شیشه ضد گلوله چیست؟

شیشه ضد گلوله چیست
شیشه ضد گلوله برای بسیاری از مکان ها و کسب و کارها مانند بانک و طلافروشی ها، ادارات دولتی، موزه و هرجایی که دارای اشیای گران قیمت است ضروری است. این نوع شیشه ها، ساختاری لایه لایه دارد و گلوله را در لایه اول خود متوقف کرده و مانع از پیشروی گلوله خواهند شد.
برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

شیشه ضد گلوله با ساختار ترکیبی از شیشه و پلاستیک خاص نوعی شیشه مقاوم در برابر گلوله، نفوذ و ضربه است. پلاستیک که لایه‌ نرم‌ تر این ساختار را تشکیل می‌دهد، باعث افزایش خاصیت الاستیک شیشه شده است. به‌ طوری که می‌ تواند به جای شکسته شدن و تغییر شکل دادن انعطاف‌پذیر باشد و با خاصیت چسبندگی خود مانع از عبور گلوله گردد.

هدف از تولید این نوع شیشه، تولید یک ماده با ظاهر و وضوح شیشه استاندارد اما با حفاظت مؤثر در برابر شلیک گلوله است. شیشه ضد گلوله دارای ضخامت‌های متفاوت است.

شیشه‌ ضد گلوله

این شیشه از 3 یا 4 لایه شیشه تشکیل شده که به وسیله طلق اکنیتی پلیمیر PVB پوشانده شده است. هر چه ضخامت و تعداد لایه‌ های شیشه و در نتیجه تعداد لایه های PVB بیشتر باشد به همان نسبت مقاومت این شیشه نیز بالاتر خواهد بود. وقتی گلوله به لایه اول برخورد می کند لایه پلاستیکی فشار گلوله را گرفته و گلوله را متوقف می کند. این شیشه ها در صورت وارد شدن ضربه به آن ها و شکستن از هم پاشیده نمی شوند.

این نوع شیشه از لحاظ ظاهری مانند شیشه های عادی دیده می شود، اما این نوع شیشه از نوع خاصی فیلم ضد گلوله و فرایند تولیدی که مخصوص تولید این نوع شیشه است ساخته می شود.

برای ساخت شیشه ضد گلوله تقلبی از نوعی چسب شفاف به نام رزین استفاده می کنند و شیشه های عادی را روی هم چینش کرده و از این فرآیند شیشه ضدگلوله تقلبی به دست می‌آید که فروشنده با توجه به شکل ظاهری این نوع شیشه شیشه ضد گلوله می گوید.

تاریخچه شیشه‌ ضد گلوله

طرح این نوع شیشه و شیشه مقاوم در برابر گلوله برای اولین بار در سال 1909 توسط ادوارد بندیکتوس که یک شیمی‌دان فرانسوی بود ثبت اختراع شد. در طرح‌های اولیه این محصول از سلولوئیدها استفاده می‌شد. در این طرح‌ها سلولوئید در میان دو لایه شیشه قرار می‌گرفت. با گذشت زمان این ایده به چندین روش متفاوت و با چندین سطح اثر بخشی مختلف صورت گرفت.

شیشه ضد گلولهسال‌ها پیش شیشه‌ های ضد گلوله با استفاده از چندین لایه شیشه همراه با PVB ساخته می‌شد. یکی از دلایلی که امروزه بیشتر از ماده‌ های اکریلیک و یا پلی کربنات در ساخت و تولید شیشه‌های ضد گلوله استفاده می‌شود، مقرون به صرفه‌تر بودن و ارزان‌تر بودن پلاستیک نسبت به ماده‌ های دیگر است.

ویژگی‌ شیشه ضدگلوله

ویژگی های شیشه ضد گلوله عبارتند از:

  • لایه‌های pvb بدون رنگ جهت شفافیت بالای شیشه
  • کیفیت دید بسیار بالا بدون موج و انحرافی در دید
  • طول عمر بالای شیشه به دلیل استحکام بالا
  • امکان تولید در ابعاد و طرح‌های مختلف
  • تولید شیشه به‌صورت صاف و خم

مزایای شیشه ضد گلوله

یکی از مزایای شیشه ضد گلوله مقاومت در برابر پرتاب اجسام سنگین و مقاومت در برابر ضربات تیر است و این مقاومت به دلیل وجود لایه PVB در شیشه ضد گلوله است.

از مزایای دیگر این نوع شیشه این است که به عنوان عایق صدا و گرما نیز کاربرد دارد و ضخامت شیشه‌ های شناخته‌ شده بین 70 الی 75 میلی ‌متر است. ادارات پلیس و فروشگاه هایی که دارای کالاهای گران قیمت هستند، با استفاده از مزایای این نوع شیشه در مقابل سرقت و گلوله ایمنی و امنیت را برای خود فراهم می کنند.

این نوع شیشه، شیشه ایمن در شرایط زلزله نیز محسوب می شود، چون ممکن است در شرایط زلزله این شیشه ها بشکنند، اما پس از شکسته شدن در قاب پنجره باقی مانده و آسیبی به ساکنین وارد نمی شود.

یکی از کاربردها یا مزایای این نوع شیشه نصب آن در آزمایشگاه هایی است که خطر انفجار را به همراه دارد و برای کاهش آسیب های جانی و مالی گزینه مناسبی است.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

شیشه‌های ضد گلوله از چه چیزهایی ساخته می‌شوند؟

این نوع شیشه ها می‌ توانند از چندین ماده تشکیل شده باشند. سطوح محافظت شیشه‌های ضد گلوله متفاوت هستند؛ این سطوح محافظت به ده بخش تقسیم می‌شوند. از سطح 1 تا سطح 10 همه از سطوح مقاومت این شیشه‌ها هستند.

شیشه ضد گلولهسطوح 1 تا 3 محافظت به صورت زیر هستند:

سطح یک: ضخامت شیشه‌های ضد گلوله با این سطح از محافظت دارای 1.9 سانتی متر (0.75 اینچ) ضخامت هستند. نیمی از این ضخامت آن‌ها از لایه‌هایی از جنس اکریلیک ساخته می‌شوند. این شیشه‌ها در برابر سه گلوله نه میلیمتری مقاوم هستند.

سطح دو: ضخامت پلی کربنات در این سطح بیشتر از یک اینچ است. شیشه‌ها با این سطح از محافظت قادر هستند تا در برابر سه گلوله اسلحه 357 مگنوم مقاومت کنند.

سطح سه: شیشه‌های این سطح، ضخامتشان به طور قابل توجهی بیشتر از شیشه‌های ضد گلوله دیگر است. این شیشه‌ها در برابر شلیک اسلحه‌های بسیار قوی، مقاومت کرده و اجازه نفوذ گلوله‌ها به داخل را نمی‌دهند.

نحوه عملکرد شیشه ضدگلوله

بر خلاف تفکر عموم راجع به این نوع شیشه که بیان میشود شیشه ضد گلوله میبایست پس از اصابت ضربه اجسام سخت یا گلوله شلیک شده به شیشه ضد گلوله نباید شکسته شود و حتی ترک ایجاد کند.
اما شیشه ضد گلوله مأموریت ضد گلوله بودن خود را به این گونه اثبات میکند که پس از برخورد گلوله شلیک شده یا اثابت اجسام سخت مانند تبر و چکش به شیشه ضد گلوله در نقطه برخورد می شکند، حتی خرد می شود ولی مانع از عبور گلوله و عدم از هم گسیختگی پس از ضربه وارده می شود.

این باور در مورد نشکستن این نوع شیشه پس از برخورد شی یا گلوله غلط می باشد. و باید گفت که شیشه ضد گلوله می شکند اما گلوله را عبور نمی دهد.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

انواع شیشه ضد گلوله

انواع شیشه ضدگلوله عبارتند از:

شیشه‌های ضد گلوله از جنس اکریلیک

شیشه ضد گلوله اکریلیک یکی از انواع شیشه‌های ضد گلوله است که برای سطح امنیت معمولی و متوسط مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این نوع از شیشه‌ های ضد گلوله دارای یک لایه ورق اکریلیک با ضخامت 3.1 سانتی متر هستند و دارای سطح 1 محافظت می‌باشد. این شیشه‌ها در برابر ضربه اشیائی که می‌توانند شیشه‌های معمولی را خرد کنند و همین‌طور در برابر چند گلوله 9 میلیمتری مقاوم هستند.

شیشه‌های ضد گلوله پلی کربنات

نوع دیگری از شیشه‌های ضد گلوله، شیشه‌هایی از جنس پلی کربنات هستند. این شیشه‌ها با لایه‌های پلی کربنات ساخته شده‌اند؛ البته در میان آن‌ها چند لایه از پلی یورتان هم وجود دارد. یک ورق شیشه ضد گلوله ساخته شده از پلی کربنات دارای سطح سه محافظت هستند. این شیشه‌ها می‌توانند در برابر اصابت چند گلوله 9 میلیمتری دوام خود را حفظ کنند.

برای دستیابی به امنیت بیشتر، می‌توان چند لایه از این شیشه‌های ضدگلوله را با استفاده از پلاستیک پلی کربنات در کنار هم قرار داد. با این روش شما یک سطح کاملا مقاوم، سنگین و با دوام خواهید داشت. اما بهتر است بدانید که با بیشتر شدن ضخامت این شیشه‌ها، توانایی انتقال نور آن‌ها کاهش خواهد یافت؛ زیاد شدن وزن آن‌ها هم مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. برای مثال اگر از شیشه‌های ضد گلوله سنگین در ساخت خودرو‌ها استفاده کنید، وزن زیاد آن سبب اختلال در حرکت خودرو و پایین آمدن سرعت آن می‌شود.

برای خرید پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

ضخامت شیشه ضد گلوله

ضخامت این شیشه بستگی به نوع مقاومت شیشه ضد گلوله و نوع مورد مصرف شیشه ضد گلوله دارد. در نگاه اول این شیشه یکپارچه دیده میشود با کمی دقت موشکافانه شاهد وجود تعداد لایه های متعدد شیشه ی با کیفیت و فیلم های ضدگلوله اورجینال در ساختار شیشه ضد گلوله هستیم.
حداقل ضخامت این نوع شیشه مقاوم در برابر گلوله کلت 20 میلیمتر می باشد و با افزایش قدرت اسلحه و تغییر نوع آن شیشه ضد گلوله برای هر اسلحه متریال و خاصیت متفاوتی دارد.

قیمت شیشه ضد گلوله

قیمت این شیشه بر حسب متر مربع بوده و در ضخامت های مختلف درج می گردد. هرچه ضخامت و قطر این شیشه بیشتر باشد، امن تر و همچنین گران تر خواهند بود.

این شیشه ها از چند شیشه تشکیل شده که با قرار گرفتن به وسیله طلق های امنیتی در بین آن، به یکدیگر محکم شده اند. این شیشه ها بدون هوا بوده و مانع از عبور گلوله خواهند شد.

این نوع از شیشه ها معمولا برای طلا فروشی ها، بانک ها، مراکز نیروی انتظامی و صرافی استفاده می شوند. این ساختمان ها به دلیل امنیت بالا به این نوع شیشه نیاز دارند تا از مواردی همچون سرقت مسلحانه جلوگیری به عمل آید.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم