استفاده صحیح از پنجره دوجداره چگونه است؟

استفاده صحیح از پنجره دوجداره

اگر قصد بیشترین استفاده از پنجره‌ های دوجداره خود را دارید، رعایت برخی نکات باعث می‌ شود که کارایی و عمر این پنجره‌ ها بیشتر شود. یکی از مزایای پنجره‌ های دوجداره upvc نسبت به بقیه پنجره‌ ها استفاده و کارایی آسان آن می‌ باشد و نیاز به تخصص خاصی ندارد. یکی از موارد مهم برای استفاده صحیح از پنجره دوجداره نحوه نگهداری از آن می باشد.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

اگر در حال ساخت و ساز هستید و یا قصد تعویض پنجره های قدیمی خود را دارید و به دنبال یک متریال پنجره هستید که به سادگی تمیز شده و نحوه استفاده صحیح از آن راحت باشید، یو پی وی سی بهترین انتخاب برای شما است. یو پی وی سی یا پلی وینیل کلرید یک متریال بسیار محبوب در صنعت ساختمان می باشد. این پنجره ها نیاز به نگهداری و نظافت کمی دارند.این متریال بر خلاف پنجره های آهنی زنگ نمیزند و دچار خوردگی نخواهد شد. هم چنین به سادگی تمیز می شود و طول عمر بسیار بالایی را شامل می شود. در این مقاله قصد داریم به نحوه استفاده صحیح از پنجره بپردازیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

استفاده صحیح از پنجره

برای باز و بسته کردن پنجره نیز باید دقت کرد و به درستی آن را باز کرد. در پنجره های تک حالته پنجره با حرکت 90 درجه باز می شود. در پنجره های دوحالته پنجره بعد از حرکت اول از بغل باز می شود و با حرکت دوم یعنی چرخش 180 درجه دستگیره پنجره از بالا باز می شود. باز شدن در پنجره های کشویی با حرکت افقی انجام می شود. اگر به درستی و به طرز صحیح از پنجره دوجداره استفاده شود بی شک پنجره دوام و ماندگاری بالایی خواهد داشت.

در ادامه نکات لازم برای استفاده صحیح از پنجره دوجداره را بررسی می کنیم.

روغن کاری قطعات

روغن‌ کاری قطعات مکانیکی و متحرک باعث سلامت و عمر بیشتر درب و پنجره دوجداره می‌ شود.

لاستیک‌ های درزگیر

چند وقت یک‌ بار با پارچه‌ ای که به صابون مایع آغشته است، لاستیک‌ های درزگیر درب و پنجره دوجداره را تمیز کنید. بهتر است هر ۳ ماه یک‌ بار این کار را انجام دهید تا علاوه بر تمیزی، نرمی و انعطاف لاستیک‌ها حفظ شود.

بررسی دستگیره ها

قسمت‌ های متحرک پنجره مثل دستگیره‌ها، باید مرتب بررسی شود که هرز نشود. با بررسی مرتب، می‌ توانید قبل از اینکه مشکلی پیش آید، پیچ مربوطه را محکم کنید و مانع از خسارت شوید.

یراق آلات

نحوه باز و بسته کردن صحیح پنجره در طول عمر یراق آلات آن بسیار موثر می باشد.دقت کنید که دستگیره در جهت مختلف عمل کند ومتناسب با خواسته شما لنگه پنجره شما باز و بسته شود.دقت داشته باشید که دستگیره را نباید موقع استفاده تحت فشار قرار دهید ، زیرا پس از مدتی اسپانیولت آن از کار میوفتد.توجه داشته باشید که گروه صنعتی درساوین از یراق آلات مطلوب و با کیفیت در پروژه های خود استفاده می کند که این امر سبب شده تا سالیان دراز نیاز به تعویض آنها نداشته باشید.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

شیشه دوجداره

یکی دیگر از اجزای اصلی تشکیل دهنده یک پنجره شیشه آن می باشد. باید توجه داشته باشید که زهوار خارج نشده باشد که باعث افتادن شیشه می شود و خطرات بسیار زیادی خواهد داشت. با جسم سخت به شیشه ها ضربه نزنید و از پرتاب جسم سخت به طرف آنها جلوگیری کنید.

تمیز کردن پنجره با آب و صابون

استفاده صحیح از پنجره دوجداره

برای تمیز کردن درب و پنجره upvc از مخلوط آب و صابون استفاده کنید. با این کار تمام گرد و غبار روی شیشه‌ ها از بین می‌ رود و شیشه بسیار شفاف و براق می‌ شود.

هیچوقت برای تمیز کردن پنجره دوجداره یو پی وی سی از دستمال و یا پارچه زبر استفاده نکنید.
بعد از استفاده از دستمال آغشته به مایع تمیز کننده و یا آب و صابون سعی کنید با یک پارچه نم دار بدون پرز آن را تمیز کنید.
هیچ وقت برای تمیز کردن پنجره دوجداره یو پی وی سی از مواد شوینده قوی همچون وایتکس استفاده نکنید.

جدا کردن برچسب پس از نصب

روی پروفیل های یو پی وی سی برچسب هایی تعبیه شده که به سطح پروفیل چسبیده است. این برچسب ها برای تمیز ماندن سطح پروفیل بروی آنها وجود دارد. اگر فعالیت های شما پس از نصب پنجره همچنان باقی مانده، بهتر است برچسب روی پروفیل جدا نشود. این برچسب ها از سطح پروفیل محافظت می نمایند. همچنین از پروفیل در برابر خطرات ناشی از محیط کار جلوگیری می نماید. توجه داشته باشید که این کاورها نباید بروی پنجره شما به طور طولانی مدت باقی بماند، زیرا احتمال دارد اثر چسب روی آن ها بماند. 

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

نکات مهم در جهت نگهداری و استفاده صحیح از پنجره پس از نصب

 • به هیچ وجه به قسمت لنگه بازشو درب و پنجره ها وزن اضافی آویزان نکنید تا به آن قسمت فشار اضافه وارد نشود.
 • بین بازشو و چهارچوب پنجره ها جسم خارجی اضافه قرار ندهید تا برخوردی بین این دو قسمت اتفاق نیوفتد.
 • در هنگام وزش باد شدید و طوفان درب و پنجره ها را حالت باز رها نکنید.البته این نکته را مد نظر داشته باشید که پنجره های تک حالته باید باز رها نشود ، و پنجره های کشویی و دوحالته این مشکل را نخواهند داشت.
 • مراقب بازشدن ناگهانی و سریع درب و پنجره ها در جهت لولا ها باشید. اینکار به مرور زمان باعث ایجاد مشکل در درب و پنجره های شما خواهد شد.
 • توجه داشته باشید که هیچ گاه برای تمیز کردن پروفیل یو پی وی سی از دستمال یا پارچه زبر استفاده نکنید. بهترین ماده برای تمیز کردن پروفیل یو پی وی سی محلول آب گرم و صابون به همراه دستمال لطیف می باشد.
 • برای تمیز کردن گرد و خاک لاستیک های درزبندی می توانید از یک پارچه مرطوب لطیف استفاده نمایید.

تاثیر استفاده صحیح از پنجره دوجداره در ماندگاری آن

استفاده صحیح از پنجره دوجداره

مسلما استفاده صحیح از پنجره دوجداره اینگونه که در مباحث قبلی ذکر شده بسیار در ماندگاری پنجره مهم می‌ باشد، زیرا اگر از یراق آلات به صورت صحیح استفاده کنیم شاهد خارج شدن از حالت رگلاژ نخواهیم بود. یا به طور مثال اگر از مواد شوینده استفاده کنیم، شاهد تغییر رنگ پروفیل نخواهیم بود. طرز کار یراق آلات دوحالته نیز از این امر مستثنا نیست و باعث افزایش طول عمر یراق می‌ شود.

نگهداری و استفاده صحیح از پنجره upvc

با این نکات می‌ توانید از درب و پنجره دوجداره منزل یا محل کارتان به بهترین شکل نگهداری و استفاده کنید. ضمن اینکه با رعایت این نکات می‌ توانید چندین سال بدون نگرانی، از درب و پنجره دوجداره استفاده کنید. به‌ طور خلاصه نکات لازم برای تعمیر در و پنجره دوجداره عبارتند از:

 • مراقب دستگیره‌ ها باشید که تحت فشار نباشند.
 • هر چند وقت یک‌ بار قطعات را با روغن رقیق، روغن‌ کاری کنید.
 • هر ۳ ماه یک‌ بار با پارچه‌ای آغشته به صابون مایع، لاستیک‌های درزگیر را تمیز کنید.
 • شیشه‌ ها را با پارچه‌ای بدون پرز و با آب و صابون تمیز کنید.
 • مراقبت فیزیکی از درب و پنجره دوجداره را به‌ صورت عمومی رعایت کنید.
 • هرگز شیشه‌ ها را از زهوار خارج نکنید.
 • با بررسی دوره‌ ای قسمت‌ های مختلف، از ایجاد مشکل جلوگیری کنید.

نتیجه گیری نهایی

طول عمر یو پی وی سی و آلومینیوم بسیار بلند مدت می باشد و سالیان سال مهمان خانه های شما می باشند. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید عملکرد پنجره خود را در سالیان سال تضمین نمایید باید نکاتی که در این مقاله گفته شد رو رعایت کنید.

با رعایت این نکات نحوه عملکرد پنجره به طور صحیح انجام می گیرد. عمر پنجره های شما افزایش پیدا خواهد کرد. اگر به طور صحیح از درب و پنجره خود استفاده نمایید، یراق آلات شما عملکرد مطلوبی خواهند داشت و از حالت رگلاژ خارج نخواهند شد. یا از مواد شوینده ای استفاده نماییم که آسیبی به پروفیل نرساند.

گروه صنعتی درساوین تولید کننده درب و پنجره دوجداره با سیستم یو پی وی سی و آلومینیوم به شما محصولاتی ارائه خواهد داد که استاندارد بوده و نیاز به نگهداری بسیار کمی خواهند داشت.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم