شیشه رفلکس چه نوع شیشه ای است؟

شیشه رفلکس

شیشه رفلکس دارای یک پوشش منعکس کننده نور و حرارت است که نور خورشید را منعکس می کند و در کاهش حرارت و درخشندگی نور موثر است. شیشه رفلکس طوری ساخته شده که از بیرون فضای داخلی خانه مشخص نیست، به همین دلیل از شیشه رفلکس برای پنجره و در برخی موارد برای بالکن استفاده می شود.
شیشه رفلکس دارای زیبایی بسیار بالا و تنوع رنگی زیاد از جمله دودی، نقره ای، برنزه، سبز، طلایی و صورتی است و این مزیت آن را به پرطرفدارترین نوع شیشه تبدیل کرده است.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

برای نمای ساختمان بهترین گزینه شیشه هایی است که یک طرف آینه و طرف دیگر شیشه رنگی است و به این نوع شیشه ها، شیشه های رفلکس گفته می شود. جدیدترین نوع شیشه های ساختمانی این شیشه ها هستند و مکانیزم این شیشه طوری است که خاصیت انعکاس دادن نور و پرتوهای فرابنفش را دارد.

شیشه رفلکس چیست؟

شیشه رفلکس شیشه ای است که به عنوان یکی از شیشه های با تقاضا بالا در بازار شناخته شده می باشد تنوع رنگی و مزیت های موجود در شیشه رفلکس باعث شده است. این شیشه به عنوان یکی از اولین انتخاب ها برای پنجره در نظر گرفته شود.

شیشه رفلکس برای کاهش دمای داخل ساختمان، جلوگیری از نور مستقیم خورشید، دیده نشدن فضای داخلی، دکوراسیون داخلی و نمای خارجی ساختمان ها، آزمایشگاه ها و ساخت پارتیشن کاربرد دارد.

در بسیاری از ساختمان های نوساز از شیشه های دوجداره رفلکس استفاده می شود، طوری که در نمای خارجی شیشه رفلکس و در نمای داخلی شیشه ساده قرار می گیرد.

برای نصب این شیشه باید طرف آینه ای این شیشه رو به داخل و طرف دیگر که شیشه رنگی است رو به نمای خارجی باشد. شیشه های رفلکس دوجداره برخلاف شیشه های رفلکس ساده دارای ضخامت زیادی هستند و معمولا در داخل پنجره های دوجداره قرار می گیرند.

در ساخت شیشه رفلکس از ترکیب آلیاژ و فلزاتی استفاده می شود که در خواص شیشه تغییراتی ایجاد می کنند و این نوع شیشه در برابر نور خورشید، تغییر رنگ داده، روی میزان انعکاس نور خورشید تاثیر دارد.

شیشه رفلکس پنجره دوجداره

شیشه رفلکس دوجداره از دولایه شیشه شفاف و رفلکس ساخته می‌شود. میزان نور و گرمایی که  از این شیشه  عبور می کند به ترتیب برابر ۶۱ و ۶۳ درصد است.

شیشه رفلکس پنجره دوجداره با ابعاد بزرگ بهتر است که از شیشه های رفلکس سکوریت شده استفاده کرد، زیرا در این صورت احتمال شکستن شیشه به حداقل می رسد.

شیشه رفلکساین شیشه در ابعاد مختلفی تولید می شود، شیشه رفلکس سکوریت اغلب به عنوان شیشه پنجره های دوجداره نمای ساختمانی کاربرد دارد، چون مقاومت شیشه های سکوریت بیشتر از شیشه های ساده است.
این شیشه در شب برعکس بوده و از سمت داخل آینه ای عمل می کند. این نوع شیشه از دو جداره، لایه داخلی شیشه شفاف و دیگری شیشه رفلکس ساخته می شود.

این شیشه پنجره دارای خاصیت باز تابندگی است که نور و گرمای ورودی خورشید و میزان اشعه رادیواکتیو را به داخل ساختمان کاهش داده و تابستان ها بسیار مفید است. این نوع شیشه ها کارایی کولر را افزایش می دهند.

در انتخاب رنگ این شیشه دقت کنید هر چه بهتر از نور آفتاب و روشنایی طبیعی در‌ پنجره‌ و نمای ساختمان مورد استفاده قرار بگیرد و زیبایی خاصی به معماری آن بدهد.

انواع شیشه رفلکس

به‌ طور کلی این شیشه در رنگ‌ های شیشه‌های رفلکس سبز، طلایی، نقره‌ای یا سیلور، آبی، شرابی، برنزی، دودی و شیشه‌های رفلکس ترکیب چند رنگ تولید می‌شوند که آلیاژ مورد نظر و بازار قیمت آن را تعیین می‌کنند.

البته شیشه‌های رفلکس هم مانند شیشه‌ های ساده در حالت‌ های دوجداره، سه جداره، سکوریت و در هر ضخامت تولید و عرضه می‌شوند. برای ساخت شیشه‌ های دوجداره یا سه جداره رفلکس، تنها جداره خارجی را از شیشه رفلکس ساخته و جداره داخلی را از شیشه‌های معمولی استفاده می‌کنند.

شیشه‌های سکوریت هم می‌توانند پس از تولید در شرکت‌های تولید کننده شیشه رفلکس به رنگ و میزان رفلکس مورد نظر مشتری تبدیل شوند.

شیشه رفلکس رنگی مثلا شیشه رفلکس نقره ای یا سفید بهترین انتخاب برای شیشه پنجره های دوجداره ساختمانی است که سنگ نمای سفید دارد.
شیشه رفلکس دودی نوع دیگری از شیشه های رفلکس رنگی است که خود در سه رنگ طلایی، نقره ای و دودی محبوبیت فراوانی را بین انواع رنگ ها دارند.

شیشه رفلکس نقره ای دارای بیشترین میزان خاصیت رفلکتیو و رفلکس دودی دارای کمترین میزان خاصیت رفلکتیو است و به همین دلیل برای نمای ساختمان بیش تر از رفلکس نقره ای استفاده می شود.

این شیشه در رنگ طلایی مناسب برای ساختمان هایی است که دارای سنگ نمای کرم و قهوه ای هستند و پروفیل های UPVC طرح چوب در آنها به کار رفته است.

شیشه رفلکس نقره‌ای

شیشه دوجداره نقره‌ای نسبت به سایر شیشه‌های رفلکس از خاصیت بازتاب دهندگی بیشتری برخوردار است و به همین دلیل هم با نام شیشه‌های رفلکس آینه‌ای شناخته شده و در بین تمامی شیشه‌های رفلکس مختلف محبوبیت بیشتر دارد.

البته شیشه دوجداره نقره‌ای یا سوپر سیلور نوعی شیشه بین شیشه ساده و رفلکس است و بالاترین میزان انتقال نور را دارد. این ویژگی باعث می‌شود شیشه دوجداره سوپر سیلور در فضاهایی با نور کم عملکرد مناسبی داشته باشد. شیشه دوجداره نقره‌ای برای سنگ نمای سفید، کرمی روشن، طوسی و مشکی انتخاب مناسبی است.

شیشه رفلکس دودی

طبق بررسی‌های انجام شده، این شیشه دودی، طلایی و نقره‌ای در بین تمامی شیشه‌های رفلکس محبوبیت بیشتری دارند. شیشه‌های رفلکس دودی در این بین با انتقال نور کمتر از نقره‌ای در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری مدرنی محبوبیت دارند که میزان ورود نور آن‌ها بیشتر است و نیاز دارند که این مقدار نور را کنترل کرده و کمتر کنند.

شیشه رفلکس طلایی

در بین ساختمان‌های کلاسیک با نمای رومی شیشه‌های رفلکس طلایی با قاب طلایی تیره، قهوه‌ای یا پی‌وی‌سی طرح چوب می‌تواند زیبایی نمای کرم قهوه‌ای ساختمان را زیباتر جلوه دهد. از طرفی هم میزان نور ورودی را آنچنان کاهش نمی‌دهد و باعث تیره شدن فضای داخلی نمی‌شود.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

مزایای شیشه رفلکس

یکی از مشکلات بسیاری از ساکنان آپارتمان‌ها و ساختمان‌ها دیده شدن فضای داخلی از بیرون است. استفاده از شیشه‌های رفلکس می‌تواند این مشکل را برطرف کند. ازآنجایی‌که در طول روز، فضای بیرون منطقه پر نور محسوب می‌شود و دید از فضای پر نور به فضای کم نور داخل وجود ندارد ولی در شب این موضوع برعکس شده و دید داخل از بیرون امکان پذیر است.

استفاده از این شیشه در ساختمان‌های مسکونی، ساختمان‌های اداری و ساختمان‌های تجاری هم کف مانند کافه‌ها و رستوران‌ها برای استفاده از نور و نداشتن دید از بیرون به داخل بسیار مناسب است.

از این شیشه هم می‌توان در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده کرد. اجرای نرده‌های شیشه‌ای برای پله‌های داخلی، اجرای پارتیشن فضای داخلی و بهره گیری از نور و جداسازی فضاها به صورت همزمان هم می‌تواند از مزایای اولیه و محبوب این نوع شیشه‌ها است.

کاربرد این شیشه در انواع نمای شیشه‌ای مانند نمای اسپایدر و بازتاب تصویر آسمان و فضای اطراف در این شیشه نما نیز می‌تواند زیبایی بیافریند که آن هم از جمله مزایای آن نسبت به شیشه‌های شفاف معمولی باشد.

کمک به حفظ انرژی

با محبوس شدن گرمای شدیدی داخل فضا مخصوصا در فصول گرم سال، نیاز به استفاده مداوم از وسایل تعدیل کننده دمای محیط خواهیم داشت. این وسایل که عموما با برق کار می کنند، باعث استفاده بیش از حدی از این انرژی می گردند.

جلوگیری از عبور نور خورشید به داخل فضا

شیشه های رفلکس اشعه های مادون قرمز و UV خورشید را جذب و منعکس می کنند. در عین حال اجازه عبور نور مرئی طبیعی را می دهد. همچنین از تابش شدید خورشید جلوگیری می کند. این اشعه ها در واقع باعث گرم شدن فضا و آسیب به چشم و پوست می شوند. با بازتاب کردن اشعه های UV و مادون قرمز حجم زیادی از اشعه های مضر خورشید وارد فضا نمی شود.

کاهش حرارت محبوس شده در محیط

اشعه های مادون قرمز خورشید با ورود از یک لایه شیشه تغییر طول موج می دهند. این تغییر طول موج موجب می شود ک این اشعه ها دیگر قابلیت خروج از محیط را نداشته باشند. در واقع در این مرحله ما با حجم زیادی از حرارت محبوس شده در فضا روبرو خواهیم شد. در صورت استفاده از شیشه های معمولی این چرخه به صورت مداوم در تمام طول مدت تابش آفتاب اتفاق خواهد افتاد.

معایب شیشه رفلکس

  • اولین و مهم ترین ایراد این نوع شیشه ها، کاهش میزان نور ورودی به ساختمان است.
  • قیمت شیشه انعکاس دهنده نور نسبت به سایر شیشه های شفاف بیشتر است. البته علت این مسئله استفاده از اکسید فلزهای مختلف است که باعث بالا رفتن قیمت آن می شود.
  • این شیشه ها اجازه ورود نور به فضای داخلی ساختمان را نمی دهد. این مسئله باعث کاهش نور محیط می شود که در برخی موارد اصلا خوب نیست.

كاربرد شيشه رفلكس

  • کاربرد شیشه رفلکسايجاد ظاهر زيبا براي ساختمان را می‌توان دومين خصوصيت شیشه‌های رفلكس برشمرد، با توجه به اين كه رنگ‌بندی متنوعي دارند.
  • ويژگي ديگر شيشه رفلكس همان‌طور كه از نام آن هم مشخص است، بازتاب نور مستقيم آفتاب و كاستن از ميزان گرماي ورودی به فضاي داخلي ساختمان‌ها در تابستان است.
  • اين نوع شیشه‌ها طیف‌های مختلفي از نور را بازتابش می‌کنند و از اين طريق در ميزان نور و انرژي مورد نياز براي يك مكان خاص تأثیر می‌گذارند، در واقع همچون آينه عمل می‌کنند. بخشي از نور كه از شيشه عبور می‌کند باعث می‌شود كه فرد بيرون را به آساني ببيند.
  • از طرفي چون نور داخل نسبت به نور خارج بسيار کم‌تر است و نور بسيار كمي می‌تواند به بيرون از پنجره برسد فردي كه در بيرون هست نمی‌تواند داخل ساختمان را ببيند.
  • شیشه‌های رفلكس ميزان ورود اشعه راديواكتيو و حرارت را كاهش می‌دهند.
  • اين نوع شیشه‌ها با ويژگي تنظيم و كنترل دمايی مناسبي كه دارا مي باشند تأثیر بخاري و كولر را بيشتر می‌کنند. در واقع براي اتاق‌های رو به آفتاب بسيار مناسب‌اند.

شیشه‌های رفلكس ايراداتي هم دارند كه مهم‌ترین آن‌ها يكي كاهش نور ورودي به محيط داخل با توجه به رنگ اين شیشه‌ها و ديگري تغيير دادن ديد افراد داخل ساختمان نسبت به بيرون (View) می‌باشد. اين ايرادات ضرورت دقت در انتخاب اين نوع شیشه‌ها را براي منازل و آپارتمان ها را گوش زد می‌کند.

شیشه رفلکس چگونه ساخته می‌شود؟

صنعتگران صنعت شیشه، با تجربه و آزمایش دریافتند که اضافه کردن و حذف کردن مواد خاصی از سیلیس مذاب می‌توانند رنگ‌های خاصی به شیشه دهند یا آینه و یا شیشه‌های شفاف تولید کنند.

وجود موادی مانند کربنات کلسیم، کربنات سدیم یا خاکستر سودا، دولومیت و فلدسپار باعث به وجود آمدن شیشه‌های شفاف می‌شوند و حذف آن‌ها باعث بدون موج و بدون حباب شدن شیشه می‌شود.

از طرفی هم وجود اکسید کربن، اکسیدهای آهن، اکسید مس، اکسید کبالت و دیگر اکسیدهای فلزی دیگر باعث رنگی شدن شیشه می‌شود؛ اما ساخت شیشه رفلکس با شیشه رنگی تفاوت دارد.

شیشه رفلکس شیشه‌ای معمولی است که در کارخانه با استفاده از روش‌های پلاسمای القایی و وکویم‌های قوی یک لایه نازک چند میکرونی از آلیاژ فلزات مختلف روی آن اجرا شده است و رنگ‌های مختلفی به آن می‌دهند.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

قیمت شیشه رفلکس

قیمت شیشه رفلکس به ضخامت، رنگ، ابعاد و تک جداره یا دوجداره یا سکوریت بودن آن بستگی دارد و باید همه این موارد را برای محاسبه در نظر گرفت.
برای دریافت لیست قیمت این شیشه تک جداره یا دوجداره با کارشناسان و مشاوران فروش دماوند گلس تماس بگیرید تا از قیمت های به روز شده اطلاع کسب کنید.
ساختار و ضخامت، دو فاکتور مهم و تاثیرگذار روی قیمت این شیشه است، بنابراین باید به کیفیت ساخت شیشه ها هنگام خرید توجه کنید.
قیمت شیشه رفلکس به عوامل زیادی ازجمله ویژگی و کاربرد آن نیز بستگی دارد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این نوع شیشه که سبب افزایش قیمت شیشه رفلکس نسبت به شیشه های ساده شده است انعکاس متفاوت نور در روز است.

روزها نمای بیرونی شیشه حالت آینه به خود گرفته و داخل ساختمان دیده نخواهد شد و شب این ویژگی برعکس می شود و شیشه های داخلی حالت آینه به خود خواهند گرفت.

جمع بندی

در حال حاضر انواع شیشه ساختمانی با تنوع بالا در رنگ، ابعاد، ضخامت و نوع شیشه تولید می شوند. انواع شیشه رفلکس، یکی از انواع شیشه است که دارای کاربرد و محبوبیت زیادی در میان مردم است. این شیشه ها با تنوع بالای رنگ، ضخامت و جداره های مختلف تولید می شوند و هر کدام کارایی متفاوتی دارند.

اما همگی این شیشه ها دارای خاصیت بازتاب کنندگی نور و کاهش گرمای محیط داخلی هستند. همچنین زیبایی، کاهش نور و گرما و ایجاد نمایی زیبا از ساختمان، محبوبیت این شیشه ها را نسبت به شیشه های معمولی افزایش داده است.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم