پنجره ثابت یا فیکس و کاربرد آن

پنجره ثابت یا فیکس

امروزه درب و پنجره های دوجداره، با تنوع بالایی که در بازشوها دارند، استفاده بسیار زیادی در ساختمان ها دارند. یکی از انواع بسیار رایج و کاربردی از پنجره ها، پنجره دوجداره ثابت است.

پنجره ثابت پرطرفدارترین نوع پنجره های دوجداره است که به علت سادگی و مزایای خاص خود برای شرایط ویژه ای قابل استفاده است. منظور از ثابت بودن این پنجره آن است که اصلا باز نمی شود. احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است که یک پنجره تماما بسته چه فایده ای داشته و در کجا کاربرد دارد؟ در این مقاله به بررسی کاربرد و مزایا و معایب پنجره ثابت یا فیکس می پردازیم.

پنجره ثابت یا فیکس چیست؟

با توجه به میزان متنوع بودن مدل‌‌ های پنجره، امروزه می‌توان انواع مختلفی از آن‌ها را با اندازه‌های گوناگون تهیه کرد که با دکور منزل شما هماهنگی لازم را داشته باشد و همچنین هر کدام دارای کارایی خاصی می‌باشند. پنجره دوجداره ثابت، معمولا در مکان‌هایی استفاده می‌شود که فقط نیاز به نورگیر داشته باشد.

باید توجه داشت که این نوع پنجره‌ها در جایی استفاده می‌شود که امکان تمیز کردن پنجره‌ها، از بیرون وجود داشته باشد. در غیر این صورت جهت تمیز کردن شیشه‌ها باید از پنجره‌های دارای بازشو استفاده کرد.

پنجره ثابت یا فیکس، بدون بازشو می‌باشد و هیچگونه لنگه‌ای برای باز شدن ندارد. این نوع پنجره یکی از پرکاربردترین و مناسب ترین پنجره‌ های دوجداره می‌باشد و به دلیل اینکه ثابت است در آن از یراق آلات استفاده نمی‌شود و در مقایسه با دیگر انواع پنجره‌های دوجداره در کاهش آلودگی صوتی تاثیر زیادی دارد.

از دیگر مزایای پنجره ثابت یا فیکس این است که می‌توان در این لنگه ها از ابعاد بزرگتری از شیشه‌ها استفاده کرد، چرا که محدودیت وزنی لنگه‌های متحرک را نداشته و شما می‌توانید قاب‌ها را در ابعاد بزرگتری داشته باشد که بهترین میزان دید را بدون مزاحمت فریم برای شخص ایجاد می‌کند. همچنین با توجه به ساختاری که دارد عایق بسیار مناسبی در برابر حرارت و گرد و غبار می‌باشد.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

ویژگی های پنجره ثابت

مهم ترین ویژگی پنجره ثابت که اصطلاحا به آن پنجره فیکس نیز گفته می شود، آن است که فاقد لنگه برای باز شدن است. این مدل پرکاربردترین نوع پنجره دوجداره است و به صورت ثابت نصب می شود و به دلیل آنکه فاقد بازشو است از یراق آلات خاصی در طراحی آن استفاده نمی شود.

پنجره ثابت برای قسمت هایی از ساختمان یا منزل که نیازی به باز کردن پنجره نیست اما ورود نور به داخل ساختمان ضروری است، استفاده می شود.

‌‌پنجره دوجداره ثابت UPVC از پرطرفدارترین پنجره‌ها در میان مشتریان است که از یک فریم و قاب تشکیل می‌شود و شیشه دوجداره بصورت ثابت روی زهوار قرار می‌گیرد.‌ بدلیل عدم استفاده دستگیره و یراق‌آلات در ساخت آن ارزانترین مدل درمیان انواع مدل‌ها می‌باشد.

پنجره فیکسپنجره ثابت یا فیکس، بدون بازشو می‌باشد و هیچگونه لنگه‌ای برای باز شدن ندارد. این نوع پنجره یکی از پرکاربردترین پنجره‌ های دوجداره می‌باشد. به دلیل ثابت بودن این نوع پنجره‌ها از یراق‌آلات در آن استفاده نمی‌شود و در مقایسه با دیگر انواع پنجره‌های دوجداره در کاهش آلودگی صوتی تاثیر زیادی دارد.

کاربرد پنجره ثابت

این مدل پنجره اغلب به صورت ترکیبی با دیگر مدل های پنجره دوجداره قابل استفاده است. بدین صورت که پنجره وسطی از نوع ثابت و پنجره های مجاور از نوع بازشو است. این مدل بسیار پرطرفدار است اما نکته ای که باید به آن دقت کرد آن است که پروفیل مصرفی در ساختار پنجره ثابت باید با زاویه کاملا ۹۰ درجه به خط افق عمود باشد، زیرا در ریگلاژ لنگه های بازشو پنجره های مجاور تاثیر گذار است.

بطور کلی میدان دید وسیع در این پنجره استفاده آن را برای نقاطی از منزل با نوردهی بالا را مناسب می سازد. به همین دلیل اغلب در سقف نورگیر، پاسیو و بالکن استفاده می شود.

در راه پله ها برای تامین روشنایی ساختمان استفاده می شود. از آنجایی که باز نمی شود به لحاظ امنیت ساختمان نیز مشکل ساز نخواهد بود.

عایق بودن در برابر رطوبت و همچنین نوردهی خوب کاربرد آن را برای گلخانه ها بسیار مناسب می سازد. به همین دلیل در پوشش سقفی گلخانه ها اغلب از این نوع پنجره استفاده می شود.

برخی از کاربردهای پنجره ثابت عبارتند از:

  • پنجره ثابت در ترکیب تک حالته
  • پنجره ثابت در آلاچیق، مجوطه گلخانه، بالکن و پاسیو
  • پنجره ثابت در پوشش‌های سقفی
  • فریم پنجره ثابت در لنگه درب‌های ثابت

پنجره دوجداره ثابت در چه فضاهایی قابل استفاده است؟

استفاده از این پنجره ها در فضاهایی انجام میشود که تنها نیاز به استفاده از نورگیر وجود دارد و نیاز به باز و بسته کردن و تبادل هوا نبوده، پنجره به طور کاملا ساکن قرار می گیرد.

نکته ای که باید بدان توجه شود این است که این پنجره باید در جایی نصب شود که علاوه بر داخل، از سمت بیرونی نیز امکان دسترسی به آن وجود داشته باشد، تا در صورت نیاز به تمیز کردن این کار امکان پذیر باشد.

بیشترین استفاده از این پنجره ها در گلخانه ها، آلاچیق ها، راهرو ها و راه پله ها است.

هم چنین استفاده از آن ها در کنار مدل تک حالته نیز رایج است که سبب می شود بتوان در فضاهای بیشتری چون سالن ها و ورزشگاه ها، جداکننده محوطه در ویلاها و پنجره های منازل مسکونی استفاده کرد.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

مزایای پنجره ثابت

پنجره دوجداره ثابت دارای دو مزیت عمده است که به شرح زیر می باشد:

  • به دلیل نداشتن بازشو، محدودیت وزنی کمتری وجود دارد و می توان از شیشه ها در ابعاد بزرگ استفاده کرد.
  • قیمت مناسبی دارند.
  • چون بازشو ندارند، فاقد یراق آلات پیچیده هستند، بنابراین خرابی و آسیب نیز وجود ندارد.
  • با نبود بازشو، این پنجره ها دارای بالاترین میزان عایق بندی در برابر گرما و سرما ، گرد و غبار و صوت هستند.
  • لرزش و خارج شدن از رگلاژ در آن ها اتفاق نمی افتد و نیازی به سرویس و رگلاژ ندارند.

پنجره ثابتمعایب پنجره فیکس

تنها ایراد این پنجره آن است که تنها باید در ساختمان هایی که امکان تمیز کردن پنجره از بیرون وجود دارد استفاده شود، زیرا این پنجره قابلیت باز شدن را ندارد. بنابراین نمی توان برای شست و شو در داخل ساختمان یا منزل آن را خارج کرد.

در ساختمان های مرتفع نیز بایستی تمهیداتی چون آسانسور برای شست و شوی پنجره ها از بیرون ساختمان فراهم باشد.

تنوع پنجره فیکس

از آنجایی که این پنجره باز نمی شود شاید این تصور برای شما پیش بیاید که به لحاظ تنوع دارای محدودیت است. اما باید بگوییم که این مدل پنجره به لحاظ رنگ و طرح پروفیل از تنوع زیادی برخوردار است. همین دو فاکتور کافی است تا شما بتوانید با توجه به نمای ساختمان خود، جلوه های بسیار زیبا و متفاوتی را ایجاد کنید.

پنجره دوجداره ثابت ترکیبی

منظور  از ترکیبی بودن، استفاده از این نوع پنجره ها در کنار دیگر انواع بازشو پنجره ها است. این نیز خود می تواند یکی از مزایای این مدل پنجره باشد.

معمولا از پنجره های دوجداره ثابت، در کنار پنجره تک حالته یا دو حالته استفاده می شود. بدین صورت که می تواند یک لنگه را از قاب ثابت و لنگه ی دیگر را از مدل بازشو تک حالته انتخاب کرد، بدین ترتیب پنجره ای با دو مدل ترکیبی وجود دارد.

در مورد پنجره دو حالته نیز به همین منوال است، به این صورت که معمولا پنجره میانی ثابت بوده و در دو طرف از لنگه ها با بازشو دو حالته استفاده می شود. این طرح یکی از انواع رایج استفاده از پنجره های ثابت است، که طرحی محبوب، ساده و کاراست.

پنجره ثابت در ترکیب تک حالته

در پنجره‌ های دوجداره تک حالته، پنجره میانی ثابت بوده و دو پنجره تک حالته از طرفین بازشو هستند که این طرح از پنجره دوجداره به دلیل سادگی عمومیت داشته و بیشترین کاربرد را دارد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

قیمت پنجره دوجداره فیکس

لنگه‌های ثابت به سبب سادگی در مکانیسم تولید و دارا نبودن لولاها و دستگیره‌ها دارای قیمت کمتری نسبت به لنگه‌های متحرک می‌باشند. در این مدل از پنجره‌ها به دلیل استفاده از یک قاب پروفیل ثابت، میزان پروفیل مصرفی در آن نیز کمتر از پنجره بازشو می‌باشد. جهت اطلاع از قیمت پنجره ثابت با کارشناسان پنجره درساوین تماس بگیرید.

جمع بندی

پنجره های دوجداره انواع مختلفی داشته که هر کدام برای شرایط خاصی کاربرد دارند. یکی از این مدل ها، پنجره ثابت است که برای قسمت هایی که نیازی به باز کردن پنجره نیست اما ورود نور به داخل ساختمان ضروری است استفاده می شود. این پنجره عایق بسیاری خوبی در برابر آلودگی صوتی، گرد و خاک، آلایندهای هوا و سرما و گرما است. از آن به طور ویژه در پوشش سقف گلخانه ها، راه پله ها، سقف پاسیو و بالکن استفاده می شود.

کیفیت ساخت بالا، عمر طولانی به همراه قیمت های مناسب از ویژگی های اصلی تولیدات پنجره درساوین است.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم