نمای کرتین وال چیست؟

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای کرتین وال یکی از سیستم های مدرن نمای ساختمان است و جز بهترین نماهای شیشه ای با ساختار خود ایستا محسوب می شود. نام دیگر سیستم کرتین وال، سازه های خود ایستا است، به این دلیل که این نوع نما کاملا مجزا عمل می کند و فقط فشاره وارده از سمت خود را تحمل می کند. این نماها انواع و اقسام و زیادی در بازار محصولات ساختمانی دارد و از مهم ترین و پرکاربردترین آنها سیستم کرتین وال شیشه ای است.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

معمولا در طراحی نمای ساختمان، معماران و سازندگان با توجه به شرایط آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، تعداد طبقات ساختمان، سلیقه افراد و بودجه‌ای که وجود دارد، به انتخاب نوع مصالح مربوط به نمای ساختمان اقدام می‌کنند. نمای بیرونی ساختمان به منزله یک لایه محافظ برای ساختمان است، که نه تنها آن را در برابر عوامل مختلف آب و هوایی محافظت می‌کند، بلکه نقش بسیار مهمی در زیبایی ساختمان نیز دارد. نمای ساختمانی و طراحی نمای ساختمان مسکونی، به ظاهر و منظره شهری هم شکل می‌دهد و اهمیت فراوانی در شهرسازی دارد.

از جمله نماهای پرطرفدار برای ساختمان‌ها، می‌توان به نمای سنگی، نمای آجری و نماهای طراحی شده با شیشه اشاره کرد. در نماسازی ساختمان از مصالح مختلفی از جمله فلز، سنگ، آجر، کامپوزیت، بتن، چوب، شیشه و آلومینیوم استفاده می‌شود، که هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در این مقاله از سایت درساوین به معرفی نمای کرتین وال می‌ پردازیم. با ما همراه باشید.

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال یکی از پرکاربردترین انواع نما شیشه ای است. در واقع نمای شیشه کرتین وال سیستم پوشش دهنده بیرونی ساختمان است. پوششی غیر ساختاری که خودش به صورت جداگانه یک سازه محسوب می شود، به این معنا که هیچ بار مرده ای از ساختمان را به دوش نمی کشد و تنها نیرویی که بر آن وارد می شود وزن خودش و نیروی بادی است که با احتساب موقعیت اقلیمی و ارتفاع ساختمان بر آن وارد خواهد شد. نمای شیشه کرتین وال از چند بخش متفاوت تشکیل شده که شامل شیشه و یک ساختار آلومینیومی است.

این ساختار های آلومینیومی که به صورت شبکه هایی عمودی و افقی هستند را لامل می نامند که در واقع شیشه را روی خود نگه می دارد. کرتین وال ها سازه های خود ایستایی هستند که بار های وارد از طرف باد و زلزله یا ارتعاش را به سازه اصلی ساختمان منتقل می کنند. نمای شیشه کرتین وال به عنوان دیوار نازکی که معمولاً از جنس آلومینیوم تعریف می‌شود و حاوی قسمت‌هایی از شیشه، پانل‌های فلزی یا سنگ نازک است. این مورد تنها به نمای ساختمان مربوط است و کف یا سقف ساختمان را شامل نمی‌شود. باد و بار سنگین کرتین وال، به طور معمول به ساختار ساختمان منتقل می‌شود. نمای شیشه ای کرتین والنمای کرتین وال یا اصطلاحا لامل، نمایی شیشه‌ای است، که در صورت نصب شدن صحیح، سنگینی حاصل از وزن شیشه‌ها و بار انرژی‌های حاصل از باد، طوفان و بارندگی‌ها، معمولا متوجه پوسته خارجی نمای ساختمان می‌شود و متوجه خود ساختمان نخواهد بود. مورد دیگری که بهتر است، درباره نمای کرتین وال بدانید، آن است، که استراکچر آلومینیومی لامل کرتین وال قابلیت نصب سایر متریال‌های پوششی از قبیل ورق آلومینیوم کامپوزیت نمای سرامیکی را با توجه به محاسبات سازه‌ای داراست.

نمای کرتین وال، انواع و اقسام و زیادی دارد و پر کاربردترین آن‌ها که حتما شما هم زیاد در ساختمان‌های ساخته شده در کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف محل زندگی‌تان دیده‌اید، نماهای کرتین وال شیشه‌ای هستند. از ویژگی‌های مهم نمای کرتین وال، می توان به عایق حرارتی، رطوبت و صوتی بودن آن اشاره کرد. این ویژگی در نمای ساختمان، باعث بهینه سازی دمای محیط و نور می‌شود. به این ترتیب، مصرف انرژی‌های مختلف از جمله برق در ساختمان‌هایی که نمای کرتین وال دارند کاهش می‌یابد.

بررسی نمای کرتین وال از نظر فنی

اگر بخواهیم کمی فنی‌تر به تعریف نمای کرتین وال بپردازیم، کرتین وال‌ها در واقع شاسی‌ها و لامل‌هایی هستند، که در اطراف نمای پروژه ساختمانی قرار می‌گیرند. در این نوع نما، شیشه‌هایی که قرار است، به عنوان نمای ساختمانی نصب شوند، به جای اینکه روی خود ساختمان قرار بگیرند، روی سازه کرتین وال نصب می‌شوند.

به این ترتیب، وزن وارد شده حاصل از نصب شیشه‌ها بر ساختمان کاهش پیدا می‌کند. این کاهش وزن باعث می‌شود که مقاومت ساختمان نسبت به زلزله افزایش یابد. نماهای کرتین وال زیادی بر روی ساختمان‌های بزرگ و معروف شهر تهران نصب شده است، که با کمی دقت می‌توانید متوجه آن‌ها شوید. همان طور که اشاره کردیم، ساختار اصلی و هسته کرتین وال یا استراکچر آن از شاسی و لامل تشکیل و سپس شیشه‌ها یا سایر پوشش‌ها بر روی آن‌ها با دقت و ظرافت نصب شده است.

همین حالا برای خرید پنجره دوجداره اقدام کنید.

تاریخچه نمای کرتین وال

در قرن نوزدهم با توسعه استفاده از پنل‌های شیشه‌ای بزرگ در ساختمان‌ها، سیستم‌های نمای کرتین وال نیز ظهور کردند. از اواسط دهه سی میلادی و با شروع استفاده از آلومینیوم در صنعت ساختمان، استفاده از نمای کرتین وال رواج بیشتری پیدا کرد.

نماهای کرتین وال، سیستم‌های غیرسازه‌ای پوششی برای دیواره‌های خارجی ساختمان هستند، که معمولا در نمای ساختمان‌های بزرگ و چند طبقه کاربرد دارند. نمای کرتین وال، حائلی ما بین دیوار داخلی و فضای بیرون به حساب می‌آید و بر همین اساس وزن و بارهای اعمال شده‌ای مانند باد و لرزه‌های شدید را بر روی سازه‌های اصلی ساختمان کاهش می‌دهد. همین موضوع، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از نمای کرتین وال به جای نماهای سنتی ساختمان است.

ساختار نمای ساختمان کرتین وال

ساختار سیستم کرتین وال متشکل از یک قاب آلومینیومی سبک و پانل های شیشه ای مات و شفاف است. چنین نماهایی را می توان با ترکیبی از مصالح دیگر مانند چوب، به گونه ای طراحی کرد که علاوه بر زیبایی از عایق بالاتری نیز برخوردار باشند. مهم ترین مصالح برای این کار در سراسر دنیا آلومینیوم و شیشه است، که دلیل استفاده از این مصالح به خاطر مقاومت بالا و وزن سبک این متریال است که توانسته در اکثر پروژه های مهم مانند برج های بزرگ اداری و تجاری و ساختان های عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی های اجرای نمای کرتین وال

نمای کرتین وال

 • استفاده از انواع برندهای معتبر تولید پروفیل
 • استفاده از لاستیک های آب بندی و هوابندی با جنس EPDM با طول عمر و دوام بالا
 • استفاده از نبشی و براکت با سوراخ های لوبیایی جهت ایجاد زیرسازی مفصلی جهت کاهش مخاطرات مربوط به زلزله و تکانه های ساختمان
 • تعهد و انگیزه بسیار بالا جهت تولید و اجرا و تحویل به موقع پروژه
 • کیفیت و قیمت بسیار مناسب و کاملا رقابتی

مزایای استفاده از نمای شیشه کرتین وال چیست؟

قبل از آنکه فولاد و بتن مسلح، به مصالح رایج ساختمانی مبدل شوند یک نمای ساختمانی تمام بار سازه را به طور معمول تحمل می کرد. یکی از مزیت های بزرگ نماهای شیشه ای امروزی این است که می تواند از مواد و مصالح بسیار سبک تری مانند شیشه ساخته شود که خود موجب ورود و پالایش نور طبیعی به ساختمان می گردد و به علاوه جلوی ورود هوا و رطوبت به ساختمان را می گیرد. نماهای شیشه ای و یا نمای کرتین وال ها  ساختمان می توانند به مانند یک عایق آتش مانع از پخش شدن آتش سوزی در بین طبقات شوند و از سرعت آن بکاهند.

 • نمای کرتین وال‌ ها جزء سازه‌های سبک محسوب می‌شوند و فشاری که ساختمان باید تحمل کند کمتر می‌شود.
 • امکان بهینه‌سازی مصرف انرژی وجود دارد و با استفاده از این سیستم‌ها هزینه استفاده از انرژی کاهش می‌یابد.
 • نمای شیشه کرتن وال به ساختمان نور بیشتری ورود پیدا می‌کند و فضای خانه روشن‌تر می‌شود.
 • هزینه‌های بهره‌برداری و همچنین نگهداری تجهیزات ساختماندر نمای شیشه ای کرتن وال کاهش می‌یابد.
 • در نمای کرتین وال رفتار مناسبی برای مقابله با زلزله در نظر گرفته شده است.
 • نمای خارجی ساختمان شکیل‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد و در کنار آن نمای داخلی ساختمان نیز زیباتر می‌شود؛ در
 • روز فضای پرنورتر و در شب تماشای صحنه جذاب و خاصی را تجربه خواهید کرد.
 • سرعت ساخت و پیاده‌سازی نمای شیشه کرتین وال  بیشتر از روش‌های ساخت سنتی است.
 • در نمای کرتین وال امکان نصب پنجره‌های بازشو وجود دارد.
 • سیستم‌های کرتین وال شیشه ای عایق صوت، حرارت و رطوبت هستند.
 • این سیستم‌های نمای شیشه ای توانایی مقابله در برابر بادهای شدید را دارند و همچنین در برابر سرقت ایمن هستند.

کاربرد نمای کرتین وال‌

سیستم‌ های کرتین وال معمولا با سازه‌های آلومینیومی طراحی و این قاب‌های آلومینیومی به طور معمول با شیشه ترکیب می‌شوند و شیشه‌ها درون آن‌ها قرار می‌گیرند. این ترکیب می‌تواند یک نمای ساختمان جذاب و دلپذیری را بسازد و همچنین مزایایی همچون استفاده از نور روز را فراهم می‌کند. در این چنین ساختمان‌هایی، به خصوص هنگام استفاده از مقادیر زیادی شیشه، کنترل گرمای خورشیدی، کمی دشوار است.

برای طراحی کرتین وال‌ها باید به الزامات طراحی از قبیل انبساط و انقباض حرارتی توجه کرد. طبیعتاً یک مجتمع تجاری یا یک پاساژ با یک ساختمان مسکونی متفاوت است و باید نکاتی را در نظر گرفت، برای مثال: نوسان ساختمان و میزان حرکت آن، مسیری برای هدایت آب و حتی در نظر گرفتن نکاتی برای به وجود آوردن راندمان بالا برای سیستم حرارتی و گرمایشی، سرمایش و روشنایی که در مجموع مقرون به صرفه باشد.

فضای پیشنهادی کرتین وال

 • ساختمان‌ های تجاری
 • ساختمان‌ های اداری
 • فرودگاه‌ ها
 • برج‌ ها
برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

نمای کرتین وال چه تفاوتی با سایر نماها دارد؟

یکی از سیستم‌های نمای مدرن ساختمانی، نمای کرتین وال است، که ساختاری کاملا جدا و مستحکم دارد. در واقع این نما به سبکی تولید و نصب می‌شود، که سنگینی زیاد شیشه‌های نما، وزن خود را بر روی سازه کرتین وال یا همان لامل‌ها و شاسی کشی‌های نما می‌اندازد. در نتیجه هیچ بار مرده‌ای که حاصل از وزن شیشه‌ها و بار انرژی‌های حاصل از باد، طوفان یا زمین لرزه باشد، بر روی نما سنگینی نمی‌کند و هیچ تأثیری بر روی سازه ساختمان ندارد. در واقع می‌توان گفت،‌ که سیستم نمای لامل یا کرتین وال، یک سازه کاملا جدا از ساختمان به شمار می رود. اما سایر نماهایی مانند چوب، آجر یا سنگ اینگونه نیست و بر روی دیواره خارجی ساختمان نصب می‌شود.

بنابراین ساختمان باید توانایی تحمل وزن این نماها را داشته باشد. در مورد تفاوت میان نمای فریم لس و فیس کپ در نمای کرتین وال، باید دید بیرونی نما را در نظر گرفت. در نمای فیس کپ، المان‌های آلومینیومی عمودی و افقی نصب شده در نمای کرتین وال کاملا قابل مشاهده است و شیشه‌ها را ازهم متمایز می‌کند، ولی در نمای فریم لس، المان‌های آلومینیومی بیرونی حذف می‌شود و سازه‌های اصلی زیر شیشه‌های نمای فریم لس از بیرون ساختمان پنهان است. به این ترتیب، دید یک دست و زیباتری را به نمایش می‌گذارد.

قیمت اجرای پروژه ی نمای کرتین وال

نحوه محاسبه قیمت سیستم کرتین وال بستگی به قیمت پروفیل و همچنین شیشه و یراق آلات مورد استفاده دارد، بعد از مشخص شدن قیمت این مصالح شرکت های اجرا کننده درصدی را هم برای نصب و مونتاژ و همچنین دستمزد کارگران لحاظ می کنند.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم