مزایا و معایب پنجره های سرتاسری و بزرگ

مزایا و معایب پنجره های سرتاسری و بزرگ

اهمیت نقش پنجره در یک ساختمان غیر قابل انکار است. پنجره ها هم از نظر ظاهری و هم مسئله تبادل نور و انرژی بسیار مهم و تاثیرگذارند. انتخاب و استفاده درست از پنجره باعث می شود بسیاری از مشکلات حل شده و از طرفی انتخاب و طراحی نادرست پنجره در ساختمان می تواند مشکلاتی کوچک و بزرگ به وجود بیاورد. در این مقاله مزایا و معایب پنجره های سرتاسری و بزرگ را بررسی خواهیم کرد.

دلایل استفاده از پنجره های بزرگ و سرتاسری

پنجره ها از مهمترین راه های ارتباطی میان فضای بیرونی و داخلی هستند، و نور طبیعی را به داخل خانه هدایت می کنند. پنجره ها با اتصال فضای داخلی به فضای بیرونی، یک ارتباط ملایم میان این دو فضا به وجود می آورند. در صورتی که پنجره رو به منظره طبیعت باشد و یا در داخل یک محیط طبیعی قرار بگیرد، ترکیب زیبایی از طبیعت و محیط اطراف را به وجود خواهد آورد.

به همین جهت وجود پنجره های بزرگ در هر فضایی موجب ایجاد فضایی زیباتر و طبیعی تر می شود، که با محیط بیرونی ارتباط دارد. و با هدایت نور طبیعی روز به فضای داخلی، ظاهر گرم و صمیمی را به وجود می آورد.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

ویژگی های مثبت پنجره های سرتاسری و بزرگ

از مزایای وجود پنجره های بزرگ در خانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ظاهری مدرن و لوکس: وجود شیشه در تمام قسمت های خانه و پنجره هایی که از سقف تا کف کشیده شده اند فضایی بسیار مدرن و جذای به وجود می آورند.
  • فضایی دلباز و بی نظیر: با وجود پنجره های سرتاسری نور بسیار زیادی وارد محیط داخلی شده و فضایی دلباز و روشن ایجاد می کند.
  • اتاق نشیمنی با هوای سالم: حرکت جریان هوا با وجود پنجره های بزرگ در محیط ساختمان، به حداکثر خود رسیده و فضایی با هوای مطبوع و سالم در اختیار ساکنین قرار می دهد.
  • ارتباط حداکثری با محیط بیرون: پنجره های سرتاسری بیشترین میزان ارتباط با فضا و منظره بیرونی را در اختیار ساکنان قرار می دهد. که این موضوع در طبقات بالای ساختمان ها و برج ها جذابیتی دو چندان دارد.
  • استفاده به بهترین شکل از نور خورشید: با داشتن پنجره های بزرگ بیشترین استفاده از نور طبیعی روز را خواهید داشت.

استفاده از پنجره های سرتاسری و دیوار های شیشه ایی در یکی از قسمت های خانه، علاوه بر افزایش کیفیت زندگی، موجب می شوند ارزش خانه نیز افزایش یابد.

مزایا و معایب پنجره سرتاسرینکات منفی پنجره های سرتاسری و بزرگ

در کنار جنبه های مثبت فراوانی که یک پنجره بزرگ داراست، نکات منفی نیز در این میان وجود دارد.

تعبیه پنجره های بزرگ، بسیار هزینه بر خواهد بود و حتما باید مبلغ خاصی به آن اختصاص داد، از طرفی استفاده از پنجره های بزرگ در مناطق گرمسیری باعث می شود که به همان اندازه که نور خورشید به داخل فضا وارد می شود، گرما نیز به داخل هدایت شده و به علت تابستان گرم و سخت این مناطق فضای داخلی تبدیل به یک محیط غیر قابل تحمل خواهد شد. همین موضوع موجب افزایش استفاده از سیستم خنک کننده می شود.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

در مناطق سردسیری نیز برعکس این موضوع اتفاق می افتد. وجود پنجره های بزرگ باعث سرد تر شدن فضای داخلی و افزایش مصرف انرژی گرمایشی نیز می شود. این افزایش مصرف انرژی، نه تنها هزینه های زیادی را تحمیل می کند، بلکه برای محیط زیست نیز آسیب زننده خواهد بود. به همین دلیل اگر قصد دارید از پنجره های بزرگ استفاده نمایید، حتما از پنجره های چند جداره استفاده کرده و عایق بندی مناسب را مد نظر قرار دهید.

پنجره های سرتاسریتمیز کردن پنجره های بزرگ

تمیز کردن پنجره های بزرگ یکی دیگر از مسائلی است که مشکل آفرین می شود، از طرفی در صورتیکه این نظافت به طور منظم و به درستی انجام نشود در ظاهر ساختمان تاثیر فراوانی می گذارد. قطعا تمیزی پنجره های بزرگ بسیار سخت خواهد بود. گاهی بر اساس ابعاد خانه و تعداد پنجره ها ، نیمی از روز صرف تمیز کردن پنجره ها می شود. به همین علت امروزه برای تمیزی راحت پنجره ها، لوازم و شیوه های متعددی وجود دارد. در حال حاضر لزومی ندارد برای تمیز کردن پنجره، به پنجره رفته و با خطر افتادن مواجه شوید. بلکه شیوه های جدیدی مانند دستگاه های پاک کننده شیشه ایی مدولار و مایعات پاک کننده شیشه وجود دارند که استفاده از آن ها باعث می شود گرد و غبار دیر تر بر روی شیشه بنشینند.

هم چنین برچسب های شفافی که به شیشه می چسبند، اما دیده نخواهند شد نیز از شیوه های راحت و آسان تمیز کردن شیشه های بزرگ می باشند که علاوه بر تمیز نگه داشتن پنجره ها، باعث می شوند تا شیشه ها در برابر شکسته شدن مقاوم تر شده و مانند لایه ای محافظ بر روی آن عمل می کنند. این برچسب ها برای مناطق بارانی بسیار کاربردی هستند.

سخن پایانی

زیبایی ویژه پنجره های بزرگ و سرتاسری، هر طراحی را ترغیب به استفاده از این نوع پنجره می کند. اما بهتر است که با در نظر گرفتن مزایا و معایب و شرایط ساختمان، دست به این انتخاب زد. در این مقاله این نکات را بررسی کردیم، امیدواریم این مطالب شما را در انتخاب درست یاری کند.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم