آشنایی با پنجره هوشمند

پنجره هوشمند

هوشمندسازی تا جایی پیش رفته است که سازندگان ساختمان‌ ها به ایجاد بخش‌ های مختلف هوشمندی برای ساختمان‌سازی روی آورده اند. یکی از بخش‌های مهم در این زمینه، صنعت تولید درب و پنجره و در راستای آن، تولید پنجره دوجداره هوشمند بود. پنجره هوشمند می تواند آسایش و حریم شخصی ساکنان ساختمان را تامین کند. این نوع پنجره ها با تامین برق مورد نیاز از مصرف بیش از اندازه جلوگیری می کنند و نیاز به سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش را به حداقل می رسانند.

برای استعلام قیمت انواع در و پنجره وین تک، اینجا کلیک کنید.

پنجره های هوشمند در ساختمان های مسکونی و تجاری قابل استفاده هستند و به ویژه برای ساختمان های اداری مناسب هستند چرا که گاهی اوقات نیاز به تامین حریم شخصی در اتاق های ملاقات ضرورت می یابد.

پنجره دوجداره هوشمند

امروزه با وجود پیشرفت روزافزون تکنولوژی، گرایش به سمت یافتن راهکاری برای کاهش هدر رفت انرژی ساختمان و عایق بندی در برابر سرما و گرما و الودگی صوتی افزایش یافته، برای این کار طبق مطالعات گسترده تمرکز بیشتر روی پنجره دوجداره است. سعی بر این است که با نفوذ تکنولوژی هوشمند در دنیای صنعت و فناوری انقلاب بزرگی در تمام ابعاد زندگی انسان ها ایجاد شود. پنجره های دوجداره هم از این قائله مستثنی نیستند و تبدیل به پنجره هوشمند شده اند. پنجره های الکتروکرومیک و پنجره هایی با ذرات معلق نمونه هایی از پنجره های هوشمند هستند که از طریق کنترل هوشمند و ذخیره انرژی کمک شایانی به بشر خواهند کرد.

نمونه های بسیاری از این پنجره های هوشمند ساخته شده اما هنوز در جهان متداول نشده است. با تولید و استفاده انواع پنجره دوجداره در ساختمان ها، سالن های کنفرانس و ادارات به نسبت قابل ملاحظه ای از اتلاف انرژی جلوگیری می شود.

پنجره هوشمند با شیشه های مات شونده

از روزی که آسایش و پایداری دو اصل کلیدی در معماری معرفی شد و با وجود تمایل افراد برای استفاده از ساختمان‌هایی با پنجره‌ های بزرگ و دیوارهای شیشه‌ای، چگونگی جلوگیری از اتلاف انرژی به عنوان مسئله‌ای چالش‌برانگیز به حساب می‌آمد. با گذشت سال‌های متمادی و پیشرفت علم و تکنولوژی، راهکارهای بسیار زیادی برای حل این مشکل مطرح شد. بالاخره پس از آزمون و خطای راه‌حل‌های مختلف، استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شونده، به عنوان راهکاری کاربردی و موثر مورد استفاده قرار گرفت.

پنجره هوشمندپنجره دوجداره هوشمند به کاربران اجازه می‌داد تا شفافیت پنجره های خود را کنترل کنند. البته تنها مشکل اصلی این روش آن بود که با مات شدن شیشه، شفافیت پنجره دوجداره که یکی از جذابیت‌های اصلی برای دکوراسیون داخلی بود، از بین می‌رفت. پژوهشگران برای رفع این مشکل راهکار جدیدی پیشنهاد دادند. آن‌ها تصمیم گرفتند، که از تکنولوژی جدید در هوشمندسازی پنجره های دوجداره استفاده کنند. با استفاده از تکنولوژی جدید، تنها از عبور نور مادون قرمز جلوگیری می شد، در حالی که هنوز امکان عبور نور مرئی وجود داشت. این خاصیت در پنجره دوجداره هوشمند، باعث کنترل گرمای ساختمان و خنک شدن هوا در روزهای تابستان و همچنین کاهش هزینه‌های ساختمانی می‌شد. کم کم دانشمندان و تولیدکنندگان صنعت درب و پنجره توانستند حالت‌های دیگری از این سازه‌ها را ایجاد کنند.

در پنجره‌های هوشمند با شیشه‌های مات‌شونده جدید، کاربر می‌توانست امکان عبور نور مادون قرمز را در هوای سرد فعال کند. این کار باعث برای گرم‌تر شدن فضای داخلی می‌شد. همچنین این امکان وجود داشت که از میزان عبور نور نامرئی کاست. به این ترتیب، شیشه علاوه بر حفظ شفافیت خود، دارای امکان کنترل حرارت و نور نیز می‌شد. در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی شیشه مات شونده، می توان میزان عبور نور خارجی را از شیشه کنترل کرد. به این ترتیب، شفاف و یا مات شدن شیشه پنجره دوجداره هوشمند قابل کنترل است. با استفاده از پنجره‌های دوجداره‌ای که دارای چنین شیشه‌ای هستند، می‌توان فضای داخل را در کسری از ثانیه تبدیل به محیطی کاملا خصوصی و یا قابل مشاهده کرد.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

انواع شیشه پنجره هوشمند

امروزه فناوری‌های مدرن تولید شیشه، تاثیر شگفت‌آوری بر توسعه ساختمان‌سازی در سراسر جهان داشته است. فناوری شیشه های هوشمند در سال‌های اخیر توسعه خیره کننده‌ای داشته‌اند. تولید شیشه‌های هوشمند بر پایه چهار تکنولوژی کریستال مایع، الکتروکرومیک، ذرات معلق و مواد ترموکرومیک استوار است. در ادامه با انواع شیشه های هوشمند آشنا می‌شویم.

شیشه هوشمند الکتروکروماتیک

این نوع شیشه مات شونده با استفاده از مواد الکتروکروماتیک تولید می‌شود. الکتروکروماتیک ماده‌ای است که رنگ آن در اثر عبور جریان الکتریکی تغییر پیدا می کند. زمانی که کلید تنظیم شیشه پنجره هوشمند را تنظیم می‌کنیم، الکتریسیته در آن جریان می‌یابد و با ایجاد واکنش شیمیایی، باعث بروز تغییرات در خواص الکتروکروماتیک می‌شود. از ویژگی‌های استفاده از مواد الکتروکروماتیک در شیشه های هوشمند، امکان تنظیم شدت مات شوندگی آن با تغییر مقدار جریان الکتریسیته است.

شیشه هوشمند کریستال مایع

شیشه های هوشمند کریستال مایع، نوعی از شیشه ها در پنجره های هوشمند هستند. در این نوع شیشه‌های هوشمند، نور مستقیم خورشید توسط شیشه پراکنده و تا ۹۸ درصد از اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز حذف می‌شود. این تکنـولوژی براساس پخش کنترل شده نور با استفاده از نیروی الکتریکی عمل می‌کند. تکنولوژی تولید شیشه‌های هوشمنـد همچون تکنولوژی تولید تلویزیون‌های LED و مانیتـور کامپیوتر های شخصی است.

مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند

تکنولوژی شیشه های مات شونده در پنجره دوجداره، تاثیر قابل توجهی بر رو‌ش‌های معماری داخلی و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی داشته است. در این قسمت به بررسی مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده می‌پردازیم.

سازگاری

تمامی شیشه‌ها قابلیت تبدیل شدن به شیشه هوشمند را دارند. نیروهای متخصص ما بدون هیچگونه تخریب، در محل کار شما و در کمترین زمان شیشه‌های شما را هوشمند سازی می‌کنند.

تغییر حالت فوری

هنگامی که جریان الکتریسه به درون مدار شیشه هوشمند وارد و یا قطع می‌شود، شیشه بلافاصله از حالت مات به شفاف و بالعکس تغییر حالت می‌دهد. تغییر حالت شیشه‌های هوشمند در حد میلی ثانیه انجام می‌شود.

نفوذپذیر شدن نور در حالت مات شیشه

حتی اگر شیشه هوشمند شفاف نباشد و در حالت خاموش قرار بگیرد، باز هم انتقال نور از شیشه بسیار عالی صورت می‌گیرد. پنجره دوجداره هوشمند در حالت خاموش مانند شیشه شفاف اجازه عبور نور را می‌دهد. درست مثل شیشه سندبلاست، اشیا پشت کریستال مایع دیده نمی‌شود، اما نور وجود دارد. اگر این نوع شیشه بر روی پنجره و یا درب نصب شود، علاوه بر حفظ حریم خصوصی، نور هم به اندازه کافی در داخل اتاق وجود خواهد داشت.

کنترل اشعه ماورای بنفش با پنجره هوشمند

پنجره‌های هوشمند اشعه ماورای بنفش را تا ۹۸ درصد جذب می‌کنند و مانع از انتقال آن به محیط داخل می‌شوند. این خاصیت شیشه های پنجره دوجداره هوشمند، در واقع مانعی برای فرسایش وسایل گرانبهای شما همچون تابلوهای نقاشی، نقاشی ساختمان، رنگ فرش و مبلمان می‌شود. علاوه بر این‌ها، اشعه ماورای بنفش عامل سرطان زایی است، که با حذف آن، از پیری زودرس و سایر بیماری‌های دیگر جلوگیری خواهد شد.

عایق شدن صدا با شیشه‌های هوشمند

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب پنجره‌های هوشمند، عایق شدن صوتی محیط داخلی می‌باشد. این شیشه‌ها تا حدودی باعث محدودیت عبور صدا می‌شوند. در صورت نیاز به کنترل بیشتر صدا باید از پنجره های هوشمند با شیشه دوجداره استفاده کرد.

مقاومت در برابر نفوذ عوامل مختلف

اگر شیشه هوشمند به صورت تصادفی بشکند و یا در آن حفره‌ای ایجاد شود، با توجه به خاصیتی که دارد، حفره به طور محدود قابل ترمیم است. این خاصیت باعث آزادی عمل در زمان تعویض و یا ترمیم شیشه می‌شود و به این ترتیب همانند شیشه‌های سنتی دیگر نیازی به تعویض فوری شیشه نخواهیم داشت.

برای اطلاع از قیمت دروپنجره ایده آل، اینجا کلیک کنید.

کاربرد پنجره هوشمند

می توانید در هر مکان و شرایطی از این تکنولوژی جدید استفاده کنید، اما تاکنون بیشتر از همه در ساختمان های تجاری، اتاق های جراحی، بیمارستان ها، گلخانه های هوشمند، سالن های کنفرانس، دانشگاه ها و برخی رستوران های مدرن از آن ها استفاده شده است. اما رفته رفته باید از این ویژگی در ساخت خانه های مسکونی نیز استفاده کرد که حجم وسیعی از مصرف انرژی کشور را به خود اختصاص داده اند.

پنجره هوشمند

  • دکوراسیون داخلی
  • مراکز تفریحی
  • مراکز درمانی
  • مراکز اداری
  • مراکز خرید
  • هتل‌ها

دکوراسیون داخلی

از جمله کاربردهای تکنولوژی شیشه‌های هوشمند، استفاده از آن در طراحی داخلی منازل، هتل‌ها و شرکت‌ها است. این شیشه‌ها کاربرد بسیاری در طراحی داخلی بسیاری از دفاتر و مشاغل مانند مطب، رستوران، کافی شاپ، فرودگاه، آرایشگاه، نمایشگاه، داروخانه، سینما، اماکن مقدس، گل فروشی، استودیو و آژانس مسافرتی دارد.

مراکز خرید

با استفاده از تکنولوژی شیشه هوشمند در ویترین فروشگاه‌ها و نمایندگی‌ها، علاوه بر کنترل نمایش یا عدم نمایش ویترین، با استفاده از ویدیو پروژکشن می‌توان از شیشه هوشمند به عنوان یک صفحه نمایش فانتزی برای پخش تبلیغات استفاده نمود. همچنین برای کنترل بهتر محیط تجاری و استفاده از بالکن فروشگاه‌های تجاری و تبدیل آن محیط به اتاق مناسب مدیریت می‌توان از پنل‌های شیشه‌ای هوشمند لمینت شده استفاده نمود.

مراکز اداری

از تکنولوژی شیشه‌های هوشمند می‌توان در محیط‌های اداری شرکت‌ها، اداراتِ خصوصی و سازمان‌ها برای پارتیشن‌بندی اتاق‌ها، کنترل بهتر کارمندان و همچنین مهیا کردن شرایط بهتر جلسات در اتاق مدیریت استفاده نمود. با استفاده از پنل‌های یکپارچه شیشه‌ای هوشمند، در کمترین زمان ممکن محیط اتاق اداری به شکل خصوصی تبدیل شده و پس از اتمام جلسات می‌توان شیشه‌ها را به حالت اولیه بازگرداند.

جمع بندی

پنجره دوجداره هوشمند طبق آخرین تکنولوژی روز دنیا در کارخانه های پیشرفته تولید می گردند. شیشه مات شونده در ابعاد مختلف ساخته می شوند و به درب یا پنجره اجازه می دهند نسبت به تغییرات پیرامون خود هوشیار باشند. اگر از شیشه های مات شونده در پنجره دوجداره هوشمند یک ساختمان استفاده شود، این بنا می تواند به محیط اطراف خود واکنش نشان دهد، بدین نحو که در روزهای گرم و آفتابی تابستان شیشه به صورت خودکار مات شده و حرارت و اشعه های خورشید را کاهش می دهد. وقتی این شیشه ها مات می شوند میزان گرمای خورشید کاهش یافته و پرتوهای مضر وارد ساختمان نمی شوند. از انواع شیشه پنجره هوشمند می توان شیشه هوشمند کریستال مایع، الکتروکروماتیک، فوتوکرومیک و ترموکرومیک را نام برد. از مزایای استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه مات شونده می توان به نفوذپذیر شدن نور در حالت مات شیشه، قابلیت تغییر شکل فوری در کمتر از یک ثانیه، کنترل دما با استفاده از شیشه هوشمند، کنترل اشعه ماورای بنفش با پنجره هوشمند و عایق شدن صدا با شیشه‌های هوشمند در پنجره اشاره کرد.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم