آجر شیشه ای چیست؟

آجر شیشه ای

بلوک شیشه ای یا آجر شیشه ای از عناصر معماری است، که در کنار حفظ حریم خصوصی به دلیل شفافیت موجب عبور نور نیز می شود. در واقع بلوک شیشه ای امکان جداسازی فضا را بدون کاهش نور طبیعی آن فراهم می نماید. این عضو خاص که در سال ۱۹۰۷ برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت ترکیبی از شیشه، با یک بلوک یا آجرتوخالی است. در ادامه با ویژگی های آجر شیشه ای آشنا خواهیم شد و مطالبی در این زمینه به شما ارائه می کنیم.

آجر شیشه ای

آجر شیشه ای دارای طرح، رنگ و ابعاد متفاوتی است که می توان از آن به صورت دکوراتیو، به عنوان پارتیشن، دیوار اتاق، اطراف دوش یا حمام، به عنوان بخشی از پله و پنجره استفاده کرد. همچنین بلوک شیشه ای رنگی به هر دو شکل شفاف و مات تولید می شود. رنگ بلوک شیشه ای به صورت دستی و یا تزریقی شکل می گیرد و معمولا ضخامت این نوع آجرها 2 تا 3 اینچ است.

اغلب آجر شیشه ای استفاده شده در ساخت دیوار و پنجره دارای سایز یکسانی می باشند و به روش های مختلفی می توان آنها را به یکدیگر متصل کرد. اما به طور معمول برای اتصال آن از ملات یا چسب به همراه اسپیسر استفاده می کنند. آجر های شیشه ای معمولا در ابعاد ۱۹×۱۹، ۲۴×۲۴، ۳۰×۳۰ و ۹×۱۹ سانتی متر ساخته می شوند.

برای استعلام قیمت در و پنجره هافمن، اینجا کلیک کنید.

انواع آجر شیشه ای

آجر های شیشه ای در انواع طرح ها و رنگ ها و ابعاد متفاوت عرضه می شود که در ادامه انواع آن را نام خواهیم برد.

 • بلوک شیشه‌ای شفاف
 • بلوک شیشه‌ای مات
 • بلوک شیشه‌ای طرح دار
 • بلوک شیشه‌ای رنگی
 • بلوک شیشه‌ای توپر
 • بلوک های شیشه‌ای ضدحریق

آجر شیشه ایکاربرد آجر شیشه‌ای

آجر های شیشه ای در موارد مختلفی کاربرد دارند که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 1. درجدا سازی و تفکیک فضای داخلی استفاده میشود.
 2. در زیبا سازی داخل ساختمان استفاده میشود.
 3. در نمای ساختمان ها از این بلوک ها استفاده میشود.
 4. در سرویس های بهداشتی از این بلوک ها استفاده میشود.
 5. از این نوع بلوک به مقادیر قابل توجه در ساختمان های مسکونی، فضاهای اداری، انبارها، رستوران های سنتی، بناهای هنری، فرهنگی و مذهبی استفاده می شود.
برای درخواست نمایندگی پنجره درساوین، اینجا کلیک کنید.

این بلوک ها علاوه بر اینکه تحمل فشار زیادی که دارند، قابلیت عبور نور را نیز دارند. به همین علت از این بلوک ها در ساخت دیوارهای داخلی، نماهای خارجی،  پارتیشن بندی دکوراسیون داخلی و سقف (سقف های پاسیو، استخر ها و فضاهائی که در طبقات به خاطر نداشتن نور با مشکل مواجه هستند) استفاده میشود. استاندارد این بلوک ها ۱۹ در ۱۹ می باشند که هنگام جا زدن با گیره یا فاصله بین دو بلوک ۲۰*۲۰ میشود و در هر متر مربع ۲۵ عدد جا میگیرد و بین آنها را با چسب یا سیمان سفید یا گچ پر می کنند.

آجر شیشه ای، عایق رطوبت

بلوک های شیشه ای از جنس شیشه دو جداره، نقش عایق رطوبت را دارند که فضای بین آنها خلأ است. به همین جهت بلوک های شیشه ای عایق مناسبی به حساب می آیند.

مشخصات مقاومتی آجر شیشه ای

آجرهای شیشه ای به طور معمول 7 برابر قوی تر از بلوک های سیمانی و 4 برابر محکم تر از آجرهای ساختمانی هستند.

مقاومت این بلوک ها معمولا با آجرهای فشاری برابرند ولی چون جنس آن ها از متریال شیشه است در مقابل ضربه های شدید؛ مقاومت کمی از خود بروز می دهند.

برای خرید پنجره آکپا، اینجا کلیک کنید.

نصب آجر شیشه ای

برای نصب بلوک‌های شیشه‌ای و اطمینان از نصب صحیح آنها قواعد و اصولی وجود دارد که باید از آنها پیروی کنید. همچنین شایان ذکر است که نصب بلوکی که برای سقف است با نصب بلوکی که برای دیوار است متفاوت است در این مطلب به کلیت این موارد اشاره خواهیم داشت.

 • توجه داشته باشید که به هیچ عنوان از بلوک‌های شیشه‌ای برای ساخت دیوار باربر در ساختمان استفاده نکنید.
 • بلوک‌های شیشه‌ همیشه باید در داخل یک قاب قرار گیرند تا لبه‌های آنها از آسیب‌ها در امان باشد.
 • همیشه از اسپیسر برای کنار هم قرار دادن بلوک‌ها استفاده کنید. اسپیسر متریالی جدا کننده است که نه تنها باعث می‌شود تا بلوک‌ها همتراز با یکدیگر باشند بلکه باعث می‌شود ملات به خوبی فشرده شود و به بلوک‌های شیشه‌ای بچسبد.
 • ملات بلوک شیشه‌ای حاوی پودر سنگ و سیمان سفید است.
 • بعد از گذشته 24 ساعت از نصب بلوک شیشه‌ای و خشک شدن ملات، از پودر بندکشی برای بندکشی بین بلوک‌ها استفاده کنید.

آجر شیشه ایمزایای بلوک شیشه ای چیست ؟

استفاده این آجر های شیشه ای در کاربری های متفاوت امکان پذیر است.

مزایای اصلی که این بلوک ها دارند به شرح زیر است:

 1. امکان جداکردن فضای های متفاوت داخل خانه با حفظ نورطبیعی
 2. کم بودن ضخامت آن ها در مقایسه با دیوارهایی که از آجرهای سنتی ساخته شده است. چرا که در دیوارهایی که از آجر سنتی درست شده علاوه بر ضخامت خود دیوار باید ملاتی که روی دیوار می‌آید از قبیل سیمان، گچ کشته، گچ و رنگ نیز نباید گذشت چرا که همین ملات باعث ضخامت بیشتر دیوارها می‌شود.
 3. عایق صوت، حرارت، رطوبت است.
 4. سبکی بسیار زیاد، در مقایسه با بلوک ها و آجرهای سنتی حدود یک چهارم وزن آن ها را داراست.
 5. امکان استفاده از رنگ و طرح های مختلف با توجه به نیاز کاربر
 6. سرعت بسیار بالای نصب، نسبت به آجر های سنتی
 7. تمیزی و نظافت این دیوارها بسیار آسان است. با یک پارچه خیس می‌توان آنها را تمیز کرد ولی دیوارهایی که با بلوک سنتی ساخته شده‌اند حداقل هر 4 سال یکبار باید رنگ آمیزی شوند.
 8. منتقل کردن نور (یکی از مهمترین خصوصیات بلوک شیشه‌ای شفافیت است، زیرا شیشه به خوبی نور را از خود عبور می‌دهد)

در پایان

در گذر زمان از شیشه به دلیل قابلیت های فیزیکی ویژه ای که دارد، استفاده های متفاوتی شده است. یکی از این موارد آجر شیشه ای می باشد که ظاهر جذابی به فضاهای داخلی و خارجی می بخشد. در این مقاله نکاتی را درباره این نوع آجر بیان کردیم. به امید این که این مطالب برای شما ارزشمند بوده باشد.

مقالات زیر را از دست ندهید:

جهت تماس کارشناسان فروش

مشاوره رایگان

پس از ثبت شماره خود نهایتا تا 24 ساعت آینده کاری با شما تماس میگیرم