مولیون پنجره دوجداره

مولیون پنجره دوجداره

پنجره دوجداره دارای اعضای متنوعی است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد. یکی از اعضای مهم در یک پنجره دوجداره مولیون آن است. در این مقاله با مولیون پنجره دوجداره آشنا می شویم.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

وظیفه مولیون نگهداری شیشه در داخل قاب و همینطور نگهداری از فریم پنجره در برابر عوامل محیطی از جمله باد، ضربه و لرزش است.

مولیون چیست؟

مولیون یک عضو عمودی و باریک در پنجره دوجداره است. این عضو پنجره را به واحد های کوچکتر تقسیم می کند.در صنعت ساختمان سازی به ستون های عمودی یا افق که فریم های پنجره را از هم جداکرده و به آن استحکام می بخشد، مولیون نامیده می شود. مولیون ها در برخی موارد فقط جنبه تزئینی داشته و در استحکام پنجره تاثیری گذار نیستند.

پنجره های دوجداره در انواع متنوعی تولید می شوند. این پنجره ها با هر طرح و شکلی، یک سری قاب و ستون در اطراف خود دارند. وظیفه این ستون ها نگهداری شیشه در داخل قاب و همچنین نگهداری از فریم پنجره در برابر عوامل محیطی از جمله باد، ضربه و لرزش است. بر اساس مقررات ساختمانی پر کردن فضای پنجره با یک شیشه ی بزرگ غیر اصولی است. در پنجره های مولیون دار شیشه به شبکه های مساوی تقسیم می شوند و هدف اصلی آن امنیت و استحکام پنجره می باشد. با نصب مولیون، فشار بار به جای شیشه به ساختمان منتقل می شود.

مولیونکاربرد مولیون

کاربرد این پروفیل همواره در حال پیشرفت و تغییر است. در گذشته از مولیون فقط برای استحکام و نگهداری پنجره استفاده می شد. ولی امروزه پروفیل مولیون در عایق سازی و زیباسازی پنجره ها نیز اهمیت فراوانی دارد.

چرا از مولیون استفاده می شود؟

این پروفیل با سطح مقطعی چندلایه در اطراف پنجره علاوه بر محکم کردن شیشه در جای خود، به خوبی ناحیه بازشو را نیز می پوشاند. به همین دلیل در هنگام خرید پروفیل درب و پنجره upvc باید به ظرافت به کار رفته در پروفیل مولیون آن دقت کنید.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

انواع پروفیل مولیون

سطح مقطع پروفیل مولیون شکلی مانند حرف (T) انگلیسی دارد و همانطور که گفتیم، به به خوبی می‌تواند فضای پنجره را در قسمت‌های افقی و عمودی پوشش دهد. به عنوان مثال از پروفیل مولیون می‌توان برای کتیبه بالای پنجره دوجداره و upvc استفاده کرد. حال که متوجه شدیم پروفیل مولیون چیست می‌توانیم به انواع مختلف این سازه‌ی پرکاربرد بپردازیم. پروفیل‌های مولیون موجود در بازار را به طور کلی می‌توان به چهار دسته طبقه‌بندی کرد، این چهار دسته عبارتند از:

پروفیل مولیون ثابت سری ۶۰

از این پروفیل می‌توان در کنار مجموعه پروفیل های ۶ سانتی‌متری استقاده کرد.

پروفیل مولیون ثابت سری ۷۰

این پروفیل مولیون ثابت، عرضی معادل 70 میلی‌متر یا 7 سانتی متر دارد و طبیعتا باید آن را در کنار سایر پروفیل‌های 7 سانتی استفاده کرد.

پروفیل مولیون در پنجره دوجدارهمولیون پنجره کتیبه کشویی

پروفیل‌های کشویی با سایر پروفیل‌ها به طور کلی تفاوت دارند و به همین دلیل، این نوع مولیون شباهت اندکی به انواع دیگر پروفیل مولیون دارد. در واقع از این پروفیل مولیون می‌توان به عنوان تقسیم کننده‌ای افقی در داخل پنجره‌های کشویی شکل استفاده کرد.

پروفیل مولیون متحرک

پروفیل مولیون متحرک به لنگه بازشو پنجره متصل شده و هنگام باز شدن پنجره، همراه آن حرکت می‌کند. از این نوع پروفیل مولیون می‌توان در در و پنجره‌های دوجداره و upvc فرانسوی یا ساده استفاده کرد. در این نوع پنجره هر دو لنگه کنار قابلیت باز شدن در کنار هم را دارند.

تفاوت مولیون پنجره و مونتیز

مونتیز در واقع مقاطع مختلف شیشه را از هم جدا می کند و موجب استحکام بیشتر پنجره در برابر ضربه می شود. حال سوال پیش می آید که تفاوت پروفیل مولیون و مونتیز در چیست؟ در واقع مولیون ها ستون های اصلی پنجره می باشند که بار اصلی چارچوب و شیشه را به دوش می کشند. اما مونتیز امروزه بیشتر جنبه تزئینی و دکور برای پنجره ها دارد و به شیشه منازل نمایی شبکه ای می بخشد. در حال حاضر بسیاری از معماران در صورت استفاده از مونتیز آن را خارج قاب اصلی یا مابین دوجداره شیشه استفاده می کنند که ظاهری دکوراتیو به پنجره ها می دهد.

سخن پایانی

مولیون پنجره دوجداره یک عضو نگهدارنده در ساختار پنجره دوجداره است. این مولیون ها دارای کاربرد و انواع متنوعی هستند. در این مقاله با تمام این موارد آشنا شدیم. برای مشاوره رایگان و یا خرید انواع درب و پنجره دوجداره می توانید با کارشناسان ما در گروه صنعتی درساوین در ارتباط باشید.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم