کاهش آلودگی صوتی با پنجره دوجداره

کاهش آلودگی صوتی با پنجره دوجداره

با افزایش زندگی شهری و وضعیت کنونی کلان شهر ها در سرتاسر جهان، مسئله آلودگی صوتی به معضلی جدی تبدیل شده است. در این مقاله کاهش آلودگی صوتی با پنجره دوجداره را بررسی می کنیم.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

با توجه به وجود این مشکل جدی، باید به فکر چاره بود. یکی از راه حل هایی که برای رفع این معضل طراحی شده، استفاده از پنجره های دوجداره در ساختمان است.

استفاده از عایق های صوتی در زمان ساخت به ایجاد محیطی به دور از آلودگی های صوتی کمک کرده و می تواند تا حد زیادی مانع تبادل صوتی شود.

در تحقیقات انجام شده می توان مشاهده کرد که میزان زیادی از صدا از طریق پنجره های ساختمان منتقل می شود.

این امر ما را به استفاده از پنجره های دو جداره UPVC که می تواند صدا را تا حدی کاهش دهد و ما را به میزان بسیار زیادی از آلودگی صوتی حفظ کند.
متخصصین بر این باورند که اثرات صدا های محیطی هر چند کم نیز، بر سلامت فردی انسان تاثیرات مخربی دارد و این مورد اهمیت عایق کردن محیط زندگی و کاری را هر چه بیشتر می کند.

چرا مقابله با آلودگی صوتی اهمیت دارد؟

سکونت در شهر های شلوغ و نزدیک به خیابان های پر ترافیک، زندگی در نزدیکی مکان هایی پر سر و صدا همچون فرودگاه یا ریل راه آهن و یا هر مکان پر سر و صدای دیگری، در مدت زمان طولانی می تواند باعث از بین رفتن آسایش و  ایجاد مشکلات جدی برای ساکنین یک ساختمان شود.

با بیشتر شدن جمعیت و ساخت و ساز، امکان قرار گیری تمام ساختمان ها در فضایی آرام و به دور از سر و صدا ممکن نخواهد بود، در نتیجه یکی از روش ها این است که تلاش کنیم از ورود این آلودگی های صوتی به داخل ساختمان جلوگیری کنیم.

هم چنین امروزه بیشتر خانه ها بخصوص در شهرهای پر جمعیت، به صورت آپارتمان هستند، که اشتراکاتی با دیگر واحد ها دارند. تبادل سر و صدای معمولی حتی بین دو خانه یا اتاق ها، می تواند در خیلی از اوقات آزاردهنده باشد، و حریم خصوصی را دچار مشکل کند.

کاهش آلودگی صوتی با پنجره دوجدارهاستفاده از درب و پنجره های دوجداره، در این شرایط می تواند راه حلی باشد تا از تبادل صدا جلوگیری شده و حریم خصوصی حفظ گردد.

حفظ آرامش و سکوت تنها برای منازل نیست، بلکه برای ادارات و دفاتر و مشاغل هم مسئله ای مهم است.

ثابت شده است که افرادی که در اداراتی با فضایی آرام تر و ساکت تر مشغول به کار هستند، راندمان کاری بالاتری داشته و از تمرکز و آرامش اعصاب بیشتری برخوردارند، و کمتر دچار مشکلات و اضطراب خواهند شد.

در نتیجه، می توان گفت که سلامت روان افراد، آسایش و حفظ حریم شخصی، دلایل مهمی است که مقابله با آلودگی صوتی را به موضوعی مهم تبدیل می کند. با نصب درب و پنجره های دوجداره علاوه بر حفظ آرامش ساختمان، می توان در مصرف انرژی نیز تا حد زیادی صرفه جویی کرد.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

پنجره دوجداره UPVC چگونه موجب کاهش آلودگی صوتی می شود؟

پنجره های دوجداره در انواع متنوع با پروفیل های UPVC و همچنین آلومینیومی موجود هستند. کلمه دوجداره، در حقیقت به معنی استفاده از دو لایه شیشه در پنجره است، که به صورت موازی در کنار هم قرار داده می شوند.

در نتیجه، شیشه ها را می توان در انواع سه یا چهار جداره هم استفاده کرد، که البته کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کاهش آلودگی صوتی با پنجره دوجدارهشیشه ها و گاز درون آن

قرار گیرفتن دو شیشه در کنار یکدیگر، قطعا از ورود صوت تا حد بیشتری از یک شیشه جلوگیری می کند، اما وجود گاز بین آن ها نیز نقش مهمی در این شرایط ایفا می کند.

استفاده از گاز بین شیشه ها، هم برای به وجود آوردن فضایی بین شیشه ها برای تعادل فشار است، و هم جلوگیری از ورود صدا های فضای خارجی. در اکثر پنجره ها، گاز آرگون مورد استفاده قرار می گیرد.

آرگون یکی از گازهای نجیب است، که به صورت خنثی بوده و رنگ و بو و خطری نیز ندارد، در نتیجه یکی از مناسب ترین گازها برای این استفاده به حساب می آید.

مولکول های گاز آرگون موجود میان شیشه ها، خود از تبادل صدا و حرارت جلوگیری می نمایند، به این شکل باعث می شوند تا آلودگی صوتی به میزان چشم گیری کاهش یابد.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

نوع پروفیل و کاهش آلودگی صوتی

مورد دیگری که از آلودگی صوتی به وسیله پنجره های دوجداره جلوگیری می کند، پروفیل آن است. هرچند پنجره های دوجداره در انواع آلومینیومی هم وجود دارند، اما پروفیل های UPVC از این جهت مزایای بیشتری دارند.

بدین معنی که پروفیل های آلومینیومی، خود تا حدودی صوت و همچنین دما را انتقال می دهند، اما متریال UPVC، از ضریب هدایتی پایین ترینی برای صوت و دما داشته ، و از ورود آلودگی صوتی نیز جلوگیری می کنند.

بنابراین اگر جلوگیری از آلودگی صوتی برای شما اهمیت زیادی دارد، و در مکانی شلوغ زندگی می کنید، بهترین انتختب می تواند پنجره دوجداره UPVC باشد.

عایق بندی و کاهش آلودگی صوتی

عایق بندی و درزگیری پنجره ها نیز نقش بسیار مهمی در کاهش سر و صدا ها دارد. پنجره های دوجداره، با داشتن درزگیر ها و عایق های لاستیکی، فومی و سایر مدل ها، بیشترین مقدار جلوگیری از آلودگی صوتی را دارند.

بهتر است بدانید که درزگیری باید اصولی و با متریال استاندارد، و نصب درست انجام شود تا موثر ترین عملکرد را داشته باشد.

در پایان

به نظر می رسد انتخاب پنجره دوجداره برای ساختمان یکی از اصلی ترین راه حل های برطرف کردن مشکل آلودگی صوتی در شهر های شلوغ و پر ازدحام است.

در این مقاله نقش پنجره دوجداره در کاهش آلودگی صوتی را بررسی کردیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شوند.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم