شیشه الکتروکرومیک چیست؟

شیشه الکتروکرومیک چیست؟

شیشه های هوشمند از آن دست از شیشه ها هستند که با استفاده از تکنولوژی و پیشرفت های صنعت قابلیت های ویژه ای دارند.  این شیشه ها ابعاد جدیدی از نیازهای مصرف کننده را پاسخ می دهند، در این مقاله با شیشه الکتروکرومیک آشنا می شویم.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

ساخت شیشه های هوشمند روند پیچیده ای دارد. این شیشه ها قابلیت های ویژه و چندگانه ای دارند و به چند نوع مختلف تبدیل می شوند. می توان گفت این شیشه ها جدیدترین نسل شیشه های ساختمنی هستند.

شیشه هوشمند چیست؟

شیشه های هوشمند (smart glasses)، شیشه هایی هستند که از طریق جریان برق دچار تغییراتی شده و با واکنش های شیمیایی دچار تغییرات فیزیکی می شوند. این شیشه ها قابلیت های ویژه ای را ارائه می دهند. و انواع متفاوتی دارند که هر کدام پاسخگو به نیازی خاص خود است. در ساخت این شیشه ها از جدیدترین تکنولوژی های موجود در صنعت اسقاده شده و به شکل ویژه ای ساخته می شوند.

انواع شیشه هوشمند

ساخت و تولید شیشه های هوشمند تاثیر فوق العاده ای در ساختمان سازی داشته است و از اجزای ویژه ساختمان های مدرن و پیشرفته هستند. در ادامه با انواع این شیشه ها آشنا می شویم.

شیشه الکتروکرومیکشیشه الکتروکرومیک

در شیشه ای الکتروکرومیک سرعت نور بر مبنای میزان جریان الکتریکی تغییر خواهد کرد. در حقیقت می توان گفت این شیشه‌ها دارای 3 حالت شفاف، نیمه مات و مات خواهند بود. در صورتیکه تابش نور ملایم باشد، شفاف هستند و اگر از یک حدی نور شدیدتر باشد، به شکل نیمه مات یا کاملاً مات تغییر حالت می‌دهند. این تغییر حالت برای شیشه‌های الکتروکرومیک نیاز به کمی زمان دارد.

لمینت

شیشه لمینت یکی دیگر از انواع شیشه هوشمند است. در این نوع میکروفیلم هوشمند بین دو شیشه لمینت قرار می گیرد. این شیشه هوشمند ضد آب، آنتی استاتیک و آنتی یو وی می باشد. برای دیواره حمام، درب های اتومانیک، انواع پنجره‌ها، پارتیشن‌های اداری و دیواره‌های بیرونی استخر، می‌توان از نوع لمینت شیشه‌های هوشمند استفاده نمود.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

شیشه هوشمند برچسبی

شیشه هوشمند برچسبی به شکلی ساخته می شود که، میکروفیلم هوشمند به صورت ورقه‌ای که یک روی آن دارای برچسب است، پشت شیشه می چسبد. این لایه از آنجایی که میان دو شیشه محصور نمی‌ گردد و در معرض ضربه، گرد و غبار، نور مستقیم و آب و مایعات قرار دارد، دوام و طول عمر کمتری در مقایسه با شیشه‌های هوشمند لمینت داراست.

شیشه هوشمند LC

شیشه هوشمند lc، مانند شیشه‌های هوشمند بر اساس تکنولوژی PDLC قبل از عبور جریان الکتریکی شفاف هستند. تنها تفاوت آن ها در این است که سرعت تغییر بین دو حالت مات و شفاف در شیشه‌های PDLC سریعتر از سایر انواع تکنولوژی ها هستند. از جمله کاربردهای شیشه‌های هوشمند LC در ساختمان‌های اداری و تجاری است. دلیل این استفاده خاصیت مات شوندگی این شیشه ها هستند.

شیشه الکتروکرومیککاربرد های شیشه های هوشمند

انواع شیشه های هوشمند، محدودیتی در استفاده نداشته و قابل استفاده در مکان ها و فضا های مختلف هستند. اما می توان گفت در فضا های مسکونی آن چنان پراستفاده و متداول نخواهند بود. برخی از مصارف اصلی شیشه های هوشمند را در ادامه بررسی می کنیم.

  • پارتیشن
  • استخر ها
  • دفاتر اداری
  • موزه ها
  • باشگاه های ورزشی
  • نماهای ساختمان های تجاری

شیوه کار شیشه های هوشمند

در حال حاضر با استفاده از فناوری نانو، با کنترل ویژگی های مخصوص شیشه، تغییراتی در اتم های آن ایجاد می شود. به طور نمونه در صنعت شیشه می توان با استفاده از فناوری نانو شیشه های کنترل کننده انرژی و یا شیشه های محافظ آتش را تولید نمود.

شیشه ی کنترل کننده انرژی باعث کم کردن امواج ماورا بنفش و همین طور مادون قرمز می شود و نورهای مرئی را تنظیم می کند و از اتلاف انرژی جلوگیری می نماید.

در پایان

شیشه های الکتروکرومیک، شیشه هایی هستند از نوع هوشمند که جریان نور در آن ها به وسیله نیروی الکتریکی تغییر می کند. در این مقاله با این نوع از شیشه آشنا شدیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شوند.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم