تفاوت شیشه سکوریت و شیشه لمینت چیست؟

تفاوت شیشه سکوریت و شیشه لمینت

شیشه لمینت و سکوریت هر دو قوی و بادوام هستند و هردوی آن‌ها به عنوان شیشه ایمنی شناخته می‌شوند که می‌توانند در مکان‌هایی مانند آسمان خراش ها و ساختمان‌های شیشه ای استفاده شوند. در این مقاله به بررسی تفاوت شیشه سکوریت و شیشه لمینت می پردازیم.

برای استعلام قیمت پنجره دوجداره همین حالا اقدام کنید.

شیشه از لحاظ نحوه تولید به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود. کاربری، محیط مورد استفاده و ابعاد شیشه مشخص می کند که ما می توانیم از کدام یک از شیشه ها استفاده کنیم. شیشه ها نقش بسیار تاثیرگذاری در ساختمان ایفا می کنند، روشنایی بخش فضا، ایجاد دید از مناظر، زیبایی و ایمنی از جمله کاربردهای شیشه هستند.

شیشه ایمنی چیست؟

شیشه های ایمنی به عنوان شیشه ای برای کاهش احتمال بروز حوادث تولید می شوند. هنگامی که شیشه ای شکسته می شود، به احتمال زیاد باعث آسیب رساندن به کسانی که به طور تصادفی از طریق آن سقوط کرده یا برخورده کرده اند، می شود. در نتیجه استفاده از شیشه های ایمنی همچون شیشه های لمینت و شیشه های سکوریت جز اولویت ها قرار می گیرد.

شیشه‌ های ایمنی به گونه‌ ای طراحی می‌ شوند که در صورت شکستن، احتمال آسیب رساندن به کسانی که به طور تصادفی یا غیر تصادفی نزدیک آن هستند یا مجبور به تمیز کردن آن می‌شوند، بسیار کمتر شود.

شیشه لمینت چیست؟

شیشه های چند لایه که با یک لایه ی پلاستیکی یا پلی وینیل بوتیرال (PVB) ترکیب شده اند. می توان شیشه لمینت را مثل یک ساندویج در نظر گرفت که یک لایه شیشه، یک لایه پلاستیک و مجدد یک لایه شیشه قرار گرفته است. این دو لایه از شیشه یک پنجره ضخیم تر و قوی تر را ایجاد می کند. به همین دلیل است که شیشه لمینت در بسیاری از درهای ورودی، آکواریوم، درهای کشویی، شیشه نما و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌شود.

مزایای شیشه های لمینت

 • حفاظت از اشعه ماوراء بنفش
 • عایق صدا
 • تنوع در رنگ بندی
 • هنگام شکسته شدن بجای ریختن شیشه ها به زمین، به پلاستیک میانی می‌چسبند.

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت یا شیشه حرارت دیده، یک قطعه شیشه معمولی است که در یک فرایند گرمایشی و سرمایشی مخصوص و گاهی با فرایندی شیمیایی، مستحکم و دارای خواص ایمنی می‌شود. این فرایند شامل گرم کردن شیشه و خنک کردن آن بلافاصله پس از گرمایش می‌شود. خنک شدن سریع شیشه داغ باعث می‌شود قسمت بیرونی شیشه سریع‌تر از مرکز آن، سخت شود. این فرآیند باعث ایجاد تنش در مرکز شیشه شده و موجب می‌شود شیشه به میزان قابل توجهی قوی‌تر و بادوام‌تر از شیشه‌های معمولی باشد.

سکوریت در واقع یک برند فرانسوی معروف در زمینه تولید شیشه حرارت دیده است و در ایران، واژه سکوریت به اشتباه به جای شیشه حرارت دیده رایج شده است.

مزایای شیشه سکوریت

 • مقاوم در برابر باد
 • از شیشه معمولی قوی‌تر است.
 • عمر و دوام آن از شیشه معمولی بسیار بیشتر است.
 • در صورت شکستن، قطعات آن لبه‌های تیز و برنده نداشته و بیشتر شبیه ماسه و دارای لبه‌های گرد خواهند شد.
برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

تفاوت شیشه سکوریت و شیشه لمینت

شیشه لمینت یک شیشه مقاوم با یک لایه میانی طلق مانند می‌باشد. وجود همین لایه میانی موجب شده است که این شیشه از شیشه سکوریت سنگین تر باشد. بنابراین یکی از راه های تشخیص شیشه سکوریت، سنگین تر بودن شیشه لمینت است. ایمنی بالاتر شیشه لمینت به علت وجود طلق نیز یکی از مواردی است که برای تشخیص شیشه لمینت از شیشه سکوریت استفاده می‌شود. شیشه لمینت در هنگام ایجاد ضربه به علت وجود لایه طلق مانند فرو نمی‌ریزند و تکه‌های شیشه به لایه طلق می‌چسبند. در صورتی که در هنگام شکستن شیشه سکوریت تکه های آن فرو می‌ریزد.

تفاوت شیشه لمینت و سکوریتبه طور کلی تفاوت شیشه لمینت و سکوریت عبارتند از:

وزن شیشه

شیشه لمینت به دلیل آنکه از دو شیشه تخت و لایه PVB تشکیل شده است، نسبت به شیشه سکوریت و ساده تک جداره سنگین تر است. اما در مقایسه با شیشه سکوریت دوجداره و شیشه فلوت دوجداره به میزان کمی اختلاف وزن دارد.

در مقایسه وزن شیشه سکوریت با شیشه ساده در ضخامت یکسان اغلب گمان می کنند که شیشه سکوریت وزن بیشتری دارد. در صورتی که این دو نوع شیشه اختلاف وزنی با یکدیگر ندارند.

قیمت شیشه

برای شیشه های تخت استفاده شده در شیشه لمینت می توان هم از شیشه ساده استفاده کرد و هم از شیشه سکوریت. در هر صورت قیمت شیشه لمینت به دلیل نحوه تولید بالاتر از شیشه سکوریت است و قیمت شیشه سکوریت با توجه به نوع و ابعاد 1.5 تا 4 برابر قیمت شیشه ساده می باشد.

قیمت شیشه لمینتِ سکوریت > قیمت شیشه لمینتِ ساده > قیمت شیشه سکوریت > قیمت شیشه ساده

میزان ایمنی

شیشه لمینت امنیت و ایمنی بالاتری نسبت به شیشه سکوریت دارد. درست است که شیشه سکوریت در برابر ضربه مقاومت بالایی از خود نشان می دهد، اما در انتها شکسته می شود و فرو می ریزد. اما شیشه لمینت پس از شکسته شدن نیز به عنوان یک مانع فیزیکی مانع ورود افراد به ساختمان می شود. به همین دلیل در بانک ها، مراکز امنیتی و نگهداری از اشیا با ارزش بهتر است از شیشه لمینت استفاده شود.

رنگ و شفافیت

میزان شفافیت شیشه سکوریت و شیشه معمولی یکسان است اما شفافیت و رنگ شیشه لمینت به فیلم استفاده شده در بین دو شیشه بستگی دارد.

قابلیت تغییر با برش

برش مجدد از بهترین ویژگی های شیشه ساده است که شیشه لمینت و شیشه سکوریت این ویژگی را ندارد. شیشه معمولی را در هر ابعادی در هر زمانی می توانید برش دهید. اما در دو نوع شیشه دیگر هر نوع تغییراتی قبل از ارسال محصول به کوره مجدد صورت می گیرد. بنابراین تغییراتی مانند ابعاد، سوارخ کاری، لول زنی و برش های خاص قبل از عملیات سکوریت شدن و لمینت شدن باید صورت گیرد.

مقاومت در برابر ضربه

مقاومت و استحکام شیشه لمینت و شیشه سکوریت نسبت به شیشه ساده بسیار بیشتر است. در صورتی که شیشه لمینت از شیشه سکوریت تولید شده باشد، مقاومت آن بالاتر از شیشه سکوریت است. اما در صورتی که دو شیشه بکار رفته در شیشه لمینت از شیشه ساده باشد، مقاومت آن نسبت به شیشه سکوریت کمتر است.

شیشه نشکن یا سکوریت نسبت به شیشه ساده 4 بار مقاوم تر است.

شکسته شدن

مهم ترین تفاوت این نوع از شیشه ها در تغییر شکل بعد از شکسته شدن است. شیشه لمینت بعد از شکستن فرو نمی ریزد، شیشه سکوریت به قطعات ریزی تقسیم می شود. بنابراین در شیشه هایی با ابعاد بزرگ، موقعیتی با شکنندگی بیشتر و یا موقعیت های حساس بهتر است از شیشه سکوریت استفاده شود و اگر حساسیت و ایمنی بیشتری مدنظر است شیشه لمینت گزینه بسیار مناسبی است.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

تفاوت شیشه سکوریت و شیشه لمینت از نظر کاربرد

از آن جا که این دو شیشه شباهت های زیادی به یکدیگر دارند، این سوال پیش می آید که تفاوت این دو از نظر کاربری چه چیزی می تواند باشد؟ به عبارت دیگر از کدام شیشه در کدام مکان باید استفاده کرد؟ برای پاسخ به این سوالات باید با کاربردهای هر کدام از این شیشه ها به طور جداگانه آشنا شوید.

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت درباره کاربرد شیشه لمینت باید گفت که در موارد زیر از این شیشه استفاده می شود.

 • نصب شیشه بالکن
 • نرده های شیشه ای
 • شیشه جلویی اتومبیل
 • نمای شیشه ای ساختمان
 • کف پوش های شیشه ای

تا اینجا با کاربرد شیشه لمینت آشنا شدید. در ادامه محل استفاده از شیشه سکوریت را بر می شماریم.

 • ساخت پنجره های بزرگ
 • ساخت آسمان خراش ها
 • شیشه های اتومبیل
 • ساخت نرده های شیشه ای
 • پله های نوع شیشه ای
 • ساخت کفپوش شیشه ای ساختمان

همان طور که مشخص است در برخی از موارد می توان از هر دو شیشه استفاده کرد. اما در مواردی که امنیت و مقاومت بالاتری از شیشه مد نظر باشد، بهتر است از شیشه های لمینت استفاده شود.

جمع بندی

دو شیشه سکوریت و لمینت از جمله شیشه های ساختمانی محبوبی بوده که کاربرد بسیاری در حوزه ساختمان سازی دارند. لازم است خاطر نشان شویم که هر دو جزو شیشه های مقاوم و بادوام محسوب شده که از نظر ضریب امنیتی جزو شیشه های ایمن هم شناخته می شوند. به همین خاطر است که از این نوع شیشه ها در ساخت بسیاری از مکان های خطرناک از جمله ساختمان های بزرگ شیشه ای و آسمان خراش ها استفاده می شوند.

مهم ترین تفاوت کاربردی این دو نوع شیشه در ضریب امنیت آن است. اختلاف ضریب امنیتی آن نیز به نحوه تولید و نوع شکستگی آن برمی گردد.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم