اجزای تشکیل دهنده پنجره

اجزای تشکیل دهنده پنجره

در این مقاله قصد داریم به اجزا تشکیل دهنده درب و پنجره بپردازیم. به طور کلی یک درب یا پنجره از 5 قسمت اصلی تشکیل شده اند. این پنج قسمت اصلی که اجزا تشکیل دهنده پنجره می باشند، شامل: پروفیل، یراق آلات، شیشه چسب بوتیل و گاز آرگون می باشد. قصد داریم نکات مهم در هنگام خرید یک درب و پنجره را بیان کنیم تا با آگاهی بیشتری بتوانید خرید خود را انجام دهید. هم چنین به الزامات فنی هنگام تولید درب و پنجره خواهیم پرداخت که با رعایت آنها درب و پنجره ای استانداردتر و عایق تر خواهید داشت. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

اجزای اصلی تشکیل دهنده پنجره

پنجره استاندارد از چندین بخش اصلی تشکیل شده است که به آن ها در این مطلب اشاره خواهیم کرد. عمدتا پنجره دوجداره از بخش های پروفیل و گالوانیزه، یراق الات و اسپانیولت، لولا و دستگیره، شیشه و زهوار تشکیل شده است که هر کدام از موارد ذکر شده وظیفه ای را به دوش می کشند و وجود هر یک لازمه عملکرد صحیح پنجره دوجداره می باشد. 

پروفیل

برای ساخت قاب پنجره معمولا سه نوع متریال آلومینیوم، یو پی وی سی و آهن در کشور ما کاربرد دارند و فروششان بیشتر از باقی متریال ها است. پروفیل یو پی وی سی نیز نسبت به آهنی پر طرفدارتر و محبوب تر بوده است. این متریال دارای مزایای فراوانی می باشد. در کنار تمامی مزایای که داراست، می توان به عایق حرارتی و صوتی بودن آن اشاره کرد. همانند پنجره های آهنی نیاز به رنگ آمیزی سالیانه نخواهید داشت و دچار زنگ زدگی نخواهد شد.

پروفیل های یو پی وی سی به صورت ذاتی سفید رنگ می باشند اما می توانید به هر رنگی که متناسب با ساختمان شما می باشد، آن را تغییر رنگ دهید و اصطلاحا از نوع لمینت شده آن استفاده کنید. پس از بررسی قاب پنجره با متریال یو پی وی سی نوبت به بررسی پروفیل های آلومینیومی رسیده است. پنجره های آلومینیومی خود به دو دسته کلی تقسیم می شوند. این دو دسته شامل پنجره آلومینیوم نرمال و پنجره آلومینیوم ترمال بریک می باشد. توجه داشته باشید که عنصر آلومینیوم به صورت ذاتی رسانا می باشد و عایق خوبی نمی باشد.

اما برای برطرف کردن این مشکل پروفیل های ترمال بریک به بازار ارائه شده اند. این پروفیل به دلیل وجود یک لایه پلی آمید در پروفیل از عایق بودن آن جلوگیری می شود. پنجره آلومینیوم ترمال بریک یک عایق قوی صدا و حرارت می باشد. علاوه بر این ها فلز آلومینیوم بسیار سبک بوده اما در عین این سبکی بسیار مستحکم و قوی می باشد. همچنین پروفیل آلومینیوم تنوع رنگ بسیار بالایی را شامل می شود. قیمت ترمال بریک نسبت به یو پی وی سی بالاتر می باشد.

شیشه

پس از انتخاب متریال قاب پنجره از بین یو پی وی سی و آلومینیوم نوبت به معرفی جز دیگری از اجزای پنجره رسیده است. شیشه یکی از مهم ترین قسمت ها در درب و پنجره می باشد. یکی از موارد مهم در شیشه که تاثیر مستقیم بر قیمت درب و پنجره شما می گذارد تعداد جداره آن می باشد. پنجره تک جداره، دوجداره، سه جداره و چهار جداره رایج ترین ها در کشور هستند. شیشه تک جداره از یک جداره تشکیل شده است. اما در شیشه دوجداره از دو شیشه برای عایق استفاده می شود. توجه داشته باشید که فرآیند دو جداره شدن بسیار مهم است.

اجزای تشکیل دهنده پنجرههر چه با ماشین آلات صنعتی و بدون دخالت انسان این عمل انجام شود خروجی شما با کیفیت تر خواهد بود. گروه صنعتی درساوین در تمامی پنجره های دو جداره و سه جداره خود از گاز آرگون استفاده می کند. با تزریق گاز آرگون بین دو جداره پنجره ای با عایقی قوی تر و کار آمد تر خواهید داشت. اگر در مناطقی زندگی می کنید که نیاز به عایق قوی تر دارید و آلودگی صوتی خارج از منزل شما زیاد است، نظیر خانه های نزدیک اتوبان یا مدارس می توانید از سیستم سه جداره استفاده کنید. در سیستم سه جداره ما سه شیشه خواهیم داشت که توسط دستگاه و ماشین آلات ساخته شده اند.

بین شیشه ها علاوه بر گاز آرگون از اسپیسر و سلی کاژل استفاده می شود تا عایق قوی تری داشته باشید. توجه داشته باشید که بعضی از همکارها برای کم  تر شدن مبلغ تمام شده پنجره از گاز آرگون و سلی کاژل استفاده نمی کنند. همچنین با ترکیب ضخامت های مختلف شیشه می توانید به ترکیب های جذابی برسید. ضخامت شیشه تک شامل چهار میل، شش میل، هشت میل و ده میل می باشد. از چهار میل برای شیشه دو جداره استفاده می شود. شش میل استاندارد برای ساخت پنجره دو جداره می باشد.

از هشت میل برای میز و قفسه استفاده می شود و در آخر از ده میل برای درب های سکوریت استفاده می گردد. پس از بررسی انواع ضخامت شیشه و کاربرد هر کدام نوبت به بررسی انواع شیشه از نظر امنیت و استقامت رسیده است. به طور معمول شیشه ها از نظر استقامت به سه دسته کلی شیشه معمولی، شیشه سکوریت و شیشه لمنیت تقسیم می شوند. شیشه معمولی در هنگام شکستن دارای ناحیه تیز و برنده می شود و خطرناک می باشد. شیشه سکوریت با اعمال شوک حرارتی به شیشه انجام می گیرد.

این شوک باعث شده شیشه سکوریت شما نسبت به شیشه معمولی پنج برابر مقاوم تر باشد و نحوه شکستن و خرد شدن آن به صورت قطعات ریز و غیر برنده می باشد. پس از بررسی شیشه معمولی و سکوریت نوبت به بررسی شیشه لمینت رسیده است. شیشه لمینت متشکل از دو یا چند لایه شیشه ساده یا سکوریت می باشد که طی فرآیندی به وسیله طلق pvb به یک دیگر متصل خواهند شد. کاهش بیشتر مصرف انرژی و عایق صوتی، افزایش امنیت و جلوگیری از اشعه یو وی از جمله ویژگی های این نوع شیشه ها می باشد.

یراق آلات

اجزای تشکیل دهنده پنجرهبه تمامی قطعاتی که باعث باز یا بسته شدن لنگه بازشو پنجره می شود یراق آلات می گویند. یراق آلات باعث مشخص شدن نوع مدل بازشو در درب و پنجره ها خواهد شد. به طور کلی یراق و نحوه بازشو پنجره به سه دسته پر فروش تقسیم می شوند. یراق تک حالته، یراق دو حالته و یراق کشویی سه نوع محبوب و پر فروش انواع یراق آلات می باشد.

چسب بوتیل

برای چسباندن فاصله گذار بین جداره های شیشه از چسب بوتیل استفاده می کنند. برای این کار ابتدا فاصله گذار را در دستگاه مخصوص چسب زنی کرده و سپس در فضای بین دو شیشه می چسبانند. این چسب زنی باید به شکل یکنواخت صورت گیرد و دور تا دور شیشه و فاصله گذار را کاملا بچسباند تا تمامی منافذ بین شیشه و فاصله گذار پر گردد. این چسب بوتیل باید کیفیتی بالا داشته باشد تا فضای بین دو شیشه را در برابر رطوبت و نفوذ هوا ایمن سازد.

گاز بین پنجره دوجداره

گازی که بین صفحات شیشه ای پنجره دوجداره استفاده می شود، بستگی به تولید کننده پنجره داشته و هر کدام از گازهای مختلفی استفاده می کنند. به طور کلی، از یک گاز بی اثر مانند آرگون، کریپتون یا ترکیبی از هر دو استفاده می شود که باعث ایجاد یک مانع عایق بین داخل و خارج از منزل می شوند. در واقع، علاوه بر جنس و نوع فریم پنجره، دلیل دیگر عایق بودن پنجره دوجداره، همین گاز موجود بین صفحات شیشه ای آن است.

نکات مهم زمان خرید یک پنجره دو جداره

اکنون در صورت تمایل به خرید این پنجره ها نکاتی که باید بدان توجه کنید را بررسی خواهیم کرد:

  • هزینه
  • زیبایی و جلوه نگری
  • دوام و ماندگاری برای سالهای متمادی
  • سهولت نگهداری و مراقبت
  • راندمان انرژی و کاهش هزینه های قبوض پرداختی
  • داشتن استانداردهای لازم
  • گارانتی و ضمانت نصب و اجرایی و همچنین داشتن تضمین ارائه سرویس خدمات پس از نصب

مونتاژ

به فرآیند سرهم کردن پروفیل ها بر اساس اباد و طرح پروژه که در نهایت باعث ساخته شدن درب و پنجره می شود مونتاژ می گویند. گروه صنعتی درساوین در مونتاژ درب و پنجره های خود از الزامات فنی پیروی می کند. مونتاژی نیز همانند دیگر عوامل بسیار مهم می باشد و کیفیت عایق بندی پنجره های شما را مشخص می کند. هر چه مونتاژ با ماشین آلات صنعتی انجام گیرد و دخالت انسانی کمتر باشد محصول استاندارد تری خواهید داشت.

نصب

پس از بررسی پروفیل، یراق آلات، شیشه و مونتاژ نوبت به بررسی نصب رسیده است. مرحله پایانی فرآیند تولید پنجره نصب می باشد. نصب استاندارد بسیار مهم است و در طول عمر پنجره شما نقش خواهد داشت. در گروه صنعتی درساوین حمل صحیح از انبار تا پروژه توسط متخصصین آموزش دیده انجام می گیرد. تجربه بالا به همراه آموزش نصب و رگلاژ اصولی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. همچنین در درساوین از چسب جی میکس 600 که دارای درصد سیلکون بالا می باشد برای پر کردن فضای دیوار و پنجره استفاده می شود.

مقالات زیر را از دست ندهید:

پنجره خلیجی

پنجره هلالی

پنجره لیفت اند اسلاید

پنجره فولکس واگنی

پنجره کشویی

انواع توری پنجره

توری پلیسه

تعویض پنجره های قدیمی

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم