بررسی شیشه دودی دوجداره

شیشه دودی

پرطرفدارترین نوع شیشه دوجداره برای پنجره ساختمان ها، شیشه‌ دودی است. البته باید توجه داشت که دو نوع شیشه تیره‌ رنگ وجود دارد. شیشه برنز و دودی، دو نوع از پرکاربردترین شیشه‌ های دوجداره برای پنجره‌ها هستند که معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند.

امروزه شیشه‌های دوجداره نیز مانند شیشه‌های معمولی در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که در بین رنگ‌های تولید شده شیشه دوجداره دودی بسیار پرطرفدار می‌ باشد. استفاده از شیشه‌های دوجداره به ویژه در نمای ساختمان‌ها مرسوم شده و قانون جدیدی که شهرداری شهرها پیرامون اجباری بودن نصب پنجره‌ های دوجداره به کار برده‌اند. هر روز شاهد استفاده بیشتر از شیشه‌های دوجداره به عنوان نمای ساختمان هستیم.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

در صورتی که از این نوع شیشه‌ های دوجداره در ساختمان استفاده کنیم، به راحتی نمی‌ توان داخل ساختمان را مشاهده کرد.

با داشتن شناخت صحیح از نور و انتخاب شیشه مناسب می‌توان بر زیبایی فضا، آرامش ساکنین و هزینه‌های سرمایش و گرمایش ساختمان، تاثیر قابل توجهی گذاشت. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی انواع شیشه دودی برای پنجره‌های دوجداره بپردازیم.

شیشه دوجداره دودی چیست؟

در استفاده از پنجره دوجداره شیشه دودی مهم ترین نکته کاربری محل پنجره دوجداره می باشد. به عنوان مثال در محیط های تجاری و مسکونی غالبا شیشه های دوجداره ساده یا clear نصب می شوند. اما در محیط های اداری برای جلوگیری از دید داشتن افرادی که در بیرون رفت و آمد می کنند و ورود نور کمتر به داخل ساختمان اکثرا از پنجره دوجداره شیشه دودی یا شیشه رنگی استفاده می شود.

از آنجا که به نظر نمی رسد به این زودی ها سرعت ساخت و ساز در مراکز شهری کاهش یابد، طراحان و معماران باید مواد مورد نظر خود را بیش از گذشته در نظر بگیرند. برای حفظ شخصیت یک شهر شلوغ، ساختارهای جدید باید متناسب با چشم انداز موجود باشند.  از آنجا که از محبوبیت ساختمان های تمام شیشه ای کاسته می شود، محصولات شیشه ای با ظرافت بیشتر، مانند شیشه رفلکس دودی یا شیشه های رنگی خاکستری روشن، می توانند دید یک طراح را حفظ کنند و در عین حال ایجاد یک ساختمان با عملکرد بالا را نیز ممکن کنند.

چرا از شیشه دودی استفاده کنیم؟

در مناطق جغرافیایی سردسیر برای استفاده از حداکثر تابش نور خورشید و جذب گرما معمولا از شیشه‌های شفاف یا ساده دوجداره استفاده می‌کنند. اما در مناطق جغرافیایی گرم و کویری که تابش نور خورشید به صورت مستقیم و طولانی مدت می‌باشد، برای جلوگیری از ایجاد گرمای فراوان بهتر است به سراغ شیشه‌های دوجداره دودی برویم. این دسته از شیشه‌ها بهترین گزینه برای ساختمان‌های مناطق گرمسیری است، زیرا از میزان نفوذ نور خورشید به داخل ساختمان می‌کاهد.
شیشه دودی

البته نباید فراموش کرد، که برقراری هماهنگی و هارمونی بین رنگ شیشه‌های دوجداره پنجره و معماری ساختمان اهمیت فراوانی دارد. مثلا در ساختمان‌ هایی که از ورق نقره‌ای کامپوزیت به عنوان نما استفاده شده است، اغلب از پنجره دوجداره با شیشه دودی استفاده می‌شود. همچنین در نماهایی که تلفیقی از چوب، شیشه و آجر می‌باشند نیز، نصب پنجره دوجداره با شیشه دودی می‌تواند بسیار کاربردی و زیبا باشد.

شیشه دودی دوجداره چگونه تولید می‌شود؟

برای تولید شیشه‌ های دوجداره ابتدا باید دو شیشه را با اندازه‌ی یکسان برش دهیم چرا که دو شیشه روی هم قرار گرفته می‌شود و اگر به صورت دقیق هم اندازه نباشند هنگام نصب داخل فریم تعبیه شده در پنجره‌ی دوجداره نخواهد گرفت، در مرحله‌ی بعدی اسپیسر با ضخامت مناسب را با توجه به اندازه ی شیشه برش می‌دهیم سپس مواد ضد رطوبتی را داخل اسپیسر می‌ریزیم، برای اینکار باید حدود ۷۰ درصد از اسپیسر ازمواد رطوبتی تشکیل شده باشد.

در پایان کار، اسپیسرها را بین دو شیشه قرار داده و سپس گاز آرگون را از طریق دستگاه در محفظه بین دو شیشه تزریق می‌کنند. دیگر وقت آن است،‌ که با چسب‌های مخصوص، شیشه‌های دوجداره را به طور کامل دورگیری کنند.

البته نوع دیگری از این شیشه وجود دارد. در این نوع، معمولا شیشه‌های دودی لمینت شده را توسط لایه PVB به هم متصل می‌کنند. از این نوع شیشه‌ها برای اجرای پروژه‌ هایی که خطر شکستن شیشه در آن‌ ها وجود دارد، استفاده می‌کنند.

ضخامت شیشه‌ های دوجداره دودی

در تعیین ضخامت شیشه دودی دوجداره، ظرفیت پنجره دوجداره اهمیت دارد. در واقع هر پنجره دوجداره‌ای دارای قسمت مشخصی است، که درون آن، شیشه دوجداره را قرار می‌دهند. بنابراین با توجه به قسمت مشخص شده در پنجره، ضخامت شیشه دوجداره دودی تعیین می‌شود.

عموما، در پروفیل‌های مختلف، ابعاد قسمت مشخص شده برای نصب شیشه دوجداره دودی متفاوت است. مثلا ابعاد شیار مخصوص نصب شیشه دوجداره، در پروفیل آلومینیومی با پروفیل آلوود و پروفیل UPVC تفاوت دارد.

در واقع ضخامت شیشه دوجداره دودی شامل ضخامت دو شیشه و یک اسپیسر بین آن‌ها می‌باشد مثلا در اغلب پنجره‌های دوجداره، برای دو شیشه با ضخامت 6 میلی‌متر، معمولا یک اسپیسر 8 میلی‌متری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

انواع شیشه‌ دوجداره دودی

شیشه‌های دوجداره دودی انواع مختلفی دارند. هر یک از انواع این شیشه‌ها برای مکانی خاص کاربرد دارد. استفاده درست و به جا از انواع آن‌ها برای بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها نقش موثری ایفا می‌کند. در ادامه به معرفی انواع شیشه دوجداره دودی می‌ پردازیم.

 • رفلکس دودی
 • طرح دار دودی
 • استین گلاس دودی
 • دودی سکوریت
 • سندبلاست دودی
 • لمینت دودی
 • دکوراتیو دودی

شیشه دوجداره رفلکس دودی

از انواع شیشه‌های دوجداره که امکان خلق زیبایی فراوانی را برای طراحان و معماران ایجاد می‌کند و همچنین باعث تطبیق فضای پنجره دوجداره دودی با نمای ساختمان می‌شود، می‌توان به شیشه دوجداره رفلکس دودی اشاره کرد. برای تولید این نوع شیشه از آلیاژ و فلزاتی استفاده می‌شود که خصوصیات شیشه را تغییر می‌دهند. شیشه دوجداره رفلکس دودی معمولا از دوجداره شدن شیشه شفاف ساده و شیشه رفلکس دودی تشکیل شده است. در این نوع شیشه دوجداره، معمولا جداره رفلکس وظیفه بازتاب نوردر جهت منبع نور را دارد.

از جمله سایر ویژگی‌های شیشه دوجداره رفلکس دودی، می‌توان به عدم دید داخل منزل در روز، کمک به زیبایی نمای ساختمان، بازتاب و انعکاس نور مستقیم خورشید و جلوگیری از ورود گرمای تابستان به داخل منازل اشاره کرد. شیشه دوجداره رفلکس دودی در کنار مزیت‌های بیان شده، معایبی مانند کاهش نور و روشنایی منازل و تغییر رنگ دید ناظر را از داخل ساختمان دارد. همچنین این نوع شیشه دوجداره بخش زیادی از نور مرئی، پرتو IR و UV را بازتاب می‌دهد.

ویژگی شیشه دوجداره رفلکس دودی عبارت است از:

 • عدم دید داخل منزل در روز
 • کمک به زیبایی نمای ساختمان
 • بازتاب و انعکاس نور مستقیم خورشید و جلوگیری از ورود گرمای تابستان به داخل منزل

شیشه دوجداره طرح دار دودی

برخی شیشه‌های دوجداره طرح‌دار، برای زیباتر شدن فضای داخلی و نمای بیرونی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر کسی بخواهد از این شیشه‌ها طوری استفاده کند، که فضای داخلی ساختمان دیده نشود، بهتر است از نوع شیشه طرح‌دار دودی و دوجدار بهره گیرد.

شیشه دوجداره استین گلاس دودی

شیشه استین گلاس یا به عبارت دیگر همان استند گلاس، در اوایل سال 2013 توسط فعالان حوزه هنر در کشور ایتالیا ساخته شد. جالب است بدانید، که هنرمندان ایتالیایی در ابتدا فقط قصد داشتند که شیشه را با رنگ‌های گوناگون مخصوص شیشه، یعنی ویترای، رنگ‌آمیزی کنند. رفته رفته طرح‌ های آن‌ها با استقبال شدید از سوی مردم مواجه شد و این نوع شیشه به یکی از پرفروش‌ ترین شیشه‌های دکوراتیو در سطح جهان تبدیل شد.

به طور کلی شیشه استین گلاس دوجداره دودی در چهار مرحله تولید می‌شود. در مرحله اول، اسیدکاری روی شیشه به شکل متقارن صورت می‌گیرد. سپس شیشه مطابق با طرح و الگوی مورد نظر سندبلاست می‌شود. پس از آن، شیشه مطابق با طرح ایجاد شده تراشیده و در نهایت تراشه‌ های آن رنگ‌آمیزی می‌شوند.

شیشه دوجداره دودی سکوریت

به دلیل ابعاد بزرگ شیشه‌ها در برخی از پروژه‌ها، بهتر است که از شیشه‌های دوجداره سکوریت شده استفاده کرد. سکوریت کردن شیشه‌ها موجب مقاومت بیشتر آن‌ها در برابر فشار و ضربه خواهد شد. البته برای آنکه فضای داخلی بیش از حد تاریک نشود، بهتر است هنگام ساخت شیشه دوجداره دودی، یکی از شیشه‌ها را فلوت ساده انتخاب کرد. در صورتی که هنگام ساخت شیشه دوجداره سکوریت از دو شیشه دودی استفاده شود، نور خورشید حتی به صورت غیر مستقیم نیز وارد فضای داخلی نخواهد شد و این فضا از روشنایی نور آفتاب بی‌بهره خواهد ماند.

شیشه دوجداره سندبلاست دودی

شیشه‌های دوجداره سندبلاست دودی، در واقع شیشه هایی مات و مدرن هستند، که بهترین جایگزین برای شیشه‌های مات قدیمی به حساب می‌آیند. برای ساخت شیشه‌های مات و دودی سندبلاست، ساینده‌ های معدنی مانند شن و ماسه را با شتاب بالایی روی شیشه پرتاب می‌کنند. این کار باعث مات شدن شیشه‌ها می‌شود.

شیشه‌های سند بلاست دودی برای حک کردن لوگو و نام تجاری بسیار مناسب هستند و به همین دلیل شرکت‌های مختلف تجاری از آن‌ها برای حک کردن نام تجاری خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این، شیشه‌های دوجداره سند بلاست دودی به عنوان پارتیشن در جداسازی اتاق‌ها و فضاهای اداری نیز کاربرد دارند.

شیشه دوجداره لمینت دودی

شیشه‌های لمینت دودی و دوجداره، یکی دیگر از انواع شیشه‌های دو جداره است، که ویژگی‌های خاصی دارد. که در این نوشته به برسی آن ها می پردازیم. مهم‌ترین ویژگی این شیشه‌ها، نشکن بودن آن‌ها است. شیشه های دوجداره لمینت دودی نیز همچون شیشه‌ های دوجداره سکوریت دارای ترک‌های ریز است، اما در صورت وارد شدن ضربه‌های شدید تنها ترک برمی‌دارد و شکسته نمی‌شود.

شیشه دودیشیشه‌‌های دوجداره دودی لمینتی دارای ایمنی و مقاومت بسیار بالایی بوده، که به دلیل ترکیبات خاص به کار رفته در ساخت آن ایجاد شده است. این شیشه‌ها در واقع مجموعه‌ای از دو یا چند شیشه و طلق PVB هستند که موجب استحکام بسیار بالا و نشکن بودن آن‌ها می‌شود.

شیشه دوجداره دکوراتیو دودی

امروزه شاهد استفاده از شیشه‌های دوجداره در ساختمان‌های نوساز و حتی ساختمان‌های قدیمی بازسازی شده هستیم. به همین خاطر، تولید شیشه‌های دوجداره در کنار شیشه‌های مختلف دکوراتیو، در صنعت شیشه فراگیر شده است. بنابراین، شرکت‌های مختلف برای تولید شیشه‌های دوجداره رنگی از جمله دودی به صورت طرح‌دار و در ابعاد مختلف اقدام کرده‌اند.

معمولا شیشه دوجداره دکوراتیو و دودی در پنجره‌هایی با پروفیل دوجداره آلومینیومی و UPVC قرار می‌گیرد. به این ترتیب، بهتر است که رنگ شیشه دوجداره با رنگ پروفیل استفاده شده در ساختار پنجره دوجداره هماهنگی داشته باشد.

متداول‌ترین نوع شیشه دوجداره دکوراتیو، شیشه دودی استین گلاس می‌باشد. این نوع شیشه در همه کشورهایی که، طراحی دکوراسیون داخلی صاحب سبکی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. شیشه دوجداره دکوراتیو انواع مختلفی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به شیشه دوجداره دکوراتیو رنگی، شیشه دوجداره دکوراتیو رفلکس، شیشه دوجداره دکوراتیو استین گلاس، شیشه دوجداره دکوراتیو تیفانی و شیشه دوجداره دکوراتیو طرح‌دار اشاره کرد.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

عوامل تاثیرگذار در رنگ شیشه دوجداره

 • نوع کاربری: در استفاده از پنجره دوجداره شیشه دودی مهم‌ترین نکته کاربری محل پنجره دوجداره می‌باشد. به عنوان مثال در محیط‌های تجاری و مسکونی غالبا شیشه‌های دوجداره ساده یا clear نصب می‌شوند. اما در محیط‌ های اداری برای جلوگیری از دید داشتن افرادی که در بیرون رفت و آمد می‌کند و ورود نور کمتر به داخل ساختمان اکثرا از پنجره‌های دوجداره شیشه دودی با شیشه رنگی استفاده می‌شود.
 • شرایط آب و هوایی و جغرافیایی: در مناطق جغرافیایی سردسیر برای ورود حداکثری تابش نور خورشید و جذب گرما از شیشه های شفاف یا clear استفاده میکنند. اما در مناطق جغرافیایی گرم و کویری که تابش نور خورشید به صورت مستقیم می باشد و باعث ایجاد گرمای فراوان می شود، استفاده از شیشه های دودی بهترین گزینه برای به حداقل رساندن تابش خورشید می باشد.
 • تطابق با معماری ساختمان: باید یک همخوانی رنگی بین شیشه پنجره دوجداره upvc و معماری ساختمان شما وجود داشته باشد. به طور مثال در نماهای ساختمانی که ورق نقره‌ای کامپوزیت به کار برده شده است اکثرا پنجره دوجداره شبیشه دودی استفاده می‌شود. همچنین در نماهایی که تلفیقی از چوب، شیشه و آجر می‌باشد نیز می‌توان پنجره دوجداره شیشه دودی نصب کرد.

برچسب پنجره دودی

استفاده از برچسب یا پوشش پنجره، روشی ارزان قیمت است برای محافظت از مبلمان و فرش خانه در مقابل نور مستقیم و اشعه UV. اگر بخواهید از پرده یا سایبان بجای پوشش استفاده کنید، نور بیشتری را از دست خواهید داد که باعث تاریکی داخل خانه می‌شود ولی با استفاده از یک نوع پوشش پلاستیکی تنها از عبور اشعه UV جلوگیری می‌کنید.

قبل از خرید، ابعاد پنجره مورد نظرتان را بدقت محاسبه کنید. این برچسب‌ها به صورت رول در بازار فروخته می‌شوند که انواع مختلفی هم دارند. مانند: پوشش‌های بدون دید، کاهش دهنده نور مستقیم و پوشش عایقی یا دودی

در نوع برچسب بدون دید، تنها امکان عبور نور وجود دارد و از پنجره چیزی دیده نمی‌شود. این پوشش‌ها که می‌توانند طرح دار هم باشند هم برای ایجاد حریم خصوصی کاربرد دارند و هم در نوع مات آن برای جلوگیری ازعبور اشعه UV. می‌توانید آنها را بر روی شیشه‌های داخل هال، اتاق خواب و یا حمام نصب کنید.

و اما پوشش های‌ عایقی که با منعکس کردن نور خورشید و اشعه UV، در تابستان مانع گرم شدن داخل خانه می‌شود و هم در زمستان از هدر رفتن گرما جلوگیری می‌کند و در مجموع باعث کاهش هزینه‌های انرژی خواهد شد.

پوشش‌های کاهش دهنده هم تنها از میزان نور مستقیم آفتاب می‌کاهند.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم