تمیزکردن و شستشو پنجره دوجداره

شستشوی پنجره دوجداره

پنجره‌های دوجداره علاوه بر بازده حرارتی عالی، به کاهش آلودگی صوتی نیز کمک می‌کنند. قیمت پنجره‌های دوجداره نسبتا بیشتر از یک پنجره معمولی است، به همین دلیل است که اگر صاحب پنجره دوجداره هستید، بهتر است به خوبی از آن‌ها مراقبت کرده و عمر مفید و کارکرد آن‌ها را بهبود ببخشید. در این مقاله به بررسی نحوه تمیزکردن و شستشو پنجره دوجداره می پردازیم. با ما همراه باشید.

همین حالا برای استعلام قیمت در و پنجره اقدام کنید.

پس از نصب درب و پنجره های دوجداره، یکی از مهم ترین سوالاتی که به ذهن خطور می کند، این است که بهترین روش برای نگهداری و تمیزکردن این نوع پنجره‌ها چیست و با چه مراقبتی می توانید بهترین عملکرد را از پنجره های دوجداره UPVC داشته باشید؟

چگونه می توان درب و پنجره های دوجداره را شستشو داد؟

یکی از ویژگی های عالی درو پنجره های دوجداره در مقایسه با سایر سازه های چوبی، آلومینیومی و آهنی، شستشوی آسان آنها است. برای آزمایش آب بندی و هوادهی و تعیین کیفیت صحیح طراحی، ساخت و نصب، قطره ای از آب نباید از آنها عبور کند.

در حین نصب باید اطمینان حاصل شود که داخل پروفیل ها به درستی تخلیه شده و محفظه های داخل آن کاملاً به سمت ناودان تمایل دارند، تا در داخل پروفیل آب باقی نماند و نفوذ نکند. یکی از مواردی که باید بخاطر بسپارید وجود این ناودان‌ ها و کلاهک‌ها است.

ماده پروفیل در برابر اسیدها، بازها و مواد شوینده بسیار مقاوم است. بنابراین می توانید درها و پنجره های دو جداره را بدون نگرانی بشویید. البته باید توجه داشته باشید که مشخصات مورد استفاده باید با شرایط آب و هوایی ایران سازگار باشد.

با توجه به اینکه برخی از پروفیل ها شرایط آب و هوایی ایران را ندارند و برای آب و هوای گرم و خشک ایران مناسب نیستند، ممکن است مواد به کار برده شده برای نظافت قلیایی قوی داشته باشند و موجب گردند لایه سطحی آنها آسیب دیده و اگر در معرض نور شدید خورشید قرار بگیرند، زرد شوند.

بنابراین مشخصات مورد استفاده باید مطابق با شرایط هواشناسی ایران ساخته شود.

روش‌ های شستشو پنجره دوجداره

شستشوی درب و پنجره دوجدارهپنجره‌های دوجداره با استفاده از دو قطعه شیشه ساخته می‌شوند که با فاصله حداقل ۱۲ میلی‌متر از یکدیگر قرار گرفته‌اند و فضای بین آن‌ها با هوا پر شده است. این شکاف مهر و موم شده و به عنوان جدا کننده شیشه داخلی و شیشه خارجی عمل می‌کند.

اگر پنجره دوجداره شما همانطور که باید کار کند، هیچ علامت یا آلودگی در فضای داخلی بین دو شیشه مشاهده نخواهید کرد. مهر و موم محکم است و هیچ گرد و غبار، خاک یا رطوبتی نمی‌تواند راه خود را به فضای بین دو شیشه باز کند.

در این حالت، تمیز کردن پنجره دوجداره آسان است. برای تمیزکردن و شستشو پنجره دوجداره می توانید به روش های زیر عمل کنید:

 • به آرامی دور قاب پنجره را جارو برقی کشیده و یا از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن هرگونه آلودگی و گرد و غبار از روی قاب پنجره استفاده کنید.
 • از محلول چهار قسمت آب گرم و یک قسمت سرکه سفید استفاده کنید و شیشه را با استفاده از یک پارچه نرم بشویید.
 • برای دسترسی به گوشه‌ها از یک مسواک نرم یا چیزی مشابه آن استفاده کنید.
 • برای پاک کردن رگه‌ها، پنجره با روزنامه پاک کنید یا از یک اسکوییجی دارای نوار پاک کننده پنجره استفاده کنید.
برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

مواد لازم برای شستشو پنجره دوجداره و برق انداختن آن

در ادامه به بررسی چند مورد از مواد لازم برای تمیزکردن درب و پنجره ها خواهیم پرداخت.

محلول سرکه و آب

یک محلول ساده یک قسمت سرکه سفید و چهار قسمت آب، بدون آسیب رساندن به شیشه و قاب‌ها، پنجره دوجداره شما را تمیز می‌کند. خاصیت اسیدی سرکه سفید تمام لکه‌های آب را حل کرده و آب آلودگی‌های پنجره را ازبین می‌برد.

این محلول، یک شیشه پاک کن ساده، موثر، کم هزینه و دوست‌دار محیط زیست برای تمیز کردن پنجره دوجداره است که ارزش امتحان کردن را دارد.

استفاده از مواد شوینده

بعد از این که درب و پنجره یو پی وی سی را با احتیاط کامل و با دقت شستید، در این صورت بسیاری از کثیفی‌ها از روی آن پاک می‌شود. در برخی مواد، همه گرد و غبارها و کثیفی‌های موجود بر روی درب و پنجره به آب ولرم و دستمال کشی از بین می‌روند. در حالی که گاهی پیش می‌آید، که برخی از کثیفی‌ها به راحتی پاک نمی‌شوند و نیاز به استفاده از مواد شوینده است. در این شرایط به ناچار برای پاک کردن درب و پنجره یو پی وی سی باید از مواد شوینده استفاده کنیم.

برای استفاده از مواد شوینده، بهترین و مناسب ترین راه این است، که ابتدا مقداری از مواد شوینده مناسب را بر روی دستمال و پارچه مورد نظر بریزید. سپس با استفاده از این دستمال و یا پارچه اقدام به تمیز کردن درب و پنجره یو پی وی سی کنید. در این مرحله سعی کنید، که مواد شوینده را تنها در مناطقی که لکه‌ها و کثیفی‌های آن به وسیله آب از بین نرفته است، بمالید. در بسیاری از مواقع این مواد شوینده می‌تواند با یکبار لکه‌ها و کثیفی‌ها را از بین ببرد. اما اگر با یکبار استفاده از مواد شوینده برخی از لکه‌ها و کثیفی‌ها پاک نشد، در این صورت مجدد این کار را انجام دهید.

حوله‌های میکروفایبر

هنگام تمیز کردن پنجره‌ها با محلول سرکه سفید و آب، تنها از یک حوله میکروفایبر تمیز استفاده کنید. هر نوع پارچه دیگر یا یک حوله میکروفایبر کثیف می‌تواند باعث ایجاد خراش روی شیشه و قاب شود. برای جلوگیری از تشکیل رگه‌ها، حتما شیشه را با حرکات دایره‌ای پاک کنید.

استفاده از پارچه‌های سفید و تمیز

یکی از نکات مهم و کاربردی که در تمیز کردن درب و پنجره‌های یو پی وی سی باید به آن دقت داشته باشیم، استفاده از پارچه‌های تمیز و سفید است. در زمان دستمال کشی و تمیز کردن درب و پنجره یو پی وی سی نباید، از پارچه‌های کثیف، زبر و رنگی استفاده کنید. منتقل شدن رنگ پارچه‌ها به درب و پنجره‌ها می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد و تمام زحمات ما را از بین ببرد. علاوه بر این منتقل شدن رنگ انواع پارچه‌های رنگی به درب و پنجره یو پی وی سی به ایجاد یکی از سخت ترین و بدترین لکه‌ها منجر می‌شود، که تمیز کردن آن به راحتی و آسانی نخواهد بود.

تمیز کردن گوشه‌ها و شکاف‌ها

دسترسی به گوشه و کنارها و شکاف‌پنجره‌ها، فارغ از نوع پنجره، همیشه دشوار است. در مورد پنجره‌های دوجداره نیز اوضاع از همین قرار است. برای رسیدن به این مناطق بدون ایجاد خراش یا آسیب، یک گلوله پنبه را در محلول سرکه و آب فرو برده و از آن برای تمیز کردن گوشه‌ها و شکاف‌ها استفاده کنید.

استفاده از روزنامه برای براق کردن

امروزه یافتن روزنامه‌های چاپ شده ممکن است دشوار باشد، اما ارزش آن را دارد که به طور خاص فقط برای محافظت از پنجره‌ها ‌استفاده شود. نوع کاغذی که برای روزنامه استفاده می‌شود، به طرز جالبی برای خشک کردن و مراقبت از پنجره‌ها مناسب است، زیرا هیچ رگه و باقیمانده‌ای از خود به جای نمی‌گذارد. چند روزنامه از فروشگاه محلی تهیه کرده و برای روزهای تمیز کردن پنجره نگهداری کنید.

از پد‌های سفید کننده و ساینده استفاده نکنید.

قدرت سفید کننده، پد تمیز کننده و زور بازو را نمی‌توان انکار کرد، اما هرگز نباید از آن‌ها روی پنجره دوجداره استفاده کنید. چنین موادی بهتر است برای سینک آشپزخانه یا کف حمام استفاده شوند، چرا که می‌توانند آسیب زیادی به پنجره‌دوجداره شما وارد کنند.

 تمیز کردن قاب پنجره UPVC

برای این کار یک سطل را پر از آب گرم کنید، سپس یک پارچه‌ی نخی نرم را داخل آب فرو کرده و به آرامی سطوح داخل و خارج قاب پنجره را به طور کامل تمیز کنید. بعد از اینکه تمیز کردن قاب پنجره را تمام کردید، آن را خشک کنید. برخی افراد برای پاک کردن کامل آلودگی‌ها، از بخارشو استفاده می‌کنند. استفاده از بخارشو گزینه خوبی‌ست، اما ممکن است تیغه یا بُرس مخصوص بخارشو که برای شستشوی قسمت‌های کوچک یا ریز طراحی شده، زِبر باشد و سبب ایجاد خراش بر روی چهارچوب پنجره‌ی UPVC شود‌.

بنابراین بهترین گزینه، استفاده از یک پارچه‌ی نخی و نرم است. از محلول آب و صابون برای تمیز کردن قاب پنجره‌ی دوجدار غافل نشوید. همانطور که اشاره کردیم، آب گرم و صابون موثرترین روش برای تمیز کردن بوده و گاهی اوقات بهترین نتیجه را هم می‌دهد. در یک سطل محلول آب گرم و صابون درست کرده و با کمک یک اسفنج نرم  و تمیز، پنجره‌ها را بشویید. به هیچ وجه از اسکاچ‌های زبر برای شستشو پنجره UPVC استفاده نکنید، چون زبری اسکاچ سبب ایجاد خراش بر روی پروفیل‌های UPVC  می‌شود. پس از شستشو با محلول آب گرم و صابون، قاب پنجره را با یک پارچه‌ی نمدارِ بدون پُرز خشک کنید.

آیا باید از مواد شیمیایی برای شستشو پنجره دوجداره PVC استفاده کنیم؟

تمیزکردن پنجره دوجدارهبرای تمیز کردن پنجره PVC از مواد شوینده استفاده نکنید. در اینجا چند شوینده وجود دارد که هرگز نباید از آنها برای تمیز کردن پنجره استفاده کنید.

هرگز از مواد حاوی متانول استفاده نکنید. متانول یا الکل چوب ساده ترین الکل است و بوی مشخصی دارد که کمی نرمتر و شیرین تر از اتانول است. استنشاق الکل برای چوب سمی است و می تواند باعث کوری شود.

گفته شده به پنجره های UPVC آسیب می رساند. بنابراین مراقب باشید هنگام تمیز کردن به پنجره آسیب نرسد.

برای استعلام قیمت در و پنجره، اینجا کلیک کنید.

در شستشو پنجره دوجداره UPVC به چه نکاتی باید توجه بیشتری کنیم؟

تمیز کردن پنجره UPVC در حفظ و نگهداری شیشه و قاب پنجره تاثیر می‌گذارد. بهتر است در تمیز کردن پنجره‌های دوجداره به نکات زیر توجه کنید:

 • هرگز از اسکاچ برای پاک کردن کثیفی و لکه‌های قاب پنجره استفاده نکنید؛ زیرا این امر به پنجره آسیب می‌زند.
 • از استفاده‌ی هر نوع دستمال یا سیمِ زِبر برای شستشوی قاب و شیشه جداً خودداری کنید.
 • حواستان باشد هنگام تمیز کردن، بیش از حد با دستتان به شیشه و قاب و ستون‌های تقسیم کننده وزن و فشار وارد نکنید؛ این کار سبب آسیب به قاب و شیشه‌ی پنجره‌ی UPVC خواهد شد.
 • در تمیز کردن پنجره‌های دوجداره، تا حد امکان از اسفنج‌های زبر و مواد شوینده‌ی قوی مانند وایتکس استفاده نکنید.
 • اگر در شهرهای کلان که آلودگی و گرد و غبار بیشتر است زندگی می‌کنید، بهتر است هر سه الی چهار ماه یک‌بار، و اگر در مناطق روستایی زندگی می‌کنید سالی دوبار پنجره‌ها را تمیز کنید.
 • آب داخل سطل مخصوص شستشو را هر چند وقت یک‌بار عوض کنید‌ تا مطمئن شوید برای تمیز کردن قاب پنجره، از آب تمیز استفاده می‌کنید.
 • برای تمیز کردن پنجره UPVC با سرکه، اجازه دهید سرکه به مدت ده دقیقه بر روی جسم باقی بماند تا به خوبی کثیفی‌ها را تمیز کند‌، سپس با یک پارچه‌ی نرم تمام مایعات اضافی را پاک کنید.
 • برای تمیز کردن لبه و گوشه‌های قاب هم می‌توانید از یک دستمال یا یک اسفنج ضخیم استفاده کنید.
 • اگر روی پنجره کپک وجود دارد، می‌توانید از مقدار بسیار کمی وایتکس استفاده کنید.

جمع بندی

تمیز کردن پنجره های دو جداره پی وی سی به دلیل متریال بودن کار سخت و پیچیده ای نیست. اما باید توجه داشت که از ابزار و شوینده های مناسب همراه خود استفاده کنید تا در پروسه تمیز کردن به پروفیل ها و شیشه آسیب نرسد.

پنجره های دو جداره معمولاً از دو قسمت قاب و شیشه ساخته می شوند. برای تمیز کردن آنها ابتدا باید قاب پنجره را تمیز و مرتب کنید.

مرحله بعدی شستن آنها با آب صابون ولرم یا آب گرم است. سپس با یک پارچه نرم و پنبه ای قاب ها را کاملا خشک کنید.

نکته این است که هنگام تمیز کردن فقط باید از حوله های سفید تمیز استفاده شود. زیرا پارچه های با رنگ روشن می توانند رنگ خود را به قاب پنجره منتقل کنند. این نوع لکه ها یکی از سخت ترین لکه هایی است که به راحتی از بین نمی رود. بنابراین حتما از حوله سفید استفاده کنید.

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم