انواع سیستم بازشو پنجره

انواع سیستم های بازشو پنجره

پنجره های یک ساختمان علاوه بر نقش اصلی که در عبور و حرکت نور و هوا در داخل ساختمان ایفا می کنند، از لحاظ بصری نیز تصویر خاص خود را دارند. در حال حاضر پنجره ها در شکل های متفاوتی تولید می شوند. در این مقاله به بررسی انواع سیستم های بازشو پنجره و نحوه باز و بسته شدن آن ها می پردازیم.

مدل تک حالته

در مدل تک حالته، بازشوها توسط لولا باز و بسته می شود، که لولای مذکور قابلیت تنظیم داشته و سیستم حرکتی آن به این گونه است که از سمت ضلع عمودی آن به سمت جلو و فقط در یک راستا که محور حرکتی آن محور افقی باشد، باز و بسته می شود. یا به بیان دیگر به صورت معمولی و حول محور زاویه 90 درجه حرکت خود را انجام می دهد.

این مدل از بازشو ها برای مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که هیچ مانعی در مقابل آن ها نباشد. منظور از مانع وسیله هایی از قبیل پرده ها، وسایل منزل و سایر موارد است. این مدل از لحاظ اقتصادی دارای قیمت مناسبی بوده و مقرون به صرفه می باشد. مدل تک حالت بازشو در درب و پنجره دوجداره از لحاظ شکل ظاهری بسیار شبیه به پنجره های عادی هستند.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

مدل دوحالته

در مدل دو حالت بازشو نیز پنجره و درب ها به وسیله لولاها باز و بسته می شوند. این لولاها نیز قابلیت تنظیم داشته و سیستم حرکتی آن ها به شیوه متصل به هم بوده و برای درب و پنجره قابلیت باز شدن از اطراف را نیز به وجود می آورد. مدل دو حالت بازشو در دو جهت باز و بسته می شود که یک جهت آن در راستی محور افقی بوده و جهت حرکتی دیگر آن به صورت زاویه دار از سمت بالا می باشد.

اگر در نوع دوحالت بازشو عرض و ارتفاع لنگه بازشو را افزایش دهیم، می توانیم یک سیستم کمکی اضافه کرده و با انجام این عمل در پایان آب بندی و هوابندی بهتری نیز انجام می شود. شایان ذکر است که این محصول با افزایش نقطه های قفل شونده آن و امکان باز شدن در دو جهت دارای کمترین محدودیت نسبت به سایر بازشو ها می باشد. این مدل بازشو از نظر اقتصادی دارای قیمت متوسطی می باشد. مدل دو حالت باز شو به دلیل داشتن قیمت مناسب و همچنین کارکرد مناسب آن از پرکاربرد ترین نوع بازشو های درب و پنجره در مکان های مختلف است.

سیستم های بازشو پنجره

مدل بالا بازشو

در نوع بالا بازشو، باز و بسته شدن پنجره به وسیله لولاها صورت می گیرد. لولا های این پنجره ها امکان تنظیم دارند. مکانیزم حرکتی این مدل این است که فقط از سمت بالا و با زوایه مشخص باز می گردد. مدل بالا باز شو نیز مانند تک حالت بازشو از لحاظ قیمت ارزان بوده و مقرون به صرفه می باشد. این نوع برای مکانی که نیاز است درب و پنجره به حالت مورب باز شوند مناسب می باشد. به علاوه این مدل برای استفاده در مکان هایی که نیازی به تهویه در زمانی طولانی ندارند، نیز مناسب می باشد. همچنین از فضا‌هایی که امکان استفاده از مدل بالا بازشو دارند، می توان به سرویس های بهداشتی، پارکینگ ها، نورگیر ها، حمام و مکان های دیگر اشاره کرد.

مدل بالا بازشو

مدل فولکس واگنی

یکی از انواع مدل های بازشدن در درب و پنجره، مدل فولکس واگنی می باشد که این مدل شبیه به در ماشین های مدل ون استیشن باز و بسته می گردد و یکی از دلایل نامگذاری آن همین موضوع می باشد. مکانیزم یراق در این درب ها به این صورت است که در چهار ضلع لنگه بازشو به شکل کامل یکسره و متصل به هم بوده و تعداد نقطه های قفل شونده بیشتری را ایجاد می کنند.
این مدل در زمان باز کردن لنگه ی درب یا پنجره به اندازه چند سانتی متر به سمت درون ساختمان حرکت می کنند، و با کمک غلتک ها و ریل های موجود روی چارچوب به صورت افقی رفت و آمد می کند. به علت اینکه تعداد نقطه های قفل شونده در چهار سمت است و نوع حرکت این مدل افقی است هیچ گونه مزاحمتی برای وسایل های موجود در فضا نداشته و این مدل نسبت به سایر مدل ها کامل تر می باشد.
نوع فولکس واگنی برای فضاهایی که به بازشو و شیشه های بزرگ نیاز دارند مناسب می باشد. هزینه این مدل بازشو از لحاظ اقصادی بالاست و در صورت انتخاب و استفاده نیاز به توجیه اقتصادی دارد.
 
برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

مدل کشویی

بازشو پنجره کشویی در چارچوب در توسط غلتک هایی زیر بازشو روی ریل های خود به صورت افقی باز و بسته می شود. حالت عایق و ایزوله این مدل نسبت به سایر مدل ها بیست درصد کمتر است و برای منطقه های که دارای اقلیم هوای معتدل هستند، بهتر است مورد استفاده قرار نگیرد. همچنین برای مناطقی که سرو صدا و غبار زیادی دارند استفاده از این مدل مناسب نمی باشد. این نوع از پنجره از نظر صرفه اقتصادی در دسته متوسط قرار می گیرد.

مدل بازشو کشویی

مدل آکاردئونی

حالت باز شدن مدل آکاردئونی در پنجره ها همانند باز و بسته شدن دستگاه آکاردئون می باشد. به این معنی که به صورت لولایی و در یک سمت از چارچوب درب یا پنجره قرار می گیرند. در این مدل حرکت هر کدام از لنگه ها توسط غلتک ها و ریل هایی که به صورت افقی در بالا و پایین درب و پنجره نصب می شوند، انجام می گیرد. مدل آکاردئونی برای مکان هایی که به یک دهانه ی بزرگ برای رفت وآمد نیاز است استفاده می شود. همچنین می توانیم از این نوع باز شو برای حیاط های بزرگ استفاده کنیم. این مدل از نظر هزینه مناسب مکان های کوچک نبوده و مورد استفاده قرار نمی گیرد.

انواع سیستم بازشو پنجره

مدل محوری

بازشو های محوری دارای دو محور حرکت عمودی و افقی هستند. پنجره بازشو به شیوه محوری مناسب برای پنجره هایی با ابعاد بزرگ و به وجود آوردن دیدی وسیع و یکپارچه بدون مانع است.

جمع بندی

سیستم های بازشو پنجره ها، بسیار متنوع و متفاوت هستند. به طوریکه می توان متناسب با نیاز ها و فضایی که در اختیار داریم اقدام به انتخاب یکی از این انواع پنجره نماییم. در این مقاله با انواع مختلف سیستم بازشو آشنا شدیم. برای سفارش هریک از مدل های بازشو پنجره به صفحه محصولات سایت درساوین مراجعه کنید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم