علت بسته نشدن پنجره دوجداره چیست؟

دلایل بسته نشدن پنجره

هر وسیله ای احتیاج به نگهداری مناسب دارد، پنجره دوجداره نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. در این مقاله می خواهیم به علت بسته نشدن پنجره دوجداره بپردازیم. ممکن است در هنگام استفاده از پنجره منزل و یا محل کار خود با این مشکل بر خورده باشید.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

ماهیت پنجره دوجداره اینگونه است که در صورتی که قطعات با کیفیت، به درستی در کنار یکدیگر قرار نگیرند، کارایی لازم را نمی توان انتظار داشت. البته که شما به عنوان کاربر نمی توانید کیفیت محصول را به درستی تشخیص دهید به همین دلیل سپردن این کار به یک مجموعه معتبر بهترین کار است.

علت بسته نشدن پنجره دوجداره

بسیاری از درب و پنجره های دوجداره UPVC بعد از مدتی بسته به نوع تولید و نصب، در صورت عدم رعایت استانداردها در کوتاه مدت حدود یک سال در صورت رعایت استاندارد در بلند مدت حدود 6 سال دچار افتادگی می شوند و اصطلاحا از رگلاژ خارج می شوند و نیاز دارد که درب یا پنجره upvc مجدد تنظیم یا رگلاژ شود. بنابراین با رگلاژ پنجره دوجداره مشکل آن حل خواهد شد.

البته در بعضی مواقع تنها رگلاژ درب و پنجره دوجداره کفایت نمی کند، چرا که افتادگی در بلند مدت می تواند به لولاها آسیب برساند که ناگزیر باید لولاها نیز تعویض گردد. بنابراین با تعمیر پنجره دوجداره مشکل حل خواهد شد. در هرصورت استفاده از پروفیل با کیفیت، یراق آلات برند، تولید مناسب و استاندارد، نصب اصولی همه یک مجموعه است که با هم می تواند از ایرادات و معایبی که برای درب و پنجره دوجداره پیش می آید جلوگیری کند.

یک نکته فوق العاده حساس و مهم که بعضی تولید کننده‌ها رعایت نمی‌کنند، مواردی چون رعایت ابعاد استاندرد در تولید بازشو درب و پنجره است، یعنی یک ارتفاع بازشو درب و پنجره از استانداردهای تعریف شده بیشتر نباشد.

دوم اینکه هرگز عرض بازشو از ارتفاع آن بزرگتر نباشد که اگر این اتفاق بیافتد، عرض از ارتفاع بیشتر باشد، با رگلاژ پنجره دوجداره و یا تعمیر پنجره دوجداره یا تعویض لولا و قطعه ای درست نخواهد شد و دوباره پس از مدت کوتاهی بازشو می‌افتد. این دلیل بسته نشدن پنجره دوجداره خواهد بود.

  • عدم رگلاژ پنجره در هنگام نصب یا در طی سالیان استفاده
  • کج شدگی لنگه باز شو و خارج شدن از فرم
  • شکستگی و یا خم شدن لولاها
  • شل شدن پیچ های لولا
  • خارج شدن از حالت اصلی و اولیه به دلیل انقباض و انبساط
  • بیشتر بودن عرض از ارتفاع شیشه
  • فشار وارد کردن به پنجره در حین باز و بسته کردن
  • دستکاری لولا ها توسط فرد ناشی
  • دیگر عوامل انسانی در استفاده و یا تمیز کاری

هر یک از موارد گفته شده در بالا می تواند علت بسته نشدن پنجره دوجداره باشد، اما اصلی ترین دلیل آن که در اکثر موارد به آن پی برده ایم “کیفیت پایین یراق آلات” بوده است. هر چقدر از اهمیت این قطعات گفته شود باز نمی توان حق مطلب را به درستی ادعا کرد. یراق‌ آلات عامل اصلی ارتباط هر تکه از پنجره، قاب و پروفیل است.

علت بسته نشدن پنجرهگاهی حتی قطر، ارتفاع و عرض یکی یراق در طول عمر پنجره تاثیر مستقیم دارد. به طور مثال اگر دستگیره هر لنگه باز شو بر اساس ارتفاع لنگه در نظر گرفته نشود، در مرور زمان احتمال خارج شدن از رگلاژ آن هم کاملا زود هنگام وجود دارد، زیرا همین دستگیره به ظاهر ساده یک اهرم برای توزیع مناسب فشار در بین قطعات است.

بسته نشدن پنجره در اثر بهم خوردن رگلاژ پنجره

بعضی اوقات به دلیل باز ماندن طولانی مدت پنجره دو جداره، لنگه بازشو از رگلاژ خارج شده و باعث می‌شود که هنگام بستن پنجره، پنجره گیر کند و به خوبی بسته نشود.

در این حالت در صورتی که لولای پنجره شما قابل رگلاژ باشد، به واسطه یک پیچ آلن، کاور لولا در قسمت پایینی را بردارید تا بتوانید لنگه پنجره را به سمت بالا و چپ و راست تنظیم نمایید و بازشو تنظیم گردد. درصورتی که پنجره دوجداره شما از لولای غیر استاندارد و معمولی استفاده شده باشد ناچارید تعمیرکار خبر کنید.

در بعضی مواقع دیده می شود که پیچ نصب لولا شل شده است و سفت هم نمی شود، همانطور که می دانید در داخل پروفیل های upvc از گالوانیزه های u شکل استفاده می شود تا علاوه بر بالا بردن ممان اینرسی و مقاومت پنجره، پیج های محل نصب لولاها در آنها بسته شود و سفت گردند.

اما در حالتی که پیچ در گوشت پروفیل پیچانده شود بس از مدتی باز و بسته شدن پنجره، لولاها شل شده و پنجره خودش را به اصطلاح می اندازد. این عارضه دلیلی است بر عدم وجود گالوانیزه در داخل پروفیل می باشد که چاره ای جز تعمیر و یا تعویض اساسی پنجره را ندارید.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

بسته نشدن پنجره دوجداره بر اثر کیفیت پایین لولاها

اگر لنگه پنجره دوجداره شما بزرگ باشد، اما از لولاهای معمولی که تحمل وزنی کمی دارند، استفاده شده باشد، این لولا‌ها نمی‌توانند وزن زیاد لنگه را تحمل کنند درنتیجه اصطلاحا لنگه بازشو خود را انداخته و لولای نیز از جای خود خارج شده است.

توصیه می‌کنیم در این حالت از تعمیرکار پنجره خود درخواست کنید که لولاهای معمولی پنجره را باز کرده و با لولاهایی که تحمل وزن بالایی دارند، قابل تنظیم می‌باشند و به راحتی قابل رگلاژ می باشند، تعویض کنند. که هم تحمل وزن بالایی دارند و هم اینکه به راحتی قابل رگلاژ می باشند.

بسته نشدن پنجرهعلت بسته نشدن پنجره دوجداره: انقباض و انبساط پروفیل upvc

این مشکل معمولا به دلیل سرد و گرم شدن هوا ایجاد می‌شود. پروفیل upvc دارای ضریب انبساط حجمی بالایی می‌باشد، بادخور 4 میلی که در اطرف محل نصب پنجره upvc می‌دهند به همین دلیل می‌باشد که اگر پنجره upvc دچار انبساط و یا انقباض گشت، فضایی برای تغییر حجم آن وجود داشته باشد.

اگر در هنگام نصب و ابعاد برداری پنجره دوجداره، این بادخور در نظر گرفته نشود، پروفیل پنجره دو جداره در هنگام انبساط و انقباض تحت فشار قرار می‌گیرد، بازشو ها از رگلاژ خارج می‌شوند و درنتیجه پنجره بخوبی بسته نمی‌شود.

در این حالت اگر با استفاده از آچار آلن مشکل پنجره برطرف نشد، مشکل از تولید می‌ باشد.

این مشکل مجددا ممکن است در طی فصول سرد حل شود و مجددا در تابستان ایجاد شود، باید پنجره بادخور استاندارد داشته باشد و اصولی رگلاژ شود.

باز نشدن پنجره به علت گیر کردن باز شو

در صورت استفاده از قطعات زاماک به هنگام بستن پنجره، پلیت اسپانیولت در داخل آن ها گیر کرده و دور تا درو پنجره کیپ و عایق بندی می شود.

گاهی ممکن است در هنگام باز کردن پنجره به این قطعات گیر کرده و بسته نشود. در این حالت می توان گفت که پنجره از سمت لولا از رگلاژ شده است که برای رفع این مشکل نیز نیاز به رگلاژ مجدد است.

برای استعلام قیمت پنجره دوجداره همین حالا اقدام کنید.

گیر کردن بازشو پنجره به قطعات زاماک

گاهی اوقات بازشو پنجره دوجداره در هنگام بسته شدن به قطعات زاماک برخورد می‌کند و بسته نمی شود.

این قطعات زاماک به این دلیل در پنجره جا‌گیری شده‌اند که در هنگام بسته شدن پنجره و دادن دستگیره به سمت پایین، پلیت های قارچی شکل اسپانیولت در داخل آن‌ها گیر کرده و دور تا در پنجره شما کاملا کیپ و عایق شود.

درصورتی که متوجه شدید که بازشو در هنگام بسته شدن به قطعات زاماک گیر می‌کند، بدانید که پنجره از سمت لولا از رگلاژ خارج شده و باید مجددا رگلاژ شود.

علت بسته نشدن پنجره دوجداره: جدا شدن قسمت بالایی بازشو پنجره از سمت لولا

این مشکل عموما در پنجره‌های دوحالته ایجاد می‌شود که لولا از سمت بالا جدا شده و بازشو تنها به قیچی دوجالته متصل می‌باشد.

جمع بندی

پنجره یو پی وی سی نیز مانند تمام محصولات دیگر باید به درستی نگهداری شود. البته منظور از نگهداری رسیدگی مداوم نیست گاهی دست کاری نکردن قطعات مکانیکی و شستشو ندادن قطعات و بدنه می ‌تواند یک رسیدگی مناسب باشد.

هرچه فشار کمتری را به پنجره تحمیل کنید عمر آن طولانی تر خواهد بود. در اکثر موارد دیده شده شستشو های مداوم بدنه با مواد نامناسب، باعث از بین رفتن روکش و لایه رویه پروفیل یو پی وی سی شده است.

هزینه نگهداری از پنجره به نسبت نصب و تعویض پنجره قدیمی با پنجره یو پی وی سی بسیار مقرون به صرفه تر است.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم