علت بخار پنجره دوجداره چیست؟

بخار پنجره دوجداره

امروزه برای ساخت تمامی پنجره ها از شیشه دوجداره استفاده می‌شود. شیشه‌ های دوجداره در مقایسه با شیشه‌ های معمولی مزایای زیادی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به عایق صوتی و حرارتی بودن اشاره کرد. البته در این میان معایبی هم وجود دارد که قابل چشم‌پوشی نیست، مثل بخار پنجره دوجداره که در این مقاله به بررسی علت آن می پردازیم.

برای استعلام قیمت در و پنجره، اینجا کلیک کنید.

پنجره دوجداره از دو لایه شیشه ای مجزا تشکیل شده که در حالت عادی نباید بخار بزند. اگر چه این مشکل بیشتر در زمستان به وجود می آید، ولی لازم است قبل از فرا رسیدن فصل سرما، نسبت به بررسی علت آن اقدام کنیم. بخار کردن شیشه دوجداره اتفاق ناخوشایندی است و بعد از این اتفاق همه به دنبال راهی برای از بین بردن آن هستند. در این شرایط بسیاری از افراد تصمیم به تعویض پنجره می‌گیرند و بعضی دیگر هم اهمیتی به آن نمی‌دهند. در ادامه دلایل بخار کردن شیشه را توضیح خواهیم داد.

ساختار شیشه دوجداره

امروزه تمامی پنجره‌ های دوجداره و سه جداره دارای یک واحد شیشه عایق‌بندی شده به نام IGU هستند که مهم‌ترین علت آن هم صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. زمان ساخت پنجره دوجداره، بین جداره‌ها کاملا با گازی مانند گاز آرگون پر می‌شود تا به عنوان یک عایق حرارتی عمل کند.

گازهایی که برای پر کردن فضای بین جداره‌ها استفاده می‌شود، معمولا از گازهای آرگون و کریپتون است. در کنار تکنولوژی خاصی که برای ساخت پنجره‌های دوجداره به کار می‌رود، یک مشکل اساسی وجود دارد و آن هم فرار بودن گاز است. پنجره‌های دوجداره با وجود اینکه عایق بندی می‌شوند، ولی باز هم منافذی در آن‌ها وجود دارد که باعث تخلیه گاز‌های تزریقی آرگون و کریپتون و در نهایت کاهش طول عمر پنجره می‌شود. البته عوامل دیگری نیز در کاهش طول عمر پنجره تاثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به رطوبت، نور خورشید و اختلاف دمای محیط بیرون و فضای داخل اشاره کرد.

به عبارت دیگر عایق بندی شیشه دوجداره، ممکن است در طول زمان دچار تغییر و افت کیفیت شود. همین تغییرات سبب خروج گاز میان دوجداره می‌شود و در نتیجه آن بخار و رطوبت به راحتی به میان جداره‌ها نفوذ می‌کند و ظاهر پنجره را بخار زده و کدر می‌سازد.

علت بخار پنجره دوجداره

بخار پنجره دوجدارهتغییرات دما در زمستان و اختلاف دمای محیط داخل و محیط خارج سبب پایین آمدن حرارت و عرق کردن شیشه‌ها می‌شود. به طور معمول بخار ایجاد شده روی شیشه خیلی ماندگار نیست و بعد از گذشت یک تا دو ساعت خود به خود از بین می‌رود. اما همین مدت زمان کوتاه نیز می‌تواند به پنجره ظاهری ناخوشایند بدهد. بخار آب به سه حالت روی پنجره می‌نشیند.

حالت اول تشکیل بخار روی سطوح بیرونی شیشه دوجداره است. حالت دوم تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دو جداره و حالت سوم نیز تشکیل بخار بین دو لایه شیشه دوجداره است. در ادامه این مقاله از سایت درساوین به توضیح نحوه تشکیل بخار و علت بخار زدگی می‌پردازیم.

بررسی دلایل بخار پنجره دوجداره

بخار آب را به سه حالت می‌توانید مشاهده کنید:

  • بخار زدن پنجره دوجداره روی سطح شیشه بیرونی
  • بخار زدن پنجره دوجداره روی سطح شیشه داخلی
  • بخار زدن پنجره دوجداره در بین دو صفحه شیشه

تشکیل بخار روی سطوح خارجی شیشه دوجداره

وجود بخار روی قسمت بیرونی شیشه دوجداره نشانه دمای بالای داخل ساختمان نسبت به دمای بیرون است و این اتفاق کاملا طبیعی است. در این صورت پنجره‌ها به خوبی کار می‌کنند و کاملا عایق بندی شده‌اند و فقط گاهی اوقات این پدیده را مشاهده می‌کنید که اصلا جای نگرانی ندارد. کاربرد اصلی پنجره‌های دوجداره جلوگیری از اتلاف انرژی است و این نوع پنجره موجب جلوگیری از هدر رفتن هوای گرم داخل خانه می‌شود. نصب اصولی و صحیح پنجره دوجداره ساده‌ترین راه برای جلوگیری از خروج هوای گرم و هدر رفت انرژی در فصول سرد سال هستند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره

ایجاد بخار روی سطح داخلی شیشه دوجداره عوامل متعددی دارد. به عنوان مثال اختلاف دمای زیاد بین فضای داخلی و خارجی ساختمان و همین‌طور فقدان تهویه مناسب داخلی، از اصلی‌ترین عوامل افزایش رطوبت هوا در داخل ساختمان هستند. نصب نامناسب پنجره ها، انجام پخت و پز، آشپزی، استحمام و حتی دم کردن چای نیز می‌تواند سبب ایجاد مقدار زیادی بخار آب روی شیشه شود. این بخار به محض تماس با هوای سرد، به قطرات آب تبدیل می‌شود، ولی در صورتیکه محیط از تهویه خوبی برخوردار باشد هرگز پنجره دوجداره بخار نمی‌کند.

بخار زدن پنجره دوجداره در بین دوجداره شیشه

بخار شیشه دوجدارهبخار زدن بین دو جدار شیشه یک مشکل بزرگ است. در واقع این بخار نشان می دهد که عایق بندی پنجره دوجداره اصلا مناسب نیست. علت عرق کردن پنجره می تواند از بین رفتن عایق بندی نیز باشد. معمولا در ساختمان های قدیمی که بیش از ۱۰ سال از نصب پنجره دو جداره گذشته است، این مشکل دیده می شود.

استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن شیشه ها به درزگیرها آسیب زده و عایق بندی از بین رفته است. برای مثال وایتکس و مواد سفید کننده و جرم گیرها می تواند عایق بندی را خراب کند. در این مورد لازم است تا عایق بندی ترمیم شود این کار توسط نصاب پنجره یو پی وی انجام می شود. اگر کمتر از زمان گفته شده این اتفاق بیوفتد، نشان می دهد که شیشه دوجداره کارخانه ای نبوده و به صورت دستی تولید گردیده است.

شیشه های کارخانه ای به علت استفاده از دو نوع چسب قوی به نام پلی سولفاید و بوتیل و همینطور دانه های سیلیکاژل اجازه ورود بخار را به داخل شیشه نمیدهد. شیشه های دو جداره در کارخانه و با استفاده از دستگاه های پیشرفته تولید می شوند. بین دو لایه شیشه از گاز برای عایق بندی استفاده شده است. گاز آرگون از یک سوراخ وارد محفظه بین دو شیشه می شود. از دیگر دلایل تشکیل عرق یا لک مابین شیشه دوجداره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم مونتاژ صحیح شیشه دوجداره
  • عدم  استفاده از رطوبت گیر یا سیلیکاژن مرغوب در داخل اسپیسرها
  • عدم استفاده از چسب بوتیل
  • عدم استفاده از چسب پلی سولفاید در تولید شیشه دوجداره
  • لب پر شدن یا شکستن شیشه در هنگام نصب، طوری که در ظاهر دیده نشود و موجب تخلیه گاز آرگون شود.

جمع بندی

اگر پنجره دوجداره شما دچار بخار بین دو شیشه خود می شود، ابتدا با علت آن را پیدا کنید. در صورتی که خود شیشه یا عایق چارچوب آن دچار مشکل شده باشد می توانید آنها را تعمیر کنید. در مواردی که عایق شما دچار آسیب دیدگی باشد پنجره ها قابل تعمیر هستند اما اگر شیشه ها دچار شکستگی یا ترک باشند حتما باید تعویض شوند. برای تعویض پنجره می توانید با کارشناسان ما در مجموعه درساوین در ارتباط باشید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم