شیشه دکوراتیو چیست؟

شیشه دکوراتیو

دکوراتیو نوعی معماری داخلی است که با ایجاد یکسری تغییرات در دکوراسیون داخلی، فضایی زیبا و کاربردی را به وجود می‌آورد و استفاده از شیشه دکوراتیو یکی از شاخه‌های این هنر است.

طراحان با کمک هنر دکوراتیو، احساسات خود را مطرح می‌کنند و ویژگی‌های شخصیتی و درونی خود را نشان می‌دهند. در واقع هنر دکوراتیو یا هنر تزئینی، به طراحی و تولید وسایل کاربردی در معماری گفته می‌شود. در این مقاله به بررسی ویژگی های شیشه دکوراتیو می پردازیم.

در زندگی مدرن و امروزی، توجه به دکوراسیون و زیبایی محل کار و زندگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. یکی از راه‌ هایی که سبب افزایش زیبایی فضا می‌شود و به آن نما و جلوه خاصی می‌دهد، استفاده از شیشه‌ دکوراتیو است.

برای استعلام قیمت پنجره دوجداره همین حالا اقدام کنید.

شیشه دکوراتیو دو جداره در بسیاری از موارد کاربردهای زیادی دارد که از لحاظ زیبایی نیز بسیار مورد توجه قرار می گیرد. این نوع از شیشه ها در تولید و ساخت انواع مختلفی از پنجره ها، درهای ورودی و خروجی و یا حتی در کابینت های آشپزخانه در منازل استفاده می شود. هم چنین شیشه دکوراتیو دو جداره در فضا و محیطی که تلفیق شده از معماری سنتی و کلاسیک و باستانی می باشد نیز از آن مورد کاربرد فراوان قرار می گیرد.

یکی از مزیت هایی که شیشه دکوراتیو دارد این است که می توان طرح مورد دلخواه را در بین شیشه های دوجداره قرار داد، بدون اینکه نگران آن باشیم که شیشه دکوراتیو داخل آن کثیف و گرد و غبار بگیرد. این امر باعث شده است تا معماران ایده های بهتر و بیشتری را به وجود بیاورند و در اختیار مصرف کنندگان این گونه محصولات قرار دهند.

شیشه دکوراتیو

در یک تعریف کلی باید بگوییم که شیشه دکوراتیو یا Decorative glass به نوعی از شیشه گفته می‌شود که برای ساخت دکوراسیون و تزئینات داخلی و یا خارجی ساختمان استفاده می‌شود و شیشه دکوراتیو دوجداره برای طراحی نمای ساختمان مورد توجه طراحان و معماران قرار دارد. این شیشه ها برای پنجره های زیبا در انواع  طرح ها و رنگ های سنتی و کلاسیک مختلفی با روش های متفاوتی تولید می شود.

انواع شیشه دکوراتیو یا تزئینی شامل شیشه لمینت رنگی، شیشه چاپی یا اسپندرال، شیشه سندبلاست، شیشه مات، شیشه طرح شکسته و شیشه فوتولمینت می باشد.

با توجه به فضای مورد نظر می توان از انواع شیشه تزئینی استفاده کرد. در فضای حمام و سرویس بهداشتی از شیشه دکوراتیو برای درب کابینت و دیوار جداکننده به کار می رود تا این محیط را از حالت ساده خارج کند.

امروزه هر نوع شیشه ای که برای زیباسازی دکوراسیون داخلی مناسب است و از آن برای ایجاد تغییر در محیط استفاده می‌شود جزء شیشه دکوراتیو به حساب می‌آید. شیشه های دکوراتیو به سرعت مورد توجه عموم قرار گرفتند و در حال حاضر شاهد تنوع بالای آن‌ها در بخش شیشه های دکوراتیو هستیم. فرآیند تهیه شیشه های دکورتیو معمولا در کارگاه‌های تولید شیشه دوجداره و با روش‌هایی مانند رنگ‌آمیزی بر روی انواع شیشه انجام می‌شود. دکوراتیو کردن شیشه برای ایجاد رنگ، طرح و شکل‌های مات و شفاف انجام می‌شود و این کار زیبایی بصری خاصی به شیشه می‌بخشد.

شیشه دکوراتیوامروزه شیشه های دکوراتیو متفاوتی، متناسب با فضای داخلی و خارجی ساختمان‌ها، در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تهیه و تولید می‌شوند. این نوع از شیشه ها در حال حاضر یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای تزئینی در ساختمان‌ها هستند و معمولا در طراحی نورگیرهای سقفی، درب و پنجره‌ها، فضای آشپزخانه و کابینت و موارد مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع شیشه دکوراتیو

شیشه دکوراتیو دارای طرح های متنوعی می باشد که هر کدام از انواع آن مناسب برای فضاهای متفاوت است. بر اساس سلیقه و نیاز برای ایجاد دکور جذاب در فضا از هر کدام از انواع مختلف آن می توان استفاده نمود. انواع شیشه دکوراتیو عبارتند از:

 • شیشه رنگی
 • شیشه چاپی یا اسپندرال
 • شیشه مات
 • شیشه سندبلاست
 • شیشه فتولمینت
 • شیشه مشجر
 • شیشه طرح شکسته
برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

ویژگی های انواع شیشه دکوراتیو

 • لمینیت رنگی: مقاومت در برابراشعه UV و ضربه، عایق صوتی و حرارتی هستند و به دو صورت شفاف و غیر شفاف تولید می شوند.
 • لاکوبل رنگی: دارای ضخامت و رنگ های متنوع، بدون استفاده از مواد شیمیایی تولید می شود. شیشه لاکوبل رنگی نور را از خود عبور نمی دهد و به عنوان پوشش داخلی استفاده شده و همچنین بجای کاغذ دیواری به کار می رود. این شیشه ها ضدخش و قابل شستشو هستند.
 • سندبلاست: تهیه شده از نوعی ماسه مخصوص، دارای قابلیت طرح پذیری به دلخواه مشتری
 • چاپدار اسپندرال: در انواع مختلف شفاف یا مات و با قابلیت چاپ عکس دلخواه و عکس های خانوادگی، در این نوع استفاده از شیشه سکوریت یا میرال توصیه می شود.
 • مات: با به کار گیری نوعی اسید تولید می شود و نوری از خود عبور نمی دهد.
 • طرح سنگ: در این نوع با به کار گیری طرحی به شکل بافت سنگ، شیشه تولید می شود.
 • طرح شکسته: مقاومت در برابر ضربه و شکستگی، در دکوراسیو کف و پله ها به کار می رود.

کاربرد شیشه دکوراتیو

کاربرد شیشه دکوراتیو در نورگیرهای سقفی منزل، فضا را جذاب تر کرده و ظاهر تکراری و خسته کننده را به فرم چشم نواز و زیبا تبدیل می کند. برای پنجره های سقفی خانه در هر فضا، پاسیو، راه پله یا آشپزخانه کاربرد شیشه دکوراتیو این است که چهره ای متفاوت ایجاد می کند و یک عنصر جذاب خواهید داشت.

در دکوراسیون داخلی خانه عنصری مانند پنجره موجب می شود نور خورشید به داخل منزل بتابد، برای کم کردن میزان نور و مات شدن پنجره و کاهش دید داخل منزل می توان با استفاده از کاربرد شیشه محدودیت ایجاد کرد.

کاربرد این شیشه  علاوه بر تکمیل طراحی دکوراسیون داخلی خانه، در طراحی نمای ساختمان هم تاثیرگذار است. به ویژه اگر در طراحی شیشه های تراس و بالکن استفاده شود.

شیشه دکوراتیوشیشه دکوراتیو برای ایجاد طرح، بافت، رنگ، الگو و حتی حالت مات برای استفاده در مکان‌های خاص ساخته می‌شود. از این شیشه ‌ها می‌توان بر روب پنل‌های پنجره دوجداره، شیشه ‌های سکوریت و لمینت، از طریق رنگ آمیزی، اسیدکاری، فیوز گلس، استین گلس، تیفانی، سندبلاست و دیگر تکنیک ها استفاده کرد.

ظاهر زیبا و مدرن شیشه های دکوراتیو باعث شده است تا این شیشه در ساخت درب های شیشه‌ای، دیوارهای داخلی، پارتیشن، راه پله و محافظ مورد استفاده قرار بگیرد.

طراحی دکوراسیون داخلی

شیشه های دکوراتیو در دکوراسیون داخلی منازل مسکونی و اداری به وفور استفاده می‌ شود. از این شیشه ها می‌توانید به عنوان تابلوهای تزئینی و هنری در طراحی دکوراسیون داخلی خانه استفاده کنید. همچنین این نوع از شیشه ها برای زیباسازی ستون‌ها در فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طراحی نورگیرهایی سقفی

اگر به داشتن نورگیرهای زیبا روی سقف و در گوشه و کنار دیوارها علاقه دارید و یا از ظاهر نورگیرهای قدیمی‌تان خسته شده‌اید و دوست دارید به آن‌ها تنوع دهید، می‌توانید از شیشه های رنگی و دکوراتیو برای زیباتر کردن آن‌ها استفاده کنید. استفاده از شیشه دکوراتیو به کلی ظاهر نورگیرهای قدیمی را عوض می‌کند و باعث می‌شود نورگیر از یک عنصر منفعل به یک عنصر جذاب و قابل توجه تبدیل شود.

ایجاد پنجره های خاص و فانتزی

گاهی اوقات پیش می‌آید، در دکوراسیون داخلی خانه تان پنجره‌هایی وجود داشته باشد که دل ‌تان بخواهد از نور آن‌ها استفاده کنید در عین این که نمی‌خواهید از بیرون دید داشته باشد. به همین منظور بعضی از افراد از برگه‌های مات کننده برای جلوگیری از دید شیشه‌ها استفاده می‌کنند، که کار جالبی نیست. در این شرایط، پیشنهاد ما به شما استفاده از شیشه های دکوراتیو و رنگی به جای استفاده از برچسب مات کننده است.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

شیشه دکوراتیو دوجداره

شیشه دکوراتیو دوجداره مجموعه‌ای از پروفیل های آلومینیومی است که در بین دوجداره شیشه قرار می‌گیرد. این پروفیل ها از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند. این شیشه با طرح، نقش، مدل و رنگ‌های متفاوت و زیبا ارائه می‌شود. استفاده از شیشه های دوجداره با طرح و اشکال هندسی کلاسیک زیبایی خاصی به فضای مورد نظرتان می‌دهد. شیشه دکوراتیو دوجداره در تولید و ساخت انواع مختلف پنجره برای فضاهایی که معماری سنتی و کلاسیک تلفیق شده باشد، کاربرد دارد.

مزیت شیشه دکوراتیو در پنجره دوجداره

مزیت جالبی که این شیشه های تزئینی در مورد پنجره های دوجداره دارد این است که در مورد این نوع شیشه ها می توان هر طرح دلخواه را در میان شیشه های دوجداره قرار داد. برای انجام این کار کافی است طرح و نقش مدنظر به کارخانه یا شرکت تولید کننده سفارش داده شود تا آن طرح را به هنگام تولید مابین لایه های شیشه های دوجداره یا سه جداره قرار دهند.

با این کار دیگر نگرانی در مورد کثیف شدن و یا نشستن گرد و غبار بر روی طرح شیشه وجود نخواهد داشت و معماران نیز با امکان بیشتری برای به وجود آوردن طرح ها و ایده های خلاقانه پیدا کرده تا در اختیار متقاضی قرار دهند.
یکی از این دسته از شیشه ها و در حقیقت تزیینی دوجداره شیشه های استین گلاس هستند که زیبایی خاص و منحصر به فردی دارند و در طراحی آنها از شیشه های تراش خورده و قاب های برنزی استفاده می شود. شیشه های تراش خورده دوجداره با دقت بالا، بریده می شوند و تراش می خورند. گزینش یکی از فریم های برنزی یا سیلوری در مورد این نوع شیشه ها بستگی به سلیقه مشتری خواهد داشت. استفاده از این نوع شیشه های تزئینی دوجداره در درب و پنجره های طرح چوب نیز می تواند زیبایی آنها را دوچندان نماید.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم