انتخاب پنجره با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف

پنجره برای شرایط آب و هوایی مختلف

مقاومت پنجره در برابر شرایط آب و هوایی یک اصل بسیار مهم در انتخاب برای هر منطقه ای می باشد. به دلیل حرفه ای بودن اکثر مصرف کنندگان در صنعت ساختمان همواره مقاومت سازه و متریال های استفاده شده در این صنعت مقایسه کارشناسانه و دقیق بین برندهای مختلف صورت می گیرد. در این مقاله به بررسی انتخاب پنجره برای شرایط آب و هوایی مختلف می پردازیم.

جهت دریافت نمایندگی گروه صنعتی درساوین اینجا کلیک کنید.

اصول معماری و ساخت و ساز و استفاده از اشکال مختلف مصالح ساختمانی و متریال دیگر آن از مواری هستند که تا حدودی می توانند با توجه به شرایط متفاوت جغرافیایی، مختلف باشند. در ادامه عوامل موثر در انتخاب پنجره با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف را بررسی می کنیم.

چرا در هر منطقه ای باید پنجره ای متفاوت استفاده کرد؟

اگر در شهری سردسیر باشید، بیشتر اتلاف انرژی شما از طریق پنجره ها خواهد بود. سوز و سرما نیز از طریق پنجره ها وارد فضای ساختمان می شود و به طور دائم هوای سرد داخل می شود که نیاز به گرمایش دارد.

از سوی دیگر اگر در منطقه ای با آب و هوای بسیار گرم باشید، مانند مناطق کویری و جنوبی کشورمان، در هوای گرم بسیاری از انرژی سرمایش یا خنک سازی که ایجاد شده است، از طریق پنجره ها به هدر می رود و نیاز به استفاده بیشتر از ابزار سرمایش مانند کولرهای گازی و آبی است.

در هر صورت نتیجه این است که باید انرژی بیشتری برای گرمایش یا سرمایش مصرف کنید که نه تنها هزینه های قبوض بیشتر می شود، بلکه هیچگاه هم بهترین نتیجه را از نظر عایق بندی نخواهید داشت.

کشور عزیزمان ایران به سبب قرارگیری در موقعیت جغرافیایی مناسب دارای منابع فراوانی از انرژی های تجدیدپذیر می باشد. بدیهی است هر چقدر شاخص مصرف انرژی پایین تر باشد، بهره وری انرژی ساختمان بالاتر خواهد بود.

در ادامه پنجره برای مناطق مختلف آب و هوایی را بررسی می کنیم.

انتخاب پنجره برای آب و هوای مختلف

کاربرد پنجره های کارآمد در اقلیم های مختلف

  • اقلیم سرد: باعث می گردد که گرما از محیط داخلی ساختمان خارج نشود، همچنین اگر آفتاب باشد اجازه می دهد که گرمای خورشید عبور کند و وارد محیط داخل گردد.
  • در اقلیم گرم و خشک: در این مناطق باید پنجره ای استفاده شود که گرمای خورشید را عبور نداده و محیط داخل را در دمای ملایم نگه دارد و مصرف کننده از این نوع سیستم از تهویه و حرارتی کمتر مجبور می شود استفاده کند و این باعث می شود کمتراز انرژی های تجدید پذیر استفاده نماید.
  • در  آب و هوای معتدل: عایق پیشنهادی جهت آسایش و صرفه جویی در انرژی، استفاده از پنجره ای با امکان دمای ملایم در زمانی که هوای بیرون خیلی گرم و مرطوب است را دارا باشد. در فصل تابستان امکان دمایی ملایم را فراهم می آورد و در فصل زمستان گرما از محیط داخلی ساختمان خارج نشود، همچنین اگر آفتاب باشد اجازه می دهد که گرمای خورشید عبور کند و وارد محیط داخل گردد.

پنجره برای مناطق سردسیر و کوهستانی

برای مناطقی که سرمای زیادی وجود دارد و در فصل های سرد سال شاهد بارش یا یخبندان هستیم، بیشترین اتلاف انرژی هم وجود دارد. داشتن عایق بندی بالا در برابر گرما و سرما، سبب می شود تا گرما در ساختمان بماند و هوای سرد بیرون هم داخل نشود.

از میان انواع پنجره های دوجداره بهترین نمونه برای این شرایط مدل های ثابت و لولایی هستند.

اگر پنجره تنها برای نورگیر و دید استفاده می شود، بهترین گزینه پنجره ثابت است، اما اکثر افراد تمایل دارند پنجره بازشو هم داشته باشد.

در میان پنجره های دارای بازشو، بهترین گزینه برای مناطق سردسیر، پنجره لولایی دو حالته است. پنجره های دوحالته از مدل های تک حالته هم عایق بندی بالاتری دارند و بهترین گزینه هستند، که بازشویی زیبا و مدرن هم دارند. پس از پنجره دوجداره دوحالته، مدل تک حالته نیز از بهترین گزینه هاست.

اما اگر حتما تمایل به نصب پنجره ریلی دارید هم نگران نباشید، مدل های فولکس واگنی پنجره کشویی دارای عایق بندی کامل هستند و با حالت بازشویی که دارند از ورود هوای سرد جلوگیری می کنند.

پنجره مناسب مناطق کویری

در مناطق کویری، معمولا شاهد تابستان هایی گرم و زمستان هایی خشک و سرد هستیم و این یک خصوصیت بارز مناطق کویری است.

بنابراین، پنجره ای را می خواهیم که دارای بازشویی خوب و مناسب برای فصول گرم بوده، و در سرمای خشک روزهای سرد سال نیز عایق بندی خوبی داشته باشد.

ضمن اینکه توجه داشته باشید متاسفانه امروزه در کشورمان در بسیاری از شهر ها با مشکل آلودگی و ریزگرد ها مواجه ایم، از جمله برخی شهر های کویری چون اصفهان دارای آلودگی هوای زیادی هستند، و در برخی شهر های دیگر هم معضل ریزگرد ها را داریم.

استفاده از پنجره های upvc در چنین شرایطی بهترین گزینه است. چراکه بازشویی مناسب و کارا، به همراه عایق بندی خوب دارد.

استفاده از پنجره های کشویی هم به اندازه مناطق سردسیر در این مناطق معضل نیست و اگر آب و هوای چندان سردی وجود ندارد، پنجره های کشویی نیز برای روزهای گرم مناسب اند.

از انواع دیگر چون پنجره های کلنگی، آکاردئونی هم استفاده می شود و محدودیتی وجود ندارد.

در این مناطق جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به داخل ساختمان در اولویت بیشتری قرار دارد و استفاده از شیشه های اندکی رنگی با میزان عبور از شیشه، VT یا  light tranmission تا حدود 0.60 تا 0.50 مناسب می باشد.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

پنجره برای مناطق گرمسیر و شرجی

در این مناطق بر حفظ سرمایش و خنک سازی درون ساختمان است که باید حفظ شود. عایق بندی بالا خود از تلف شدن این سرمایش جلوگیری می کند، اما بیش از آن، خود تابش خورشید تاثیر دارد. در شهر های جنوبی با توجه به زاویه تابش خورشید و آفتاب شدید دیده می شود که بسیاری از خانه ها دارای پنجره هایی با شیشه های رنگی هستند. بنابراین، اولویت بیشتر جلوگیری از ورود نور شدید به داخل خانه است.

استفاده از شیشه های رنگی مانند سبز، قرمز و شیشه های سندبلاست، یا شیشه های مات و پنجره های هوشمند سبب می شود تا شدت تابش نور داخل ساختمان کاهش یابد.

پنجره برای شرایط آب و هوایی مختلفپنجره مناسب مناطق ساحلی

اگر شما در مناطق ساحلی زندگی می کنید و می خواهید درب و پنجره های قدیمی خود را تعویض کنید، ما به شما پنجره upvc را پیشنهاد می کنیم. چرا که این پنجره ها از جنس پایه پلی وینیل کلرید هستند که بسیار متنوع و انعطاف پذیر هستند. به همین دلیل بهترین گزینه برای آب و هوای مختلف و ساحلی هستند.

قابل ذکر است اگر جنس های مختلف دیگر به جزء upvc را در ذهن دارید، بدانید که همه ی آنها در این نوع آب وهوا به مرور زمان دچار پوسیدگی و خوردگی خواهند شد و مقاومت لازم در برابر آب و هوای مختلف را ندارند. در شهرهایی که آب و هوای ساحلی و مرطوبی دارند انتخاب درب و پنجره ی مناسب بسیار حائز اهمیت است. درب و پنجره های چوبی یا آلومینیومی در اثر رطوبت به مرور زمان دچار پوسیدگی و زنگ زدگی می شوند.

بهتر است که در مناطق ساحلی از درب و پنجره های دوجداره upvc استفاده شود، زیرا این درب و پنجره ها در برابر رطوبت و عوامل جوی همچون باد مقاومت بالایی دارند.

در کشورهای گرمسیری که در مناطق استوایی قرار دارند درب و پنجره های upvc بیشتر مورد استفاده هستند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

پنجره برای مناطق با آب و هوای معتدل

در مناطقی که آب و هوا معتدل تر است، محدودیتی وجود ندارد و می توان از هر نوع پنجره upvc استفاده کرد.

در صورتی که الویت شما عایق بندی صوتی باشد اما باید به سراغ مدل هایی مانند دو حالته لولایی، تک حالته یا کلنگی و سایبانی بروید که به خوبی چفت می شوند و عایق بندی صوتی خوبی دارند.

البته خود شیشه های دوجداره که دارای گاز بین جداره ها هستند عایق بندی صوتی ایجاد می کنند و همه انواع پنجره های upvc عایق صوتی هستند.

آیا استفاده از پنجره برای مناطق مختلف، محدودیت دارد؟

با وجود موارد گفته شده باید این مطلب را عنوان کنیم که گرچه برای مثال پنجره کشویی upvc عایق بندی ضعیف تری دارد، اما این میزان در مقایسه انواع دیگر پنجره های upvc است، اما بازهم عایق بندی بهتری از پنجره های آهنی و الومینیومی دارد.

بنابراین، محدودیت در مورد پنجره برای مناطق مختلف وجود ندارد، و نکات گفته شده تنها برای داشتن بهترین نتیجه است. برای سفارش انواع دروپنجره می توانید با کارشناسان ما در گروه صنعتی درساوین تماس بگیرید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم