گاز پنجره دوجداره چیست؟

گاز شیشه دوجداره

امروزه تقريبا تمامی ساختمان ها از پنجره دوجداره استفاده می کنند. یکی از مهم ترین دلایلی که از پنجره های دوجداره استفاده می شود، عایق بودن آن ها در برابر صوت و حرارت است. معمولاً بين شيشه های پنجره دوجداره از گازی پر می شود كه رسانايی حرارتی كمی داشته باشد. در این مقاله به بررسی گاز پنجره دوجداره می پردازیم.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

هوای معمولی دارای رسانايی حرارتی بسيار پايين است اما پر كردن فاصله دو شيشه دوجداره با گازی با رسانايی كمتر از هوا، مانند آرگون، سطح عايق بندی حرارتی شيشه دو جداره را بالا می برد. گاز پر شده در بین شیشه های دوجداره، سبب می شود تا آن ها با یکدیگر در تماس نباشند و رسانایی حرارت به حداقل ممکن برسد. وجود گاز سبب می شود تا فضای خارجی و داخلی تعامل نداشته باشند و بر یکدیگر اثر نگذارند. لازم به ذکر است که نوع پروفیل، آب بندی آن ها، یراق آلات و نوع شیشه نیز بر عایق بودن پنجره تاثیر دارند.

انواع گاز پنجره دوجداره

با ما همراه باشید تا انواع گازها در شیشه دوجداره را بررسی کنیم.

گاز آرگون

یکی از گازهای استفاده شده در پنجره های دوجداره آرگون می باشد که مزیت های بسیاری دارد. گاز آرگون جز گازهای نجیب است و به خاطر همین ویژگی با هیچ ماده ای ترکیب شیمیایی به وجود نمی آورد و همچنین دارای رسانایی حرارتی کمتر از هوای معمولی می باشد. ضریب حرارتی این گاز پایین تر و سنگین تر از هواست و باعث کم شدن اتلاف انرژی از طریق رسانش می شود.

از دیگر ویژگی های این گاز غیر آتش زا بودن و بدون بو و مزه بودن آن است. از دلایل مهم استفاده از این گاز داخل شیشه دوجداره تهیه راحت و فراوان آن به صورت گسترده و ارزان در صنعت است. گاز آرگون همرفت بین دو شیشه پنجره دوجداره را کمتر کرده و از اتلاف انرژی جلوگیری می کند. غلظت گاز آرگون در بین شیشه های دوجداره، باید بیش از 90 درصد باشد، زیرا غلظت این گاز به مرور زمان کم می شود.

این مقدار بین نیم تا یک درصد است، بنابراین گاز استفاده شده باید با درصدی بالای نود باشد. یکی از بهترین و پر استفاده ترین انواع گاز بین شیشه های دوجداره و چند جداره، گاز آرگون است. پنجره ای که با گاز آرگون پر شده باشد، تا سالیان طولانی دارای خاصیت عایق بودن مناسب است، چراکه تا زمانی که غلظت گاز به 75 درصد نرسیده باشد تغییری نخواهد کرد. آرگون علاوه بر حفظ دما و جلوگیری از جابجایی هوا و هدر رفتن انرژی گرمایی، تا حد زیادی نیز عایق صوتی است و می توان گفت که آرگون، مناسب ترین گزینه برای پر کردن فضای بین پنجره های دوجداره است.

گاز پنجره دوجداره گاز کریپتون

کریپتون نیز از دیگر گازهایی است که در پین پنجره های دوجداره استفاده می شود. عایق بندی کریپتون از آرگون نیز بیشتر است، اما این گاز سمی بسیار گران است، بنابراین استفاده از آن نسبت به آرگون خطرناک تر و کم صرفه تر است. کریپتون بیشتر برای پنجره هایی با شیشه سه یا چهار جداره مناسب است.

برای اطلاع از قیمت دروپنجره ایده آل، اینجا کلیک کنید.

گاز SF6

گاز اس اف سیکس sf6 نوع دیگر از گاز پنجره دوجداره می باشد که بی رنگ و غیر قابل اشتعال و عایق صوت می باشد، اما چون بسیار سمی است و در صورت تنفس باعث خفگی می شود و کشنده است فقط در شیشه های فرودگاه استفاده می شود.

تشخیص وجود گاز پنجره دوجداره

در کل برای بالا بردن درصد عایق بودن شیشه دوجداره و نگهداری بهتر گاز آرگون داخل این شیشه باید برای ساخت شیشه دوجداره از اسپیسر های یکپارچه استفاده شود. همچنین نکته قابل توجه دیگر این است که از آنجایی ‌که گاز آرگون تزریق‌شده میان جداره‌های پنجره به‌ عنوان عایق حرارتی عمل می‌کند، یکی از راه هایی که به وسیله ی آن می توان گاز استفاده شده در بین شیشه های دوجداره را شناسایی کرد، اختلاف دمای داخلی و خارجی پنجره است.

در صورتی که گاز در بین شیشه قرار داشته باشد، جداره ی داخلی شیشه که در محیط داخل است، با محیط هم دما است و جداره ی بیرونی که در معرض هوا قرار دارد سرد است. روش دیگر، این است که شیشه را در آب فرو برده و سپس در مقابل نور خورشید قرار داد.

در صورتی که داخل شیشه بخار جمع شود، نشان عدم وجود گاز در بین شیشه و یا تخلیه شدن آن است. اسپیسرهای آلومینیومی شیشه‌ های دوجداره دارای گاز آرگون، دارای انواع مختلفی سوپاپ ‌های تزریق گاز می باشند. شما باید بر این نکته مهم توجه داشته باشید که در اکثر موارد اسپیکرهای آلومینیومی و همچنین سوپاپ‌های مناسب‌ طراحی شده برای تزریق انواع مختلف گازها میان دوجداره این نوع شیشه‌ها قیمت بیشتری از گاز آرگون دارند، و بیشترین مورد استفاده از آن‌ها در بازار امروزی برای پنجره‌های UPVC می‌باشد.

میزان گاز پنجره دوجداره چقدر است؟

گاز شیشه دوجداره غلظت این گاز باید بیش از 90 درصد باشد. اما مواردی نیز وجود دارد که فشار محیطی باید سنجیده شود تا گاز به میزان کافی تزریق شود. برای مثال، در محیط هایی مانند مناطق ساحلی و کم سطح نسبت به دریا که فشار هوا بالاتر است، باید مقدار گاز داخل شیشه به حداکثر برسد تا شیشه در اثر فشار بالای محیط شکسته نشود.

در مناطق کوهستانی که فشار هوای کمتری وجود دارند باید برعکس عمل شود و گاز به حداقل میزان مجازش برسد. برای عملکرد صحیح گاز درون پنجره، باید از اسپیسر های یکپارچه و مناسب استفاده کرد تا گاز تخلیه نشود.

برای استعلام قیمت پنجره ویستابست، اینجا کلیک کنید.

نحوه تزریق گاز پنجره دوجداره

ابتدا شیشه دوجداره توسط چسب بوتیل به اسپیسر چسبانده می شود سپس از سوپاپ تعبیه شده در گوشه اسپیسر سوزن مخصوص وارد می شود در همان زمان که گاز آرگون به داخل شیشه تزریق می شود از سوپاپ دوم اکسیژن و هوای بین دو شیشه خارج می شود سپس پشت اسپیسر با چسب پلی سولفاید پوشیده می شود. البته در حال حاضر این تکنولوژی قدیمی شده است.

در برخی از کارخانه های تولید شیشه دوجداره شیشه ها در اتاقک مخصوصی به نام اتاقک خلا ساز به هم پرس می شود در این فضا هیچگونه اکسیژن و هوایی وجود ندارد این امر باعث می شود حرارت و صوت از بین دوجداره رد نشود. تمام این مراحل فقط در کارخانه تولید شیشه دوجداره انجام می شود و کارگاه های کوچک به این دستگاه ها حتی دستگاه تزریق گاز آرگون مجهز نمی باشند.

شیشه دوجداره بدون گاز

شیشه دوجداره بدون گاز به شیشه های دوجداره‌ای گفته می شود که در بین دو شیشه به جای اینکه از گاز مخصوصی استفاده شده باشد، تمامی هوای آن قسمت کشیده شده و به این صورت عمل عایق بودن صدا و حرارت را خلا برای شما انجام می دهد. روش عملکرد این نوع شیشه دوجداره شباهت زیادی به فلاسک هایی که برای گرم یا سرد نگه داشتن آب مورد استفاده قرار می گیرند، دارد.

برای تولید این پنجره ها از اسپسرهای آلومینیومی استفاده شده است که دارای سوراخ های ریزی بر روی سطح خود هستند که عمل مکش هوای بین شیشه را از همین طریق انجام دهند.

یکی از مزایای اصلی این محصولات این است که فاصله بین دو شیشه و همچنین ضخامت شیشه های مورد استفاده در آنها کمتر است و به این صورت باید در نظر داشته باشید که مواد اولیه کمتری برای تولید آنها مورد استفاده قرار می گیرند. عایق بودن این شیشه های دوجداره در برابر حرارت 2 تا 3 برابر بهتر از شیشه های معمولی است و 6 برابر بیشتر از شیشه های معمولی خاصیت عایقی صدا را دارد.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم