تعویض لاستیک پنجره دوجداره چگونه است؟

تعویض لاستیک پنجره دوجداره

یکی از مهم ترین اجزای پنجره دوجداره که بر روی کارایی و عایق بندی این محصول تاثیر مستقیم دارد، لاستیک یا گسکت پروفیل است. در این مقاله از سایت درساوین به بررسی نحوه تعویض لاستیک پنجره دوجداره می پردازیم. با ما همراه باشید.

لاستیک های آب بندی در پنجره نقش بسیار مهمی در عایق بودن پنجره دارند. از این رو ممکن است به مرور زمان کیفیت این لاستیک ها از بین برود و نیاز به تعویض آن پیدا کنید. البته اگر در پنجره دوجداره شما از لاستیک ها استاندارد نوع epdm استفاده شده باشد، هرگز نیازی به تعویض آن پیدا نخواهید کرد.

برای خرید پنجره UPVC، اینجا کلیک کنید.

کیفیت پایین گسکت در سال اول نصب درب و پنجره قابل تشخیص نیست و با گذشت زمان، با کاهش عایق بندی مشخص می شود. استفاده از لاستیک و درزگیرهای TPE و EPDM با کیفیت بالا موجب افزایش کارایی خواهد شد.

عدم نگهداری صحیح، خاک گرفتگی، خشک شدن لاستیک و یا زخمی شدن آن نیز موجب عدم کارایی خواهد شد. در اکثر برندهای پروفیل همانند پروفیل وین تک، ویستابست و یا هافمن می توان لاستیک EPDM را بیرون آورد و جایگزین کرد.

لاستیک های آب بندی به مرور زمان همانند هر نوع ترکیبات پلاستیکی دیگر از بین می‌ روند و نیاز به تعویض پیدا می‌ کنند. از جمله شواهدی که نشان دهنده از کار افتادن لاستیک‌ های پنجره دوجداره می‌باشد، عبور صدا و گرد و خاک به محیط داخل است.

لاستیک پنجره دوجداره

به سبب قرار گرفتن این لاستیک و ثابت بودن آن بر روی پروفیل پنجره ھنگام تولید درب و پنجره دوجداره، لاستیک کاملا به یکدیگر جوش خورده و میزان عایق بودن را افزایش می دھد.

انواع لاستیک پنجره دوجداره

تعویض لاستیک پنجره دوجدارهپیش از اقدام به تعویض لاستیک پنجره دوجداره خود، ابتدا به معرفی و بررسی لاستیک‌هایی که در پنجره دو جدار استفاده می‌شود، می‌پردازیم:

لاستیک نوع TPE

این نوع لاستیک که به لاستیک سرخود نیز معروف است، به رنگ خاکستری بوده و ضعیف‌ترین نوع لاستیکی است که در پنجره دوجداره به کار گرفته می‌شود. درواقع لاستیک نوع TPE عملکرد مناسبی در برابر تغییرات دمایی ندارد و به مرور زمان دچار شکستگی و ترکیدگی می‌شود به طوری که نهایت عمری که دارند، 2 سال است.

استفاده از این لاستیک باعث کاهش هزینه نهایی پنجره دو جداره می‌شود. در هنگام تولید پروفیل UPVC، لاستیک سرخود بر روی پروفیل متصل شده و می‌چسبد به همین جهت امکان تعویض آن وجود ندارد.

لاستیک نوع PVC

این نوع لاستیک نسبت به مورد قبلی از کیفیت، طول عمر، آب بندی و هوابندی بهتر و بیشتری برخوردار است. اشعه خورشید، سرما و گرما با گذر زمان روی لاستیک PVC تاثیر می‌گذارند، اما با این حال طول عمر مفید آن بین بازه‌ی 4 تا 5 سال است. این نوع لاستیک بر خلاف نوع TPE، امکان تعویض لاستیک پنجره دوجداره وجود خواهد داشت.

لاستیک نوع EPDM 

این نوع لاستیک از جمله بهترین، استانداردترین و مقاوم‌ترین انواع لاستیک‌های مورد استفاده در پنجره دوجداره هم در نوع UPVC و هم در نوع آلومینیومی می‌باشد. لاستیک EPDM نسبت به موارد قبلی از کیفیت بسیار بالایی بر خوردار است. نسبت به سرما، گرما و اشعه‌های خورشید مقاوم است و همواره آب بندی و هوابندی را به بهترین صورت انجام می دهد. میزان طول عمر مفید آن 15 تا 17 سال است، اما بعد از این نیز ماهیت خود را حفظ کرده و قابل استفاده است.

برای خرید پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

چگونه متوجه شویم که لاستیک درز گیر پنجره دوجداره نیازمند تعویض می باشد؟

  • از بین بازشو پنجره شما گرد و خاک وارد می شود.
  • در هنگام شستشو آب از بین بازشو و فریم وارد می شود، یکی از دلایل دیگر نفوذ آب علاوه بر فرسوده شدن لاستیک، بهم خوردن رگلاژ پنجره می باشد.
  • عبور صدا از پنجره
  • ورود سرما از بین بازشو های پنجره

به طور قطع امروزه تمامی مردم کم و بیش از فواید پنجره های دوجداره مطلع هستند. به همین علت از سال های گذشته تا به امروز استفاده از انواع نسل های پنجره های دوجداره اعم از پنجره های دوجداره upvc و پنجره های دوجداره آلومینیومی را در بافت ساختمان شهر مشاهده می کنید. همچنین به وفور خواهید دید که مالکان خانه هایی که در آن پنجره های قدیمی و یا غیر استاندارد وجود دارد، اقدام به تعویض پنجره های قدیمی خود با پنجره های دوجداره نوین کرده اند.

از توقعات یک پنجره دوجداره می توان به کاهش اتلاف انرژی، کاهش اصوات مزاحم، کم شدن هزینه های نظافتی ساختمان مسکونی و از بین رفتن گرد و خاک ناشی موجود که از فضای بیرونی به داخل واحد مسکونی یا اداری سرایت می کند.

نحوه تعویض لاستیک پنجره دوجدارهاگر احساس می کنید از پنجره دوجداره شما صدا عبور می کند و یا  گردوخاک وارد می شود، یکی از دلایل آن می تواند از دست دادن کیفیت لاستیک های آب بندی و هوابندی باشد. شما می توانید با تعویض لاستیک پنجره دوجداره خود، مجددا قابلیت آن را بالا ببرید.

عبور آب از بین بازشو و فریم در هنگام شستشو به داخل و ورود سرما از بین بازشو‌های پنجره از دیگر عواملی هستند که بیانگر آن‌اند که درزگیر پنجره دوجداره خراب شده و نیاز به تعویض آن می‌باشد. از آنجایی که جنس مرغوب نسبت به جنس مشابه خود از قیمت بیشتری برخودار است، متاسفانه امروزه در پنجره‌های دوجداره به جای استفاده از لاستیک با کیفیت، از لاستیک بی‌کیفیت استفاده می‌شود و به همان قیمت لاستیک با کیفیت به فروش می‌رسانند.

تعویض لاستیک پنجره دوجداره

برای تعویض لاستیک و گسکت پنجره کافیست لاستیک قبلی را از شیار خارج کنید و بعد با استفاده از فشار دست و یا رابر گسکت لاستیک را در شیار پروفیل قرار می دهیم.

در کارخانه تولید درب و پنجره در دو مرحله می توان لاستیک EPDM را در داخل شیار پروفیل قرار داد. بخش اول مربوط به قبل از برش پروفیل است که شاخه 6 متری پروفیل را با استفاده از دستگاه لاستیک گذاری می کنند.

بخش دوم پس از تولید و چارچوب شدن درب و پنجره است که با استفاده از گسکت رولر سرعت قرارگیری لاستیک در پروفیل بیشتر از فشار دادن گسکت و لاستیک داخل پروفیل با دست است.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

مراحل تعویض لاستیک پنجره دوجداره

در تعویض لاستیک درزگیر دروپنجره لازم است تا لنگه از داخل فریم خارج شود که برای این منظور پیچ لولاها باز شده و پایین اورده می شود.

پس از ان لاستیک های قدیمی را از ریل و شیارها خارج کرده که برای این منظور از فشار دست و وسیله کاربردی رابر و غلتک مخصوص می توان استفاده کرد، باید دقت کنید که عملیات جای گذاری لاستیک های درزگیر در پنجره های دوجداره در کارگاه تولیدی در دو مرحله اجرایی شود.

لاستیک درزگیر که با نام لاتین epdm نیز شناخته می شود، در سال اول استفاده ممکن است هیچگونه اثری از خرابی یا کاهش کیفیت در ظاهر ان دیده نشود، اما در گذر زمان و عوامل محیطی زیاد و به دلیل کم کاری در نصب و تولید از حالت اولیه خارج شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

یک نوع لاستیک های دیگر تحت عنوان tpe وجود دارد که دارای سه لایه با فرمولاسیون ویژه است که مخصوص پنجره های دوجداره upvc  در طرح و رنگ مشکی و خاکستری می باشد.

برای تعویض لاستیک پنجره دوجدارهدر هر دو نوع هیچ محدودیتی وجود ندارد و با تخصص تعمیرکار و استفاده از اجناس درجه یک و پیاده سازی شیوه های صحیح عایق بندی درب و پنجره، تا سال ها با خیال راحت از این محصول می توانید استفاده کنید. بهینه سازی و عایق صوتی و حرارتی پنجره دوجداره وابسته به لاستیک های درزگیر و چسب های مخصوص و شیشه های دوجداره می باشد.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم