت شکسته شدن شیشه لمینت لایه PVB میانی، مانع از پاشیده شدن قطعات خرد شده به اطراف می‌ شود.

لایه PVB به قطعات شیشه شکسته شده چسبیده، آن ‌ها را در کنار هم قرار می‌ دهد و به این ترتیب خطر آسیب و جراحت ناشی از خورد شدن شیشه کاهش پیدا می‌ کند. شیشه لمینت مانع عبور صدا شده و می ‌توان گفت نوعی عایق صدا است، این شیشه عایق گرما بوده، نسبت به شیشه های معمولی وزن سبکی هم دارد.

شیشه لمینت

تاریخچه شیشه لمینت

این شیشه اولین بار در سال ۱۹۰۳ به صورت تصادفی توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام ادوارد بندیکتاس اختراع شد. از این اختراع اولین بار در جنگ جهانی اول برای تولید شیشه ماسک گاز استفاده شد. در سال 1939 شرکت فورد از شیشه لمینیت در صنعت خودروسازی استفاده کرد.

ساختار Laminated glass

شیشه لمینت در واقع از چند لایه شیشه ساخته شده است. جنس این لایه‌ها می‌تواند از شیشه‌های نشکن باشد که توسط لایه PVB تحت حرارت و فشار به یکدیگر وصل می‌شوند. علت این که قطعات شیشه پس از شکسته شدن در کنار هم باقی می‌مانند، مقاومت لایه PVB است. این لایه باعث می‌شود قطعات شیشه نریزد و لبه تیزی هم ایجاد نمی‌کند.

در بسیاری از کاربردها از ترکیب این شیشه و شیشه سکوریت به همراه یکدیگر استفاده می‌شود تا امنیت و مقاومت آن مورد قبول باشد. برای تولید شیشه لمینت و یا هر نوع شیشه ای که از ایمنی بالایی برخوردار است، فاکتورهای متفاوتی در برآورد هزینه‌ها وجود دارد که به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند:

 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • ضخامت شیشه لمینت
 • رنگ‌ های متفاوت
 • اشکال غیر استاندارد

همه این موارد بر روی هزینه تولید شیشه های ایمن تاثیرگذار هستند، اما به صورت کلی شیشه لمینت از شیشه سکوریت گران تر می باشد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

ویژگی شیشه لمینت

در ادامه ویژگی های این شیشه را بررسی می کنیم.

 • شیشه لمینت در برابر ضربه بسیار مقاومت دارد و زمانی که به آن ضربه وارد شود، لایه PVB در بین لایه های شیشه مانع پاشیده شدن شیشه ها به اطراف می شود و این موضوع مانع آسیب رساندن شیشه به دیگران شود. این ویژگی با عث می شود تا این شیشه در نمای ساختمان های بزرگ، ادارات و مجتمع های تجاری استفاده شود.
 • این شیشه عایق صدا است. زمانی که این شیشه برای ورودی یا دیواره های ساختمان به کار برود، انتقال صدای ساختمان به بیرون کاهش می یابد.

ضخامت شیشه لمینت

این شیشه به دلیل چند لایه بودن آن دارای ضخامت بالایی می باشد و به دلیل مقاومت بالایی که دارد یک مانع فیزیکی در برابر نفوذ آلودگی‌های مختلف محسوب می‌شود. این نوع شیشه در مکان هایی که نیاز به ایمنی بالا و در عین حال دیواره‌های شفاف دارند، بسیار پرکاربرد است. شیشه لمینت از نفوذ افراد مجرم و سارق به داخل محیط نیز جلوگیری می‌کند و دارای رنگ های بسیاری است.

این نوع شیشه در برابر انفجار و گلوله هم تا حدی مقاوم است و به همین دلیل در بانک‌ها از آن استفاده می‌شود. اگر در لایه‌های شیشه از شیشه نشکن استفاده شود، مقاومت حرارتی آن بالا می رود. این نوع شیشه یکی از پرکاربردترین و بهترین شیشه‌ها برای استفاده‌های مختلف است.

مزایای استفاده از شیشه لمینت

شیشه لمینت

این شیشه از نظر امنیتی مانع از حمله و نفوذ مجرمان به داخل محیط می شود و مانع از هرگونه نفوذی می‌باشد و امنیت فضای شمارا حفظ می‌کند. این نوع شیشه از نظر ایمنی بسیار کاربردی است چرا که حفظ سلامت جسمی مهم است، در ساختمان‌های اداری، بانک ها وادارات پست و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • این شیشه در رنگ‌هایی با طیف وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • این شیشه در برابر انفجار و گلوله مقاوم است.
 • لایه میانی شیشه را در برابر شکستگی مقاوم نگه می‌دارد.
 • توسط شیشه لمینت ایجاد اشکال منحنی محکم می توان تولید کرد.
 • افزایش قدرت این شیشه با افزایش لایه های میانی

کاربرد Laminated glass

این نوع شیشه جزو شیشه‌های بسیار مقاوم است و کاربردهای متفاوتی دارد. در ادامه مهم‌ترین کاربردهای این نوع شیشه را بیان می کنیم. برای ساختن درب و پنجره ها از شیشه لمینت استفاده می‌شود. برای درب‌های خروجی و پنجره‌هایی که نزدیک سطح زمین وجود دارند، بهتر است از این شیشه استفاده شود. استفاده از این نوع شیشه برای چنین فضاهایی ایمن‌تر است، زیبایی خاصی در دکوراسیون به وجود می‌آورد و تا حد زیادی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی در محیط می‌شود.

مقاومت بسیار زیاد این نوع شیشه باعث شده است که شیشه‌ جلوی ماشین از این نوع باشد. استفاده از این نوع شیشه در کف آکواریوم‌ها مرسوم است. آکواریوم‌های شیشه‌ای باید از جنس بهترین شیشه‌ها ساخته شده باشند. در صورت استفاده از نمونه‌های نامرغوب ممکن است به صورت غیر منتظره بشکند و به ماهی‌ها و افرادی که در نزدیکی آکورایوم هستند، آسیب وارد شود. از شیشه لمینت برای صفحه مانیتور و گوشی نیز استفاده می‌شود. در بانک‌ها، ساختمان‌های اداری و برخی از ساختمان‌های تجاری از این نوع شیشه استفاده می‌شود.
البته استفاده از شیشه سکوریت نیز در این فضاها مرسوم است. این شیشه کاربرد فراوانی در صنایع مختلف و ساختمان دارد. از مصارف آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • بانک ها و موسسات مالی
 • طلافروشی ها و صرافی ها
 • فرودگاه ها
 • کیف و سقف نورگیر
 • استخر و مراکز تفریحی
 • بیمارستان ها
 • پارتیشن ها
 • نمای ساختمان و شیشه جان پناه
برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

شیشه لمینت چگونه تولید می شود؟

برای ساخت شیشه های چندلایه از ۲ لایه شیشه همراه با یک لایه میانی از جنس PVB استفاده می شود. PVB مخفف پلی وینیل بوتیرال است که در واقع بین شیشه سکوریت لمینت قرار می گیرد و شیشه های لمینت را بوجود می آورد. اگر همین فرآیند با استفاده از شیشه های غیر سکوریت و طی فرآیندی خاص انجام  شود ،شیشه تولید شده ضد گلوله نام می گیرد. طلق بین شیشه از ریختن شیشه ها پس از شکستن جلوگیری می کند و تکه های شیشه را در کنار هم محکم نگه می دارد.

قیمت Laminated glass

قیمت این شیشه براساس لایه های PVB که در آن استفاده می شود و متناسب با ضخامت شیشه و لایه های پی وی بی تعیین می شود. محاسبه قیمت شیشه به ضخامت آن بستگی دارد، هر چه ضخامت شیشه بیشتر باشد، قیمت لمینت شده با انواع مختلف نیز به همان نسبت افزایش پیدا می کند. قیمت شیشه لمینت نسبت به شیشه‌ های معمولی بالاتر است، چون در آن از لایه پلیمری استفاده شده و از کیفیت و ایمنی بیشتری برخوردار است.

معمولا برای محاسبه قیمت این شیشه ارتفاع، عرض، نوع شیشه و تعداد میل آن تاثیر گذار است و کرایه حمل و دستمزد نصب را نیز در نظر می گیرند.
عوامل موثر روی قیمت شیشه لمینت لایه‌های شیشه و pvb بین شیشه سکوریت هاست.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم