پنجره محوری چیست؟

پنجره دوجداره محوری

یکی از مدل های پنجره دوجداره با بازشویی جذاب، پنجره دوجداره محوری است که به سبک اروپایی می باشد و در کشورهای اروپایی بسیار رایج است. امروزه در کشور ما نیز به خصوص در خانه های ویلایی از پنجره های محوری استفاده می شود. در این مقاله از سایت درساوین به بررسی پنجره محوری می پردازیم.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

پنجره دوجداره محوری یکی از انواع پنجره دوجداره است که این پنجره هنگام بازشدن حول یک محور می چرخد و در تمام ۱۸۰ درجه قابل تغییر می باشد. از این نوع پنجره ها در مکان‌هایی که نیاز به تهویه زیاد دارند استفاده می‌شود، مانند سرویس های بهداشتی و مناطقی که رطوبت هوا بالا می باشد. این پنجره ها هم قابلیت استفاده در پنجره های upvc و هم پنجره های دوجداره آلومینیومی ترمال بریک و نرمال را دارند.

پنجره دوجداره محوری

سیستم های پنجره دوجداره محوری جز سیستم های خاصی می باشند. این پنجره ها دارای تهویه مناسبی اند، از این رو در مکان هایی که نیاز به تهویه ویژه دارند، بسیار پرکاربرد است. در این سیستم ها هوای راکت از بالا خارج شده و هوای تازه از پایین وارد می شود. اساسا پنجره دوجداره محوری هنگام باز شدن می‌چرخد و بعد از باز شدن وزن هر دو قسمت شیشه های پنجره روی دولا قرار می گیرد.

برای اطمینان از اینکه لولا ها تحت فشار زیاد نباشد و از جایش خارج نشود و تحمل وزن شیشه ها را کند، باید از یراق آلات با کیفیت و دارای استاندارد استفاده شود. چرا که ممکن است به مرور زمان به دلیل باز و بسته شدن مکرر از رگلاژ خارج شوند. پنجره های دوجداره محوری با دوام بوده و در برابر خوردگی و رطوبت هوا مقاومت بالایی دارند. راه های نگهداری از آن بسیار آسان است و موادی که برای ساخت این پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، رطوبتی را جذب نمی کنند و مقاومت بالایی در برابر اسیدها و آلکالوئیدها از خود نشان می‌دهند. زاویه این پنجره ها قابل تنظیم بوده و در حالت نیمه باز از ایمنی کافی برخوردار می باشند.

نحوه باز و بسته شدن پنجره محوری

بازشوی این پنجره به گونه ای است که لنگه حول یک محور به طور 180 درجه می چرخد. ساختار پنجره دوجداره محوری به این صورت است که دو لاله بر روی قاب نصب شده اند، که این لولا ها می تواند در بالا و پایین و یا چپ و راست قاب باشد. به این صورت بازشو می تواند یا از زاویه بالا و پایین و یا چپ و راست، به سمت هم داخل و هم خارج ساختمان حرکت کند.

پنجره دوجداره محوریبه عبارتی می توان گفت که می توان پنجره دوجداره محوری با بازشو در راستای محور عمودی یا افقی داشت. از ساختار و نوع بازشوی پنجره محوری می توان متوجه شد که بازشو  بسیار راحت است و گزینه ای عالی برای بخصوص برای خانه های سه طبقه و بالاتر است. پنجره محوری به دلیل چرخش هنگام باز و بسته شدن، باید حتما دارای لولاها و یراق آلاتی با کیفیت باشد. چرا که وزن شیشه روی لولاها می افتد و فشار به وجود می آید، در صورتی که یراق آلات با کیفیت نداشته باشد احتمال خارج شدن لنگه از جای خود، بر هم خوردن زیاد رگلاژ پنجره و حتی شکستن لولا وجود دارد.

ویژگی پنجره محوری

حالت چرخشی در پنجره های محوری سبب می شود تا با باز و بسته کردن لنگه، فشار زیادی وارد شود. بنابراین کیفیت پروفیل و یراق آلات پنجره محوری بسیار اهمیت دارند و باید در سطح استاندارد باشند. چارچوب پنجره محوری باید از پروفیل آلومینیومی باشد تا مقاومت مورد نیاز را داشته باشد. پروفیل نیز باید ساخته شده از جنس با کیفیت و با مواد غیر ضایعاتی باشد تا دوام مورد نظر را داشته باشد.

یراق آلات به خصوص لولا ها مورد فشار زیادی هستند و اگر کیفیت خوبی نداشته باشند، به دلیل فشاری که اعمال می شود مدام از حالت رگلاژ خارج می شوند و حتی ممکن است به طور کلی از جا در بروند.

انواع مدل پنجره محوری

مدل های متفاوتی از این پنجره وجود دارد که دو مدل از آنها بیشترین کاربرد را دارد و مورد استفاده قرار می گیرند.

 •  pivot
 • Tornado

این درب و پنجره ها در سایزها و ابعاد متفاوت و متنوعی عرضه می‌شوند و قابل تولید هستند. علاوه بر آن می توان این درب و پنجره های دوجداره محوری را در طرح های هندسی تولید کرد. علاوه بر این از نظر عایق سازی این پنجره ها همانند پنجره های بازشو عایق بندی می شوند.

همین حالا برای استعلام قیمت در و پنجره اقدام کنید.

ابعاد استاندارد پنجره محوری

استاندارد عرض و ارتفاع بازشوی این پنجره حداکثر عرض 2.35 متر و ارتفاع 2.2 متر است که در آن به طور تقریبی 5 متر مربع شیشه بکار می رود.

عایق بندی پنجره محوری دوجداره، همانند پنجره دوحالته بطور کامل انجام می گردد.

این پنجره کاملا به صورت سفارشی انجام می شود و یراق آلات آن با توجه به ابعاد پنجره سفارش داده می شود.

کاربرد پنجره دوجداره محوری

کاربرد پنجره های دوجداره محوری محدودیتی ندارد و بسته به سلیقه شما می تواند در هر کجای ساختمان به کار برود، از پنجره های حال و پذیرایی گرفته ، تا اتاق خواب و سرویس ها.

 • ایجاد تهویه مناسب: این پنجره ها امکان ایجاد تهویه هوا را برای مصرف کنندگان خود به وجود می آورند. چرا که باعث می‌شوند جریان هوا به طور طبیعی از یک طرف وارد شده و از طرف دیگر خارج شود و تهویه مطبوع را ایجاد کنند.
 • کاهش مصرف انرژی: در واقع با استفاده از نوارهای پلی آمید در ساخت این پنجره ها عایق حرارتی بسیار مناسبی را می توان ایجاد کرد که به کاهش مصرف انرژی کمک می کند.
 • افزایش ایمنی: از لحاظ امنیتی این پنجره ها عملکرد بسیار مناسبی دارند. به دلیل اینکه لولاها در مرکز این پنجره ها قرار گرفته اند، شکستن‌ قفل یا شیشه و ورود به ساختمان بسیار سخت تر است.
 • مناسب برای فضاهای کوچک: این پنجره ها برای مکان هایی که دارای فضای کوچکتر هستند راه حلی ایده آلی است. چرا که هم از نظر فضای مورد نیاز برای باز کردن لوازمی که به کار برده می شود و همچنین فضایی که برای محل نصب مورد نیاز است، بسیار مناسب هستند.
 • سهولت در استفاده: یک مزیت عمده در استفاده از پنجره های دوجداره محوری راحتی و استفاده آسان از آن ها می باشد. در واقع از آنجا که این پنجره ها بر روی یک محور مرکزی سوار هستند، نسبت به پنجره های معمولی دیگر نیاز به تلاش کمتری برای باز و بستن آنها وجود دارد.

پنجره دوجداره محوریمزایای استفاده از پنجره دوجداره محوری

 • استفاده از این نوع پنجره ها در مکان هایی که رطوبت بالایی دارند.
 • می‌توان از این پنجره ها در ابعاد بزرگ هم استفاده کرد تا از فضا و منظره و طبیعت به خوبی بهره برد.
 • ساخت و تولید این نوع پنجره ها با انواع شیشه های تک جداره دوجداره و سه جداره
 • طول عمر بالا
 • قابل سفارش در ابعاد دلخواه و متفاوت
 • سهولت در باز و بسته کردن این نوع پنجره ها
 • زاویه و میزان باز شدن پنجره دوجداره محوری قابل تنظیم است، چرا که حتی در حالت نیمه باز هم از ایمنی لازم برخوردارند.
 • با قابلیت چرخش در دو راستای افقی و عمودی
 • امکان تمیز کردن آسان و راحت پنجره های دوجداره محوری از خارج و داخل و چرخاندن پنجره با یک حرکت
 • نصب راحت و آسان

امروزه پنجره‌ های دو جداره جای خود را به پنجره های آلومینیومی و چوبی قدیمی داده است. بیشتر طراحان و معماران ساختمانها در طراحی ساختمان خود عمدتا از پنجره های دوجداره استفاده می کنند.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

عایق بندی پنجره دوجداره محوری

هدف بسیاری از افراد از خرید پنجره های دوجداره upvc، علاوه بر زیبایی و مدرن بودن، داشتن عایق بندی بالا است. پنجره دوجداره محوری از انواع پنجره upvc با عایق بندی سطح خوب و بالاست. از انواع نوار های پلی آمید می توان برای عایق بندی هرچه بیشتر استفاده کرد که موجب کاهش مصرف انرژی و عایق بندی صوتی بهتر می شود.

نظافت پنجره دوجداره محوری

از بزرگترین مزایای این نوع پنجره این است که امکان شست و شو و نظافت کامل و آسان وجود دارد. به دلیل حالت چرخشی بازشو، می توان به هر دو سمت شیشه به آسانی از داخل دسترسی داشت و با چرخاندن هر سمتی که نیاز است را نظافت کرد.

قیمت پنجره دوجداره محوری

همانطور که گفتیم این پنجره ها را می توان در ابعاد مختلف، اشکال هندسی گوناگون و انواع شیشه تک جداره، دوجداره و سه جداره تهیه کرد. بنابراین با توجه به ابعاد، کیفیت و برند سازنده پروفیل، نوع شیشه و دیگر ویژگی های پنجره دوجداره محوری، قیمت پنجره محوری متفاوت می باشد. جهت استعلام قیمت با کارشناسان ما در مجموعه درساوین تماس حاصل فرمایید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم