راه های جلوگیری از یخ زدگی شیشه پنجره

یخ زدگی شیشه ها

با شروع فصل پاییز و زمستان در برخی از مناطق سردسیر، شیشه های پنجره ها یخ می زنند و در مواقعی این یخ زدن می تواند موجب ترکیدن و شکستن شیشه ها شود. در این مقاله از سایت درساوین قصد داریم تا راه های جلوگیری از یخ زدگی شیشه پنجره را بررسی کنیم.

جهت دریافت نمایندگی گروه صنعتی درساوین اینجا کلیک کنید.

شیشه های دوجداره و سه جداره و پنجره های upvc با داشتن استاندارد های بالاتر و مقاومت بیشتر، معمولا در مقابل یخ زدگی نیز دچار مشکلی نمی شوند، که البته به کیفیت پنجره نیز بستگی دارد. اما بهرحال حتی در مورد پنجره های upvc نیز بهتر است شیشه یخ زدایی شود.

یخ‌ زدگی پنجره‌ ها در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود که یکی از رایج ترین آنها کیفیت نامناسب پنجره ها می باشد. ناکارآمدی پنجره‌ ها، نشت هوا، رطوبت بیش از حد داخل خانه یا حتی تهویه نامناسب خانه از عمده‌ت رین علل یخ‌زدگی پنجره‌ها هستند.

چه عواملی سبب یخ زدگی پنجره ها می شود؟

اکثرا شدت سرما منجر به یخ زدگی شیشه ها می شود.

نشت هوا، ناکارآمدی پنجره و رطوبت داخلی بیش از حد در ساختمان و تهویه نامناسب در آن، موجب اختلاف دمای زیاد و یخ زدگی می شود.

راه های جلوگیری از یخ زدگی شیشه پنجره

گاهی برخی از افراد که زیاد با این پدیده مواجه می‌شوند، سعی می‌کنند که با باد گرم سشوار مشکل را حل کنند. اما انجام این کار واقعا می‌تواند به قاب و شیشه پنجره‌ها آسیب برساند و حتی موجب شکستن آنها شود. چندین روش وجود دارد که می‌تواند از یخ‌زدگی جلوگیری کند. از آنجا که یخ زدن شیشه‌ها نتیجه نشستن رطوب روی آنها و تماس این رطوبت با سرمای بیرون است، هر چقدر بتوانید رطوبت داخل خانه را کم کنید، بیشتر می‌توانید از یخ‌زدگی جلوگیری کنید. در ادامه راه های جلوگیری از یخ زدگی شیشه پنجره را بررسی می کنیم.

راه های جلوگیری از یخ زدگی شیشه پنجرهجلوگیری از یخ زدگی شیشه با روشن کردن فن ها

آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی معمولا درصد رطوبت بالاتری نسبت به دیگر فضاها دارند و در این فضاها نیز معمولا فن تعبیه شده است.

هنگام پخت و پز یا دوش گرفتن، حتما فن‌ های آشپزخانه و حمام را روشن کنید. باز کردن یک پنجره نیز می‌تواند رطوبت اضافی هوا را از خانه خارج کند و خطر ایجاد یخ‌ زدگی را کاهش دهد.

استفاده از دستگاه های رطوبت گیر

اگرچه از رطوبت‌ گیرها بیشتر در ماه‌ های تابستان برای بیرون کشیدن رطوبت گرم و چسبنده از هوا استفاده می‌شود، اما همین کار را می‌توان برای کاهش تراکم و تقطیر هوا در زمستان نیز انجام داد. درست است که امروزه دیگر خانه‌های مدرن به گونه‌ای ساخته می‌شوند که اجازه ورود رطوبت از خارج به داخل خانه را نمی‌دهند، اما در همین خانه‌ها هم تمام رطوبت حاصل از پخت و پز، دوش گرفتن یا حتی تهیه چای می‌تواند در فضا به دام بیفتد و باعث یخ‌زدگی پنجره‌ها شود.

داشتن دمای متعادل در ساختمان

اگر اتاق های مختلف یک ساختمان میزان گرمای متفاوتی داشته باشند، احتمال به وجود آمدن رطوبت هم بیشتر می شود. سعی کنید تمام فضاهای ساختمان دمایی متعادل، نه سرد و نه گرم و یکسان داشته باشند.

برای جلوگیری از یخ‌زدگی پنجره‌ها، ممکن است افزایش حرارت اتاق، به خصوص در طول شب، مفید باشد. این نکته را در نظر بگیرید که دمای هر اتاق می‌تواند به صورت مجزا روی رطوبت داخل خانه تاثیر بگذارد. بنابراین سعی کنید دمای کل خانه را متعادل کنید.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

بررسی آبگرم کن و بخاری ها

تنظیم نبودن سیستم های گرمایشی ساختمان، می تواند منجر به افزایش رطوبت در خانه شود. سیستم های گرمایشی باید گرمای کافی بدون رطوبت ایجاد کنند، بنابراین از عملکرد صحیح آن ها مطلع شوید.

سیستم های تهویه

سیستم های تهویه HVR هوای درون ساختمان را به طور مرتب به گردش در می آورند. بنابراین رطوبت نیز به حد متعادل می رسد و از یخ زدن پنجره جلوگیری می شود.

جلوگیری از یخ زدگی شیشه با پوشاندن درز در و پنجره

یکی از راه های ورود سرما به داخل درزهای موجود در پنجره ها است. موردی که در مورد درها وجود دارد و موجب نگرانی می شود، این است که درها به علت اینکه در آستانه ورود و خروج قرار داشته و باز و بسته می شود، سرمای زیادی از این طریق را وارد فضای داخلی خانه می کند. از مواد مخصوص پلاستیکی استفاده کنید تا درزهای باز کنار در و پنجره را پر کند. ازچسب آکواریوم، درزگیر وینیل و رزینی که با دوام هستند و هزینه زیادی ندارند و با تمام شدن فصل سرد به سادگی می توان آنها را حذف کرد.

خانه هایی که پنجره های قدیمی دارند، اغلب با مشکل ورود سرما روبرو هستند. برای اینکه از ورود هوای سرد به داخل خانه جلوگیری کنید، از فوم های درزگیر استفاده کنید و آن را در چهار طرف پنجره نصب کنید. زمانی که از فوم استفاده می کنید، به علت ویژگی فشرده شدن می تواند قسمت درز پنجره را به خوبی پر کرده و آن را همچنان بسته و قفل نگه دارد.

جلوگیری از یخ زدگی شیشه با استفاده از پنجره دوجداره

پنجره دوجداره خود تا حد بیشتری در برابر یخ زدگی مقاوم است. به خصوص اگر در مناطق با سرمای بسیار شدید زندگی می کنید، استفاده از پنجره های دوجداره UPVC بیش از انواع دیگر توصیه می شود.

شیشه های دوجداره در پنجره upvc دارای گاز آرگون هستند، که سبب می شود سرمای بیرون کمتر عبور کرده و در اثر رطوبت داخلی یخ زدگی به وجود بیاورد.

یخ زدگی شیشه هاکرکره و سایبان پنجره

در برخی از روش های عایق کردن در و پنجره در فصل سرد، دکوراسیون و زیبایی خانه هم مد نظر قرار می گیرد. برای زیبایی پنجره خانه خود می توانید از کرکره و سایبان های مخصوص استفاده کنید.

زمانی که از سایبان های حفره ای در جلوی پنجره استفاده کنید، از هدر رفت گرما جلوگیری کرده و باد سرد پاییزی و زمستانی تاثیری در سرمای خانه نمی گذارد. این سایبان و کرکره به سادگی نصب می شوند و حس خوب وزیبایی به فضای داخلی خانه می دهد.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

نصب پرده در ورودی

سعی کنید درهای ورودی شیشه‌ای را با یک پرده مخملی سرتاسری بپوشانید. کنارزدن این پرده‌ها در طول روز، فضای زیبایی می‌آفریند، و وقتی در شب کشیده می‌شود، باعث ایجاد لایه‌ای اضافه از گرما میان شیشه و در خارجی می‌شود.

اجازه دهید هوا با باز کردن پرده‌ها کمی گردش کند. با تهویه مناسب پنجره‌ها، احتمالا با کاهش رطوبت مواجه خواهید شد و ممکن است پنجره‌ها کمتر دچار یخ‌زدگی شوند.

با یک حرفه‌ای مشورت کنید

اگر مطمئن نیستید که چه چیزی باعث یخ‌زدگی پنجره‌ها می‌شود، حتما با یک فرد متخصص در این زمینه مشورت کنید. همانطور که گفتیم منبع ایجاد این یخ‌زدگی می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین گاهی اوقات مجموعه‌ای از عوامل در ایجاد آن دخیل هستند. در این شرایط پیدا کردن علت وقوع چنین اتفاقی کار ساده‌ای نیست و باید بررسی کارشناسانه شود.

چرا جلوگیری از یخ زدگی شیشه مهم است؟

یخ زدگی پنجره می تواند منجر به آسیب دیدن آن شود. شیشه ها اگر ضخامت و مقاومت کمتری داشته باشند امکان ترکیدن و شکستن آن ها وجود دارد.

هم چنین یخ زدگی پنجره، به یراق آلات، فریم و دیگر اجزای پنجره ها آسیب می رساند.

یخ زدگی خود موجب ایجاد سرمای بیشتر برای ساختمان می شود. برای مناطقی که یخزدگی های متعدد و سرمای بسیار شدید وجود دارد، توصیه اکید گروه صنعتی درساوین استفاده از پنجره های یو پی وی سی است که مقاومت بیشتری در برابر یخ زدگی دارند.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم