تاثیر پنجره در طراحی داخلی خانه

تاثیر پنجره بر طراحی داخلی خانه

تاثیر پنجره در طراحی داخلی فضاهای متفاوت بسیار است. در حقیقت هنگامی که معماران محل قرارگیری و ابعاد و اندازه های پنجره را مشخص می کنند، به نحوی پروسه طراحی داخلی ساختمان آغاز می شود. در این مقاله با تاثیر پنجره بر طراحی داخلی خانه آشنا می شویم.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

پنجره و شکل آن، در ظاهر فضا تأثیر می گذارد. در نتیجه، جزئیات بصری همچون رنگ می تواند نقش مهمی در جذابیت فضا ایفا کند.

تاثیر پنجره در طراحی داخلی

بعد از انجام طراحی یک خانه، یک پنجره معمولی نیز می تواند در تمام محیط خانه شما تاثیر فراوانی داشته باشد.

وجود پنجره و عبور نور خورشید از سطح شفاف آن، حس گرما و نشاط را به فضای خانه منتقل می کند و از طرفی منظره ی رو به فضای بیرونی موجب ارتباط درون و بیرون شده و همینطور حس خوبی را در ساکنین ایجاد می کند.

تاثیر پنجره در طراحی داخلی خانه پنجره علاوه بر حس ارتباط با فضای بیرونی، محصوریت و حریم فضای خانه را حفظ می کند.

پنجره های بزرگ و دیوارهای شیشه ای قصد دارند تا حداقل به ظاهر، فضای بیرون و درون را به هم پیوند زنند.

پنجره های داخلی می‌توانند به همان شیوه، به طور ظاهری اتاق را تا فراتر از مرزهای فیزیکی اش گسترش دهند و اجازه می دهند که به بخشی جدایی ناپذیر از فضای داخلی اطرافش تبدیل گردد.

پنجره ها و درگاه ها، سطوح دیواری را قطع میکنند که به ساختمان شکل می دهند و فضاهای داخلی را تعریف می‌کنند.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

تاثیر پنجره در تامین نور طبیعی

انسان ها به طور طبیعی نیاز به برخورداری از نور خورشید را دارند.
نور طبیعی منبعی برای بدن، ذهن، روح و همچنین راهی برای اتصال ما به فضای بیرون از خانه است و همان طور که می دانیم نور طبیعی منبع یک زندگی سالم است.

طراحان نیز باید به این مسئله و نیازهای طبیعی انسان و همین طور تاثیر فراوان نور طبیعی بر روی کیفیت زندگی، در هنگام ساخت خانه توجه لازم را داشته باشند.

از طرفی نورگیرها که به عنوان منبع نور طبیعی خانه ها شناخته شده اند به  کسانی پیشنهاد می شود که امکان اینجاد پنجره بر روی دیوارهای خارجی خانه خود را ندارند.
نورگیرها به عنوان وسایل طراحی توسط طراحان مورد استفاده قرار می گیرند و از انواع مختلف آن و عملکردشان برای کنترل نور داخل خانه بهره گرفته می شود و به شکلی همان کار پنجره ها را انجام می دهند.

تاثیر پنجره در طراحی داخلی خانهمنظره و دید به بیرون

کافیست تصور کنید در اتاقی از خواب بیدار می شوید که اقیانوس پهناور از بیرون پنجره های شیشه ای از کف تا سقف نمایان است و یا از چراغ های شهر از طریق پنجره هایی که با پرده تزئین شده اند مشخص است تا حس فوقالعاده ای را تجربه کنید.
پنجره ها خیلی بیشتر از این که فقط راهی را به بیرون باز کنند کاربرد دارند.
کاربرد بسیار مهم پنجره این است که به شما کمک می کند تا محیط بیرون از خانه را تسخیر کرده و آن را به درون خانه خود وارد کنید.
هنگام طراحی خانه توجه داشته باشید که، ابتدا یک منظره ی عالی را پیدا کرده و در نتیجه پنجره ای را برای آن فضا انتخاب کنید که زیبایی منظره را بهبود ببخشید.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

تاثیر پنجره در معماری

مهمترین موضوع در هنگام طراحی پنجره های خانه، توجه به موقعیت جغرافیایی و جهت گیری آن است.

اهمیت توجه به جهت های جغرافیایی به این دلیل است که میزان دریافت نور و ساعات تابش نور در هنگام طراحی فضا های مختلف باید در نظر گرفته شود.

اگر هنوز در مرحله طراحی خانه خود هستید، بهتر است به موقعیت جغرافیایی توجه ویژه ای داشته باشید.
اینکه خانه شما پس از مطابقت پیدا کردن با نور خورشید به چه شکلی در خواهد آمد و اینکه می خواهید کدام قسمت خانه پر نورتر باشد تا بتوانید نهایت بهره را از این نور طبیعی ببرید همه و همه از جمله مسایلی است که باید به آن توجه شود.
معماران و طراحان همه به شما خواهند گفت که هنگام  طراحی و انتخاب پنجره در دکوراسیون داخلی، همه ویژگی ها را مدنظر قرار دهید.
ممکن است که شما علاقمند نباشید از پنجره ی شیشه ای شفاف بر روی دیوار اتاق خواب خود استفاده نمایید تا در هنگام طلوع خورشید نور مورد آزارتان قرار ندهد و بیدار نشوید یا هزار مورد خاص دیگر که بسته به سلیقه شما خواهد بود.
به همین ترتیب به تغییرات آب وهوایی و تغییرات فصلی در منطقه ی خود نیز باید توجه فراوانی داشته باشید تا درهنگام گرما و سرما موقعیت مکانی مناسبی برای پنجره در نظر بگیرید.

در پایان

تاثیر پنجره و کاربرد آن در معماری داخلی، بسیار زیاد است. به طوری که یک انتخاب اشتباه می تواند آسایش و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد. در این مقاله تاثیر پنجره در طراحی داخلی خانه را مورد بررسی قرار دادیم. امیدواریم این مطالب به شما در انتخاب پنجره مناسب یاری دهد.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم