درب شیشه ای و کاربردهای آن

درب شیشه ای و کاربردهای آن

کاربرد شیشه در ساختمان به مرور زمان بیشتر و بیشتر می شود و در حال حاضر استفاده از درب های شیشه ای در بخش های مختلف ساختمان بسیار متداول است. درب‌های شیشه‌ای که برای قسمت‌های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند، می‌توانند بر اساس فضا و زیبایی‌شناسی شخصی طراحی شوند. البته درب‌های شیشه‌ای اکثرا برای فضای داخلی کاربرد دارند، ولی در کل بخش منحصربه‌فرد و کاربردی در طراحی فضا خواهند بود. در این مقاله با درب شیشه ای و کاربردهای آن، بیشتر آشنا می شویم.

انواع درب شیشه ای

  • اسپایدری
  • کشویی
  • ریلی
  • اتوماتیک
  • لولایی
  • توکار
برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

درب شیشه ای اسپایدری

از پرکاربرد ترین انواع درب شیشه ای، درب اسپایدری است. لازم به ذکر است که نوع اسپایدری از جمله درب های جدید است که با توجه به حرکت خطی و افقی که دارد، فضای اشغال آن کم است. درب های شیشه ای اسپایدری اکثرا به صورت تک لنگه هستند و در موارد بسیار کمی به صورت دو لنگه نیز استفاده می شود. شیشه های مورد استفاده در این نوع درب اغلب به صورت 10 میل سکوریت می باشد.

البته قابلیت استفاده از شیشه دو لایه 5 میل سکوریت لمینیت شده، ساتینا و یا رنگی طرحدار نیز وجود دارد، که با توجه به کاربری فضای مورد استفاده از شیشه مناسب مورد استفاده قرار می گیرد. از نکات بسیار مهم در درب های شیشه ای اسپایدری یراق آلات آن است. در این نوع درب شیشه ای، هر پکیج یراق از دو غلطک بزرگ اسپایدری و اکسسوری با ریل استیل لوله ای و پا قوطی است. دستگیره های استفاده شده در این مدل نیز بسیار متنوع هستند.

درب شیشه ای و کاربردهای آندرب شیشه ای کشویی

برای کمدهای دیواری و کمدهای بزرگ، این دسته از درب ها مورد استفاده قرار می گیرند و اکثرا داخل یک ریل استیل یا آلمینیومی، شیشه ها حرکت کرده و درب باز و بسته می شود، نکته حائز اهمیت درباره این دسته از درب ها نوع یراق ریلی آن می باشد که باید از لحاظ دوام، زیبایی و تحمل وزن دارای ویژگی های لازم باشد.

درب شیشه ای ریلی

درب های شیشه ای ریلی به سبک قدیمی معمولا داخل یک فریم باز و بسته می شوند. فریم ها معمولا ظاهری همچون یک یو (U) داشتند که به 2 دسته روکار و توکار تقسیم می شوند. درب های روکار یراق آلات روی دیوار و در حالت توکار یراق آلات داخل دیوار تعبیه و نصب می گردید. به هر حال این سبک نیز هم اکنون قابلیت اجرا را دارد و هنوز طرفداران خود را دارد. اما به مرور زمان درب های شیشه ای ریلی روال سنتی که توضیح داده شد را سپری می کرده و پا به عرصه جدید با ظاهری زیباتر و استحکام بیشتر گذاشته اند.یراق آلات جدید مورد استفاده از این سبک با نام یراق رولینگ شهرت دارند.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

درب شیشه ای اتوماتیک

درب به عنوان عضو اصلی و مهم و حذف نشدنی هر ساختمان، ارتباط دهنده بین یک مکان با مکان دیگر است. به همین دلیل از گذشته مورد توجه معماران و طراحان است. به گونه ای که از گذشته تا کنون روند شکل‌گیری و تحول آن تغییرات گسترده‌ای داشته است. در حال حاضر با پیشرفت رو به بالا تکنولوژی و کمک آن به جوامع انسانی، درب ها نیز شکل سنتی دیرینه خود را از دست داده و با پیشرفت و تکامل فرآیند ساخت و تولید آن به صورت اتوماتیک درآمده است.

در حقیقت درب اتوماتیک شیشه ای دربی است که فرآیند باز و بسته شدن آن از نیروی مکانیکی انسانی بی نیاز است و به صورت اتوماتیک با سنسور یا زدن یک دکمه و به وسیله قطعات و ابزاری که روی درب قرار دارد انجام می‌گیرد. درب های اتوماتیک شیشه ای قابلیت استفاده از ریموت کنترل برای باز و بست شدن را نیز دارند.

درب شیشه ای اتوماتیک

درب شیشه ای لولایی

این دسته از درب ها از متداول ترین و معمول ترین انواع درب است که از گذشته تا کنون مورد استفاده قرار گرفته شده است و از لحاظ اسلوب باز و بست شبیه به درب منزل است و به شکل پروانه ای امکان باز و بسته شدن دارد. درب های شیشه ای لولایی از لحاظ هزینه نسبت به سایر مدل های دیگر مناسب تر و کم هزینه تر هستند. اصولا در بالای ساختمان ها، ورودی پاساژها، درب های مغازه ها و پاگردهای جلوی درب واحد در داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

درب شیشه ای توکار

این نوع از درب‌ها در حقیقت تمام مدل هایی را که یراق در معرض دید نباشد را شامل می‌گردد. یعنی یراق‌آلات داخل سقف، دیوار، کناف یا رابیتس کار شده است. در واقع مدل‌های ریلی، کشویی و اسپایدری امکان نصب یراق به صورت توکار که در معرض دید نباشد را دارا هستند. بنابراین درب توکار به نوعی هر سه دسته ریلی، کشویی و اسپایدری را شامل می‌ شود.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

کاربرد درب شیشه ای

عملکرد درب شیشه ای به نوع آن بستگی دارد و شامل درب اسپایدری، درب کشویی، درب ریلی، درب لولایی، درب توکار، درب اتوماتیک می شود.

از میان این درب ها دستی متنوع ترین و پراستفاده ترین آنها، درب های دارای شیشه سکوریت هستند، چون اشغال فضای کمی دارد و برای خانه ها و فضاهای کوچک بسیار مناسب و کاربردی خواهند بود. درب های شیشه ای تنوع فراوانی دارند و از آنجا که اصلی ترین ورودی ساختمان به حساب می آیند، دو مدل درب دستی لولایی و درب ریلی علاوه بر ایجاد امنیت، در زیبایی طراحی داخلی هم تاثیرگذارند.

این درب ها دستی ریلی روی ریلی حرکت می کند که فقط از نظر باز و بسته شدن با درب شیشه ای لولایی تفاوت دارد و فقط هنگام باز و بسته شدن دیگر نیازی به گردش درب ندارد، بنابراین به فضای کمتری برای باز و بسته شدن احتیاج است.

سخن پایانی

این نوع درب ها علاوه بر کاربرد های متنوعی که دارند، جنبه زیبایی و جذابیت ظاهری را نیز دارا هستند. این نوع درب در انواع متفاوتی ساخته و تولید می شوند، که در این مقاله با انواع آن و کاربرد هایش آشنا شدیم. امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم