نحوه باز و بسته کردن انواع پنجره

نحوه باز و بسته کردن انواع پنجره

نحوه ی باز و بسته کردن انواع پنجره باید به طور صحیح انجام شود، تا هم عایق بندی به صورت کامل انجام شود و هم یراق آلات پنجره آسیبی نبینند. یکی از مزیت ها و ویژگی های پنجره upvc که موجب محبوبیت آن شده است، تنوع بالای انواع بازشوهای آن می باشد که موجب می شود برای هر فضایی با هر سلیقه و شرایطی پنجره ای وجود داشته باشد.

بسیاری از مشتریان بعد از تعویض پنجره قدیمی خود به دلیل نا آشنایی با مکانیزم باز و بسته شدن درب و پنجره دوجداره تصور می کنند قفل درب upvc مشکل دارد یا لازم است درب مورد نظر رگلاژ شود. در این مقاله با نحوه باز و بسته کردن انواع پنجره ها آشنا خواهیم شد.

نحوه باز و بسته کردن انواع پنجره

باز و بسته نمودن پنجره های دوجداره با مدل های کلاسیک و سنتی آنها بسیار متفاوت است. اغلب افرادی که از پنجره های upvc برای جایگزینی پنجره های قدیمی خود استفاده کرده اند، بعد از مدتی با مشکل مواجه شدند. این افراد به دلیل ناآگاهی از نحوه صحیح باز و بسته کردن پنجره ها تصور می کنند که یا پنجره نیاز به رگلاژ دارد و یا قفل آن ایراد پیدا کرده است.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

پنجره تک حالته

این نوع پنجره فقط یک حالت بازشویی دارد.

 • نحوه باز کردن: باید دستگیره را به چپ و یا راست تا اندازه ای بچرخانید که دستگیره از پایین به وسط حرکت کند.
 • نحوه بستن: اگر دستگیره پنجره پایین قرار داشته باشد، پنجره بسته و قفل می شود.

پنجره دوحالته

این نوع پنجره ها دارای دو حالت برای باز و بسته شدن هستند و دارای لولا می باشند. دستگیره پنجره دوحالته در 3 جهت قابل جابجایی است.

 • دستگیره پنجره به سمت پایین باشد پنجره قفل است.
 • دستگیره به سمت وسط باشد پنجره به حالت اول (همانند پنجره های تک حالته) از سمت راست یا چپ باز می شود.
 • دستگیره به سمت بالا باشد پنجره به حالت دوم باز می شود یعنی پنجره به اندازه 30 سانتی متر از بالا باز می شود و این اندازه بین 10 تا 30 سانتی متر قابل تنظیم می باشد.

نحوه باز و بسته کردن انواع پنجرهباز و بسته کردن انواع پنجره کشویی

یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین انواع بازشو، بازشوهای کشویی هستند، چرا که فضایی را اشغال نمی کنند و باز و بسته کردن آن ها آسان است.

پنجره های کشویی به دلیل استفاده آسان رواج بیشتری دارند و از کارایی مناسبی هم برخوردار هستند. گفته شده است در حالت قفل دستگیره پنجره باید در پایین باشد.

 • نحوه باز کردن: برای باز کردن پنجره دستگیره را به سمت لنگه بازشو به اندازه ای بچرخانید که در وسط قرار بگیرد و سپس در طول ریل پنجره هل دهید تا باز شود.
 • نحوه بستن: برای بستن پنجره لازم است کارهای انجام شده را به حالت برعکس انجام دهید که کار دشواری نیست.

باز و بسته کردن انواع پنجره کلنگی

بازشو کلنگی به صورت چفت و زبانه بوده و فاقد دستگیره می باشد. باز شدن آن فقط از بالا یا فقط از پایین امکان پذیر است.

 • برای باز شدن پنجره باید ابتدا چفتی پنجره را به سمت پایین کشیده تا چفت از زبانه بیرون آمده و پنجره حدود ۴۰ سانتی متر باز می شود.
 • برای بستن پنجره، لنگه باز شده را در جهت عکس آن هل داده در نتیجه به سمت داخل و در زبانه قرار گرفته و بسته می شود.

منحصرا در پنجره های لولایی از باز شوی کلنگی می توان استفاده کرد. بازشو کلنگی به صورت چفت و زبانه بوده و فاقد دستگیره می باشد. باز شدن آن فقط از بالا یا فقط از پایین امکان پذیر است.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

باز و بسته کردن انواع پنجره آکاردئونی

از بازشوهای آکاردئونی بیشتر برای درب ها استفاده می شود. باز شدن آنها به این صورت است که لنگه همانند یک آکاردئون روی یک محور جمع می شود، و برای بسته شدن نیز روی محور افقی قرار می گیرد.

باز و بسته کردن انواع پنجره فولکس واگنی

پنجره فولکس واگنی نیز نوعی از حالت های بازشو کشویی هستند، با این تفاوت که عایق بندی بهتری دارند.

نحوه باز و بسته کردن پنجره فولکس واگنی نیز کار چندان دشواری نیست. نخست دستگیره آن را به جهت چپ و یا راست بچرخانید تا زمانی که دستگیره پنجره در قسمت میانی قرار بگیرد. حالا ابتدا لنگه بازشونده را به اندازه 10 سانتیمتر به طرف جلو هل دهید و بعد از آن به وسیله فشاری که با دست به لنگه بازشو و به سمت لنگه ثابت آن وارد می کنید، پنجره را باز کنید.

اگر لنگه باز شونده را در خلاف جهت لنگه ثابت فشار دهید، این لنگه به طرف داخل خواهد رفت و به حالت اولیه برمی گردد. با چرخاندن دستگیره به طرف پایین می توانید پنجره را قفل نمایید.

نحوه باز و بسته کردن انواع پنجرهباز و بسته کردن انواع پنجره سوئیچی

درب های سوییچی، ممکن است به سمت داخل یا بیرون باز و بسته شوند، که این بستگی به سلیقه مشتری و موقعیت فضای درب دارد.

 • برای باز کردن درب داخل بازشو، دستگیره درب را به سمت پایین فشار داده و در به سمت داخل باز می شود.
 • برای بستن درب داخل باز شو، ابتدا لنگه باز شو در را فشار داده تا درب کیپ شود. سپس دستگیره را به سمت بالا چرخانده تا یراق عمل کرده و درب کاملا بسته شود. در نهایت در صورت لزوم با کلید در را قفل می کنیم.
 • باز کردن درب بیرون باز شو مشابه با درب داخل باز شو می باشد و دستگیره درب را به سمت پایین فشار داده و در به سمت بیرون باز می شود.
 • بستن درب بیرون باز شو، مشابه با درب داخل باز شو می باشد، لنگه باز شو در را فشار داده تا درب کیپ شود. سپس دستگیره را به سمت بالا چرخانده تا یراق عمل کرده و درب کاملا بسته شود
برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

نکات لازم برای باز و بسته کردن انواع پنجره

برای اینکه در آینده مشکلی برای باز و بسته کردن پنجره ها نداشته باشید، توصیه می کنیم به هنگام نصب از نصاب بخواهید شیوه صحیح را به شما آموزش بدهد. می توانید هر گونه مشکلی داشتید در این زمان از تکنسین مربوطه سوال نمایید. زیرا اگر این کار را به درستی انجام ندهید می تواند به لولاها و یراق آلات پنجره آسیب وارد شود.

جمع بندی

در این مقاله از سایت درساوین سعی کردیم تا شما را با نحوه باز و بسته شدن چند نوع رایج پنجره های upvc آشنا نماییم. انجام این کار می تواند به راحتی انجام بگیرد اگر با روش صحیح و اصولی کار آگاه باشید. البته کار دشواری نیست و به مرور زمان که چند بار انجام دادید حتما به نحوه باز و بسته شدن پنجره ها عادت خواهید نمود.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم