استانداردهای پروفیل UPVC

استانداردهای پروفیل UPVC

پروفیل های یو پی وی سی تولید شده در برندهای مختلف ، چه خارجی باشند و چه داخلی، باید از استاندارد ها تعیین شده توسط سازمان ملی استاندارد ایران نیز بهره مند باشند. استانداردهای پروفیل UPVC شامل مواردی است که در این مقاله به آن می پردازیم. برای مثال پروفیل های UPVC وین تک، با دارا بودن گواهینامه کیفیت رال آلمان (RAL)، که بالاترین درجه ی کیفیت و استاندارد است، در کشور نیز باید توسط سازمان استاندارد ملی بررسی شود.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

برای ارزیابی کیفیت ساخت پنجره ها، مواردی از جمله مقاومت آن در برابر ضربه هایی با قدرت بالا تست می شود. مجموعه استاندارد هایی که برای پنجره های UPVC توسط سازمان ملی استاندارد تعیین شده است، مبحث 6840 نام دارد.

موارد مهم در استانداردهای پروفیل UPVC

پروفیل: پروفیل به ماده ای اکسترودی گفته می شود که دارای اندازه ای مشخص بوده و ابعاد معینی دارد.

پروفیل اصلی: پروفیل اصلی در واقع مهم ترین قطعه و با بیشترین کارایی در درب و پنجره های دوجداره UPVC است، که وظیفه ی آن تحمل بار و وزن وارده می باشد.

پروفیل ثانویه: پروفیل ثانویه نیز نقش مهمی در کارایی پنجره ها دارد، اما وزن و بار را تحمل نمی کند.

مواد قالب ریزی شده: مواد دیگری هستند که در ساخت پروفیل استفاده می شوند، و باید تحت نظر استاندارد تهیه شوند.

سطح قابل دید: منظور از سطح قابل دید، سطحی است که اگر درب یا پنجره UPVC را ببندیم، دیده می شود.

پروفیل upvc

آزمون استاندارد

وزن پروفیل با توجه به ابعاد آن و نوع پنجره، باید در بازه ی خاصی از استاندارد باشد تا کیفیت لازم را برای اخذ استاندارد داشته باشد.

ابعاد پروفیل

ابعاد پروفیل نیز در آزمون ها سنجیده می شود و نسبت آن با وزن و دیگر اجزاء مقایسه می شود.

آزمون حرارتی پروفیل

پروفیل باید در برابر حرارت تا میزان مشخصی مقاومت داشته باشد تا بتوان گفت از استاندارد بهره مند است. پروفیل باید بدون هرگونه خم، تغییر رنگ، تغییر شکل و آسیب تا حرارت مشخصی دوام بیاورد.

شرایط آب و هوایی

یکی از ویژگی های مهم پروفیل های UPVC، مقاومت آن ها و امکان استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف است. بنابراین در تست هایی که انجام می شود، پروفیل ها را در برابر تغییرات دمایی، گرما، سرما و دیگر شرایط آب و هوایی می سنجند تا دارای کیفیت و مقاومت کافی باشد.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

تست مواد اولیه

مواد اولیه استفاده شده در ساخت پروفیل و میزان آن ها، نقش کلیدی در دیگر ویژگی های آن دارد. این مواد باید مجاز، غیر آلاینده، معین و با میزان و فرمول مشخصی باشند تا توسط سازمان ملی استاندارد مورد تایید قرار گیرند.

مقاومت ضربه ای پروفیل

همانطور که در ابتدا نیز گفته شد، مقاومت پروفیل نیز از موارد قابل توجه در تست هاست. مقامت باید در برابر ضربه ها و فشار و بار پنجره سنجیده شود و در محدوده ی معینی قرار گیرد.

شکل ظاهری

در آزمون مربوط به مبحث 6840، شکل ظاهری پروفیل تولید شده نیز دارای اهمیت است. پروفیل از نظر شکل ظاهری، رنگ، سطح و … مورد توجه قرار می گیرد. پروفیلی استاندارد است که دارای رنگ ثابت و یکنواخت، سطحی صاف و بدون تورفتگی و یا برجستگی، ترک و یا هر اضافات دیگری باشد. همچنین خم، نا متوازنی و نا ترازی نیز نباید در شکل ظاهری پروفیل وجود داشته باشد.

در پایان

باید توجه کرد که شکل ظاهری پروفیل در هنگام آزمون استاندارد و همچنین در هنگام استفاده از پروفیل در ساخت در و پنجره دو جداره upvc بسیار مهم است که باید دارای رنگ ثابت و یکنواخت داشته و سطح آن از هر گونه ترک و جسم خارجی و حفره به دور باشد، اما اگر در هنگام تولید زدگی کوچکی روی پروفیل ایجاد شود اگر روی ظاهر و عملکردش در ساخت درب و پنجره دو جداره upvc تاثیر نداشت قابل چشم پوشی است.

همچنین باید توجه کرد که در هنگام نگهداری وانبار کردن پروفیل سطح آن صاف و بدون خوردگی باقی بماند.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم