دوام و طول عمر پنجره های دوجداره

طول عمر پنجره دوجداره

پنجره های دوجداره در ساختمان ها، بهترین و مناسب ترین عملکرد را دارند و استقبال از این پنجره ها روز به روز افزایش می یابد.

یکی از ویژگی های مهم این پنجره ها طول عمر آن ها است. طول عمر این پنجره ها حدود چهل سال تخمین زده می شود که البته بستگی به موارد مختلفی دارد. پروفیل های پنجره دوجداره اگر استاندارد ساخته شده باشند فقط به نظافت سطحی نیاز خواهند داشت.

برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین اینجا کلیک کنید.

در طول زمان امکان دارد که کمی از شفافیت پنجره کاسته شود و کمی تغییر رنگ دهد اما این مورد بر عملکرد پنجره تاثیر چندانی نخواهد داشت.

یکی از عوامل مهمی که باعث استفاده فراوان از پنجره دوجداره شده است دوام و طول عمر بالای این نوع پنجره می باشد. در این مقاله عوامل موثر بر طول عمر پنجره دوجداره را بررسی می کنیم.

عوامل موثر در طول عمر پنجره دوجداره

همان گونه که می دانید عوامل بیرونی و درونی فراوانی هستند که بتواند طول عمر این پنجره را تحت تاثیر قرار دهند. میزان رطوبت هوا یا حتی تابش نور خورشید و آماده شدن پروفیل پنجره برای قرارگیری در این شرایط تا نوع یراق آلات به کار رفته در درون آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

در صورتی که موارد گفته شده به درستی رعایت شده باشند، اما نصب غیر اصولی و نادرست باشد خیلی زودتر از آنچه که انتظار می ‌رود عمر پنجره به پایان خواهد رسید. نصب پنجره دوجداره نکته اساسی است که باید برای آن انرژی و زمان لازم را اختصاص داد. دقت بالا در نصب و توجه به تمام جزئیات کیفیت مطلوب را ضمانت خواهد کرد.

طول عمر پنجره دوجداره

دلایل اصلی تعویض پنجره دوجداره

  • بهبود عملکرد به عنوان عایق
  • نوسازی، طراحی و تخریب کل ساختمان

به این دلیل که این پنجره ها در معرض عوامل مختلفی مانند باد، باران و تابش نور خورشید هستند امکان دارد که تغییراتی در آنها به وجود بیاید که این تغییرات ظاهری است و تاثیری بر عملکرد آن ندارد. فقط ممکن است شفافیت چارچوب پنجره کاهش یابد ولی رنگ سفید پنجره از بین نخواهد رفت.

نشانه هایی برای تعویض پنجره های دوجداره

چهار نشانه وجود دارد که در صورت مشاهده هر یک از این موارد نیاز است که بررسی و در صورت امکان مرتفع شود. ممکن است در روز های ابتدایی بتوان با چند اقدام از صرف هزینه های زیاد جلوگیری نمود، هر چند که همه چیز به نحوه رسیدگی و عمق مشکل وابسته است.

بخار بر روی شیشه

لزوما بخار برای شیشه بد نیست، اما اینکه در چه شرایطی و بر روی کدام شیشه بخار جمع شده است، مهم خواهد بود. منبع بخار اگر از بیرون باشد یعنی شیشه بیرونی بخار گرفته و با دست قطره های آب لمس می شود جای نگرانی نخواهد بود و این اتفاق به دلیل اختلاف دما می باشد.
اگر بر روی شیشه داخلی بخار و قطره های آب جمع شده باشد و با دست می ‌توان آن‌ ها را از بین برد، مشکل تهویه نامناسب محیط است که هوا و اکسیژن در چرخش درستی نیست.
بخار درون فضای محبوس، نگران کننده است چرا که امکان دارد به دلیل نشت گاز به بیرون باشد. در این صورت نیاز به اقدامات جدی و موثر خواهد بود.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

عایق نبودن و یا درز صدا

علت اصلی استفاده از پنجره دوجداره کاهش صدای بیرون در محیط و جلوگیری از انتقال هوا به بیرون است. اگر هر یک از موارد مدنظر دیگر کارایی نداشته باشد، باید حتما این معضل را بررسی و علت را جستجو نمود. در اکثر اوقات ایراد از جنس نامرغوب پروفیل است که باید به فکر چاره‌ای اساسی بود.

سخت باز و بسته شدن پنجره های دوجداره

ممکن است علت به سختی باز و بسته شدن لنگه های در حالت کشویی و چه در حالت تاشو، طولانی شدن فاصله بین رگلاژ ها باشد و اگر پنجره نو و جدید است رگلاژ و یا حتی نصب به خوبی انجام نشده است. اگر عمر پنجره بیشتر از ۱۵ سال است نیاز به نظر کارشناس و به احتمال زیاد رگلاژ دارد.

طول عمر پنجره های دوجدارهترک و یا شکستگی شیشه پنجره های دوجداره

همواره باید مراقب بود تا چیز محکمی به شیشه ها اصابت نکند. ضربه حتی با شدت بسیار کم می تواند موجب ایجاد ترک های ریز گردد و در طول زمان باعث خارج شدن از عایق گردد. اگر بر روی شیشه ترک و یا شکستگی وجود داشت باید حتماً به فکر تعویض آن بود. برخی اوقات با تعویض یک لنگه آسیب‌دیده کار تمام می شود و یا گاهی باید تمام فریم تعویض شود، همه چیز به شدت شکستگی و نوع فریم وابسته است.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

تاثیر یراق آلات در عمر پنجره های دوجداره

از عوامل تاثیرگذار در طول عمر پنجره دو جداره یراق آلات مناسب آن است، که نقشی که در ماندگاری پنجره دو جداره دارد به شکل متصل کردن آن ها بر روی پروفیل و استفاده آن وابسته است. برای هر پنجره باید یراقی انتخاب شود که بتواند وزن وارد شده را به خوبی تحمل کند.

در صورتیکه یراق مناسبی انتخاب شود دیگر شاهد عواقبی مانند خارج شدن لنگه از رگلاژ و همچنان مشکلات در باز و بسته شدن پنجره دوجداره نخواهیم بود. یراق باید متناسب با توجه به اندازه گیری لنگه مورد استفاده قرار بگیرد.

ساختار یراق ها باید به گونه ای باشد که امکان باز کردن شخصی از بیرون وجود نداشته باشد که این مسئله نیازمند طراحی دقیق در سیستم یراق پنجره است. یراق پنجره باید موجب باز و بسته شدن نرم و آسان پنجره گردد و کمترین فشار فیزیکی به دستگیره صورت پذیرد. همین طور یراق ها باید در مقابل سرما، گرما و رطوبت مقاوم باشند تا دچار خوردگی نگردند. مهم است بدانید که این یراق آلات امکان تعمیر و تعویض را دارند.

جمع بندی

پنجره دوجداره پر استفاده ترین نوع پنجره در ساختمان های متفاوت است، که اهمیت اصلی آن به جهت عایق صدا و همین طور سرما و گرما بودن می باشد. با توجه به استفاده فراوان این پنجره، طول عمر مناسب آن اهمیتی دوچندان می یابد. در این مقاله عوامل موثر بر این عمر مفید برای پنجره را مورد بررسی قرار دادیم. با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله می توانید از سلامت پنجره های خود اطمینان حاصل نمایید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم